پنجشنبه, ۲۷ خرداد(۳) ۱۴۰۰ / Thu, 17 Jun(6) 2021 /
           
فرصت امروز
فرصت هایی که باید بهتر بشناسیم

پرورش زالو تجارتی پرسود اما ناشناخته

6 سال پیش ( 1393/5/30 )
 

تجربه نشان داده است که هر چه علم و تکنولوژی پیشرفت می‌کند و زندگی‌ها ماشینی می‌شود، توجه به روش‌ها و سبک زندگی گذشتگان بیشتر و بیشتر می‌شود و علم پزشکی و در واقع می‌توان گفت صنعت پولساز پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بخش مرتبط: معرفی فرصت های سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار

به همین دلیل است که در عصر امروز بسیاری از مردم برای درمان بیماری‌ها به طب سنتی روی می‌آورند تا از عوارض داروهای شیمیایی در امان بمانند و همین امر طب سنتی و روش‌های درمانی آن را به یک بنگاه اقتصادی خوب تبدیل کرده است. 
یکی از روش‌های درمانی در طب سنتی، زالو درمانی است. از روزگار گذشته پدر‌بزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برای درمان کمر درد، پادرد و برای درمان جوش‌ها و دمل‌های چرکی که منشا ایجاد آنها در آن روزها مشخص نبود، تنها یک روش می‌شناختند و آن زالو انداختن بود. 
حالا نیز با وجود پیشرفت‌های گسترده در علم پزشکی، با تأیید پزشکان بر خواص درمانی زالو، به دلیل بدون عارضه بودن روش زالو درمانی بسیاری از مردم به این روش درمانی روی آورده‌اند و حتی داروهای بسیاری نیز از زالو ساخته می‌شود که همین مسئله باعث شده پرورش زالو به عنوان یک بنگاه اقتصادی پر درآمد مورد توجه کارآفرینان قرار گیرد. 
در واقع می‌توان گفت، زالو جراح کوچک و هوشمندی است. روی بدن بیمار که می‌افتد اندکی خون می‌مکد و درعوض بیش از ۱۲۰ ماده مفید وارد بدن می‌کند. 
به این ترتیب است که این جانور کوچک هنگام مکیدن خون، مواد متنوعی ترشح می‌کند که خواص درمانی دارند. معروف‌ترین ماده مترشحه از زالو، هیرودین است. هیرودینی که بنا به گفته پزشکان برای رقیق شدن خون و باز شدن رگ و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شود، برای بسیاری از درد‌ها خون‌رسانی می‌کند، فعالیت انجام می‌دهد و در پیوند اعضا بسیار  مورد استفاده است. 
 می‌توان گفت امروزه بسیاری از متخصصان قلب و پوست و جراحان پوست و زیبایی، خیلی وقت‌ها از زالو استفاده می‌کنند و نتایج بسیار خوبی هم می‌گیرند. 
آب دهان زالو (بزاق) حاوی بیش از یکصد نوع ماده حیاتی مفید است که موجب درمان بیماری‌های مختلفی می‌شود و این خواص هستند که تجارت زالو را به تجارتی پرسود تبدیل می‌کند.


وضعیت زالو در ایران
از آنجایی که در گذشته زالو در طبیعت ایران صید و در پزشكی استفاده می‌شد، نیازی به پرورش این جانور مفید در کشور نبود، اما در چند سال اخیر به دلیل آلودگی ناشی از مصرف بی‌رویه سموم كشاورزی، تعداد زالوها كاهش چشمگیری یافته است. زهکشی تالاب‌ها و دریاچه‌ها و شخم زدن زمین‌های کشاورزی با تراکتور به جای اسب از دیگر دلایل کم شدن زالوی طبیعی در ایران است و همین امر تولید زالو را به ضرورتی پر سود تبدیل کرده است. 
براساس آمار، پرورش زالو در كشور برای اولین بار در شهرستان جویبار توسط دكتر كرد افشاری متخصص طب سنتی در فضای سر پوشیده به مساحت 500 مترمربع در داخل استخر‌های فایبر گلاس انجام گرفت. 
در حال حاضر نیز تكثیر و پرورش زالو با موفقیت انجام پذیرفته، به‌طوری‌كه در حال حاضر بیش از 200 هزار قطعه زالوی پرورشی برای عرضه به بازار مصرف وجود دارد و این در حالی است که پرورش زالو توجیه اقتصادی خوبی دارد و در حال حاضر هر قطعه زالو در ایران 500 تا1500 تومان به فروش می‌رسد و این در حالی است كه قیمت این آبزی در اروپا 8 تا 12 دلار است. تفاوت قیمتی که صادرات زالو را برای کارآفرینانی که مزارع مصنوعی پرورش زالو تأسیس کرده‌اند بسیار پر سود می‌کند. 
به این ترتیب است که با توسعه پرورش زالو از یک سو فرصت‌های شغلی جدید برای جوانان بیكار ایجاد می‌شود و از سوی دیگر افزایش درآمد اقتصادی روستاییان رقم خواهد خورد و سود خوبی هم نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود. 

بخش مرتبط: معرفی فرصت های سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار
در حال حاضر، تکثیر و پرورش زالو در برخی از استان‌های ایران مانند مازندران، آذربایجان شرقی و خراسان با موفقیت انجام می‌شود، به طوری که در حال حاضر زالوی پرورشی برای عرضه به بازار مصرف وجود دارد. 
لازم به ذکر است که سرمایه لازم برای تولید زالو بسیار کم است. به عنوان مثال از ملزومات پرورش زالو تهیه استخرهایی کوچک است که عمق آن نیم متر باشد و درکف استخر، سیمان‌ها با خاک رس پوشانده شوند.  بنا به گفته کارشناسان، با سرمایه اندک 5 تا 10 میلیونی می‌توان کارگاه کوچک تولید زالو را به راه انداخت.


درآمد‌زایی پرورش زالو  در سایر کشورها
در این میان، کشورهای روسیه، آلمان، فرانسه، انگلستان و مالزی تجربه‌ای طولانی در پرورش زالو دارند و استاندارد‌های جهانی تولید این آبزی با ارزش را به خوبی رعایت کرده‌اند.
این در حالی است که قیمت زالو در ایران از چند صد تومان بیشتر نمی‌رود و حتی به هزار تومان هم نمی‌رسد. به این ترتیب است که براساس آمار منتشر شده، کشورهایی نظیر روسیه و انگلستان و آلمان از تولید و صادرات زالو درآمد هنگفت ارزی به‌دست می‌آورند.


گفتنی است، زالو از 2500 سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی قرار گرفته است و در کشور روسیه بیماری‌های مختلف (سردرد و امراض قلبی و پوستی و ضعف قوای جنسی) با زالو معالجه می‌شود. 
در مسکو و اوکراین نیز کرم‌های آرایشی برای رفع چین و چروک صورت تولید شده که ماده مؤثر آن از بزاق دهان زالو گرفته  و استفاده‌ دارویی از این آبزی .مفید با پیشرفت علم بیشتر و بیشتر شده است


کارآفرین موفق پرورش زالو چه می‌گوید؟ 
دکتر محمدرضا نصرتی، پرورش‌دهنده زالوی طبی در ایران، یکی از کار‌آفرینان موفق در زمینه پرورش زالو در کشور است. 
او یکی از موسسان شرکت آبزی‌پرور خاص آذربایجان، متشکل از چندین کارشناس شیلات، دامپزشک، پزشک متخصص طب سنتی و علوم آزمایشگاهی است که در سال 1385، به ثبت اداره ثبت اسناد و املاک درآمده و فعالیت مطالعاتی و عملیاتی خود را از همان سال آغاز کرده است. او درباره این شرکت و فعالیت‌هایش در زمینه تولید زالو می‌گوید: این شرکت با وجود خلأ‌ها و بروکراسی‌ اداری، در سال 88 موفق به اخذ اولین موافقت اصولی پرورش و تکثیر زالوی طبی در ایران شد و پس از طی فرآیند تکثیر پایلوت، مجوز بهره‌برداری و تأسیس را دریافت کرد و اینک با توجه به نیاز کشورهای همسایه به زالوی منحصر به فرد ایرانی، در حال اخذ مجوزهای ایزو و CE اروپا است.  او که در مدت 10 سال است در این رشته به فعالیت می‌پردازد تجربیات خوبی در زمینه پرورش زالو دارد. 
او در خصوص مشکلات راه‌اندازی تجارت پرورش زالو می‌گوید: از سال 85، به کمک اساتید مختلفی از جمله دکتر کرد‌افشاری و دکتر افراسیابیان، تحقیقات و مطالعات زیادی را به‌منظور تکثیر و پرورش زالو از منابع مختلف علمی، از جمله کتب طب سنتی، سایت‌های مختلف، شرکت‌های پرورش زالو در اروپا و چند کتاب ترجمه شده در این باره انجام دادیم. نبود هیچ نوع قانون و مدارک مستند تئوریک در سازمان‌های مختلف، برای اخذ مجوزها از مهم‌ترین مشکلاتی بود که با آن مواجه بودیم. 
این متخصص ادامه می‌دهد: با پیشنهاد دکتر زاهدی، معاونت وقت نظارت بر تکثیر سازمان دامپزشکی کل کشور، شخصاً قوانین نانوشته را برای اولین‌بار در ایران به‌صورت طرح تیپ درآوردم و به‌صورت کتابچه‌ای برای اخذ موافقت سازمان‌های مربوطه، از جمله وزارت بهداشت، تقدیم آن سازمان کردم و به این ترتیب بود که پس از ماه‌ها رفت‌و آمد و رفع نواقص موجود و کسب موافقت تیم علمی متشکل از چندین سازمان، برای نخستین بار موفق به اخذ پروانه تأسیس مزرعه پرورش زالوی طبی شدم.  این کارآفرین موفق در خصوص هزینه‌ها و درآمدهای این شغل تأکید می‌کند: به‌تازگی موفق به اخذ مجوز وام برای احداث مزرعه در مقیاس وسیع‌تر به متراژ 5 هکتار شده‌ام و در تمامی این مراحل، طرح به صورت پایلوت و در مکان‌های مختلف و در مقیاس‌های کوچک انجام شده است اما بعد از بهره‌برداری از فاز اول طرح، برآورد ما از سود حاصله 300 درصد سرمایه‌گذاری اولیه، کار بعد از گذشت مدت زمان دو سال خواهد بود.  او همچنین درباره صادرات زالو تصریح می‌کند: چندین کشور اروپایی، آسیایی و امریکایی متقاضی خرید زالوی پرورشی شرکت هستند. پس از ارسال نمونه زالوهای شرکت، قراردادهای مختلفی نیز به‌دست ما رسیده است که فعلاً به علت عدم توسعه طرح، قادر به تأمین آنها نیستیم، اما به محض بهره‌برداری رسمی طرح، آماده صادرات خواهیم شد. با پیش‌بینی‌های ما و کمک پروردگار، دو سال بعد نخستین پارت به کشور ازبکستان صادر خواهد شد.   این در حالی است که ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره گفته بود: پرورش زالو جزو فعالیت‌های ممنوعه نیست که نیاز به تدوین قانون داشته باشد. اما در هر حال باز هم گرفتن مجوزهای قانونی برای پرورش زالو با مشکلاتی مواجه است که البته حل شدنی است.

حمایت از پرورش زالو، حمایت از اقتصاد غیرنفتی

در هر حال می‌توان گفت با توجه به برنامه پنجم توسعه که ‌گذار از اقتصاد نفتی به اقتصاد غیر وابسته به نفت را پیش‌بینی کرده و با توجه به توصیه‌هایی که به گسستن زنجیرهای اقتصاد کشور از نفت می‌شود، تجارت‌هایی چون پرورش زالو که در امر صادرات و توسعه درآمدهای ارزی نیز بسیار مؤثرند، می‌تواند تأثیر‌گذار باشد. 
به این ترتیب است که با استفاده از گنجینه طب سنتی کشور که در فهرست میراث‌فرهنگی جهان قرار دارد می‌توان این ظرفیت بکر و کمتر شناخته شده را به آسانی به کار گرفت و از آن، هم در راه شناساندن ایران و فرهنگ طبی‌اش به جهان بهره برد و هم در سود سرشار اقتصادی که نصیب مردم کشور می‌شود، شریک شد و از سوی دیگر معضل بیکاری جوانان را کمی مدیریت کرد، چراکه به‌طور حتم ایجاد بنگاه‌های تولیدی اینچنینی می‌تواند نقش مهمی در اشتغال‌زایی نسل جوان داشته باشد.

بخش مرتبط: معرفی فرصت های سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/fksPa2Dh
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
سعید کاظمی :
6 سال پیش
خوب بود
اسماعیل صدیقی :
5 سال پیش
ما این کار را انجام میدهیم ممنون از راهنماعییتان
عباس. حیدری :
5 سال پیش
ممنون از توضیحاتتون میخواستم ببینم زالو در اب و هوای خوزستان پرورش پیدا میکنه و اینکه گرفتن مجوز نیازبه مدرک تخصصی داره یا نه. متشکر
u3f :
5 سال پیش
با سلام.ممنون از راهنمایی هاتون.میخاستم بدونم ملزمومات این کار چیه و چه امکاناتی رو لازم داره تا یک محل پرورش زالو زد.ممنون میشم بگید
سید محمود حیدری :
5 سال پیش
لطفا برای سرمایه گذاری راهنمای فرمائید
سید محمود حیدری :
5 سال پیش
من قبلا از طریق تلویزیون با پرورش زالو اشنا شده بودم ونیاز به راهنمای بیشتر دارم ممنونم
hichemayel :
5 سال پیش
درود: از راهکار های شما جهت شروع کسب و کار سپاس گذاریم. اموزش و حمایت از شما کار از ما ....
جلال صباحی :
5 سال پیش
سلام خسته نباشید .من یک نظامی بازنشسته هستم .لطفا برای راه اندازی پرورش زالو راهنماییم کنید.چون قبلا کشاورزبودم به این کارعلاقه دارم .ونیازبه درامدش بااین وضع حقوق بازنشستکی .باتشکر. به امید موفقیت روزافزونتون
جلال صباحی :
5 سال پیش
لطفا درخصوص شروع پرورش زالو راهنماییم کنید .من بازنشسته نظامی هستم نیاز به کاردارم .با این حقوق بخورو نمیری که میدن .متشکر
امین سلیمی :
5 سال پیش
سلام لطفا مرا راهنمای کنید که چگونه شروع به پرورش زالو کنم من بیکار هستم ونیازمند شغل09131769980
سامان کیانی :
5 سال پیش
سلام لطفا در زمینه پرورش زالو من رو راهنمای کنید
سامان کیانی :
5 سال پیش
سلام لطفا من رو در زمینه پرورش زالو راهنمای کنید
امینی :
5 سال پیش
سلام.لیسانس زیست شناسیم و از اصفهان پیام میدم.سرمایه ی لازم و نخصص لازم برای این کار چیه؟
سید علی :
5 سال پیش
باسلام میخواستم ببینم زالو در شهرستان خوزستان میشه پرورش داد وبه چه مقدار فزا نیازدارد وهزینه اولیه چقدر میباشد باتشکر
اسماعیل زاده :
5 سال پیش
سلام لطفا برای شروع کار و راه اندازی راهنمایی کنید . چطور با شما تماس بگیریم
حسین ب :
5 سال پیش
09120207141 مشتاق همکاری
حسین ب :
5 سال پیش
09120207141
ایمان :
5 سال پیش
سلام.لطفا مرا هم راهنمایی بفرمایید.
مهدی رضایی :
5 سال پیش
سلام و عرض خسته نباشید خدمت سرور گرامی من20سالمه او مشغله ی کارو زندگی فکرمو مشغول کرده میخواستم ی کار آزاد شرو کنم که با سایت شما آشنا شدم من اهل زنجانم میخوام که وارد این کار بشم آگه میشه از طریق ایمل راهنماییم کنید ممنون میشم
مهدی قرقچیان :
5 سال پیش
سلام ممنون میشم مرا راهنمایی کنید
مسعود پوراحمدی :
5 سال پیش
سلام میخواهم این در این شغل کار کنم لطفا راهنمایی کنید استان مرکزی و تهران
مسعود پوراحمدی :
5 سال پیش
سلام برای شروع این کار لطفا راهنمایی کنید استان مرکزی و تهران
حسین نعمتی :
5 سال پیش
سلام من میخوام ئارد این کار بشم به امید خدا شیراز 09176050494
باقري :
5 سال پیش
متقاضي انجام اين كار هستم . لطفا" راهنمايي بفرماييد 09132113996
احمد نسیانی :
5 سال پیش
باسلام و خسته نباشید از شما بزرگوار یه راهنمایی میخواستم ما زمینی در رامسر داریم که بلا استفاده است و فقط درختان مرکبات دارد آیا میشود در همچین زمینی کار پرورش زالو انجام داد لطفا راهنماییم بفرمایید هزینه راه اندازی تقریبا چه حدود می باشد با تشکر 09307262388
حامدناصری :
5 سال پیش
سلام.من دیشب متوجه این موضوع شدم. و اشتیاق زیادی دارم تا بیشتر دراین باره بدونم. 23سالمه از زنجان
سعادت عزیزی :
5 سال پیش
سلام باتشکر از ارایه مطلب بنده بعنوان کار آفرین تمایل زیادی برا اجرای اینکار دارم وقبلا در خصوص پروش ماهی فعالیت داشتم میخواستم با جناب دکتر کرد افشاری ویا جناب دکتر محمد نصرتی تماس داشته باشم اگر راهنمایی بفرمایید بسیار سپاسگزار میشوم 09131108204
نیما نیکنامی :
5 سال پیش
با سلام من امشب بطور کاملا اتفاقی ب این موضوع برخوردم و پیگیرم ک این> (09360118677 _ 09157640563) سبزوار
نیما نیکنامی :
5 سال پیش
سلام برای پرورش زالو راهنمایی میخواستم اگه امکانش هست باتشکر
نیما :
5 سال پیش
سلام راهنمایی برای پرورش زالو لطفا
بلالی :
5 سال پیش
سلام -علاقه مند شدم لطفا راهنمای کنید
مجلسی :
5 سال پیش
سلام من میخوام شراکت کنم، اما دنبال یک مرجع مطمئن هستم ک بتونم پول و سرمایه ام رو با خیال راحت وارد بازار کار کنم از طریق شبکه بازار با این کسب و کار آشنا شدم لطفا راهنمایی بفرمایید
بابک روح القدوس :
5 سال پیش
با عرض سلام و خسته نباشید با خواندن مطالب نوشته شده و همچنین مطالعه در این زمینه علاقه مند به انجام این کار شدم و لطفا بنده رو راهنمایی کنید با تشکر.(سنندج)
اکبریان :
5 سال پیش
با سلام میخوام در این زمینه فعالیت داشته باشم لطفا راهنمایی کنید و یا من رو به افراد خبره در این امر وصل کنید 09183345902
فاطمه به فرشت :
5 سال پیش
با سلام من يكدفعه پرورش زالو به ذهنم رسيد مي خواستم در مورد نحوه پرورش و يا فقط سرمايه گذاري در آن منو راهنمايي كنيد.با تشكر تهران
مهسانصر :
5 سال پیش
باسلام من فوق العاده مشتاقم که این تجارت نو رو شروع کنم سرمایه هم دارم برای شروع کار لطفا راهنماییم کنید متشکرم
مهدیه :
5 سال پیش
سلام اگر لطفا اگر ممکن اطلاعات بیشتری از گونه پروشی که توجیه اقتصادی داشته باشه بفرمایید ممنون میشم
طاها :
5 سال پیش
سلام بنده به این کار علاقمند شدم اما آیا در اصفهان نیز قابل اجراست؟ و همچنین میخواهم بدانم فاز نیمه صنعتی و صنعتی هرکدام به چقدر سرمایه نیاز دارند؟ لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید. سپاسگزارم!
بابک1363 :
5 سال پیش
با عرض سلام و خسته نباشید...جوانی هستم 32 ساله و بشدت دنباله کار...رشته تحصیلیم پوست و الیاف دامی بوده...از تهران هستم و مشتاق اینکه چطور میتونم این پرورش زالو را انجام دهم.ممنون میشم راهنمایی کنید...
محمود اقا :
5 سال پیش
گوش ندید چند سال پیش هم پرورش کرم کمپوست را تبلیغ کردند من که تا هفت پشت بدبخت شدم
سیدمحسن سجادی :
5 سال پیش
باسلام .من میخوام دراین حوضه کاری واردشم ممنون میشم منوراهنمایی کنیدیاباافرادخبره دراین کارمرتبط کنید.باتشکروموفقیت شما
احسان نادری :
5 سال پیش
باسلام و خسته نباشید بابت مطالب مفید آیا امکان حمایت از تولید کننده از طریق شما وجود داره؟ یعنی کسی با سرمایه خودش تولید کنه و خرید و صادرات رو شما انجام بدید؟
محمد جواد :
5 سال پیش
سلام ازتون ممنون میشم اگه در مورد خرید لارو زالو و راه اندازی کارگاه پرورش به روش نیمه صنعتی راهنمایم کنید [email protected]
سعید قرایی :
5 سال پیش
سلام من خیلی علاقه مند به پرورش و تکثیر زالو هستم اما برای اغاز کار نیاز به راهنمایی دارم لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکر
ع،فراهانی :
5 سال پیش
سلام چطور میشه با یک فرد تجربه دارا جهت گرفتن اطلاعات تماس گرفت 09355024471
مرتضی رنجبر :
5 سال پیش
با سلام ایا امکان یک ملاقات حضوری و مشاوره وجود دا د ؟؟
مسعودجمشیدی :
5 سال پیش
با سلام آیا کسانی هستند که موفق به بهره برداری وصدور وکسب درآمد شده باشند لطفا 3 نفر از آنها را معرفی کنید تا اطلاعات بگیریم و وارد این کار شوم. با سپاس
h.kh :
4 سال پیش
سلام .اقای دکتر نصرتی من خیلی مشتاقم که در این حوزه کاری وارد شوم .و از نزدیک با کار افرین موفقی مانند شما اشنا شوم. لطفا جهت راه اندازی کارگاه پرورش زالو در خانه من را راهنمایی بفر مایید .09159897497 .از دوستان دیگری که اطلاعاتی دارند و میتوانند کمکم کنند ممنون میشم راهنمایم کنید.
امير غريبى :
4 سال پیش
با سلام ايا امكان مشاوره و باز ديد از مراكز پرورش زالو براى بيشتر شدن اطلاعاتمون وجود داره؟
arsh :
4 سال پیش
باسلام وخسته نباشید در مورد خرید لارو زالو و راه اندازی کارگاه پرورش به روش نیمه صنعتی راهنمایم کنید در ضمن مراکز خرید در چه جاهایی است وزلوی تولید شده را چه کسانی خریداری میکنند باتشکر
ابراهیم :
4 سال پیش
سلام خدمت دوستان عزیز من به شدت علاقمند هستم در این زمینه فعالیت کنم خیلی خیلی خوشحال میشم کسی یا راهنمایی کنه را همراهیم ابراهیم از اصفهان 09103481087
ابراهیم :
4 سال پیش
منتظر تماس دوستان هستم خواهشا تماس بگیرید.09103481087
محمدرضا :
4 سال پیش
سلام میخواستم درباره بازار یابی فروش بارو زالو راهنمایی کنید ممنون
سیدرضاحسینی :
4 سال پیش
سلام .کارهایی که امکان انجان ان در خانه هست رو انجام میدم و میتونم پخش کنم با قیمت مناسب .
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه