شنبه, 12 بهمن 1398 - 12:49

فعالیت کاری گاهی اوقات دشواری های خاص خود را دارد. بسیاری از افراد در روزهای تعطیل یا مناسبت های مهم مشغول رسیدگی به امور خانوادگی و وقت گذرانی در کنار دوستان هستند. در این میان برخی دیگر باید به امور شرکت رسیدگی کنند. نکته جالب اینکه گاهی اوقات کارمندان یا مدیران باید در تعطیلات به سفرهای کاری نیز بروند. در چنین شرایطی بسیاری از افراد از فعالیت کاری متنفر می شوند. در این شرایط امکان اجتناب از فعالیت کاری وجود ندارد. به همین خاطر همه ما باید سفرهای کاری را قبول کنیم. در این وضعیت برخی از توصیه های کاربردی امکان کاهش دشواری سفر در روزهای تعطیل را فراهم می سازد. در این مقاله هدف اصلی بررسی نکات تاثیرگذار و مناسب برای سفر کاری در روزهای تعطیل است. به این ترتیب دست کم ما در طول سفر سختی کمتری را تحمل خواهیم کرد.

یکی از چالش های عجیب در ایام تعطیل گرانی بیشتر کالاها در بسیاری از شهرهاست. همچنین در این روزها رویدادهای بسیار زیادی در جریان است، بنابراین امکان حواس پرتی افراد بسیار بیشتر می شود. ما باید به گونه ای مناسب با این دو چالش و بسیاری از چالش های دیگر دست و پنجه نرم کنیم.

چالش مسافرت های کاری در تعطیلات

1. اهمیت برنامه ریزی

برنامه ریزی برای مدیریت امور کسب و کار اهمیت بسیار زیادی دارد. در تعطیلات بسیاری از افراد پس از گذراندن روزهای پرفشار کسب و کار به دنبال آرامش و دوری از کار هستند. این امر موجب دوری آنها از کار روزمره می شود. در نقطه مقابل برخی از افراد به دلایل سازمانی در سفر کاری هستند. البته برخی از افراد در طول تعطیلات نکته های مهمی به ذهن شان می رسد. به این ترتیب در طول تعطیلات اقدام به فعالیت و برنامه ریزی کاری می کنند. گاهی اوقات تلاش برای ترتیب یک قرار ملاقات با مشتریان در روزهای تعطیلات بهترین ایده ممکن نیست. به این ترتیب ما باید زمانی مناسب پس از پایان تعطیلات را برای ملاقات پیشنهاد دهیم. در این زمینه برنامه ریزی اهمیت فراوانی دارد. بسیاری از افراد در سفرهای کاری به برنامه ریزی توجهی ندارند. به همین خاطر فرآیند فعالیت آنها بیش از حد معمول به طول می انجامد.

مطلب مرتبط: اگر مجبور به کار در تعطیلات هستید، اینگونه عمل کنید

2. حضور پیش از موعد در محل

سفرهای کاری همیشه چالش های خاص خود را دارند. در ایام تعطیلات خطوط حمل و نقل بین شهری ترافیک بی سابقه ای را تجربه می کنند بنابراین ما باید اندکی زودتر برای حضور در محل موردنظر آماده شویم. این امر در صورت بروز تاخیر در پرواز یا هرگونه اتفاق پیش بینی نشده ای ما را دچار مشکل نخواهد کرد. وقت شناسی در زمینه کسب و کار اهمیت بسیار زیادی دارد، حتی اگر افراد در تعطیلات باشند.

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در داخل شهرها برای عبور و مرور سریع ایده کاربردی محسوب می شود، با این حال در روزهای تعطیل ازدحام بسیار زیادی در وسایل نقلیه عمومی مشاهده می شود بنابراین شاید اجاره یک خودرو برای چند روز ایده بدی نباشد. امروزه بسیاری از شرکت ها و سایت های معروف خدمات اجاره خودرو ارائه می کنند. به این ترتیب ما فرصت پرهیز از شلوغی و دشواری تردد در شهر را خواهیم داشت. بی تردید شلوغی راه یا وسایل نقلیه بهانه مناسبی برای تاخیر در جلسات مهم کاری محسوب نمی شود. در این زمینه تفاوتی بین روزهای عادی و تعطیلات نیست.

3. اهمیت برخورد هوشمندانه

برنامه ریزی برای حضور در محل ملاقات کاری یا ساختمان شرکت موردنظر با استفاده از ابزارهای هوشمند بسیار ساده شده است. ساعت های هوشمند توانایی اعلام اخطارهای متعدد به افراد در زمینه آمادگی برای قرار ملاقات را دارند. همچنین ما امکان جست وجوی آنلاین درباره افرادی را که با آنها قرار ملاقات داریم، خواهیم داشت. این امر اطلاعات مناسبی درباره افراد موردنظر به ما می دهد. هرچه ما در ملاقات با افراد موردنظر آماده تر به نظر برسیم، توانایی تاثیرگذاری بیشتری خواهیم داشت. به این ترتیب سرنوشت معامله یا تعامل ما با دیگران بهتر رقم خواهد خورد.

4. آرامش خود را حفظ کنید

چالش مسافرت های کاری در تعطیلات

فعالیت کاری در تعطیلات نگرانی و استرس های خاص خود را دارد. در این شرایط بسیاری از افراد بیش از حد دستپاچه می شوند. توصیه اساسی من در چنین شرایطی حفظ خونسردی است. با عجله و نگرانی بیش از حد هیچ مشکلی حل نخواهد شد.

بسیاری از افراد در مسافرت های کاری فشار بیش از حدی به خود می آورند. این امر موجب خستگی سریع افراد خواهد شد. ما باید اندکی از مسافرت کاری مان لذت هم ببریم بنابراین استراحت در طول سفر باید همیشه مدنظر افراد قرار داشته باشد. در غیر این صورت سفر موردنظر برای افراد جذابیت چندانی نخواهد داشت.

5. پرهیز از وقت گذرانی بی مورد

در ایام تعطیل بسیاری از مردم درگیر فعالیت های مختلف تفریحی هستند. این امر همیشه افراد در حال سفر کاری را وسوسه می کند. حضور در کارناوال های مهم یا حتی مناطق گردشگری برای تمام افراد جذابیت خاص خود را دارد. توصیه من در این شرایط پرهیز از وقت گذرانی بی مورد در مناطق تفریحی است. هدف اصلی ما از حضور در این سفر دستیابی به اهداف کاری است بنابراین نباید با وقت گذرانی های بی مورد فرصت پیش روی را از دست دهیم. 

مطلب مرتبط: دلایلی برای اینکه چرا نباید در تعطیلات کار کنید

شاید در نگاه نخست حضور در سفر کاری آن هم در روزهای تعطیل بسیار دشوار باشد. یکی از نکات امیدبخش در این زمان امکان بهره مندی از شرایط کاری و ارتقای سازمانی در سال آینده است. به این ترتیب تحمل شرایط نسبتا دشوار سفرهای کاری در تعطیلات ساده تر خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید