دوشنبه, ۱۵ آذر(۹) ۱۴۰۰ / Mon, 6 Dec(12) 2021 /
           
فرصت امروز

10 راز موفقیت از زبان هنری فورد

2 سال پیش ( 1398/4/25 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : بیپلاب گوش   پدیدآورنده : موفقیت  

هنری فورد، موسس برند خودروسازی فورد و از جمله افراد تاثیرگذار در عرصه خودروسازی محسوب می شود. وی در راستای کاهش قیمت خودرو، به افزایش انبوه روی آورد که انقلابی در این عرصه محسوب می شد. از این روش وی به عنوان سیاست فوردیسم یاد می شود. وی متولد ایالت میشیگان آمریکا بوده و از همان دوران نوجوانی، علاقه فراوانی به ابزار مکانیکی پیدا کرد. درواقع نخستین فعالیت حرفه ای وی در سن 15 سالگی و با تعمیر وسایل همسایگان شکل گرفت. او پس از دست دادن مادر خود، روستای محل زندگی را برای کار در زمینه ماشین آلات رها کرد، با این حال پس از یک دوره کامل کارآموزی و کسب مهارت، به محل زندگی خود بازگشت و در همان جا ازدواج کرد. با این حال او که از کار در مزرعه نفرت داشت، برای رهایی از فضایی که در آن گرفتار شده بود، به تحصیل در رشته تجارت دانشگاه گلداسمیت پرداخت. سپس به دیترویت نقل مکان کرد و در شرکت برق ادیسون مشغول فعالیت شد و در این شغل پیشرفت بسیاری کرد. همین امر نیز امکانات مالی لازم برای آزمایشات مورد علاقه بر روی موتورهای بنزینی را فراهم کرد.

جالب است بدانید که یکی از نخستین مشوق های او، شخص توماس ادیسون بوده است که از آزمایشات و طرح های او استقبال کرده و وی را به کار خارج از شرکت خود و دنبال کردن هدفی که دارد، سوق داد. همین امر نیز باعث شد تا وی بتواند در سال 1899 شرکت خودروسازی ای به نام دیترویت را راه اندازی کند، با این حال عدم تجربه در این عرصه و بالا بودن هزینه های تولید باعث شد تا وی در تنها دو سال بعد اعلام ورشکستگی کند. در همان سال وی موفق شد تا با همکاری فردی به نام هارولد ویلز، یک اتومبیل باکیفیت را طراحی و تولید کند. موفقیت این محصول باعث شد تا سهامداران سابق شرکت دیترویت، بار دیگر اعتماد خود را به هنری فورد پیدا کرده و به وی برای ایجاد شرکتی جدید به نام خود او، کمک کنند، با این حال اختلاف نظرهای مداوم وی با سهامداران باعث شد تا در نهایت شرکت را ترک کند. پس از این اتفاق شرکت سابق او نام کادیلاک را انتخاب کرد که امروزه یکی از برندهای تولیدکننده خودروهای لوکس محسوب می شود. این اتفاق نیز منجر به کناره گیری آقای فورد نشد و او دو سال بعد سومین شرکت خود را با نام فورد، تاسیس کرد. این شرکت با تولید اتومبیلی که حداکثر سرعت آن 91 کیلومتر بر ساعت بود، موفق شد تا عنوان پرسرعت ترین خودروی تاریخ را به دست آورد. این امر به شهرت جهانی برند فورد منجر شد.

راز موفقیت هنری فورد

در ادامه وی مدل های دیگری نظیر T و N را نیز معرفی کرد که همگی به فروش بسیار بالایی دست پیدا کردند. از جمله سیاست های کاری موفق او می توان به ارتباط برقرار کردن با تمامی رسانه ها برای پوشش خبری مناسب از تولیدات و پیشنهاد حقوق بالا برای کارمندان بود که باعث شد تا این برند به انتخاب نخست بهترین های عرصه خودروسازی تبدیل شود. وی برخلاف عقاید مرسوم، بر این باور بود که افزایش حقوق و کاهش ساعت کاری، باعث افزایش رضایت و در نهایت بهره وری کارمندان خواهد شد.

همچنین وی از جمله نخستین افرادی محسوب می شد که در شرکت خود سیاه پوستان را نیز استخدام کرد و به شدت با مسائل نژادپرستی و جنگ مخالف بود. وی اگرچه مخترع اتومبیل محسوب نمی شود، با این حال به علت این امر که با کاهش هزینه های تولید، موفق شد تا قیمت نهایی خودروهای خود را در مقایسه با سایر برندها، به مراتب پایین تر آورده و امکان استفاده همگانی از این محصول را فراهم کند، به عنوان شخصیتی تکرارنشدنی در این عرصه معرفی می شود. با توجه به توضیحات ارائه شده، در ادامه به بررسی 10 راز موفقیت از زبان ابداع کننده خط تولید صنعتی، خواهیم پرداخت.

مطلب مرتبط: 6 راز موفقیت از زبان رید هستینگز

1-مشاوره گرفتن از دیگران را نوعی ضعف تلقی نکنید

به اعتراف آقای فورد، بزرگترین اشتباهی که وی در طول زندگی خود انجام داده است این بوده که بیش از حد به خود اعتقاد داشته و این امر باعث می شد تا نظرات دیگران چندان اهمیتی برای او نداشته باشد. همین امر نیز باعث شد تا با مرور زمان و عدم توجه به تغییرات این صنعت، فورد عنوان برترین برند خودروسازی را از دست داده و به مقام سوم، نزول پیدا کند. این امر در حالی است که افرادی نظیر پسر او، مکررا به وی نسبت به اقدامات سایر برندها و روند تحولی که در این عرصه در حال رخ دادن است، هشدارهایی را داده بودند. به همین خاطر وی عقیده دارد که در صورتی که خواهان موفقیتی طولانی مدت هستید، لازم است تا علی رغم اعتماد به خود، از بررسی نظرات دیگران نیز غافل نشوید، با این حال وی اهمیت دادن به گفته های همه افراد را نیز مفید ندانسته و به همین خاطر عنوان کرده است که تنها به صحبت افراد کلیدی و خبره گوش دهید. این امر به بهبود تصمیمات شما کمک بسیاری را خواهد کرد. درواقع نباید باور داشت که دیدگاه شما نسبت به مسائل، کاملا بی نقص است.

2-سالخوردگی زمانی رخ خواهد داد که یادگیری را متوقف سازید

برای هیچ علمی، نقطه پایانی وجود ندارد. به همین خاطر نیز متوقف کردن روند یادگیری، یک اشتباه کاملا بزرگ خواهد بود. درواقع این امر که ذهن خود را رها سازید، باعث ضعیف شدن آن خواهد شد که این امر شما را با انواع مشکلات ذهنی و جسمی مواجه خواهد ساخت. به همین خاطر لازم است که تا پایان عمر خود، همواره از ذهن و جسم خود استفاده کنید تا آنها قدرت خود را از دست ندهند. در نهایت یادگیری مداوم باعث خواهد شد تا در عرصه کاری خود همواره بتوانید قدرتمند ظاهر شده و آینده درخشان تری را برای خود رقم بزنید.

3-محدوده مشتریان خود را شامل تمامی افراد کنید

اگرچه تا قبل از ظهور فورد، برندها بر روی پیدا کردن مشتری از قشر مرفه، تمرکز داشته و بر این باور بودند که آنها ضامن بقای برند خود خواهند بود، با این حال فورد یک نگرش جدید را وارد بازار کرد که در آن تمامی افراد یک جامعه می توانستند مشتریان وی باشند. وی حتی در طراحی های خود نیز لوکس بودن را کنار گذاشت و در تلاش برای تولید خودرویی بوده است که علی رغم قیمت مناسب، عواملی دیگر نظیر امکانات متنوع و جذابیت همگانی را داشته باشد. وی حتی با افزایش درآمد کارمندان خود، باعث شد تا تمامی آنها بتوانند از محصولاتی که خود تولید می کنند، استفاده کنند که این امر یک شیوه تبلیغاتی بسیار جذاب نیز محسوب می شد. به همین خاطر وی همواره توصیه می کند که در کار خود تنها بر روی یک قشر خاص تمرکز نداشته باشید. بدون شک هزاران مشتری، سودآوری به مراتب بالاتری را نسبت به تعداد محدود آنها خواهند داشت. با این حال وی از جامعه مرفه نیز غافل نشده و خودروهای لوکس خود را تحت عنوان برند لینکولن تولید و روانه بازار کرده است که به خوبی توجه وی به تمامی اقشار جامعه را به اثبات می رساند.

مطلب مرتبط: 10 راز موفقیت از زبان تراویس کالانیک

4-اگر فکر می کنید می توانید و یا به عکس این قضیه ایمان دارید، در هر دو حالت حق با شما است

این امر از جمله جملات بسیار معروف آقای فورد محسوب می شود که به خوبی نقش تفکر در موفقیت و یا شکست افراد را به اثبات می رساند. امروزه روان شناس ها اثبات کرده اند که ذهن هر آن چیزی را که باور نماید، قدرت انجام آن را ایجاد خواهد کرد. به همین خاطر نیز بسیار مهم است که در راستای تحقق رویاهای خود، سدهای ذهنی را نابود ساخته و با مطالعه زندگینامه افراد موفق، به این باور دست پیدا کنید که هیچ چیز غیرممکن نبوده و همه چیز به نحوه عملکرد شما باز می گردد. بدون شک برای فردی که به خود باور داشته و در راستای هدف خود جسورانه گام برمی دارد، هیچ چیز نمی تواند مانع کسب موفقیت باشد، با این حال نباید در این رابطه بیش از حد عجولانه رفتار کنید. بدون شک اتفاقات بزرگ و ارزشمند، زمان بر خواهند بود، با این حال تا زمانی که از انجام کار خود احساس خوبی دارید، می توانید اطمینان داشته باشید که نتیجه کار، امری فوق العاده خواهد بود.

5-سرمایه گذاری بیهوده را کنار بگذارید

بدون شک اگر هنری فورد در عرصه ای دیگر که مسیر رشد خود را طی کرده است، سرمایه گذاری می کرد، نمی توانست به چنین موفقیت چشمگیری دست پیدا کند. به همین خاطر بسیار مهم است که در چه زمینه ای مشغول به فعالیت هستید. درواقع انتخاب یک مسیر سودآور و آینده دار، نخستین اقدام شما در راستای کسب موفقیت خواهد بود، با این حال در این رابطه از اهمیت علاقه خود غافل نشوید. درواقع شما باید در کار خود دیدگاهی آینده نگارانه داشته و بر روی حل حداقل یک مشکل جامعه تمرکز کنید.

6-شکست را به عنوان فرصتی برای اقدامات هوشمندانه تر تلقی کنید

هیچ گاه شکست باعث نشده است که افراد از رسیدن به هدف خود باز بمانند. درواقع عاملی که باعث می شود تا افراد دیگر به سراغ هدف خود نروند، نحوه واکنش آنها نسبت به این مسئله است. درواقع شکست به معنای یک هشدار برای بیان این واقعیت است که شما هنوز برای گام بعدی آماده نیستید. به همین خاطر در صورتی که بازنگری خوبی نسبت به اقدامات انجام شده داشته و دلایل این امر را شناسایی کنید، می توانید با یک برنامه ریزی و شروعی مجدد، گام بعدی خود را با قدرت بیشتری بردارید. در این رابطه آقای فورد نیز در مسیر ایجاد یک برند قدرتمند در زمینه تولید اتومبیل، چندین بار با شکست مواجه شد، با این حال نحوه واکنش وی نسبت به این مسئله، در نهایت او را به سمت ایجاد برندی سوق داد که در حال حاضر نیز یکی از برترین های حوزه خودرو محسوب می شود.

7-اشتیاق کافی برای کار خود داشته باشید

حتی بهترین برنامه ریزی ها نیز در صورتی که اشتیاق کافی را برای انجام کارهای خود نداشته باشید، بی نتیجه خواهد بود. به همین خاطر نیز ضروری است تا در صورتی که اشتیاق کافی را در کار خود نداشته و نمی توانید آن را ایجاد کنید، شغل خود را در هر مرحله ای رها ساخته و به دنبال عرصه ای بروید که بیشترین جذابیت را برای شما دارد. در نهایت توجه داشته باشید که هر اقدامی هنگامی که بخواهید به صورت عالی آن را انجام دهید، با سختی های بسیاری همراه خواهد بود. به همین خاطر نباید تصور کنید که مسیر پیش روی شما کاملا ساده و مطابق میل خواهد بود، با این حال هنگامی که کار خود را ارزشمند بدانید، برای آن ارزش جنگیدن را قائل خواهید شد.

8-هر چیزی امکان پذیر است

تا قبل از پیاده سازی سیاست فوردیسم، هیچ فردی به امکان پذیر بودن امکان استفاده از خودرو برای همگان، اعتقادی نداشت. درواقع این امر برای بسیاری غیرممکن به نظر می رسید. این امر در حالی است که پرواز کردن نیز در روزگاری به عنوان یک امر غیرممکن تلقی می شد، با این حال انسان های بزرگ تمامی بهانه های موجود را کنار می گذارند و به همه چیز رنگ واقعیت می بخشند. به همین خاطر نیز لازم است تا باور داشته باشید که هیچ چیز غیرممکن نبوده و شما می توانید نخستین فرد در راستای انجام یک اتفاق جدید باشید.

9-هیچ گاه از کیفیت کار نکاهید

به عقیده آقای فورد، کیفیت به معنای انجام درست کارها است. به همین خاطر کاهش کیفیت بیانگر عدم درستی در انجام کارها خواهد بود که در نهایت شکست را به همراه خواهد داشت. درواقع هر فردی باید یکسری اصول حرفه ای برای خود داشته باشد تا تحت هر شرایطی، بهترین عملکرد را از خود ارائه دهد. در نهایت به این امر باور داشته باشید که کم کاری هیچ گاه نمی تواند ضامن موفقیت طولانی مدت شما باشد.

مطلب مرتبط: 10 راز موفقیت از زبان ساتیا نادلا

10-به جای تمرکز بر روی مشکلات، به دنبال راه حل ها باشید

این امر که بخواهید دیگران را نقد کرده و بهانه پیدا کنید، آسان ترین کار خواهد بود. درواقع توجه به مشکلات و شانه خالی کردن از آنها اقدامی تدافعی محسوب می شود که افراد را تنها در توهم بهبود اوضاع فرو خواهد برد، با این حال در صورتی که مسئولیت زندگی خود را قبول کنید، هر سختی ای کاملا موقتی خواهد بود. در نهایت با تمرکز بر روی رفع حتی یک مشکل و کمبود در جامعه، می توانید به موفقیتی چشمگیر دست پیدا کنید. به همین خاطر تنها کافی است تا مشکلات موجود را شناسایی کرده و تمرکز خود را بر روی راه حل های رفع آن قرار دهید. این امر در حالی است که اگر بخواهید بر روی مشکل تمرکز کنید، از پرداختن به روش های حل آن باز خواهید ماند.

منبع : knowstartup
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/uBLvQPHq
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه