چهارشنبه, 30 مهر 1399 - 14:00

بررسی 7 مزیت فناوری ویدئوکنفرانس در عصر کرونا

امروزه ما در دنیای دیجیتال زندگی می ‎کنیم. مردم در سراسر دنیا با استفاده از فناوری‎ های دیجیتال امکان ارتباط سریع و ساده با هم را دارند. فناوری‎ های ارتباطی فقط در راستای بهبود وضعیت مردم در زندگی شخصی توسعه پیدا نکرده‎ اند. کسب و کارها نیز برای ساده ‎سازی فعالیت‎ ها و صرفه‎ جویی در هزینه‎ امکان استفاده از فناوری‎ های موردنظر را دارند. استفاده از ویدئوکنفرانس برای تعامل بهینه با مشتریان یا برگزاری جلسات کاری در بازه زمانی کنونی دارای اهمیت بسیار زیادی است. اغلب کسب و کارها تا پیش از شیوع کرونا توجهی به این موضوع نداشتند. همین امر استفاده از ویدئوکنفرانس در عرصه کسب و کار را بدل به گزینه‎ ای تازه کرده است.

کسب و کارهای بسیار زیادی در طول ماه‎ های اخیر به دلیل شیوع کرونا اقدام به استفاده از شیوه ‎های دورکاری کرده‎ اند. برگزاری ویدئوکنفرانس در طول ماه ‎های اخیر بسیاری از مشکلات ارتباطی برندها را حل و فصل کرده است. این امر در مورد برخی از کنفرانس ‎ها و همایش ‎های بزرگ نیز صحت دارد. به عنوان مثال، امسال مراسم رونمایی از پلی استیشن 5 به طور آنلاین در قالب ویدئوکنفرانس برگزار شد. شرکت سونی در این میان حتی چند ماه برای کاهش پیک کرونا و برگزاری حضوری مراسم نیز صبر کرد، اما در نهایت گزینه ویدئوکنفرانس بهترین راهکار در دسترس بود.

مزیت ویدئوکنفرانس حوزه کسب و کار

بسیاری از کسب و کارها تمایل به برگزاری ملاقات‎ های حضوری دارند. این امر گرایشی طبیعی در میان تمام کسب و کارها محسوب می ‎شود. حضور رو در رو امکان تعامل و تاثیرگذاری بسیار بهتری را فراهم می‎ کند. با این حساب ملاقات ‎های آنلاین گزینه‎ ای جانبی خواهد بود. شرایط کنونی شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب و کارها را با مشکل رو به رو کرده است. مهمترین مسئل در این میان درگیری طولانی مدت کسب و کارها با این مسئله است. استفاده از ویدئوکنفرانس در ماه‎ های پیش رو برای تمام برندها ضروری خواهد بود. همین امر موضوع اصلی مقاله کنونی را تشکیل داده است. در ادامه برخی از مهمترین مزیت‎ های فناوری ویدئوکنفرانس برای کسب و کارها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مطلب مرتبط: ویدئوکنفرانس حرفه ای با 3 نکته حیاتی

1. کاهش هزینه‎ های سفر

سفرهای کاری امری رایج در دنیای کسب و کار است. بسیاری از کارآفرینان در طول سال شمار بالایی از سفرها را تجربه می ‎کنند. شاید در نگاه نخست تعداد سفر زیاد از سوی کارکنان یک شرکت بیانگر بازاریابی و جذب سرمایه بالا باشد. مسئله مهم در این میان امکان مواجهه با پاسخ منفی سرمایه گذارها یا حتی شکست در زمینه کسب یک پروژه خاص است. هزینه ‎های سفر در پایان هر سال برای کسب و کارها دغدغه مهمی را به ارمغان می ‎آورد. استفاده از فناوری ویدئوکنفرانس هزینه‎ های موردنظر را به شدت کاهش می‎ دهد.

بدون شک برخی از دیدارهای مهم باید به صورت حضوری انجام شود. این امر در مورد قراردادهای کلان کاربرد دارد، با این حال امکان ساماندهی سایر نیازهای کسب و کار با استفاده از ویدئوکنفرانس فراهم خواهد بود. خوشبختانه در طول ماه‎ های اخیر با نیاز فوری کسب و کارها برای استفاده از سرویس ‎های ویدئوکنفرانس نوآوری ‎های مثبتی در این عرصه ایجاد شده است. کسب و کارها گزینه‎ های بسیار زیادی برای برگزاری ویدئوکنفرانس با استفاده از سرویس ‎های رایگان دارند بنابراین کاهش هزینه‎ ها از طریق این فناوری بسیار سودمند و جذاب خواهد بود.

2. تعادل بهتر میان کار و زندگی

در دنیای دیجیتال کنونی ایجاد تعادل میان کار و زندگی دغدغه مهمی محسوب می ‎شود. شیوه‎ های فعالیت کاری در طول روز به سرعت در حال تغییر است. شیوع ویروس کرونا این امر را شدیدتر نیز کرده است. با این حساب مرز میان زندگی شخصی و کار حرفه ‎ای افراد بسیار باریک شده است. شاید در نگاه نخست این امر شانس بهتری برای کارآفرینان به منظور افزایش بهره وری کارمندان فراهم سازد، اما نکته مهم نیاز به ساماندهی زندگی شخصی در کنار تجربه کاری است. اگر کارمندان یک شرکت وضعیت مناسبی از نظر زندگی شخصی نداشته باشند، تمرکزشان به هنگام کار به شدت کاهش خواهد یافت. نتیجه نهایی این امر کاهش بهره ‎وری شرکت خواهد بود.

استفاده از فناوری ویدئوکنفرانس امکان رسیدگی به زندگی شخصی و کار در کنار هم را فراهم می ‎کند. امروزه بسیاری از کارمندان از خانه اقدام به رسیدگی به امور کسب و کار می ‎کنند. این امر مدیریت همزمان کارها را بسیار ساده کرده است. وضعیت شیوع ویروس کرونا و کنترل احتمالی‎ اش در سطح جهانی هنوز همراه با ابهام است. با این حساب استفاده از ویدئوکنفرانس برای کمک به کارمندان در راستای مدیریت بهتر زندگی شخصی و کارشان ضروری خواهد بود.

3. افزایش تاثیرگذاری فعالیت‎ ها

ویدئوکنفرانس سرعت فعالیت در حوزه کسب و کار را به شدت افزایش داده است. پیش از این برگزاری جلسات حضوری بسیار سخت و دشوار بود. به عنوان مثال، برگزاری یک جلسه کاری دست ‎کم نیازمند نصف روز تدارک برای محل برگزاری جلسه و همچنین دعوت از شرکت ‎کنندگان برای حضور بود. مسیر رفت و برگشت و همچنین تشریفات برگزاری جلسه بخش قابل توجهی از زمان برندها را اشغال می‎ کرد. اگر فرآیند طولانی برگزاری جلسه حضوری با ویدئوکنفرانس مقایسه شود، اطلاعات جالب در اختیار کارآفرینان قرار می‎ گیرد. با استفاده از فناوری‎ های موجود بسیاری از برندها امکان برگزاری ساده و سریع جلسات ‎شان را دارند.

ویدئوکنفرانس با کاهش زمان موردنیاز برای تدارک جلسه کاری فرصت کسب و کارها برای رسیدگی به امور مهمتر را افزایش می ‎‏دهد. بر این اساس شاید در دنیای پساکرونا نیز کسب و کارها به برگزاری جلسات آنلاین ادامه دهند.

4. رضایت بیشتر کارکنان

کارکنانی که در طول دوران کرونا همچنان از وضعیت شرکت متبوع‎ شان راضی باشند، کیفیت عملکرد بالاتری را ارائه خواهند کرد. این امر در نهایت موجب عبور کسب و کارها از شرایط دشوار کرونایی خواهد شد. امروزه نیاز فوری کسب و کارها ساماندهی سریع و بهینه سازمان ‎شان برای عبور از بحران کروناست. بسیاری از کسب و کارها برای مدت زمانی طولانی تعطیل بوده ‎اند. این امر فشار مالی قابل توجهی بر روی کسب و کارها ایجاد می‎ کند بنابراین نیاز فوری کارآفرینان کسب سود برای جبران ضررهای ناشی از تعطیلی مقطعی شرکت ‎شان است.

افزایش رضایت کارکنان شرکت با استفاده از ویدئوکنفرانس نقش مهمی در بازگشت دوباره وضعیت شرکت ‎ها به وضعیت مطلوب دارد. کسب و کارها به طور معمول در وضعیت عادی اقدام به ارزیابی میزان رضایت کارکنان شان و تعامل بهینه با آنها می‎ کنند. شیوع ویروس کرونا این فرآیند را دچار اخلال کرده است. استفاده از ویدئوکنفرانس برای تشکیل جلسه‎ های منظم با کارکنان و رسیدگی به دغدغه‎ های ‎شان مهمترین نکته در این میان خواهد بود.

5. مزیت رقابتی مداوم

کسب و کارهای ماهر در زمینه استفاده از فناوری ‎های تازه همیشه یک گام از رقبای ‎شان جلوتر هستند. این امر در مورد کسب و کارهایی که زودتر از رقبای ‎شان اقدام به بازاریابی در شبکه ‎های اجتماعی کردند، قابل مشاهده است. استفاده از ویدئوکنفرانس نیز چنین وضعیتی دارد. هرچه یک کسب و کار زودتر اقدام به سازگاری با این فناوری و کاربست درستش نماید، نسبت به رقبای اصلی ‎شان مزیت پیدا خواهد کرد.

6. بهبود فرهنگ کسب و کار

هر کسب و کار براساس ارزش‎ های اصلی ‎شان دارای فرهنک منحصر به فردی است. بهبود فرهنگ سازمانی همیشه در دستور کار برندها قرار داشته است. بسیاری از کسب و کارها با هدف بهبود فرهنگ سازمانی ‎شان اقدام به همکاری با آژانس ‎های مشاوره ‎ای مختلف می ‎کنند. اکنون با توجه به بحران ناشی از کرونا صرفه جویی در هزینه ‎ها و یافتن راهکاری برای تاثیرگذاری بر روی کارمندان در اولویت فعالیت هر برند قرار دارد. برگزاری جلسات مداوم برای تعامل با کارمندان و بیان نقطه نظرهای مختلف دارای اهمیت بسیار زیادی است. برخی از کسب و کارها به طور مداوم در زمینه توجه به فرهنگ سازمانی‎ شان غفلت می ‎کنند. نتیجه این امر در بلندمدت مواجهه با ترکیبی ناموزون و ناهماهنگ از وجوه مختلف فرهنگ سازمانی است. به عبارت دیگر، بی‎ توجهی کسب و کارها به فرهنگ سازمانی‎ شان در نهایت تضادهای درونی متعددی پدید می ‎آورد.

مطلب مرتبط: ویدئو کنفرانس 20 هزار نفری امکان جدید مایکروسافت

7. تعامل متمرکز با یک نرم‎افزار

تعامل با کارمندان و تیم مدیریت برند با استفاده از ابزارهای بسیار متنوعی صورت می ‎گیرد. استفاده از سرویس ‎های ویدئوکنفرانس امکان یکپارچه‎ سازی تمام تعاملات و ارتباطات شرکت را فراهم می ‎کند. شاید در نگاه نخست این امر مزیت قابل ملاحظه ‎ای نباشد، اما در بلندمدت تاثیر بسیار مثبتی بر روی وضعیت برندها برجای می ‎گذارد. بخش قابل توجهی از زمان تیم‎ های شرکت صرف گردآوری اطلاعات پراکنده در سرویس‎ های ارتباطی مختلف می ‎شود. با این حساب استفاده از سرویس ‎های ویدئوکنفرانس امکان یکپارچه ‎سازی تعاملات میان تیم‎ های مختلف شرکت را فراهم می‎ سازد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید