رفتار تک‌تک شهروندان در آینده آب کشور اثرگذار است - فرصت امروز

شنبه, 19 ارديبهشت 1394 - 12:41

وزیر نیرو در آیین رونمایی از تندیس آب:

وزیر نیرو گفت: اعتقاد ما این است و تجربه دنیا نیز اثبات می‌کند که تک‌تک شهروندان چه به‌عنوان مصرف‌کننده آب در شهرها، چه به‌عنوان کشاورزی که آب را در زمین کشاورزی مصرف می‌کند و چه صنعتگری که در صنایعی همچون فولاد و ذوب‌آهن از آب استفاده می‌کند، به این نکته آگاه شوند که رفتار آنها در آینده آب کشور اثرگذار است. به گزارش پاون، حمید چیت‌چیان در آیین رونمایی از تندیس آب و بدرقه بازیکنان تیم ملی والیبال ایران، اظهار داشت: امروز بسیار خوشحالم که در جمع جوانان برومندی که نام و پرچم ایران را به اهتزاز درآورده‌اند برای کار مقدسی به نام «حفظ آب» حضور دارم.

وی با بیان اینکه آب در فرهنگ ما بسیار ارزشمند است، ادامه داد: ایران در یک منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار گرفته و میزان بارش متوسط ما یک‌سوم جهان است. در چند سال اخیر نیز در اثر خشکسالی متوسط بارش‌های کشور از 250 به 205 میلی‌متر کاهش یافته و منابع تجدیدپذیر آب ایران از 130 به 110 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است. وزیر نیرو با اشاره به کاهش چشمگیر بارش‌ها به‌ویژه بارش برف در کشور، گفت: وقتی میزان بارش کمتر از 5 میلی‌متر باشد، این آب نه به جریان تبدیل می‌شود و نه در زمین فرومی‌رود بلکه در عرض چند ساعت تبخیر و از دسترس خارج می‌شود.

chitchian

چیت‌چیان ادامه داد: افزایش دمای هوا و تبخیر آب، افزایش جمعیت و توسعه بخش صنعت همگی عواملی هستند که باعث شده از نظر کمیت و کیفیت منابع آب دچار چالش شویم و هم‌اکنون هم با محدودیت کمی آب و هم با روند آلودگی منابع آب مواجه شده‌ایم. وی یادآور شد: نکته مهمی که اساس تشکیل این نشست محسوب می‌شود این پرسش است که آیا کمبود منابع آب چاره و راهکار دارد و آیا این راهکارها در اختیار دولت است یا اینکه مردم نیز باید در این کار مشارکت داشته باشند. وزیر نیرو اضافه کرد: این راهکارها از طرف دولت به‌صورت ساخت سد، اجرای طرح‌های انتقال آب، باروری ابرها و چندین راهکار انجام گرفته است، به‌طوری‌که هم‌اکنون احداث 119 سد و 120 طرح بزرگ آب‌رسانی در کشور در دست اجراست اما مهم‌ترین نکته در این زمینه رفتار تک‌تک شهروندان در مصرف آب و چگونگی حفظ منابع آب است.

چیت‌چیان ابراز امیدواری کرد که این فرزندان برومند ایران به‌عنوان سفیران آب هم برای دنیا و هم برای مردم خودمان الگو باشند و با رفتار و کلام خود پیام حفظ آب را به همه برسانند که «آب هست ولی کم است». وزیر نیرو با بیان اینکه همه مردم باید در این حرکت مشارکت کنند، تصریح کرد: مسئله آب یک معضل جهانی است و مشارکت جهانی را می‌طلبد و امیدواریم با یک عزم همگانی بر مشکل آب غلبه کنیم. وی ادامه داد: از اینکه والیبالیست‌های خوب تیم ملی در این پیام انسانی و صلح‌آمیز با ما همکاری می‌کنند جای خوشحالی است و امیدواریم در این زمینه نیز موفق باشند. چیت‌چیان با اشاره به اینکه نخستین مسابقه تیم ملی والیبال در ایالت کالیفرنیا برگزار خواهد شد، گفت: این ایالت هم‌اکنون با مشکل خشکسالی مواجه است و من پیشنهاد می‌کنم بازیکنان تیم ملی محدودیت‌ها و مقررات سختی را که برای مصرف آب اجرایی کرده‌اند، ببینند و یافته‌های خود را به هم‌وطنان انتقال دهند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

inf[email protected]

شبکه های اجتماعی