19روش 1200 کارشناس بین‌المللی برای مقابله با بحران آب - فرصت امروز

دوشنبه, 26 مرداد 1394 - 20:51

دو دانشمند آمریکایی با نظرخواهی از 1200 کارشناس آب از 80 کشور جهان 19 روش برای مقابله با بحران آب اعلام کردند که معتقدند به‌کارگیری آنها نسخه شفابخش خواهد بود. به گزارش فارس، به نقل از یک پایگاه خبری آمریکا، با جهانی شدن بحران آب که اخیرا ایالت کالیفرنیا هم به‌شدت درگیر این مسئله شده است، ‌دو دانشمند آمریکایی به دنبال این هستند که یک نسخه جهانی برای مقابله با این وضعیت پیدا کنند. این دو دانشمند از 1200 نفر متخصص و کارشناس حوزه آب در 80 کشور جهان نظرخواهی و 19 روش به‌عنوان نسخه جهانی برای مقابله با بحران آب اعلام کردند. در این گزارش این روش‌ها را مرور می‌کنیم.

تغییر در زندگی و رفتار انسان‌ها راجع به مصرف آب

براساس این نظرسنجی تغییر در نحوه مصرف آب می‌تواند در کنترل بحران آب مؤثر باشد. بیشتر مناطق در هند، استرالیا و جنوب غربی آمریکا با مشکل بحران آب تازه مواجه هستند. فهم مسئله بحران آب و نحوه مصرف، مقابله با بحران آب را راحت‌تر خواهد کرد.

تعیین نرخ مناسب برای آب

براساس اعلام سازمان توسعه همکاری اقتصادی (OECD)، افزایش قیمت آب به کاهش تلفات آب و آلودگی‌هایی که به واسطه آب ایجاد می‌شوند کمک خواهد کرد. با این وجود قیمت آب در بسیاری کشورها از جمله آمریکا بسیار ارزان است و این روش باید اصلاح شود.

ایجاد کارخانه‌های نمک‌زدایی آب دریا

کارخانه‌های نمک زدایی آب دریا در کشورهایی مانند خاورمیانه که انرژی زیادی دارند می‌تواند استفاده شود، اصولا شورزدایی آب دریا بسیار انرژی‌بر است در این میان می‌توان در کشورهایی که درجه حرارت زیاد و مدت زمان روزهای آفتابی بالاست برای تأمین انرژی استفاده کرد، اخیرا عربستان می‌خواهد از انرژی خورشیدی برای نمک‌زدایی آب دریا استفاده کند.

اختراع تکنولوژی جدید ذخیره آب

در حالی کمبود آب به دلیل افزایش روزافزون جمعیت و بالا رفتن مصرف آب روزبه‌روز بیشتر می‌شود که باید تکنولوژی جدیدی برای کاهش هدررفت آب و مصرف این انرژی به‌عنوان یک دغدغه مهم اختراع شود.

آوردن پساب‌ها به چرخه مصرف آب

برخی کشورها مانند سنگاپور تلاش می‌کنند تا پساب‌ها را به چرخه مصرف آب وارد کنند، در شرق آسیا هم از این روش استفاده مؤثری برای آوردن آب سالم و تمیز و نوشیدنی به چرخه آب استفاده می‌شود.

بهبود روش آبیاری در کشاورزی

حدود 70 درصد آب سالم جهان در بخش کشاورزی استفاده می‌شود، بهبود روش آبیاری می‌تواند فاصله بین تقاضا و مصرف را بسیار کمتر کند. در بسیاری موارد نبود آب کافی توانایی کشاورزان را برای تولید بسیار کاهش داده است. به‌طور مثال، در ایالتی در استرالیا، آسیا و جنوب غربی آمریکا کمبود آب به‌شدت کشاورزان را در مضیقه قرار داده است.
از آبیاری بارانی و قطره‌ای به‌عنوان روش مدرن یاد می‌شود اما هنوز بخش بسیار کمی از کشاورزان از این روش‌ها استفاده می‌کنند.

استفاده حداکثری از آب باران

در کشورهایی مانند پاکستان و هند که بدترین شرایط را به دلیل تغییرات آب و هوایی دارند استفاده از سیستم‌هایی برای استفاده حداکثری از آب باران می‌تواند مفید باشد. آنها تلاش می‌کنند تا کنترل بهتری برای منابع آبی داشته باشند.

نظارت جمعی بر کنترل آب

طبیعی است که ملزم شدن همه بخش‌ها و نهادها به کنترل مصرف آب می‌تواند کارسازتر باشد، آب در همه بخش‌ها استفاده می‌شود و نظارت جزیر‌ه‌ای بر مصرف آب کارایی لازم را نخواهد داشت، باید همه نهادها در این زمینه همکاری کنند.

تسهیل سیاست و قوانین مناسب‌تر برای کنترل آب

دولت‌ها نیاز دارند تا با تصویب قوانین مناسب همه نهادها را به کنترل مصرف آب ملزم کنند، دولت آمریکا چنین قوانینی را تصویب کرده و روسیه هم برای کاهش آلودگی آب‌ها در دریای بالکان قانونی تصویب کرده است. همچنین بیشتر مردم بر این باورند که دولت‌ها می‌توانند دسترسی مردم را به آب سالم تسهیل کنند.

مدیریت همه‌جانبه بر اکوسیستم

از آنجا که آب در اکوسیستم جاری است برای کنترل مصرف آب باید در همه بخش‌ها اقدام کرد؛ بخش مصرف انسانی، کشاورزی، محیط‌زیست و حتی فرهنگ‌سازی مردم اقدام کرد. مثال بهتر در این مورد استفاده از پساب بخش کشاورزی و انسانی برای تولید آب سالم و تولید کود کشاورزی و همچنین تولید سوخت‌های زیستی از این پساب‌ها است.

بهبود وضعیت زیرساخت‌های توزیع آب

شرایط بد زیرساخت‌های توزیع آب علاوه بر اینکه به اقتصاد و سلامتی مردم آسیب‌ می‌رساند هزینه‌ها را بسیار افزایش داده و کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد همچنین موجب انتشار بیماری‌هایی که از طریق آب ایجاد می‌شوند به‌ویژه در جمعیت آسیب‌پذیر، می‌شود این تهدید در کشورهای در حال توسعه بیشتر است. تهدید پساب‌ها و شرایط نامناسب کانال‌های توزیع آب نه‌تنها باعث هدر رفت این مایع حیاتی می‌شود بلکه بیماری‌های مختلفی را نیز به همراه دارد.

عملکرد محصولات

22درصد مصرف آب در بخش صنعت است بسیاری از این محصولات مصرف آب بالایی دارند که با تغییر روش‌های تولید می‌توان میزان مصرف آب را کم کرد همچنین در بخش کشاورزی نیز بسیاری محصولات آب‌بر هستند و می‌توان با جایگزینی کشت مناسب و کم‌مصرف، آب را کنترل کرد.

همکاری در چارچوب بین‌المللی

باید قوانین بین‌المللی خاصی برای مقابله با بحران آب وضع شود. استفاده از آب‌های مرزی یکی از این نمونه‌ها است. اخیرا سازمان ملل اهداف توسعه هزاره آب قابل مصرف را تعیین کرده که به استراتژی جهانی در این زمینه تأکید دارد چنین قوانینی باید بیشتر شود.

نظارت بر کیفیت آب

کنترل کیفیت آب برای سلامتی انسان‌ها بسیار ضروری است و لازم است که یک مسیر جهانی برای کنترل کیفیت آب و کاهش آلودگی‌ها وضع شود.

تغییر قوانین جاری دولت‌ها

برخی کشورها مانند شیلی تلاش می‌کنند تا قوانین آب را تغییر دهند. در آمریکا هم سیاستمداران به دنبال ترجمه قوانین درباره محافظت از دریاچه میشیگان هستند.

تحقیق و پژوهش روی آب

دسترسی به آب در جهانی که با بحران مواجه است نیازمند کارهای پژوهشی گسترده در این باره است، به‌عنوان مثال برخی شهرها از پساب انرژی سالم، پول کشاورزی و سوخته زیستی تولید می‌کنند.

اجرای پروژه‌های آب

تغییرات آب و هوایی در کمبود آب در برخی کشورها عواقب بسیار ناگواری داشته، به‌عنوان مثال در شمال غربی هند و صحرای آفریقا بحران آب بسیار جدی است.یک راه‌حل این است که برای مقابله با شرایط خشکی تکنولوژی‌های جدید به این مناطق منتقل شود اگرچه به دلیل اینکه چنین مناطق خشک که اقتصاد ضعیفی هم دارند اجرای چنین پروژه‌هایی گول زننده به نظر می‌رسد اما با مهارت‌های لازم و استفاده از جوامع محلی می‌توان بسیاری از این مشکلات را تسهیل کرد. 

کاهش فشار تغییرات آب و هوایی و کنترل مصرف آب

از انرژی‌های تجدیدپذیر که می‌تواند جایگزین مناسبی برای سوخت‌های فسیلی شود می‌توان استفاده کرد. در حال حاضر این نوع انرژی‌‌ها عاملی برای انتشار گازهای گلخانه‌ای و تغییرات شرایط آب و هوایی هستند. استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر فشار تغییرات آب و هوایی را کمتر می‌کند و بحران آب در آینده را کاهش خواهد داد.

کاهش جمعیت جهان

به دلیل افزایش جمعیت در بخش‌هایی از جهان شکاف بین تقاضا و مصرف تا 15 سال دیگر 65‌درصد افزایش می‌یابد. در حال حاضر بیش از یک میلیارد نفر در جهان دسترسی به آب سالم ندارند، این در حالی است که 70 درصد آب سالم جهان در بخش کشاورزی استفاده می‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی