سه شنبه, 26 آذر 1398 - 19:46

آمریکا و چین به توافقی کلی بر سر تبادل های تجاری دست پیدا کرده اند. این توافق به زودی اجرا می شود و تعدادی از تعرفه های مهم را لغو می کند.

به گزارش زومیت به نقل از ZDNET، آمریکا و چین توافقی اولیه برای حل نبرد طولانی مدت تجاری تصویب کرده اند که به محض امضای توافق نامه نهایی، بسیاری از تعرفه های آمریکا روی کالاهای چینی کاهش خواهد یافت یا لغو خواهد شد. سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا در نشستی عنوان کرد توافق دو کشور در مراحل نهایی به سر می برد و البته هنوز اختلاف هایی جزئی وجود دارد.

مرحله اول توافق تجاری آمریکا و چین

مرحله اول تفاهم نامه تجاری آمریکا و چین تعدادی از تعرفه های آمریکا بر محصولات چینی را از بین می برد. درمقابل، چینی ها متعهد می شوند هزینه های بیشتری در حوزه های کشاورزی و ساخت وتولید محصولات صنعت انرژی آمریکا پرداخت کنند. چین متعهد می شود هزینه های مذکور را تا دو سال آینده حداقل به ۲۰۰ میلیارد دلار افزایش دهد.

از میان تعرفه هایی که آمریکا لغو می کند، می توان به تعرفه هایی اشاره کرد که از ۱۵ دسامبر سال جاری روی محصولات الکترونیکی همچون گوشی های هوشمند و لپ تاپ اعمال شد. از محصولات دیگر می توان به کنسول های بازی کامپیوتری، برخی انواع اسباب بازی، نمایشگر کامپیوتر و برخی محصولات کفش و پوشاک اشاره کرد. با لغو تحریم ها، مشتریان آمریکایی دیگر مجبور نخواهند بود ۱۰درصد هزینه اضافه برای این کالاها پرداخت کنند.

ترامپ درباره تفاهم نامه تجاری با چین توییت کرد:

تفاهم نامه بزرگی را در مرحله اول با چین تصویب کرده ایم. آنها با ایجاد تغییرها ی بزرگ زیرساختی و افزایش خرید محصولات کشاورزی و انرژی و ساخت وتولیدی موافقت کرده اند. البته تعرفه های ۲۵درصدی هنوز ادامه خواهد داشت و روی سایر موارد نیز ۵/۷ درصد تعرفه اعمال می شود. البته جریمه های قانون ۱۵ دسامبر به دلیل توافق با چین دیگر اعمال نخواهند شد. به زودی، مذاکره برای مرحله دوم تفاهم نامه را شروع می کنیم و منتظر انتخابات سال ۲۰۲۰ نخواهیم ماند.

تفاهم نامه تجاری آمریکا و چین پس از تنشی ۵/۲ ساله محقق شد که در دوره گذشته، چندین بار شدت گرفت و به تصویب تعرفه های متعدد دو کشور منجر شد. ناگفته نماند فرآیند اعمال تعرفه های واردات از مارس سال گذشته شروع شد. در آن زمان، ترامپ ادعا کرد بررسی نمایندگان وزارت بازرگانی آمریکا نشان می دهد چینی ها محدودیت هایی برای خرید و مالکیت کالاهای خارجی اعمال کرده اند تا فناوری از شرکت های آمریکایی به سازمان های چینی منتقل شود. به علاوه، او چین را به جاسوسی برای کسب مالکیت معنوی فناوری ها و اطلاعات تجاری طبقه بندی شده متهم کرد.

آمریکا و چین از ژوئن سال گذشته، تعرفه های متقابل را برای کالاهای یکدیگر تصویب کردند. آمارهای آن زمان ارزش کالاهای تأثیرگرفته از تعرفه ها را ۳۴ میلیارد دلار تخمین می زد. سپس، ایالات متحده در اوت تصمیم گرفت تعرفه بیشتری را در دو مرحله روی ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی اعمال کند.

در ادامه نبرد تجاری، وزارت دارایی چین تعرفه های ۱۰ و ۵ درصدی را روی کالاهای آمریکایی اعمال کرد. در واکنش به این اقدام، ترامپ تعرفه موجود روی ۲۵۰ میلیارد دلار کالای چینی را از ۲۵ به ۳۰درصد افزایش داد. افزایش جدید تعرفه ها نیز در دو مرحله تصویب و از اول سپتامبر و ۱۵ دسامبر اجرا شد.

مقام های آمریکایی با وجود تصویب اولیه تفاهم نامه اعتقاد دارند نهایی شدن آن نیازمند اقدام چین است. سخنگوی وزارت بازرگانی ایالات متحده به CBS گفت:

درنهایت، اجرایی شدن این تفاهم نامه به فرد تصمیم گیر در چین بستگی دارد، نه آمریکا. اگر گروه های تندرو تصمیم گیری کنند، یک خروجی خواهیم داشت و درمقابل اگر نیروهای خواهان تغییر در چین تصمیم گیرنده باشند، نتیجه دیگری رخ می دهد. به هرحال، امیدواریم گروه دوم، تصمیم گیرنده باشند.

با وجود تصویب اولیه تفاهم نامه میان آمریکا و چین، هنوز بی اعتمادی زیادی بین دو کشور دیده می شود. آمریکایی ها می گویند با دقت تصمیم گیری و اقدام های چین را رصد می کنند تا در صورت تخلف آنها از تفاهم اولیه، اقدام متقابل انجام دهند. روی هم رفته، مرحله اول تفاهم نامه قطعا همه مشکلات بین چین و آمریکا را حل نخواهد کرد و از بین رفتن تمامی درگیری ها به سال ها زمان نیاز دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید