سه شنبه, ۲۵ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Tue, 16 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

تا به امروز در رابطه با کارآفرین ها آمارهای مختلفی منتشر شده و مصاحبه های مختلف آنها بارها مورد بازدید افراد مختلف از سراسر جهان قرار گرفته است، با این حال یکی از عوامل اصلی موفقیت آنها که مورد بی‎توجهی قرار گرفته شده است، نقش مادران شان در رسیدن به جایگاه فعلی است. در رابطه با عظمت مقام مادر آبراهام لینکلن در یکی از سخنرانی های خود عنوان کرده است که هرچه که هستم و امیدوارم که باشم، به فرشته ای به نام مادر مدیون هستم. در این راستا به پنج مورد منتخب خواهیم پرداخت.

1-می ماسک

کارآفرین های موفق نقش مادران در رسیدن به موفقیت

مادر ایلان ماسک یک مدل معروف و متخصص تغذیه بوده و به تازگی کتابی را منتشر کرده است که در آن به زندگینامه خود پرداخته است. وی پس از طلاق از همسر خود، با مشکلات مالی شدید و مسئولیت زیاد برای بزرگ کردن سه فرزند خود مواجه بود. وی یکی از زنانی است که فقر را تجربه کرده و از آن به عنوان بخش بیداری زندگی خود نام می‎برد. درواقع به عقیده او فقر باعث می شود تا افراد نهایت تلاش خود را انجام دهند. در این رابطه وی در کتاب خود عنوان کرده است که شرایط به حدی سخت بوده است که توان خرید لباس های نو وجود نداشت و همچنین رستوران رفتن به یک رویا تبدیل شده بود. این امر در حالی بود که همسر سابق او از وضع مالی خوبی برخوردار بود و با فشار آوردن و ترغیب فرزندان پسر خود، آنها را برای چند سال در نزد خود نگه داشت. با این حال پس از بزرگ تر شدن فرزندان، آنها به نزد مادر خود بازگشتند.

مطلب مرتبط: 10 راز اصلی موفق ترین کارآفرینان جهان

خانم ماسک اگرچه در آفریقای جنوبی سکونت داشت، با این حال به خاطر علاقه فرزند کوچک خود ایلان، به کانادا مهاجرت کرد تا مقدمات تحصیل پسرش را در یک کشور پیشرفته مهیا سازد. این اقدام باعث شد تا وی مجبور باشد بیشتر کار کند. یکی از این اقدامات جدید او، کار در بخش نظافت دانشگاه بوده است که باعث شد تا امکان تحصیل رایگان فرزندان مهیا شود. هنگامی که دو پسر او (ایلان و کیمبال) به سیلیکون ولی رفتند تا برند خود را تاسیس کنند، وی تمامی درآمد خود را در اختیار آنها قرار می داد تا بتوانند پروژه خود را جلو ببرند. پس از مدتی، نشانه های موفقیت فرزندان به چشم خورد و این امر باعث شد تا خانم می ماسک دیگر مجبور به ادامه کارهای سخت خود نباشد. وی در حال حاضر بیشتر زمان خود را در کنار فرزندان و 10 نوه خود می‎گذراند و در رشته مدلینگ و مشاوره تغذیه فعالیت خود را ادامه می دهد.

جالب است بدانید که برادر و خواهر ایلان ماسک نیز افرادی موفق هستند. برادر او (کیمبال) مدیر یک رستوران و خواهر او (فیلم ساز) است. به همین خاطر از خانم ماسک به عنوان یک مادر کاملا موفق یاد می‎شود. وی در پاسخ به شیوه تربیتی خود عنوان کرده است که او هیچ‎گاه کنجکاوی کودکان خود را سرکوب نکرده و اجازه داده است تا حتی اشتباه کنند و با درس گرفتن از این اقدامات، شکوفا شوند. این امر باعث می-شود تا در آینده نیز از انجام کارهای به مراتب بزرگ تر واهمه نداشته باشند.

2-ایوا برانسون

در رابطه با مادر ریچارد برانسون نکات جالبی وجود دارد، از تغییر قیافه برای خلبانی هواپیمای جنگی تا داوطلب شدن برای جنگ که نشان از روحیه خاص او دارد. با این حال وی کار خود را به عنوان بازیگر تئاتر ادامه داد و با یکی از نظامیان ارتش انگلستان ازدواج کرد. وی پس از آنکه همسرش موفق نشد تا در آزمون وکالت نمره قبولی را به دست آورد، فعالیت های مختلفی را انجام داد تا کمک خرج زندگی باشد. در این بین او هیچ گاه فرزند خود که با مشکل خوانش پریشی مواجه بود و این امر باعث شد تا نتواند ادامه تحصیل دهد را به عنوان فردی ضعیف تلقی نکرده و روحیه‎بخشی وی باعث شد تا ریچارد برانسون جسارت شروع فعالیت تجاری را به دست آورد. جالب است بدانید که تمامی هزینه های اقدامات مختلف او را این مادر دلسوز تامین می-کرد، با این حال وی از دو فرزند دیگر خود نیز غافل نشده و زمینه پیدا کردن شغل برای هر یک از آنها را فراهم کرد. در این رابطه ریچارد برانسون بارها اعلام کرده است که بزرگ‎ترین شانس زندگی او مادری بوده است که علی رغم نظر معلمان و اطرافیان، هیچ گاه فرزند خود را فردی کندذهن تلقی نکرده است.

3-کارن زاکربرگ

تا قبل از تولد مارک، مادر او در کنار همسر خود در دندان‎پزشکی کار می کرد، با این حال او حرفه خود را رها کرده تا بتواند زمان کافی را برای چهار فرزند خود بگذارد. وی همواره به فرزندان خود ساده زیستی در کنار تلاش بری رسیدن به هدف را توصیه کرده است. همچنین او هیچ‏گاه فرزندان خود را مجبور به تحصیل در رشته مورد علاقه خود نکرد تا آنها بتوانند به صورت آزادانه انتخاب کنند. جالب است بدانید که خانم زاکربرگ حتی پس از خبر انصراف فرزندش از دانشگاه، کاملا از این اقدام او حمایت کرد. مارک در مصاحبه های خود اعلام کرده است که بزرگ‎ترین درس های زندگی را از آموزه های مادر خود فرا گرفته و این امر باعث شده است تا بتواند در زندگی خود به فردی موفق تبدیل شود.

4-مری گیتس

از بیل گیتس به عنوان یکی از خیرترین افراد جهان نام برده می شود، با این حال جالب است بدانید که وی این روحیه را از مادر خود به ارث برده است که زنی نیکوکار بوده و در این رابطه از هیچ اقدامی دریغ نکرده است. خانم گیتس در دانشگاه یک دانشجوی نمونه بود وی بعدها در موقعیت های شغلی مختلف در ادارات دولتی، همواره با تعهد خاصی کار می کرد. بیل گیتس در رابطه با تاثیرات مادر خود عنوان کرده است که او سه درس بسیار مهم را برای چهار فرزند خود داشته است.

1-باید در زندگی بخشنده بود و به دیگران کمک کرد. برخلاف تصور اغلب افراد، این اقدام باعث می شود تا دستاوردهای فراتر از حد تصوری را در زندگی خود داشته باشید.

2-به سطح معمولی فکر نکنید. انتظارات او از تمامی فرزندان بسیار بالا بود و این امر باعث شد تا تحصیل و تلاش، به خوبی در ما نهادینه شود.

3-مهارت های اجتماعی بسیار مهم است. درواقع مادر هیچ گاه اجازه نمی-داد که ما صرفا در خانه مشغول به تحصیل باشیم و او ما را به حضور در اجتماعی دعوت می کرد و این امر باعث شد تا بعدها در زمینه کارآفرینی من قدرت تعامل با هر فردی را پیدا کنم.

4-هیچ گاه برای شروعی مجدد دیر نیست. درواقع من در ابتدا در رشته حقوق به تحصیل پرداختم، با این حال این رشته ابدا علاقه من نبود. هنگامی که با مادرم در این رابطه مشورت کردم، او من را به انتخاب علاقه تشویق کرد. این امر در حالی است که اگر پشتیبانی او نبود، شاید من در حال حاضر یک وکیل کاملا ناموفق بودم.

مطلب مرتبط: 10 راز مهم برای تبدیل شدن به کارآفرینی موفق

5-آدل سندبرگ

اگر بخواهیم قدرتمندترین زن حوزه فناوری را نام ببریم، بدون شک شریل سندبرگ گزینه کاملا شایسته ای خواهد بود. مادر او همواره به این موضوع اعتقاد داشته است که زن ها نباید از حضور در کارهای تجاری محروم باشند. درواقع به عقیده او هیچ تفاوتی در این زمینه میان مردها و زنان وجود ندارد. همین امر باعث شد تا با تلاشی مثال‎زدنی، تمامی مشکلات حضور دختر خود در عرصه-های کاری را برطرف کند. در این رابطه شریل سندبرگ اعلام کرده است که مادر او از همان دوران کودکی، تلاش کرده است تا شرایط مساوی ای را برای من با دو برادرم ایجاد کند. وی در تمامی لحظات سخت که تقریبا هیچ کسی من را به خاطر جنسیتم قبول نداشت، بزرگ‎ترین پشتیبان من بود و حمایت های او باعث شد تا من بتوانم خود را در دل جوی ناعادلانه رشد داده و به بالاترین پست هایی که حتی تصور آن برای همکاران مرد من غیرممکن به نظر می رسید، برسم.

منبع : entrepreneur
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/xrWHjkaP
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه