سه شنبه, ۱۸ بهمن(۱۱) ۱۴۰۱ / Tue, 7 Feb(2) 2023 /
           
فرصت امروز

دلایل اهمیت کار داوطلبانه در شغل یابی

2 سال پیش ( 1399/5/12 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : تیم آلبرتون  

آیا شما نیز جزو افرادی محسوب می شوید که تصور می کنند کار داوطلبانه صرفا به معنای پر کردن اوقات فراغت بوده و نتیجه دیگری را در پی ندارد؟ درواقع امروزه شاهد کاهش شدید تقاضا در این بخش هستیم. درواقع بسیاری از افراد تصور می کنند که برای فعالیت آنها حتما باید مبلغی مناسب در نظر گرفته شده باشد و یا استخدامی صورت گیرد. در غیر این صورت احساس نوعی فریب خوردگی را خواهند داشت. این امر در حالی است که چنین اقدامی، حتی اگر مستقیما منجر به پیداکردن شغل نشود، در این زمینه دارای تاثیرات فوق العاده ای بوده و به همین خاطر ضروری است تا نظر خود را در این زمینه تغییر دهید. در ادمه دلایل این ادعا را مورد بررسی قرار خواهم داد.

1-ارتقای رزومه

دلایل اهمیت کار داوطلبانه شغل یابی

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که پی بردن به اهمیت کار داوطلبانه بدون دید بلندمدت، غیرممکن خواهد بود. درواقع به هر میزان که رزومه غنی تری داشته باشید، شانس پیداکردن شغلی بهتر و در مدت زمانی کمتر را خواهید داشت. درواقع برای بسیاری از مدیران تنها این مسئله اهمیت دارد که شما تجربه کاری خوبی را داشته باشید در این رابطه استخدام و یا کار داوطلبانه، تفاوت چندانی ندارد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که چنین فعالیتی به معنای عدم جدی گرفتن وظایف شما نبوده و همواره این احتمال را بدهید که مدیران اقدام به بررسی وضعیت شما در رابطه با هر یک از این اقدامات نمایند. بدون شک عملکرد ضعیف شما، تاثیر منفی را به همراه خواهد داشت. در کنار این موضوع، برای اکثر اقدامات داوطلبانه، مبالغی به عنوان دستمزد نیز در نظر گرفته می شود. به همین خاطر پرداختن به آنها به مراتب بهتر از بیکاری خواهد بود.

2-کسب تجربه

کار داوطلبانه باعث خواهد شد تا تجربه شما در حوزه ای که قصد فعالیت در آن را دارید، افزایش پیدا کند. تحت این شرایط هماهنگ شدن با توقعات و فرهنگ کاری شرکت های مختلف، برای شما به مراتب راحت تر خواهد بود. این امر درست به مانند رانندگی است. درواقع اگر شما از مدت ها قبل، تمرین کافی را داشته باشید، به هنگام استخدام در یک شرکت، از همان روز اول می توانید عملکرد درخشانی را داشته باشید. همچنین این امر زمینه ای برای پیدا کردن نقاظ ضعف و قدرت شما خواهد بود که خود فرصتی را برای سرمایه گذاری بر روی خود و پیدا کردن مشکلات، مهیا می کند. درواقع برای فردی که به خوبی خود را توانا کرده است، همواره زمینه های کاری فراهم خواهد بود. در کنار این موضوع امکان یادگیری و افزایش مهارت ها نیز وجود دارد.

مطلب مرتبط:  از کارمندان داوطلب تا اهدای محصول

3-آشنایی با افراد جدید

در هنگام کار شما با افراد بسیاری مواجه خواهید شد. این امر زمینه را برای حضور رسمی در بازار، مهیاتر خواهد کرد. برای مثال ممکن است در هنگام انجام یک اقدام، بتوانید نظر مدیر یک شرکت را به سمت خود جلب کرده و شانس خود را برای استخدام، افزایش دهید. همچنین در موارد متعددی مشاهده شده است که افراد در هنگام کار داوطلبانه با همکاران خود و یا افرادی که آشنا شده اند، اقدام به تاسیس یک شرکت نموده و موفقیت خوبی را به دست آورده اند. درواقع این امر درست اقدامی است که برای من نیز اتفاق افتاده و باعث شد تا به جای تلاش برای کار کردن در شرکت فردی دیگر، خود با تعدادی از دوستانی که در یک کار تیمی پیدا کردم، در این رابطه اقدام کنیم.

4-خودشناسی

تصور افراد در رابطه با یک حوزه کاری، با واقعیت موجود تفاوت بسیاری را دارد. فراموش نکنید که در هنگام فعالیت رسمی، امکان ترک موقعیت بسیار سخت بوده و این امر می تواند باعث شود تا شما به اقدامی بپردازید که ابدا مورد علاقه شما نیست. تحت این شرایط کار داوطلبانه به شما این امکان را می دهد که خودتان را بهتر شناخته و شرایط را بسنجید. در نهایت نیز تصمیم بهتری را برای آینده خود اتخاذ خواهید کرد. درواقع حتی در دوره کار داوطلبانه ای که در آن حضور داشتم، شاهد این امر بودم که در پایان دوره، تا چه حد تعداد افرادی که روز اول خود را کاملا علاقه مند معرفی کرده بودند، کاهش پیدا کرد. درواقع آنها هر یک به انجام اقدامات دیگری پرداختند. درواقع این اقدام، فرصتی برای خودشناسی خواهد بود. در کنار این موضوع، چنین اقداماتی باعث می شود تا شما بتوانید به ایده هایی جدید در عرصه مورد علاقه خود، دست پیدا کنید. درواقع وقت گیر نبودن چنین اقداماتی به نسبت یک استخدام رسمی، فرصت را برای فکر کردن و تحقیقات، برای شما مهیا می کند.

5-افزایش سطح اعتماد به نفس

در نهایت هنگامی که در یک کار، تجربه خوبی را به دست آورید، اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می کند. درواقع یکی از معضلات حال حاضر تقریبا تمامی افراد این است که در دوران دانشگاه، صرفا مباحث نظری را گذرانده و این امر باعث می شود تا تجربه عملی کافی را نداشته باشند. این امر خود باعث می شود تا در برخورد اولیه، با مشکلات بسیاری مواجه شده و اعتماد به نفس آنها نیز کاهش پیدا کند. شرکت ها نیز معمولا تمایلی به همکاری با افرادی ندارند که کاملا تازه کار محسوب می شوند. تحت این شرایط انتخاب های شما بسیار محدود خواهد شد و ممکن است با یک دوره طولانی بیکاری مواجه شوید. این امر در حالی است که با کار داوطلبانه حتی در حین تحصیل، نه تنها مباحث دانشگاه را بهتر درک خواهید کرد، بلکه پس از دریافت مدرک، اعتماد به نفس و آمادگی لازم برای شروع اقدامات خود را خواهید داشت.

منبع : alberta
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/D0e5nx7i
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه