یکشنبه, 13 مرداد 1398 - 09:00

آخرین تحولات عرصه تبلیغات کدامند؟

به گزارش موسسه Statista، کسب و کارهای اروپایی در نیمه نخست سال 2018 مبلغ 25.7 میلیارد یورو صرف تبلیغات آنلاین کرده اند. با این حساب عرصه تبلیغات آنلاین برای بسیاری از کسب و کارهای اروپایی و حتی خارج از این قاره دارای اهمیت است. به هر حال امروزه سرمایه گذاری بر روی الگوی تبلیغات آنلاین ضرورت اجتناب ناپذیر هر کسب و کار محسوب می شود.

من در ادامه به بررسی پنج ترند برتر و داغ در زمینه تبلیغات آنلاین خواهم پرداخت. به نظر من این ترندها اهمیت بسیار زیادی دارند. امیدوارم بررسی آنها باعث الهام بخشی شما نیز شود.

1. تبلیغات سازگار با گوشی های همراه

برند گوگل در ژانویه سال جاری در وبلاگ خود خبر مهمی را درج کرد. بر این اساس 12درصد از تمام تبلیغات این برند برای دیگر شرکت ها به شیوه سازگار با گوشی های همراه صورت می گیرد. نکته مهم اینکه سازگاری این تبلیغات با گوشی های موبایل صدمه ای به هماهنگی اش با سایر دستگاه ها نظیر رایانه های شخصی نمی زند. طرح سازگاری صفحات تبلیغاتی گوگل تحت عنوان پروژه «شتابدهی به صفحات موبایل» یاد می شود. هدف اصلی این طرح افزایش سرعت بارگذاری صفحات مختلف در گوشی های همراه است. به این ترتیب کاربران با دسترسی سریع تر به صفحات وب تمایل بیشتری برای مشاهده تبلیغات خواهند داشت. متاسفانه امروزه بخش زیادی از تبلیغات آنلاین به دلیل بارگذاری کند صفحات مورد بی توجی مخاطب قرار می گیرد.

به گفته وامسی جاستی، مدیر تولید پروژه شتابدهی به صفحات موبایل، تولید تبلیغات براساس الگوی شتاب دهنده مزیت های بسیار زیادی به همراه دارد. به عنوان مثال، میزان بازگشت سرمایه گذاری برندها بر روی عرصه تبلیغات آنلاین بسیار بیشتر از گذشته خواهد شد. به این ترتیب دیگر نیازی به صرف هزینه های گزاف برای تبلیغات نخواهد بود. این امر در کنار بهبود تجربه مشتریان از مشاهده تبلیغات برندها موجب ایجاد تحولی عظیم در تبلیغات آنلاین می شود.

مطلب مرتبط: تبلیغات حرفه ای: راه موفقیت در بازار

مشکل مشاهده صفحات وب و تبلیغات درون آنها همیشه برای کاربران گوشی های همراه دردسرساز بوده است. افزایش چشمگیر سرعت اینترنت گوشی های هوشمند نیز چنین مشکلی را به طور کامل حل نکرده است. به همین دلیل توجه برندها به این چالش ضروری خواهد بود. فراهم سازی امکان دسترسی ساده تر به محتوای سایت ها و تبلیغات درون آن موجب رضایت خاطر بیشتر کاربران خواهد شد. به هر حال کاربران واکنش بسیار بهتری به تبلیغات یک سایت سریع نشان می دهند.

به طور مشخص، پروژه شتابدهی به صفحات موبایل موجب افزایش سرعت بارگذاری صفحات و تجربه ای لذت بخش تر از مشاهده تبلیغات می شود. به این ترتیب برندها فرصت طراحی تبلیغات بسیار باکیفیت تری را نیز خواهند داشت. به این ترتیب بسیاری از برندها به پروژه گوگل امید دارند با این حساب افزایش سرمایه گذاری برندهای سراسر جهان برروی تبلیغات آنلاین امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

یکی از برندهای فعال در زمینه تبلیغات آنلاین فولکس واگن است. این برند به خوبی از اهمیت تبلیغات آنلاین و تغییرات هم آن آگاهی دارد. به همین دلیل در طول ماه های اخیر توجه بسیار بیشتری به این عرصه نشان داده است. توسعه پروژه گوگل امکان سرمایه گذاری بیشتر برندها بر روی تولید انیمیشن های تبلیغاتی آنلاین را فراهم کرده است. به این ترتیب فولکس واگن نیز اقدام به طراحی کمپین هایی با استفاده از انیمیشن های تبلیغاتی کرده است. نکته جالب اینکه تجربه کمپین تازه فولکس واگن افزایش 76درصدی تعامل کاربران را نشان می دهد. به این ترتیب تبلیغات سازگار با گوشی های همراه نقش موثری در زمینه جلب رضایت و توجه کاربران بازی می کند.

2. حرکت فروشگاه ها به سوی دنیای آنلاین

آینده عرصه خرده فروشی ترکیبی از جهان آنلاین و آفلاین است. به این ترتیب خرده فروشی های بزرگ علاوه بر فروشگاه های متعدد نیازمند سایت کاملی نیز هستند. اخیرا مطالعه ای از سوی موسسه Deloitte بیانگر تاثیر انکارناپذیر عرصه دیجیتال بر روی خرید حضوری مشتریان است. بدون تردید خرید و فروش خواروبار یکی از معدود زمینه های باقی مانده برای خرده فروشی های سنتی است. نتیجه پژوهش موسسه Deloitte بیانگر تاثیر 50درصدی تبلیغات دیجیتال و نظرات کاربران در اینترنت بر روی فروش خوار و بار از سوی فروشگاه های سنتی و حضوری است.

یکی از مثال های جالب در مورد تاثیر دنیای دیجیتال بر روی کسب و کارهای حضوری رستوران ایتالیایی کارلوسیو است. این رستوران زنجیره ای شعبه های بسیار زیادی در انگلستان دارد. در ماه مه 2018 کارلوسیو به صورت رسمی بسته شدن 34 شعبه خود در انگلستان را اعلام کرد. در چنین فضایی اقدام بعدی از سوی این رستوران ایتالیایی قابل پیش بینی نبود.

همانطور که جیمز بلکهاوز، مدیر بازاریابی رستوران کارلوسیو، گفته است: «هدف اصلی ما راه اندازی سایتی برای انجام کارهای مقدماتی به صورت کاملا مطلوب بود. امکان بیان داستان و هدف اصلی برندمان به صورت آنلاین روز به روز ما را بیشتر به سوی تجارت الکترونیک سوق می داد.» بدون تردید مشکلات مالی بر روی تصمیم رستوران برای تعطیلی برخی از شعبه ها تاثیر داشته است، با این حال ضرورت فعالیت به عنوان یک برند آنلاین نیز بی تاثیر نبود.

پس از تعطیلی برخی از شعبه های کارلوسیو، آنها با همکاری موسسه BigCommerce اقدام به سرمایه گذاری 10 میلیون پوندی برای بازسازی برندشان کردند. بخش قابل توجهی از این سرمایه گذاری صرف بازسازی سایت رستوران و تبدیل آن به یک فروشگاه آنلاین غذا شد. هدف اصلی مدیران رستوران فراهم سازی محیطی جذاب و راحت برای مشتریان به منظور سفارش آنلاین غذا یا رزرو فوری میز بود.

تاثیرگذاری پلتفرم تازه به زودی مشخص شد. به این ترتیب تمام پیش سفارش های آنلاین کریسمس و میزهای موجود برای تعطیلات در دو ماه پایانی سال پر شد. این امر به خوبی تاثیرگذاری گرایش به سوی دنیای آنلاین از سوی کسب و کارهای مختلف را نشان می دهد. امروزه ما شاهد جهت گیری شمار هرچه بیشتری از برندها به سوی فعالیت آنلاین هستیم. بنابراین یکی از ترندهای برتر در عرصه تبلیغات توسعه سایت فروش مجهز است. این امر علاوه بر سهولت خرید مشتریان تاثیر تبلیغاتی غیرمستقیم نیز دارد.

3. تبلیغات موبایلی

برترین مزیت تبلیغات موبایلی مربوط به انتشار محتوای تبلیغاتی هدف گذاری شده در قالب های مختلف است. به این ترتیب یک برند امکان ارائه محتوای تبلیغاتی مختلف و شخصی سازی شده برای گروه های مختلف را خواهد داشت. در گذشته چنین کاری هزینه های بالایی در پی داشت، با این حال اکنون محاسبه های خودکار هوش مصنوعی موجب کاهش شدید هزینه های این فرآیند شده است. اکنون برندها امکان نمایش تبلیغات آنلاین شان به گروه های مختلف از مخاطب های هدف شان را دارند. جالب اینکه چنین فرآیندی هزینه بسیار اندکی نیز در پی خواهد داشت.

اهمیت اصلی الگوی تبلیغات موبایلی به خاطر وابستگی شدید مردم به گوشی های هوشمندشان است. براساس نظرسنجی خبرگزاری تلگراف، مردم در سراسر جهان به صورت میانگین چهار ساعت در روز از گوشی های هوشمندشان استفاده می کنند. این نرخ استفاده با فاصله ای معنادار از سایر دستگاه ها بیشتر است، بنابراین شهور تبلیغات موبایلی به عنوان یک ترند مشهور جای تعجب ندارد.

انجمن تبلیغات تعاملی اروپا (IAB) با همکاری موسسه HIS Markit مطالعه ای بر روی میزان سرمایه گذاری برندها بر روی تبلیغات موبایلی انجام داده اند. بر این اساس در سال 2018 برندهای گوناگون در سطح اروپا 10 میلیارد دلار صرف تبلیغات موبایلی کرده اند. با توجه به افزایش تاثیرگذاری این الگوی تبلیغاتی پیش بینی ها حاکی از افزایش تمایل برندها به سرمایه گذاری بیشتر در این عرصه است.

اجازه دهید در اینجا به بررسی یکی از نمونه های تبلیغات موبایلی موفق بپردازیم. پیام رسان فیس بوک بیش از 1.3 میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد، بنابراین پلتفرم بازاریابی مبتنی بر پیام رسانه Mobile Monkey از این امر به عنوان فرصتی برای تبلیغات موبایلی مبتنی بر اپ فیس بوک استفاده کرد. الگوی تبلیغاتی Mobile Monkey براساس ارسال پیام تبلیغاتی به کاربران و امکان گفت وگوی کاربران با هوش مصنوعی روبات چت شرکت به منظور آگاهی بیشتر از تبلیغ موردنظر بود. نتیجه این کمپین بسیار حیرت آور بود. کاربران تمایل بسیار زیادی به گفت وگو با روبات موردنظر نشان دادند. به این ترتیب Mobile Monkey نیز مشتریان بسیار بیشتری برای توسعه تبلیغات به دست آورد.

4. تبلیغات متنی

تبلیغات متنی از زمان توجه هرچه بیشتر بازاریاب ها به تبلیغات مخاطب محور به دست فراموشی سپرده شده است، با این حال اکنون شاهد بازگشت تبلیغات متنی و الگوی شخصی سازی تبلیغات هستیم. به این ترتیب باید انتظار نوعی شخصی سازی تبلیغات متنی را داشته باشیم.

امروزه به دلیل قوانین سفت و سخت در زمینه دسترسی شرکت های تجاری با اطلاعات کاربران در شبکه های اجتماعی ارزیابی سلیقه آنلاین کاربران بدل به کار دشواری شده است. راحت ترین کار در این میان بررسی پست های متنی مورد علاقه کاربران است. خوشبختانه این امر نوعی سرقت اطلاعات یا نقض حریم خصوصی کاربران محسوب نمی شود. به همین خاطر برندهای بسیاری به سوی استفاده از این الگو گرایش یافته اند.

رابین اونیل، مدیر مسئول بخش تجارت دیجیتال گروه M، معتقد است اکنون بهترین اتفاق ها برای برندها به منظور تولید تبلیغات متنی رخ داده است. دلیل این امر نیز پیشرفت های تحسین برانگیز برخی از طراح های تبلیغاتی در زمینه تولید محتوای شخصی سازی شده برای گروه های مخاطب مختلف است.

یکی از مزیت های تبلیغات متنی در مقایسه با الگوهای مبتنی بر طرح های گرافیکی امکان جلب نظر بیشتر کاربران است. امروزه اغلب کاربران به محتوای تبلیغاتی پرزرق و برق عادت کرده اند. به همین دلیل مشاهده پیام تبلیغاتی ساده نظر آنها را جلب خواهد کرد. البته این امر به معنای ضرورت توجه بیشتر طراح های تبلیغاتی به کیفیت متن شان است.

مطلب مرتبط: مدل های مختلف تبلیغاتی در دنیای امروز

5. محتوای هرچه بیشتر متنوع می شود

هرچه ترکیب متنوع تری را به فعالیت های تبلیغات آنلاین برندمان اضافه کنیم، فرآیند جلب نظر مردم ساده تر خواهد شد. مردم براساس سلیقه های مختلف شان به هنگام جست وجو در اینترنت به فرمت های تبلیغاتی گوناگونی واکنش مثبت نشان می دهند. درست به همین خاطر ما باید از ارزیابی دقیق سلیقه مخاطب مان اطمینان حاصل کنیم. در غیر این صورت شاید تبلیغات مان موردپسند مخاطب هدف قرار نگیرد.

به هنگام تولید محتوای تبلیغاتی باید به نکات مختلفی توجه داشت. ماهیت فعالیت برندمان در کنار پلتفرم آنلاین موردنظر از بیشترین اهمیت برخوردار است. به این ترتیب استراتژی کلان تبلیغاتی ما باید با توجه به این دو موضوع تدوین شود.

یکی از فرمت های بسیار مهم به هنگام فعالیت تبلیغاتی مربوط به پادکست است. تاثیر تولید پادکست بر روی مخاطب بسیار بالاست. به همین دلیل باید آن را در برنامه های تبلیغاتی مان مدنظر قرار دهیم. در فرآیند ضبط پادکست امکان انتقال پیام های دلخواه برندمان به صورت تک گویی یا مصاحبه با کارشناس های مختلف وجود دارد.

خوشبختانه امروزه ابزارهای بسیار زیادی برای ارزیابی فعالیت های تبلیغاتی وجود دارد. به این ترتیب رفع کاستی های کمپین های مختلف راحت تر از هر زمان دیگری امکان پذیر خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی