جمعه, 16 آذر 1397 - 15:02

تقریبا 9 سال است که بیل گیتس در وبلاگ شخصی خود، مطالب مختلفی را نوشته و به اشتراک می گذارد. در این رابطه از جمله بخش هایی که همواره مورد توجه جدی قرار می گیرد، معرفی کتاب های مورد علاقه وی است. از جمله عادت های وی این است که قبل از شروع کریسمس، اقدام به معرفی پنج کتاب برتر سال می پردازد. جالب است بدانید که بیل گیتس در کنار وارن بافت، از جمله کارآفرینانی محسوب می شود که نرخ مطالعه بسیار بالایی را دارد، به همین خاطر کتاب های معرفی شده وی کاملا گلچین شده و دارای ارزش مطالعه بسیار بالایی است. بدون شک تعطیلات کریسمس، فرصتی طلایی برای مطالعه محسوب می شود. به هیمن خاطر نیز بیل گیتس همواره این زمان را برای معرفی کتاب های برتر سال انتخاب می کند.

در همین راستا و در ادامه به بررسی پنج کتاب برتر سال از نگاه موسس مایکروسافت، خواهیم پرداخت.

کتاب برتر نگاه بیل گیتس

1-تحصیلکرده

به قلم: تارا وستوور

این کتاب درواقع سرگذشت خود نویسنده است که موفق شده تا سرطان را شکست داده و پس از آن در دانشگاه کمبریج مدرک دکترای خود را به دست آورد. اراده و شجاعت وی حتی در سخت ترین شرایط، باعث شده است تا این کتاب نه تنها در صدر فهرست بیل گیتس، بلکه در صدر پرفروش ترین کتاب سال سایت آمازون نیز قرار گیرد. جالب است بدانید که تارا وستوور تا سن 17 سالگی نه به مدرسه رفته و نه نیازی به حضور در بیمارستان پیدا کرده بود. با این حال پس از مبتلاشدن به سرطان، تصمیم می گیرد تا تغییراتی بنیادی را در زندگی خود ایجاد کند. در نهایت نیز وی موفق می شود تا به خواسته های خود در شرایطی که هیچ کس شانسی را برای وی قائل نمی شد، دست پیدا کند. به عقیده بیل گیتس این امر که یک زن تا این اندازه شجاع و مصمم باشد، کاملا جذاب بوده و این کتاب به شرح دقیق وقایع و راهکارهای جذاب وی برای غلبه بر سختی ها، برای هر فردی حاوی نکات بسیار ارزشمندی خواهد بود.

مطلب مرتبط: 5 کتابی که بیل گیتس در این تابستان به شما پیشنهاد می کند

2-بی ارتشی

به قلم: پل شار

این کتاب به بررسی روند رشد تکنولوژی در ادوات جنگی پرداخته و در این بین از یکی از متخصصان پنتاگون و افسر سابق ارتش آمریکا، کمک گرفته است. درواقع شما در این کتاب با روند رشد سلاح هایی آشنا خواهید شد که کاملا هوشمند بوده و می توانند بدون آسیب رساندن به افراد دیگر، اهداف مورد نظر را نابود سازند. با توجه به این امر که همواره در جنگ های مختلف، مردم عادی بسیاری نیز کشته می شوند، بدون شک این فناوری می تواند تحولی را در این عرصه ایجاد کند. درواقع با توجه به این واقعیت که نمی توان تمامی جنگ های سرتاسر جهان را متوقف کرد، راهکار بهتر این است که سلاح هایی را مورد استفاده قرار دهید که آسیب کم تری را به افراد بی گناه خواهد رساند. با این حال در این کتاب شما تنها با نتایج مثبت این فناوری ها آشنا نشده و موارد منفی محتمل نیز مورد بررسی دقیق قرار گرفته است. بدون شک پس از مطالعه این کتاب شما به درک بهتری از مقوله جنگ و پیامدهای آن دست پیدا خواهید کرد.

3-خون کثیف

به قلم: جان کاریرو

امسال این کتاب مورد توجه دی اقتصاددان ها و کارآفرینان قرار گرقته است که نویسنده در آن به بررسی زندگی الیزابت هولمز پرداخته است. اگرچه وی به عنوان یک مخترع بزرگ و جوان ترین میلیارد خودساخته زن تاریخ معرفی می شود، با این حال و به علت کلاهبرداری و دروغ هایی که به اداره مالیات گفته است، طبق حکمی تا 10 سال حق هیچ گونه فعالیتی را نخواهد داشت. نام شرکت وی(Theranos) ترکیبی از دو لغت Therapy و Diagnose است که به معنای تشخیص و درمان است. اگرچه وی همواره با بیل گیتس مقایسه می شد، با این حال در سال گذشته و با افشای پرونده فریب وی، در حال حاضر وجهه او به شدت کاهش پیدا کرده است. به همین خاطر وی را یک مثال بارز، از عرش به فرش افتادن به شمار می آورند. با این حال علت این سقوط ناگهانی تنها در رابطه با عدم شفافیت مالی این شرکت نبوده و بسیاری از افراد، آزمایش های این برند را با توجه به این امر که آن ها به تولید لوازم پزشکی می پردازند، کاملا کم و غیراستاندارد تلقی می کنند. به عقیده بیل گیتس، این کتاب به خوبی به ماجرای زندگی وی از صعود تا سقوط و با ذکر جزییات کامل پرداخته است.

21-4 درس برای قرن بیست و یکم

به قلم: یووال نوح هراری

نویسنده این کتاب یک تاریخ دان است که دیگر کتاب وی تحت عنوان انسان خردمند نیز موفق شده است تا توجهات بسیاری را به خود جلب کند. همواره بیل گیتس عنوان کرده است که وی علاقه زیادی به تمامی نوشته های این نویسنده دارد. درواقع در این کتاب شما با بزرگترین چالش های قرن اخیر آشنا خواهید شد. نکته بارز دیگر این کتاب، حجم بسیار پایین آن است که مطالعه آن را آسان تر کرده است. این کتاب که سومین نوشته نوح هراری محسوب می شود، به اساسی ترین مشکلات پیش روی بشر پرداخته و مهم ترین سوالات موجود هر فردی را مورد بررسی قرار می دهد. نویسنده در کتاب نخست خود(انسان خردمند) به گذشته بشر و در کتاب انسان خداگونه به آینده آن پرداخته است. در این کتاب تمرکز اصلی او بر روی زمان حال است که بدون شک اهمیت و جذابیت به مراتب بالاتری را خواهد داشت.

مطلب مرتبط: توصیه بیل گیتس به کارآفرینان / سراغ علم بروید

5-راهنمای مراقبه و ذهنیت درست

به قلم: اندی پودیکامب

قدرت تمرکز و ذهن، از جمله مسائلی است که امروزه افراد بسیاری را درگیر خود کرده است. نویسنده این کتاب علت های اهمیت این موضوع را به خوبی شرح و راهکارهای موثر این امر را مورد بررسی قرار داده است. جالب است بدانید که نویسنده این کتاب در سن 25 سالگی به این موضوع علاقه مند شده و برای تکمیل اطلاعات خود حتی به سراغ راهبان بودایی نیز رفته است. به همین خاطر این کتاب در زمینه مدیتیشن و بهبود عملکرد مغز، کاملا مفید و جامع محسوب می شود. وی در این کتاب ابدا به سراغ راهکارهای پیچیده نرفته است و به عقیده وی حتی 10 دقیقه مدیتیشن به صورت روزانه، می تواند زندگی فرد را دچار تحولی اساسی کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید