5 کسب و کار با رشد سریع از رازهای موفقیت شان می گویند - فرصت امروز

یکشنبه, 27 آبان 1397 - 14:38

چگونه در کمترین زمان ممکن برندمان را توسعه دهیم؟

در دنیای امروز کسب وکارهای مختلفی مشغول به فعالیت هستند. از برندهای بزرگ فعال در زمینه توسعه سلامت در سطح جهانی گرفته تا موسسه های فعال در زمینه تولید بطری های پلاستیکی سازگار با محیط زیست، همگی در بازار پر پیچ و خم کسب وکار در حال تکاپو هستند، اما به راستی چگونه اغلب این برندها به حیات خود ادامه می دهند؟ رمز موفقیت بسیاری از آنها الگوبرداری از شیوه فعالیت بهینه کسب وکارهای کوچک است.

در حالی که داستان بسیاری از برندهای دارای سرعت رشد بالا جذاب و شنیدنی است، نکته مهم امکان تقلید و الهام از آنها توسط شماست. در حقیقت هر کارآفرین تازه کاری امکان الگوبرداری از موفقیت این کسب وکارها را دارد.

راز موفقیت و توسعه برند

در این مقاله من به بررسی 5 مورد از برندهای موفق با سریع ترین نرخ رشد در میان کسب وکارها پرداخته ام.

مزرعه های Cowboy Criket

هنگامی که کیتی رولین به شوهرش جیمز در مورد علاقه خود به پرورش جیرجیرک گفت، ابتدا جیمز این حرف را جدی قلمداد نکرد. با این حال پس از گذشت زمانی اندک جیمز نیز سهمی بزرگ در تحقق ایده همسرش ایفا کرد. به این ترتیب برند Cowboy Criket اکنون یکی از مراکز اصلی پرورش جیرجیرک در آمریکاست.

شاید برای بسیاری از شما پرورش جیرجیرک کسب وکار عجیبی باشد. در آمریکای شمالی از جیرجیرک ها به دلیل پروتئین بالا برای موارد درمانی و در برخی موارد خوراکی استفاده می کنند. البته هدف اصلی کیتی و جیمز از توسعه این کسب و کار پیگیری اهداف درمانی بوده است. به این ترتیب پرورش جیرجیرک هزینه های بسیار کمی دارد. در حقیقت جیرجیرک ها در مقایسه با هرگونه دام گوشتی 2060 واحد آب کمتر و 14 واحد غذای کمتر مصرف می کنند. همچنین خوراک این موجودات با هزینه بسیار اندک برای کشاورزها فرستاده می شود.

مطلب مرتبط: توسعه و ممیزی برند

رولین کسب وکار خود را در نوامبر 2016 راه اندازی کرد. آنها نخستین فروش شان را در ماه ژانویه 2017 تجربه کردند. در آن زمان هدف اصلی برندشان دستیابی به 1500 کشاورز مشتری بود. با این حال پس از گذشت نزدیک به دو سال سطح توسعه برند آنها خیره کننده بوده است. کیتی در این مورد اظهار نظر جالبی دارد: «وقتی کسب وکاری پایه گذاری می شود، کنترل درخواست ها بسیار دشوار است. در مورد کسب وکار ما به دلیل نوآوری میزان استقبال کشاورزان آمریکای شمالی بسیار زیاد بود. در سال نخست به قدری سفارش دریافت کردیم که مجبور به تعلیق فروش اینترنتی و آنلاین شدیم. در حقیقت رمز موفقیت در دنیای کسب وکار مدرن ایجاد شبکه های درهم تنیده مشتریان است.»

ریک سندرز یکی از افراد کلیدی در برند Cowboy Criket است. وی به عنوان مشاور و کارشناس توسعه کسب وکار این برند کیتی و جیمز را به توسعه سریع کسب وکارشان و فراموشی جنبه های منفی فعالیت پرورش جیرجیرک تشویق کرد. به گفته جیمز سهم اصلی و اساسی را در توسعه سریع کسب وکارشان ریک سندز ایفا کرده است. به گفته کیتی در این مورد توجه کنید: «ریک یک کارآفرین و کارشناس فوق العاده است. ما همیشه به توصیه های وی اعتماد داریم. در هر صورت وقتی فردی با تلاش زیاد پیشنهادی را به شما ارائه می کند، رد آن بسیار دشوار خواهد بود.»

Pip & Grow: جعبه ای برای کودکان ما

وقتی دختر من نوزادی چند ماهه بود، من مکانی کوچک برای خواب وی با کارتن های انباری خانه درست کردم. در آن زمان من از بغل کردن دخترم ترس داشتم. در حقیقت همیشه نگران سر خوردن وی از دستم بودم. با طراحی کارتنی برای خواب وی کار جابه جایی اش نیز راحت تر شد. اگر من اکنون صاحب فرزندی تازه می شدم، یکی از مشتریان اصلی برند Pip & Grow بودم. این برند دقیقا ایده من را عملی کرده است. آنها جعبه های زیبا و کم حجمی را برای جابه جایی کودکان به والدین پیشنهاد می کنند. مزیت اصلی این جعبه ها فراهم سازی فرصتی عالی برای جابه جایی امن کودکان است. به این ترتیب چه در خانه و چه در حین جابه جایی کودک ما همیشه جایی امن خواهد داشت.

ایده برند Pip & Grow در جشن فارغ التحصیلی سه دوست صمیمی در سال 2015 پایه ریزی شد. امبر کروکر، کیت کامپتن بار و لورن هاگی طراح های اصلی این ایده محسوب می شوند. کروکر کارشناس امنیت و سلامت نوزادان است. وقتی صحبت از ایده ای برای محافظت بیشتر از نوزادها شد، وی با ارائه آمارهای دقیق در مورد میزان مرگ نوزادها به دلیل نبود ابزارهای مراقبتی انگیزه اعضای تیم را بالا برد. در حقیقت ایده اصلی برند Pip & Grow از نمونه های مشابه در آمریکا اقتباس شده است.

از وقتی این سه دوست با یکدیگر تصمیم به تولید جعبه های مخصوص نوزادها گرفتند، به دنبال تمام کارهای حقوقی و ثبت حق تولید انحصاری آن در اروپا رفتند. به این ترتیب در اکتبر 2016 برند آنها نخستین سری از محصولاتش را روانه بازارهای اروپایی کرد.

کروکر در بیان شیوه فعالیت برندشان اینگونه اظهار نظر کرده است: «ما خیلی طبیعی و بومی کارمان را شروع کردیم. برای شروع ما پاسخگویی به پرسش های کارشناس ها را مفید می دانستیم. منظور من اهالی رسانه است. آنها با پرسش های گوناگون در مورد ماهیت محصول مان توجه بسیاری از مشتریان را به ما جلب کردند. همچنین تازگی ایده ما در اروپا، مقایسه با آمریکا، مزیت های زیادی به همراه داشت. ما در سال دوم فعالیت مان بسیار هیجان زده هستیم. در ابتدای کار همه ما پیش بینی شکست کسب وکارمان پس از تنها سه سال را داشتیم. با این حال پس از فقط دو سال برندمان به سوددهی عظیمی رسیده است.»

به گفته کامپتون بار، جان استورات به عنوان فردی تحصیلکرده و کارشناس امور توسعه برند Pip & Grow نقش مهمی در موفقیت آنها داشته است: «جان از همان روزهای نخست ما را در مسیر درست هدایت کرد. در حقیقت بدون او ما حتی به سراغ پیگیری حقوقی انحصار تولید ایده مان در اروپا نیز نمی رفتیم.» کامپتون بار ارزش اصلی برند Pip & Grow را اینگونه توصیف می کند: «جان همیشه ما را به شناخت مشتری سوق می داد. بر این اساس فرآیند ارتباط برند ما با مشتری پس از فروش محصول تمام نمی شود، بلکه آغازی بر تعامل های بعدی خواهد بود.»

Blue Ridge Bucha: کومبوچا برای همه

برند Blue Ridge Bucha فعالیت خود را در سال 2010 و با فروش نوشیدنی های کومبوچا در گوشه خیابان ها شروع کرد. از آن زمان تا به حال این برند توسعه زیادی داشته است. در حقیقت آنها اکنون دفتر مرکزی و فروشگاه های متعددی را راه اندازی کرده اند. این برند توسط ایتان و کیت زاکرمن تاسیس شده است. آنها از همان ابتدای کار خود بر روی کیفیت بالای محصولات شان تاکید داشته اند. به همین خاطر محصولات آنها در مقیاس اندک تولید می شود. در هر صورت تولید نوشیدنی کومبوچا با مواد اولیه کاملا ارگانیک و آب چشمه های کوهستانی کار راحتی نیست.

زاکرمن های داستان ما به هنگام شروع کسب وکار خود بسیار خوش شانس بودند. در حقیقت آنها هیچ رقیبی در عرصه خود نداشتند. البته مردم اروپا نیز اطلاع چندانی از نوشیدنی به نام کومبوچا نداشتند. کیت وضعیت برندش را اینگونه بیان می کند: «ما هر سال رشد بسیار بالایی را تجربه می کردیم (در سال اول آنها 1100درصد رشد داشتند). با این حال ما به دنبال موقعیت بهتر و دارای ثبات بودیم.» برند Blue Ridge Bucha با تمرکز بر روی تولید محصولات با کیفیت نرخ رشد سالانه خود را روی 40 تا 50درصد قرار داده است. به این ترتیب آنها فرصت کافی برای افزایش میزان تولید محصول شان در کنار حفظ کیفیت عالی آن را خواهند داشت.

زوج زاکرمن به سرعت فکر بازیافت بطری های شیشه ای خود را اجرایی کرد. به این ترتیب مشتریان با تحویل بطری های محصول در خرید جدیدشان از تخفیف ویژه بهره مند می شدند. به گفته ایتان این ایده بسیار مقرون به صرفه تر است: «در حقیقت برای مشتریان و ما هزینه های جاری کاهش چشمگیری خواهد یافت.»

مطلب مرتبط: راهکارهای توسعه برند در فضای مجازی

به گفته ایتان، وقتی برند تازه تاسیسی را در مسیر توسعه سریع قرار می دهیم، استفاده از تجربیات دیگران اهمیت خاصی دارد: «در این راستا استیو کوپر به عنوان دوست و البته کارشناسی خبره ما را از تجربیات دیگر کارآفرین های بزرگ مطلع ساخت.»

شاریتا هامفری: سخنران و مربی بزرگ

هیچ چیز به اندازه مشاهده لامپی تازه روشن شده در سر مراجعه کنندگان برای شاریتا هامفری خوشایندتر نیست. وقتی آنها به توانایی های خود، برتری های شان نسبت به دیگران و امکان کسب موفقیت در زندگی آگاه می شوند، روز کاری شاریتا موفقیت آمیز خواهد بود. به عنوان یک فارغ التحصیل رشته مشاوره، شاریتا زندگی حرفه ای خود را وقف ارائه توصیه های راهبردی به گروه های مختلف کارآفرینان کرده است. بی شک مشاورهای زیادی در سراسر دنیای در حال فعالیت هستند. با این حال چرا شاریتا اینقدر شهرت دارد؟ بهترین راه برای تبیین این نکته توجه به پاسخ خود شاریتاست: «من برخلاف بسیاری از مشاورین اهداف اصلی خود را بلندمدت طراحی کرده ام. به این ترتیب نگاه من به مراجعه کنندگان فقط مشتری های موقتی نیست. در عوض من به آنها به چشم کارآفرین هایی نگاه می کنم که در صورت تاثیرگذاری من بر روی آینده حرفه ای شان به عنوان سفیرم فعالیت خواهند کرد.» اظهارنظر شاریتا را شاید با یک توضیح مختصر بهتر متوجه شویم. براساس آنچه وی می گوید، موفقیت مراجعه کنندگان وی در زندگی حرفه ای یا شخصی شان به طور خودکار باعث جلب نظر شمار بیشتری از افراد به مشاوره های وی خواهد شد.

شاریتا در زمینه موفقیت خود از راج ماشرو والا نیز نام می برد: «راج مشاور من در زمینه توسعه کسب وکارم است. وی با اطلاع وسیعی که از دنیای مشاوره دارد، از همان ابتدا به کمک من آمد. بدون وی توسعه کسب وکار من غیرممکن بود.»

تامپسون تی

یکی از توصیه های قدیمی در عرصه کسب وکار به شرح زیر است: «مشکل را پیدا و آن را حل کن.» کارآفرینان داستان ما به نام های رندی چوی و بیلی تامپسون این توصیه قدیمی را به طور کامل وارد مرحله جدیدی کرده اند. برند آنها تحت عنوان تامپسون تی سالانه 10 میلیون دلار فروش دارد. با این حساب مشکلی که آنها پیدا کرده اند، چیست؟ عرق بیش از اندازه بدن. راهکارشان کدام است؟ تکنولوژی مدرنی برای خشک نگه داشتن بدن ما در برابر عرق بیش از حد.

تامپسون تی زیرپیراهنی های ویژه ای برای مردان و زنان تولید کرده که از عرق بیش از اندازه بدن جلوگیری می کند. نکته جالب اینکه هر دو موسس این برند از شرایط پزشکی خاصی تحت عنوان هیپرهیدروسیس (عرق بیش از اندازه بدن) رنج می برند. به همین خاطر ایده اصلی برندشان در حقیقت راهکار درمانی برای افرادی مثل خودشان است.

برخلاف بسیاری از کسب وکارهای این مقاله، موفقیت رندی و بیلی یک شبه به دست نیامد. در عوض آنها در طول 10سال پژوهش موفق به راه اندازی کسب وکارشان شدند. با این حال پس از معرفی محصول شان به سرعت پله های ترقی را در عرصه کسب وکار طی کردند.

همکاری با کارشناس های خبره حوزه کسب وکار، به طور ویژه جان پیترو و لری تاکر، توصیه های مهمی را برای رندی و بیلی به ارمغان آورد. توصیه اصلی مورد توجه آنها تمرکز بر روی فروش اینترنتی محصولات در عصر دیجیتال بود. بر این اساس استراتژی برند تامپسون تی از همان روزهای نخست بر روی فروش مستقیم و تعامل بدون واسطه با مشتریان بود. به همین دلیل اکنون محصولات تامپسون تی به صورت کاملا ساده و سریع در سایت شان به فروش می رسد. در اینجا نیز خاص بودگی محصول به کمک این برند آمده است.

مطلب مرتبط: برند و برند سازی / مدل های مختلف برند

مربی و کارشناس خود را پیدا کنید

در هر کسب وکاری استفاده از توصیه های یک کارشناس خبره ضروری است. در حقیقت به عنوان یک کارآفرین تازه کار اطلاع از تجربیات دیگران بسیار مهم است. این امر فقط در صورت همکاری با یک کارشناس و مربی خبره ممکن خواهد شد. بنابراین توصیه من به شما اقدام برای همکاری با یک مربی و کارشناس آگاه به امور کسب وکارتان پیش از شروع به فعالیت برندتان است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی