جمعه, 27 دی 1398 - 10:39

تبدیل شدن به افرادی صرفا مصرف گرا، به آفت زندگی امروزه تبدیل شده است. فراموش نکنید که این امر باعث خواهد شد تا پول در دسترس افراد به کمترین میزان خود برسد و با انواع بدهی ها نیز مواجه شوند. اگرچه همه ما از اهمیت پس انداز کردن آگاه هستیم و اقداماتی را نیز در این رابطه انجام می دهیم، با این حال دلیل عدم تاثیرگذاری آن چه است؟ بدون شک این اقدام، یک مهارت بزرگ محسوب شده و افراد باید طبق اصول رفتار کنند. در غیر این صورت عدم کسب نتیجه لازم باعث خواهد شد تا انگیزه های آنها به صورت کامل نابود شود. در این رابطه اگرچه هر فرد می تواند راهکارهایی را معرفی کند، با این حال ما فقط به دنبال مواردی هستیم که درست بودن آنها به اثبات رسیده است. به همین خاطر نیز من از تعداد افراد زیادی که مدیریت فوق العاده ای را بر روی بودجه خود داشته اند، سوالاتی را پرسیده و قصد دارم تا نتیجه آنها را با شما به اشتراک بگذارم. در همین راستا به بررسی 17 اقدام اصلی و بسیار جالب خواهم پرداخت.

1-یک صندوق اضطراری برای خود ایجاد کنید

پس اندازکردن حرفه ای

شما نمی توانید حدس بزنید که در چند روز آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد. درواقع همواره این احتمال وجود دارد که مواردی پیش بینی نشده رخ دهد. تحت این شرایط بدون شک شما به پول نیاز پیدا خواهید کرد. بدون شک برنامه ریزی شما برای چنین شرایطی کمک خواهد کرد تا با مشکلات به مراتب کمتری مواجه شوید. بدون شک وجود چنین صندوقی افراد را مجبور به کنار گذاشتن مبالغی مشخص می کند که این امر خود به معنای پس انداز بیشتر خواهد بود، با این حال فراموش نکنید که پس از جمع شدن یک مبلغ قابل توجه، ضروری است تا از آن برای سرمایه گذاری بر روی یک حوزه سودآور استفاده کنید. در غیر این صورت ارزش پول شما همواره کاهش پیدا خواهد کرد که این امر به معنای اقدامی ضررده است. راهکار دیگری نیز در این رابطه وجود دارد.

برای مثال مبلغی قابل توجه را از بانک ها وام می گیرند و خود را درگیر پرداخت اقساط آن می کنند. این امر درست به مانند تعیین یک صندوق و حتی روشی بهتر خواهد بود. در نهایت اگر یک سال را بدون مشکل خاص و نیاز به این مبلغ سپری کردید، توصیه می شود تا از آن برای خرید مواردی نظیر طلا استفاده کنید تا همواره ارزش آن افزایش پیدا کند، با این حال زمینه سرمایه گذاری شما باید کاملا با توجه به شرایط جامعه ای که در آن حضور دارید باشد. به همین خاطر حتی یک مشاوره اقتصادی از فردی خبره، کاملا الزامی خواهد بود.

مطلب مرتبط: 6 راه پس‌انداز کردن بدون تغییر در شیوه زندگی

2-عادت های خود را تغییر دهید

بسیاری از افراد توجهی به اقدامات معمولی خود ندارند، با این حال اگر برای هر چیزی یک بودجه مشخص را تعیین کنید باعث خواهد شد تا با پایان حتی یک ماه، متوجه رقم اضافی قابل توجهی شوید. در این رابطه فراموش نکنید که هیچ اشکالی وجود ندارد که حداقل یک روز در هفته را با وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. این امر نه تنها به کاهش هزینه های حمل و نقل شما کمک خواهد کرد، بلکه در رابطه با خارج شدن از روزمرگی و کمک به حفظ محیط زیست نیز تاثیرگذار خواهد بود. درواقع خلاقیت در جایی رشد پیدا خواهد کرد که محدودیتی وجود داشته باشد. به همین خاطر از اعمال کردن فشار بر روی خود واهمه ای نداشته باشید. خوشبختانه بدن انسان به نحوی است که قدرت انطباق پذیری بالایی را با شرایط جدید خواهد داشت. به همین خاطر فشار روز اول را نباید ابدی تلقی کنید.

3-پول نقد در دسترس خود را کاهش دهید

تنها کارت اعتباری با مبلغی مشخص را در کیف پول خود داشته باشید. خوشبختانه امروزه تمامی مغازه ها از امکانات لازم برخوردار بوده و حتی برای حمل و نقل نیز می-توانید مبالغ را به حساب رانندگان واریز کنید، با این حال پول نقد کمتر به عقیده روان شناس ها عاملی بسیار مهم برای تمایل کمتر به خرید محسوب می شود. همچنین این نکته را فراموش نکنید که بسیاری از خریدهای ما صرفا احساسی است. به همین خاطر برای انجام آنها حداقل سه روز به خود زمان بدهید.

4-پس انداز خالی را نیز کنار بگذارید

بدون شک این مورد برای شما بسیار تعجب برانگیز خواهد بود، با این حال واقعیت این است که صرفا کنار گذاشتن پول، اقدام درستی محسوب نمی شود. درواقع شما باید از آن برای ساخت آینده ای بهتر استفاده کنید. برای مثال ممکن است درآمد فعلی شما چندان مناسب نباشد. تحت این شرایط سرمایه گذاری برای آینده ای بهتر، گزینه ای کاملا هوشمندانه خواهد بود. به همین خاطر از مبالغ کنار گذاشته برای شرکت در کلاس های سودمند نظیر کلاس های بورس، یادگیری مهارت های مختلف نظیر زبان و موسیقی و در کل هر موضوعی که می تواند پولساز باشد، استفاده کنید. در این رابطه اولویت اول مهارت های کاملا مرتبط با حوزه کاری شما است، با این حال همواره این نکته را نیز در نظر داشته باشید که تنوع دادن به منابع درآمدی، انتخابی کم ریسک تر خواهد بود. همچنین هیچ گاه از سرمایه گذاری بر روی سلامت خود نیز غافل نشوید. درواقع کاهش هزینه های درمانی، خود به معنای افزایش پول در دسترس خواهد بود.

5-از یک سیستم خودکار استفاده کنید

همواره این احتمال وجود دارد که افراد از پس اندازکردن شانه خالی کنند، با این حال یک سیستم خودکار، این احتمال را از بین خواهد برد. برای مثال می توانید از بانک خود بخواهید که اول هر ماه، مبلغی مشخص را وارد حسابی دیگر کند، با این حال در این رابطه شما تنها به سیستم ماهانه محدود نبوده و حتی می توانید آن را به صورت روزانه نیز انجام دهید. درواقع در این رابطه تمایل شما تعیین کننده خواهد بود.

6-سبک زندگی خود را تغییر دهید

بسیاری از افراد خرج های بیهوده ای را دارند. برای مثال ممکن است خرید پرچمدار اپل به عادت هرساله شما تبدیل شده باشد، با این حال آیا الزامی برای انجام این کار وجود دارد؟ همچنین میزان مصرف برخی از مواد غذایی نظیر گوشت در زندگی امروز همه ما بسیار بالا است، با این حال جالب است بدانید که مصرف زیاد آن خود دلیل بروز انواع بیماری ها محسوب می شود. به همین خاطر ضروری است تا هر فرد بازنگری ای را نسبت به شیوه زندگی خود داشته باشد. با حذف موارد نادرست، با افزایش مبلغ مواجه خواهید شد. در نهایت فراموش نکنید که مبالغ هرچند کوچک، با گذشت زمان حجمی قابل توجه را به خود پیدا خواهد کرد.

مطلب مرتبط: برایان بریسی / چطور سریعتر پس انداز کنید (ویدئو)

7-هدفی را در زندگی داشته باشید

وجود یک هدف باعث خواهد شد تا مدیریت بهتری بر روی پول به وجود آید. این امر درست به مانند آن خواهد بود که شما ساز مورد علاقه خودتان را مشخص کرده باشید. تحت این شرایط تنها در رابطه با آن هزینه خواهید کرد، با این حال اگر هدفی را در این زمینه نداشته باشید، بدون شک محکوم به امتحان همه آنها خواهید بود. این امر خود زندگی شما را نابود خواهد ساخت. به همین خاطر اهداف خود در زندگی را مشخص کرده و برای آن برنامه ریزی کنید.

8-مطالعه مداوم داشته باشید

این امر که با جدیدترین روش ها در این رابطه آشنا شوید، کمک خواهد کرد تا عملکرد به مراتب بهتری را داشته باشید. به همین خاطر نیز ضروری است تا مطالعه مداومی را در این زمینه داشته باشید. درواقع به هر میزان که آگاهی شما افزایش پیدا کند، عملکرد بهتری را نیز خواهید داشت.

9-جریمه تعیین کنید

اگر جریمه ای وجود نداشته باشد، احتمال دارد که از برنامه ریزی خود خارج شوید، با این حال جریمه های سنگین خود بار روانی مثبتی را به همراه خواهد داشت تا همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که وسوسه شکل گرفته ارزش عواقب آن را نخواهد داشت. در این رابطه کمک گرفتن از فردی دیگر نیز می تواند کاملا کارساز باشد. برای مثال از دوست خود بخواهید که در صورت عدم رعایت برنامه، جریمه تعیین شده را اعمال کند.

10-به تغییر شغل خود فکر کنید

اگر میزان درآمد فعلی با نیاز شما همخوانی ندارد و حتی کاهش نیاز و تلاش برای ارتقای جایگاه در شرکت نیز با نتیجه لازم همراه نبود، ضروری است تا به دنبال انجام کاری دیگر باشید، با این حال تا زمانی که شغل بهتری را پیدا نکرده اید، لازم است تا به کار خود ادامه دهید. درواقع ممکن است در شغلی دیگر، رشدی به مراتب بهتر را تجربه کرده و درآمد بالاتری را داشته باشید. برخی از نکات نظیر نزدیک تر بودن به محل زندگی و یا ساعت کار کمتر از دیگر مواردی محسوب می شود که حتی اگر درآمد شما با قبل تفاوتی را پیدا نکند، بدون شک هزینه ها را کاهش داده و فرصت را برای انجام کاری دیگر مهیا خواهد کرد.

11-مدیریت زمان درستی را داشته باشید

امروزه شبکه های اجتماعی به آفت زندگی افراد تبدیل شده است. درواقع همه ما زمان-های قابل توجهی را بر پایه سه مثلث اینترنت، تلویزیون و روابط اجتماعی گسترده از دست می دهیم. به همین خاطر با کاهش آنها کمک بسیار خوبی را به خود خواهید کرد. بدون شک زمان بیشتر به معنای امکان پرداختن به اقدامات مفیدتر خواهد بود. این امر در نهایت به افزایش درآمد و یا کاهش هزینه های شما منجر می شود. درواقع در زمینه پس انداز کردن، صرفا نباید به مادیات توجه داشته باشید.

12-عملکرد خود را مقایسه کنید

این امر که از نرم افزاری نظیر اکسل برای یادداشت کردن تمامی درآمد و هزینه های خود استفاده کرده و با ایجاد یک نمودار عملکرد خود در روز، هفته و ماه های مختلف مقایسه کنید، یکی از اقدامات مفید محسوب می شود. به همین خاطر نیز ضروری است تا همه چیز را مکتوب کنید. در نهایت فراموش نکنید که برنامه ریزی شما باید از قدرت تغییرپذیری و انعطاف بالا برخوردار باشد. علت این امر به این خاطر است که در صورت نیاز به خریدی خارج از برنامه، با مشکل مواجه نشوید. درواقع نباید بیش از حد نیز به خودتان فشار وارد کنید. درواقع نباید این نکته را نیز فراموش کنید که باید از زندگی لذت برد.

13-از تخفیف ها استفاده کنید

بسیاری از برندها تخفیف های ویژه ای را برای مشتریان خود اعمال می کنند. بدون شک استفاده از هرگونه تخفیف، به کاهش هزینه ها منجر خواهد شد. همچنین توجه به جمعه سیاه و انواع خدمات رایگان در روزهای به خصوص نیز از دیگر مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید. در نهایت این جمله از وارن بافت را فراموش نکنید که با یک سبک زندگی ساده، هیچ گاه با مشکلی مواجه نخواهید شد.

14-لوازمی را که به آن نیاز ندارید به فروش برسانید

همه ما در خانه های خود لوازمی را داریم که ابدا از آنها استفاده نمی کنیم. بدون شک با به فروش رساندن آنها، پول بیشتری برای انجام کارهای مهم تر خواهیم داشت. به همین خاطر هر ساله وسایل خود را مورد بررسی قرار دهید.

15-فریب قیمت های بیش از حد ارزان را نخورید

بسیاری از افراد تصور می کنند که خرید یک وسیله ارزان قیمت، به معنای صرفه جویی در هزینه ها خواهد بود، با این حال توجه داشته باشید که در اکثر این موارد، شما نیز به خرید مجدد راه پیدا خواهید کرد. به همین خاطر همواره لازم است تا بر روی کیفیت نیز تمرکز داشته و صرفا فریب قیمت پایین را نخورید. جالب است بدانید که در اکثر مواقع افراد حتی مجبور به پرداخت هزینه های بیشتری در مقایسه با قیمت یک جنس باکیفیت هستند.

16-با افراد هم سطح خود معاشرت داشته باشید

این امر کمک خواهد کرد تا مجبور به الگو پذیرفتن از سبک زندگی آنها نباشید. بدون شک افراد ثروتمند، سبک زندگی گران قیمتی را دارند و معاشرت شما باعث خواهد شد تا نوعی نیاز به انجام آنها شکل گیرد. همچنین افراد فقیر نه تنها روحیه شما را نابود خواهند کرد، بلکه همواره این احتمال وجود دارد که از شما انواع کمک را بخواهند. به همین خاطر دوستان خود را از میان افرادی انتخاب کنید که سطح زندگی مشابهی را با شما دارند.

مطلب مرتبط: آمریکایی ها پس انداز کردن بلد نیستند

17-از تکنولوژی های به روز استفاده کنید

بسیاری از هزینه های ما در زندگی به این خاطر است که از تکنولوژی استفاده نمی-کنیم. برای مثال سیستم هوشمند گرمایشی، تاثیر بسزایی را در هزینه های ما به همراه خواهد داشت. درواقع تمامی هزینه ای که برای این امر خواهید کرد، تنها به سه سال زمان برای بازگشت سرمایه نیاز دارد. به همین خاطر نباید از استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها واهمه داشته باشید. خوشبختانه دولت ها نیز انواع تخفیف ها و وام ها را در این رابطه اعطا می کنند. برای مثال برای استفاده از پنل های خورشیدی، شما عملا به سرمایه اولیه نیاز نخواهید داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید