شرکت های موفق در اجرای برنامه های وفاداری، دارای چه ویژگی هایی هستند؟ - فرصت امروز

شنبه, 18 دی 1395 - 13:15

مدیران برندها و کسب و کارهایی که به دنبال اجرای برنامه های وفاداری هستند، همواره با یک سوال اساسی و مهم روبه رو هستند. آنها علاقه مند هستند بدانند شرکت هایی که در اجرای برنامه های وفاداری به موفقیت دست می یابند و نتایج خوبی کسب می کنند، دارای چه شرایط و ویژگی هایی هستند؟ و آیا کسب وکارهای آنها دارای چنین ویژگی هایی است؟

به دلیل تکرار این سوال توسط مشتریانی که در جلسات مشاوره ما شرکت می کنند، تصمیم گرفتیم مهم ترین ویژگی هایی را که کسب وکارها جهت موفقیت در اجرای برنامه های وفاداری باید دارا باشند در این مقاله به صورت یکپارچه ارائه کنیم.

برنامه های وفاداری در تمامی صنایع و کسب وکارها قابلیت اجرا و پیاده سازی دارند اما تجربیات ما در اجرای برنامه های وفاداری متعدد در کسب وکارهای گوناگون بیانگر آن است که سه ویژگی اساسی وجود دارد که اگر در هر کسب وکاری وجود داشته باشد، به طور حتم اجرای برنامه وفاداری در آن کسب وکار با موفقیت همراه خواهد بود.

در ادامه به معرفی و توضیح این سه ویژگی اساسی خواهیم پرداخت:

1. ارائه محصولات یا خدمات دارای فروش تکرارپذیر در بازه زمانی کوتاه مدت:

کسب وکارهای دارای محصولات یا خدماتی که مشتریان در بازه های زمانی کم یا متوسط مجبور به تکرار خرید از آنها هستند، دارای یکی از مهم ترین ویژگی های مورد نیاز جهت موفقیت در اجرای برنامه های وفاداری هستند.

به طور عمومی، عرضه کنندگان کالاها و خدماتی که بیش از دو بار در یک سال مورد نیاز مصرف کنندگان است، در این گروه جای خواهند گرفت.

به عنوان نمونه سوپرمارکت ها، فروشگاه های کیف و کفش، سالن های آرایش و زیبایی، رستوران ها، مجموعه های ورزشی و... در این گروه قرار دارند.

هنگامی که کالا و خدمات شما در فواصل زمانی متوسط مورد نیاز مشتریان است، شما می توانید با اجرای یک برنامه وفاداری مناسب، فواصل مراجعه مشتریان را کم کنید یا با ارائه امتیاز به مشتریان و تشویق آنها بابت هر بار خرید، از مراجعه آنها به رقبای خود جلوگیری کنید. هر چه تعداد دفعات مراجعه مشتریان را با استفاده از برنامه وفاداری خود افزایش دهید، مطمئن باشید که میزان وفاداری آنها به برند و کسب وکار شما بیشتر خواهد شد.

2. ارائه محصولات یا خدمات دارای حاشیه سود بیش از 10 درصد:

یک برنامه وفاداری خوب برنامه ای است که در هر بار خرید مشتریان، بخشی از مبلغ خرید را به عنوان امتیاز یا پاداش به مشتریان بازگرداند. میزان این امتیاز و ارزش مادی هر امتیاز باید به کمک دپارتمان مالی کسب وکارها تعیین شود اما به طول معمول کسب وکارها عددی بین یک الی 3درصد از رقم فروش محصولات و خدمات خود را به عنوان امتیاز به مشتریان خود بازمی گردانند.

در کسب وکارهایی که دارای حاشیه سود بیش از 10 درصد هستند، ارائه این عدد در بلندمدت آنها را دچار مشکل نخواهد کرد اما چنانچه حاشیه سود کسب وکاری کمتر از 10 درصد باشد، شاید اجرای برنامه وفاداری در قالب ارائه امتیاز مادی به مشتریان، برای آن مناسب نباشد و در بلندمدت بر سودآوری کسب وکار تاثیر منفی داشته باشد.

3. وجود رقبای بسیار:

به طور معمول و براساس تجربیات گذشته باید به این نکته اشاره کنیم، برنامه های وفاداری در صنایعی که رقبای بسیاری مشغول فعالیت هستند کارایی بیشتری خواهند داشت. به عنوان نمونه در ایالات متحده با گسترش رقابت در صنعت خرده فروشی، روزبه روز بر تقاضای اجرای برنامه های وفاداری افزوده می شود.

منطقی است که با شدت گرفتن رقابت ها، شرکت ها به دنبال حفظ مشتریان خود و پیاده سازی راهکاری خواهند بود که از جذب مشتریان توسط رقبا، جلوگیری کند، بنابراین کسب وکارها با اشتیاق فراوان به سمت اجرای برنامه های وفاداری خواهند رفت و این اشتیاق و جدیت سبب موفقیت برنامه های وفاداری خواهد شد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

مشاور برنامه‌ های  وفاداری

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی