یکشنبه, 18 خرداد 1399 - 19:23

ایلان ماسک در اظهارنظری جنجالی، از انحصار آمازون انتقاد و اعلام کرد این غول تجارت الکترونیک باید تجزیه شود.

به گزارش زومیت، ایلان ماسک سه ماه پیش اعلام کرده بود تا مدتی از شبکه اجتماعی توییتر استفاده نخواهد کرد. پس از اعلام این خبر، او برای بیش از ۳۵ میلیون دنبال کننده خود پستی منتشر نکرد. اکنون مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس مجددا با اظهارنظری جنجالی، مقام های قانون گذار را به تجزیه آمازون تشویق می کند. او در توییت اخیرش نوشته بود: «آمازون باید تجزیه شود. سازمان های انحصاری پدیده های غلطی هستند.»

ایلان ماسک زمان تجزیه آمازون

توییت ایلان ماسک درواقع پاسخ او به توییتی بود که الکس برنسون، گزارشگر سابق نیویورک تایمز، با اشاره به جف بزوس منتشر کرده بود. برنسون از منتقدان جدی دولت آمریکا در مسئله واکنش به همه گیری ویروس کرونا محسوب می شود. او در توییت خود بزوس را خطاب قرار داده بود و به لغو فروش کتاب جدیدش، Unreported Truths about COVID-19 and Lockdowns، در آمازون انتقاد کرد.

برنسون ابتدا ایمیلی از بخش نشر کیندل دریافت کرده بود که کتاب او را از لحاظ چارچوب ها و قواعد انتشار در آمازون نامناسب می دانست. در ایمیلی که به برنسون ارسال شده بود، اشاره ای به دلایل جزئی نشد و تنها نوشته شد تصمیم مذکور با سیاست های آمازون در انتشار اطلاعات درباره همه گیری ویروس کرونا مرتبط بوده است. ایلان ماسک ابتدا در توییتی، لغو فروش کتاب را احمقانه (insane) خوانده بود و درنهایت و ظاهرا پس از توییت ماسک، آمازون اجازه فروش کتاب را صادر کرد.

آمازون پس از ادامه فروش کتاب برنسون، ایمیلی برای اطلاع رسانی به او ارسال کرد که گزارشگر سابق مجددا آن را توییت کرد. به علاوه، آنها در ایمیلی به رسانه ها اعلام کردند کتاب برنسون به دلیل خطای سهوی از فهرست فروش خارج شده است.

کتاب برنسون در کنار انتقادهایی که مطرح می کند، مسئله ای هم درباره تأثیر سیاست های پیشگیرانه و مراقبتی برای کنترل ویروس کرونا دارد. برنسون در کتاب خود، تأثیر تعطیلی های گسترده و استفاده از ماسک را در کاهش گسترش ویروس کرونا بررسی می کند و گزارش های رسانه ای را در سطوح گوناگون تحت تأثیر نگرانی و ترس شدید می داند و از نحوه گزارش دهی مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در ایالات متحده انتقاد می کند.

صرف نظر از موضوع و محتوای کتاب و دلایل لغو فروش آن، واکنش ایلان ماسک جالب به نظر می رسد. آمازون رقابت جدی با تسلا یا اسپیس ایکس ندارد، اما ماسک و بزوس از مدت ها پیش در صنعت فضایی با هم رقابت شدید داشته اند. بزوس صاحب شرکت بلو اوریجین و پروژه Kuiper، رقیب جدی SpaceX Starlink است. تلاش میلیاردرهای دنیای فناوری برای کسب سریع تر دستاوردهای فضایی، به درگیری شدید آنها منجر شده است.

کسب وکار جف بزوس در صنعت فضایی چالش چندان مهمی را تجربه نمی کند و در مقابل، زیر فشارها و انتقادهای شدید قرار دارد. کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC) و وزارت دادگستری (DoJ) این شرکت را از لحاظ قوانین مقابله با انحصار به شدت زیرنظر قرار گرفته اند. جایش هاولی، سناتور جمهوری خواه، ماه آوریل از وزارت دادگستری خواسته بود پرونده کیفری بازرسی ضدانحصار برای آمازون را به جریان بیندازد.

نقطه مشترک بزوس و ماسک این است که شرکت های هر دو به دلیل فعالیت در دوره همه گیری ویروس کرونا با انتقادهای جدی مواجه بوده اند. انتقادها به آمازون و وضع کارگران انبارش بسیار جدی بود و حتی استعفای یکی از مدیران عالی رتبه را در پی داشت. ماسک نیز تاکنون انتقادهای شدیدی از تعطیلی گسترده در ایالات متحده کرده است. او تعطیلی ها را عاملی مضر برای شرکت های خود خوانده بود. همچنین ماه مارس، در اظهارنظری جنجالی به کارمندانش در اسپیس ایکس گفت احتمال مرگ آنها بر اثر تصادف از احتمال مرگ بر اثر ویروس کرونا بیشتر است. ماسک حتی تهدید کرده بود مرکز مدیریت شرکت تسلا را از ایالت کالیفرنیا به تگزاس منتقل خواهد کرد. تسلا همچنین احتمال می دهد تعطیلی ها به تأخیر در تحویل محصولات در فصل جاری منجر شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید