پنج شنبه, 09 مرداد 1399 - 14:03

همه ما تجربه مواجهه با افرادی را داشته‎ ایم که قدرت نفوذ بسیار بالایی را بر روی دیگران دارند. درواقع آنها قادرند تا به سادگی بر روی دیگران تاثیر گذاشته و در مرکز توجه قرار گیرند. چنین خصوصیتی در زمینه ‎های کاری نیز بسیار مهم خواهد بود. برای مثال یک فروشنده با چنین ویژگی‏ هایی، به مراتب راحت ‎تر می ‎تواند افراد را به خرید، متمایل نماید. همین امر نیز باعث شده است تا سوال مهمی در ذهن افراد شکل گیرد که راز محبوبیت برخی از افراد چیست؟ این مسئله به حدی جذاب است که باعث شده تا در مراکز علمی مورد بررسی قرار گیرد. نتیجه این تحقیقات نیز چند ویژگی مشترک بوده است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

1-لبخند

راز محبوبیت دیدگاه علمی

افرادی که در اصطلاح دوست ‎داشتنی هستند ، لبخند زدن را به عادت رفتاری خود تبدیل کرده و آنها می ‎توانند به خوبی دیگران را در وضعیت مشابه خود قرار دهند. درواقع قوی ‎ترین حس، لبخند زدن است و به علت ایجاد یک حس خوب، طبیعی است که افراد تمایل داشته باشند که زمان بیشتری را در کنار شما باشند. همچنین لبخند درست به مانند خمیازه بوده و مسری است. این وضعیت در زمینه گریه نیز صادق است، با این حال افراد تنها در شرایطی خاص، تمایل به چنین اقدامی خواهند داشت. درواقع اولویت اول هر فردی، قرار داشتن در محیط‎ های شاد است. در نهایت لبخند شما نخستین چیزی است که مشاهده خواهد شد. به همین خاطر در زمینه تاثیر اولیه، بسیار تاثیرگذار است.

مطلب مرتبط: راز محبوبیت و هوش عاطفی در یک کلمه خلاصه می شود

2-زبان بدن

آیا تاکنون به زبان بدن خود توجه داشته ‎اید؟ اگر پاسخ شما منفی است، بدون شک یکی از شانس ‎های مهم برای جذابیت را تا به امروز از دست داده ‎اید. درواقع زبان بدن به حرکاتی گفته می‎ شود که افراد در موقعیت ‎های مختلف انجام می‎ دهند و مفاهیمی را به مخاطب منتقل می ‎کند. در این رابطه شما باید به خوبی بدانید که در هر موقعیت، چگونه باید رفتار کنید. این امر در حالی است که اکثر افراد صرفا به انتخاب جملات خود توجه می‎ کنند. خوشبختانه برای یادگیری این اصول، روش ‎های مختلفی وجود داشته و می ‎توانید یک دوره آموزشی آنلاین را نیز سپری کنید. درواقع با توجه به شرایط حال حاضر که ویروس کرونا همچنان باقی است، توصیه می‎ شود که برای یادگیری، صرفا از روش‏های آنلاین استفاده کنید. به عنوان یک قاعده کلی، رفتار شما نباید با موقعیت، تغییر پیدا کند. برای مثال شما ممکن است نیاز به رفتارهایی داشته باشید که اطمینان شما را نشان می ‎دهد، با این حال ممکن است شرایط سخت شود، تحت این شرایط اگر تمرین کافی نداشته باشید، بدون شک با مشکلی جدی مواجه خواهید شد.

3-ایجاد احساس خوب در دیگران

اگر قدرت این را داشته باشید که در افراد حسی بهتر را ایجاد کرده و احساس آنها را نسبت به خودشان دگرگون سازید ، بدون شک یکی از مهمترین ویژگی ‎های جذابیت را خواهید داشت. درواقع این امر اقدامی است که مربی ‎های ورزشی از آن بسیار استفاده کرده و تلاش می ‎کنند تا حس توانمند بودن را به افراد انتقال دهند تا در برابر سختی‎ های تمرینات، نا امید نشوند. در این رابطه فراموش نکنید که اصل اول، ایجاد حس امنیت و راحتی است. در غیر این صورت تمامی اقدامات دیگر، تاثیر لازم را به همراه نخواهد داشت.

4-حفظ ارتباط

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده ‎اید که چرا مجریانی نظیر اوپرا وینفری و الن دی جنرس تا به این اندازه در سراسر جهان محبوب هستند؟ درواقع آنها به خوبی ارتباط خود را با مخاطبان حفظ می ‎کنند. درواقع تنها کسب محبوبیت مهم نبوده و حفظ آن به مراتب دارای اهمیت بالاتری است. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که ارتباط چشمی بسیار مهم است. درواقع شما باید به چشمان مخاطب خود نگاه کنید. در غیر این صورت ممکن است آنها تصور کنند که اهمیت لازم را برای شما ندارند.

5-تعامل

افراد دوست ‎داشتنی و جذاب، در هر گروهی که قرار دارند، ساکت نمانده و با دیگران وارد تعامل می‎ شوند. این امر باعث می‎شود تا همواره زمینه برای ارتباط وجود داشته باشد. همچنین این افراد به خوبی می‎ توانند وضعیت افراد را پیش ‎بینی کرده و براساس آن رفتار خود را تغییر دهند. برای مثال اگر فردی بیش از حد خسته است، بدون شک یک مکالمه طولانی، بدترین تصمیم خواهد بود. در نهایت این دسته از افراد دایره ارتباط گسترده ‎ای دارند. درواقع آنها تلاش می ‎کنند تا با افراد مختلف ارتباط داشته باشند. این امر نیز باعث می ‎شود تا روش رفتار با تیپ ‎های شخصیتی مختلف را یاد بگیرند.

6-دانش

برای این امر که افراد از تعامل با شما لذت ببرند، ضروری است تا سطح اطلاعات خوبی را داشته باشید. برای مثال یک نویسنده توانا، بدون شک جذابیت بالاتری را برای هر فردی در مقایسه با فردی دارد که در این زمینه کاملا تازه‎ کار محسوب می ‎شود. درواقع اگر در یک زمینه سطح اطلاعات کاملا عمیق و خوبی را داشته باشید، بدون شک علاقه افراد به شما بیشتر خواهد شد. در کنار این موضوع، تمایل به کمک کردن و تبادل اطلاعات نیز بسیار مهم است. درواقع بسیاری از افراد وجود دارند که علی رغم دانسته‎ ها و تجربیات فوق ‎العاده، حاضر به صحبت در رابطه با آن نیستند. تحت این شرایط دیگر چنین ویژگی ‎ای، کمکی را نخواهد کرد.

مطلب مرتبط: 9 دلیل محبوبیت مدیران احساسی

7-شنوندگی

آخرین ویژگی افراد محبوب این است که شنونده ‎های بسیار خوبی بوده و بدون قضاوت، به صحبت‎ های افراد گوش می ‎دهند. درواقع برای شنونده خوبی بودن، صرفا گوش کردن مهم نبوده و لازم است تا قدرت ایجاد حسی مشابه را داشته باشید. در این رابطه تیم پشتیبانی برندهای موفق جهان، یک مثال بسیار خوب محسوب می‎ شود و درواقع آنها در برابر شکایت‎ های مشتری، تلاش می ‎کنند تا احساسات آنها را درک کرده و پاسخ‎ هایی مشابه را بدهند. درواقع ناراحتی مشتری باید با ناراحتی شما از وقوع چنین اتفاقی همراه باشد. در غیر این صورت نتیجه لازم را به دست نخواهید آورد.

در نهایت توجه داشته باشید که بدون شک ویژگی‎ های به مراتب بیشتری در این رابطه وجود دارد، با این حال موارد فوق، تنها شامل موارد مشترک بوده و تاثیر آن به اثبات رسیده است. به همین خاطر شما نباید خود را محدود به آنها تصور کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید