یکشنبه, ۳ مهر(۷) ۱۴۰۱ / Sun, 25 Sep(9) 2022 /
           
فرصت امروز
گفت و گوی «فرصت امروز» با سعید نبوی مدیرعامل مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران

آموزش راهی برای ماندگاری کسب و کار

3 سال پیش ( 1398/6/7 )
پدیدآورنده : فرصت امروز  

 33 سال از آغاز فعالیت مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران می گذرد؛ فعالیتی که از سال 1365 در قالب مرکز آموزش وزارت صنایع آغاز و از اواخر سال 1372 با مشارکت 209 واحد صنعتی و بیش از 200 نفر از اساتید و متخصصین به صورت یک موسسه آموزشی و پژوهشی مستقل ادامه یافت و به تازگی اولین مجوز آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد سفارش محور نیز از طرف وزارت کار برای او صادر شد.

فعالیت مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران طی سال های گذشته رشد چشمگیری داشته و به صورت یک هلدینگ آموزشی تاثیرگذار در فضای آموزش های کاربردی و مهارتی در کشور مطرح شده است.

آموزش ماندگاری کسب و کار

مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی یکی از مراکز مهم آموزشی ایران است که شرکت ها و کارخانه های زیادی را تحت پوشش آموزش های خود دارد. برای آشنایی بیشتر با فعالیت های این مرکز آموزشی به دفتر سعید نبوی مدیرعامل این مرکز رفتیم تا از نزدیک با او دیدار و گفت و گو کنیم. به سوال های کوتاه ما، پاسخ های خوب کوتاهی داده شد که با هم می خوانیم:

وضعیت آموزش در دوران رکود تولید چطور است؟

با رکود اقتصادی محدودیت های بودجه به وجود آمده و طبعا صاحبان کسب و کار در اولین گام، بودجه آموزشی خود را محدود می کنند. در حال حاضر چه در بخش خصوصی و چه بخش دولتی ما با مشکل بودجه در حوزه آموزش و پژوهش روبه رو هستیم، بنابراین از نظر کمی میزان آموزش های ما طی دو سال اخیر کم شده است.

آموزش های اینترنتی می تواند در این وضعیت جایگزین آموزش های سنتی شود؟

این روزها ما فعالیت های خودمان را بر بستر وب گسترش دادیم. برای اینکه هزینه های آموزش آنلاین و آفلاین به مراتب ارزان تر است. استقبال از آموزش های اینترنتی طی یک سال اخیر به مراتب بهتر بوده و ما سعی می کنیم با نیازسنجی مناسب به تقاضای مشتریان پاسخ دهیم. موسسه فرهنگی دیجیتال تدبیر دانش ماندگار را هم طبق این سیاست در مرکز آموزش راه اندازی کردیم.

تاکنون چند نفر را با استفاده از فضای مجازی آموزش دادید؟

اگر قرار باشد عدد بگوییم، بیش از 33 هزار نفر از دوره های اینترنتی ما استفاده کردند.

شما آموزش های بلندمدتی هم در مرکز آموزش علمی - کاربردی خود دارید.

با رکود حاکم بر فضای کسب و کار آموزش های بلندمدت هم دچار رکود شد. در حال حاضر بیش از 1200 دانشجو داریم که در بیش از 16 رشته در گرایش های مالی، بورس، لجستیک، مدیریت کسب و کار و... درس می خوانند.

شما جزو مراکز آموزشی سفارش محور هم هستید؟

اصولا ما براساس نیازهای مشتریان برای آنها دوره های آموزشی طراحی می کنیم. گاهی فلان کارخانه اعلام می کند که در زمینه مدیریت مالی یا حوزه فنی می خواهیم دوره کوتاه مدت برگزار کنیم. ما هم براساس نیازهای آنها چندین پیشنهاد می دهیم و قرارداد می بندیم.

در حال حاضر هر سال حدود 1500 دوره آموزشی برگزار می کنیم که بیش از 70درصد آنها براساس سفارش سازمان ها و واحدهای صنعتی است.

البته شما تقویم آموزشی سالانه هم دارید؟

بله، ما به جز آموزش های سفارشی هر ساله یک تقویم آموزشی داریم که مباحث مهم حوزه کسب و کار در آن ارائه می شود، از جمله آموزش در حوزه های مدیریت، منابع انسانی، کیفیت و بهره وری، اقتصادی و بازرگانی، اداری و مالی، فنی و مهندسی و...

چند نفر به عنوان استاد یا مدرس با شما همکاری می کنند؟

ما 130 استاد در حوزه آموزش بلندمدت در نظام دانشگاهی داریم، اما تعداد استادان دوره های کوتاه مدت ما با توجه به تنوع آموزش ها حدود 650 نفر است که براساس تقاضای بازار برای سازمان ها و واحدهای تولیدی و خدماتی کلاس برگزار می کنیم.

استادان مرکز آموزشی شما حتما باید مدرک دانشگاهی داشته باشند؟

در دوره های کوتاه مدت با توجه به نوع دوره مدرک تحصیلی لازم ولی کافی نیست. چون کسانی که در این کلاس ها شرکت می کنند می خواهند با دانش کاربردی استادان آشنا بشوند. مثلا استادی که مدرک دکترا دارد اما تجربه فروش ندارد برای دانش پذیرهای ما در کلاس مدیریت فروش مطلوب نیست. باید کسانی باشند که به گونه ای با مقوله فروش آشنا باشند، بنابراین تجربه خیلی مهم تر است.

آیا شما از یک سیستم آموزش خاصی تبعیت می کنید؟

در یک سیستم آموزشی باید اهداف کلی، مخاطب، شیوه عمومی آموزش، نتایج مورد انتظار از دوره آموزشی و منابع آموزشی مشخص باشد لیکن در ارائه مطالب استادان شیوه های مختلفی برای تدریس دارند. خلاقیت و نوآوری امری فردی است و هر استاد به تناسب درس و تجربه، شیوه خاصی را برمی گزیند. ما هیچ الزامی بر نحوه روش تدریس نداریم. لیکن آنچه را در محتوا به شرکت ها اعلام کرده ایم باید پوشش داده شود چون برخی از شرکت ها خودشان محتوا می دهند و سرفصل تعیین می کنند و ما طبق سفارش آنها استاد پیشنهاد می دهیم. بدیهی است استادان با تجربه ای که انتخاب می کنیم قطعا در تدریس موفق تر هستند که البته در پایان دوره مورد ارزیابی قرار می گیرند.

آیا کلاس های آموزشی شما اثربخشی لازم را برای بهره وری سازمانی دارد؟

(باخنده) اگر نداشت که ما امسال سی و سه سالگی را پشت سر نمی گذاشتیم.

آیا شما با موسسات آموزشی رقابت هم دارید؟

به شکل دقیق کلمه نه. ما کارمان را می کنیم. سی و سه سال هم تجربه داریم. تاریخچه فعالیت ما می تواند تبلیغات خوبی در بازار رقابتی مراکز آموزشی باشد.

آیا شما موسسات بخش خصوصی را تایید می کنید؟

در سال های اخیر تعداد این موسسات زیاد شد. در میان این موسسات برخی از آنها کاملا حرفه ای کار می کنند، اما موسسات و مراکزی هستند که بدون پشتوانه و تجربه و دانش وارد این بازار شدند و با دادن مدارک نامعتبر و جعلی از مرکز و به نام دانشگاه های جعلی خارجی افراد را فریب می دهند.

آیا کسی بر این مساله نظارت نمی کند؟

متاسفانه بزرگترین مشکل ما نبود یک دستگاه نظارتی در حوزه آموزش های کوتاه مدت است. الان از نظر کیفیت سطح بندی وجود ندارد. گاهی هم برخی از موسسات و شرکت ها با تبلیغات در فضای مجازی افراد را جذب می کنند اما فاقد محتوای کاربردی و علمی هستند.

طبعا جایگاه شما باید با آنها فرق داشته باشد؟

البته، ما یک مرکز آموزشی در بخش خصوصی هستیم که با 209 کارخانه به عنوان سهامدار و 217 شخصیت حقیقی اداره می شویم. حدود 800 استاد با ما همکاری می کنند، اما به دلیل نبود نظارت ما در کنار فلان موسسه جوانی که هنوز در ابتدا راه است قرار می گیریم. گاهی رقیب با قیمت کم با ما رقابت می کند، اما کسی متولی این امر نیست که اینها را نظارت کند، بنابراین هر روز از سطح کیفیت برنامه های آموزشی کاسته می شود.

البته برخی سازمان ها و شرکت ها با نظام مدون آموزشی از مراکز معتبر برای آموزش استفاده می کنند.

سیاست های آموزشی شما چگونه تدوین می شود؟

با رصد نیازهای آموزشی صنایع و سازمان ها و تدوین برنامه های پیشنهادی، طبق ساختار مرکز آموزشی ابتدا مجمع و بعد هیات مدیره و آخر هم مدیرعامل تصمیم سازی و تصمیم گیری می کنند.

شما یک شرکت مادر در زمینه آموزش صنعتی هستید؟

طی این سی و سه سال فراز و نشیب های زیادی داشتیم و به لطف خدا توانستیم این مرکز را با راه اندازی شرکت های تابعه گسترش بدهیم. موسسات و مرکزی که وابسته ما هستند، عبارتند از :

مرکز آموزش علمی – کاربردی تحقیقات صنعتی ایران

موسسه آموزش عالی آزاد فراز دانش

موسسه فرهنگی دیجیتال تدبیر دانش ماندگار

آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد سفارش محور

انتشارات مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران

موسسه نوآور شتابدهنده منش

شرکت بازرسی فناوری های پیشرفته ایرانیان

برنامه شما برای رشد و توسعه در سال های آینده چیست؟

طبعا با گسترش فضای مجازی و با توجه به تقاضای بازار ما از چند سال قبل در حال توسعه فعالیت های خود بر بستر وب هستیم و هم از نظر تولید محتوای الکترونیکی و هم نشر آن، طبعا در سال های آینده امکانات بهتری برای آموزش های مجازی خواهیم داشت.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/tgHxb9Ry
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه