پنجشنبه, ۲۰ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Thu, 11 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

تغییر عادات صبحگاهی کار آسانی نیست، اما می تواند جلوه دیگری از زندگی را به شما نشان دهد و شما را در مسیر بی وقفه موفقیت قرار دهد.

به گزارش زومیت، زندگی پرمشغله امروزه، باعث می شود حس کنیم حرکت به سمت رؤیاها و اهداف مان غیر ممکن است. به خصوص اگر خانواده و شغل تمام وقت داشته باشید، کار سخت تر می شود. پس چطور می توانید پیشرفت کنید؟

اگر به صورت هدفمند برای بهبود و پیشرفت خود برنامه ریزی نکنید، همه زمان تان را در روزمرگی ها از دست می دهید. پیش از آنکه به خود بیایید، خسته، فرسوده و پیر می شوید و متعجب می مانید که چطور همه عمرتان را ازدست  داده اید.

همانطور که پروفسور هارولد هیلد می گوید: «شما در حسرت فرداهای نیامده اید و متوجه نیستید که دیروزهای تان چیزی به جز روزهای پوچ و خالی نیست.»

در مورد زندگی تان دوباره فکر کنید و تنها به زنده  بودن قناعت نکنید.

هدف این مقاله این است که با به چالش کشیدن شما، به شما کمک کند رویکرد کلی زندگی تان را بار دیگر مرور کنید و به سادگی به اصول اولیه زندگی بازگردید.

متأسفانه زندگی اغلب مردم، با حواشی، مسائل غیر ضروری و ناسازگاری ها پر شده است. آنها فرصت نمی کنند به چیزی پر مفهوم و معنادار فکر کنند. درواقع، آنها فقط زنده هستند. شما چطور؟

وقتی به اطراف مان نگاه می کنیم، می بینیم که عده کمی از مردم، خودشان زمام زندگی شان را در دست گرفته اند و بسیاری از جوانان امروز، این روند را ادامه می دهند، چون این سبک زندگی، تنها جهان بینی است که برای آن آموزش  دیده اند.

با این وجود، کیفیتی از خودآگاهی جمعی وجود دارد که به کمک آن می توان در کنار ساعت های طولانی کار و زندگی پرمشغله، بازهم هرلحظه از روزتان را زندگی کنید. شما طراح سرنوشت خودتان هستید. شما مسئول زندگی تان هستید.

خودتان تصمیم می گیرید یا به بیانی بهتر، باید بتوانید برای خودتان تصمیم بگیرید، چراکه اگر شما این کار را نکنید، فرد دیگری برایتان تصمیم خواهد گرفت.

با این عادات صبحگاهی، زندگی شما به سرعت تغییر می کند. ممکن است فهرستی طولانی به نظر برسد، ولی کاملا ساده و دست یافتنی است:

-از خواب بیدار شوید.

- تمرکز کنید.

- بلند شوید و حرکت کنید.

- مواد غذایی مناسبی به بدن تان برسانید.

- آماده شوید.

- انگیزه های تان را بیابید.

- هدف تان را مشخص کنید.

- کاری انجام دهید که شما را روبه جلو سوق دهد.

بیایید شروع کنیم:

حداقل هفت ساعت خواب مفید داشته باشید.

بگذارید با این حقیقت روبه رو شویم: خواب مفید به همان اندازه غذا خوردن و آب نوشیدن ضروری است. بااین حال اغلب مردم به اندازه کافی نمی خوابند و بالطبع، عوارض و مشکلات ناخوشایندی را تجربه می کنند.

بنیاد ملی تحقیقات آمریکا می گوید حداقل ۴۰میلیون آمریکایی از اختلالات بی خوابی (که به ۷۰ دسته تقسیم می شوند) رنج می برند. ۶۰درصد از بزرگ سالان و ۶۹درصد از کودکان، در طول یک هفته بیش از یک بار مشکلات بی خوابی یا بدخوابی را تجربه می کنند. علاوه بر این، ۴۰درصد از بزرگسالان، احساس خواب آلودگی روزانه را مشکلی جدی در فعالیت های کاری خود ذکر می کنند. ۲۰درصد از این افراد می گویند در طول یک هفته، حداقل چند شب بی خوابی داشته اند.

در نظر داشته باشید که خواب کافی، نتایج متعددی در پی دارد:

- افزایش حافظه

- افزایش عمر

- کاهش زودرنجی و عصبانیت

- افزایش خلاقیت

- افزایش تمرکز و توجه

- کاهش چربی و عضله سازی  (در کنار ورزش)

- استرس کمتر

- کاهش وابستگی به محرک هایی مثل کافئین

- کاهش ریسک سوانح

- کاهش ریسک ابتلا به افسردگی

و هزاران مورد دیگر که با جست وجو در گوگل به راحتی آنها را خواهید دید. اگر نتوانید خواب را در اولویت  اصلی خود قرار دهید، مطالعه ادامه این مقاله، کاملا بی فایده است. اگر شب دیر خوابیده باشید، سحرخیزی چه فایده ای می تواند داشته باشد؟ شما نمی توانید روزتان را ادامه دهید، مگر اینکه از محرک هایی مثل قهوه کمک بگیرید که البته این روش هم راه  حلی دائمی نیست و در بلندمدت سلامتی شما را به خطر می اندازد. درحالی که هدف ما این است که به یک ثبات بلندمدت برسیم.

نیایش و مدیتیشن

پس ازاینکه از یک خواب سالم و آرام بیدار شدید، از نیایش و مراقبه برای هدایت خود به سمت مثبت زندگی کمک بگیرید. شما روی هر چیزی تمرکز کنید، همان کیفیت را در زندگی خود گسترش می دهید.

نیایش و مراقبه به شما کمک می کند که به خاطر همه نعمت هایی که در اختیار دارید، خشنود و سپاسگزار باشید. سپاسگزاری و قدردانی از تفکر عمیق و ژرف ناشی می شود. هنگامی که شما ازنقطه نظر وفور به دنیا نگاه می کنید، می بینید که فرصت ها و امکانات بی حدوحصری پیش روی شما قرار دارد.

ما انسان ها شبیه کهربا هستیم؛ هنگامی که از داشته هایتان سپاسگزار باشید، خوبی ها و مثبت های بیشتری به سمت خود جذب می کنید و قدردانی جاری می شود.

سپاسگزاری می تواند مهم ترین کلید موفقیت باشد. مثل های قدیمی می گویند قدردانی مادر تمام فضایل است. اگر هر روز صبح خود را در فضایی از قدردانی و شکرگزاری قرار دهید، بهترین وجوهی را که جهان ارائه می دهد، جذب می کنید.

فعالیت فیزیکی داشته باشید

باوجود شواهد و توصیه های همیشگی که تأییدکننده تأثیرات انکارنشدنی ورزش هستند، تنها یک سوم زنان و مردان بین ۲۵ تا ۶۵سال، در فعالیت های بدنی منظم شرکت می کنند. اگر می خواهید انسانی کارا، شاد و سلامت باشید، ورزش منظم را به یکی از عادت های روزانه خود تبدیل کنید. بسیاری از مردم فکر می کنند برای تمرین های فیزیکی حتما باید به باشگاه بروند، ولی حقیقت این است که حرکات ورزشی صبحگاهی  (مخصوصا در فضای باز) به شدت روحیه و خلق وخوی افراد را بهبود می دهد.

به هر شیوه ای که دوست دارید حرکت کنید. می دانید که پزشکان ورزش را برای کاهش افسردگی، اضطراب و استرس توصیه می کنند و شما برای موفق شدن در حرفه خود، به این موضوع نیاز دارید. اگر به بدن تان اهمیت ندهید، تمام جوانب دیگر زندگی تان هم آسیب خواهند دید.

۳۰ گرم پروتئین مصرف کنید

دونالد لایمن، پروفسور علوم تغذیه دانشگاه ایلینوی، توصیه می کند حداقل ۳۰گرم پروتئین در صبحانه خود بگنجانید. تیم فریس در کتاب «بدن ۴ ساعته» می گوید ۳۰دقیقه پس از بیدار شدن، ۳۰گرم پروتئین مصرف کنید.

تیم فریس می گوید پدرش با استفاده از این متد، توانست در طول یک ماه بیش از ۸کیلوگرم وزن کم کند. غذاهای غنی از پروتئین، شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارند؛ چراکه هضم آنها زمان بیشتری می برد. بعلاوه پروتئین سطح قند خون را ثابت نگه می دارد که این موضوع باعث می شود شما احساس گرسنگی نکنید. پروتئین تمایل شما را به مصرف کربوهیدرات های سفید کاهش می دهد: کربوهیدرات های سفید مثل نان تست، دونات و نان های شیرین، شما را چاق می کنند.

تیم فریس برای اطمینان پیدا کردن از اینکه به میزان کافی پروتئین مصرف می کنید، چهار نکته را توصیه می کند:

- حداقل ۴۰درصد از کالری صبحانه خود را از پروتئین ها تأمین کنید.

- این کار را با مصرف دو تا سه عدد تخم مرغ انجام دهید  (هر تخم مرغ حاوی ۶ گرم پروتئین است).

- اگر تخم مرغ دوست ندارید، ترجیحا پروتئین بدنتان را از بیکن، گوشت ارگانیک یا پنیر تأمین کنید.

- درنهایت می توانید یک مکمل حاوی پروتئین مصرف کنید.

برای افرادی که به هر دلیلی از لبنیات، گوشت و تخم مرغ پرهیز می کنند، استفاده از انواع پروتئین های گیاهی مثل حبوبات، سبزی ها و آجیل توصیه می شود.

دوش آب سرد بگیرید

غوطه ور شدن در آب سرد، سلامت جسمی و روانی را به طور چشمگیری افزایش می دهد. در بلندمدت، سیستم ایمنی بدن تان تقویت می شود و فعالیت غدد لنفاوی، سیستم گردش خون و سیستم گوارش شما بهبود می یابد. به علاوه ازآنجا که متابولیسم بدن را بالا می برد، باعث کاهش وزن هم می شود.

طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۰۷ صورت گرفت، دوش آب سرد حتی بیشتر از دارو به درمان علائم افسردگی های خفیف کمک می کند، چراکه آب سرد هورمون های شیمیایی را در مغز آزاد می کند که بهبوددهنده خلق وخو و مولد احساس شعف هستند.

البته ممکن است اوایل از دوش آب سرد کمی بترسید. اگر قبلا این کار را امتحان کرده اید، می دانید که این احساس فقط برای لحظاتی اندک طول می کشد. ممکن است تلاش خود را کرده باشید، ولی به محض احساس سرمای آب، پشیمان شده و آب گرم را باز کرده اید. شاید هم همیشه به خودتان وعده می دهید که یک روز دیگر این کار را تجربه می کنید. اما کافی است که اقدام کنید: ۲۰ثانیه اول ضربان قلب تان بالا می رود و بعد، همه چیز برایتان عادی می شود.

حمام سرد، شما را بااراده تر می کند و خلاقیت و ابتکار شما را افزایش می دهد. هم زمان با ایستادن زیر آب سرد، می توانید تمرین های تنفسی را هم انجام دهید و ببینید که به صورت خارق العاده ای آرام می شوید. پس از آن احساس بی نظیری از شادی و سبکی خواهید داشت. ایده ها در ذهن تان شروع به حرکت می کنند و خود را برای دستیابی به اهداف تان پرانگیزه می یابید.

به علاوه، فعالیت سالمی که در ابتدای صبح به شما شوکی خفیف وارد کند، به شما احساس زندگی می دهد و شما را از منطقه امن و رخوت انگیزتان بیرون می کشد.

به یک محتوای پربار گوش دهید  (یا مطالعه کنید)

افراد عادی به دنبال سرگرمی هستند. مردم فوق العاده به دنبال آموزش و یادگیری هستند و موفق ترین افراد، در طول هفته لااقل یک کتاب را مطالعه می کنند. آنها دائما در حال یادگیری هستند.

به راحتی می توانید در مسیر رفت وآمد های روزانه خود، به کتاب های صوتی گوش دهید. هرروز صبح ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان خود را به مطالعه اطلاعات و آموزه های مفید اختصاص بدهید. این کار باعث می شود عملکرد اجرایی شما هم در بالاترین سطح خود قرار بگیرد. 

بعد متوجه می شوید که در یک بازه زمانی خاص، چندین کتاب خوانده اید و در موضوعات مختلفی اطلاعات کسب کرده اید. شما می اندیشید، جهان را به شیوه ای متفاوت نگاه می کنید و قادر خواهید بود بین موضوعات مختلف، ارتباط بیشتری پیدا کنید.

اهداف و دیدگاه های خود را مرور کنید

اهداف شما، چه کوتاه مدت و چه بلندمدت، باید نوشته شوند. اگر هر روز تنها برای دقایقی اهداف تان را مطالعه و مرور کنید، دیگر بصیرت و چشم انداز خود را از دست نمی دهید.

اگر اهداف بلندمدت خود را هر روز بخوانید، هر روز به آنها فکر می کنید. اگر هر روز در مورد آنها فکر کنید و جهت امور خود را به سمت آنها تنظیم کنید، درنهایت به آنها دست خواهید یافت.

دستیابی به اهداف، یک علم است که هیچ ابهام و تردیدی در مورد آن وجود ندارد. اگر شما یک الگوی ساده را دنبال کنید، می توانید به تمام اهداف خود، صرف نظر از اینکه چقدر بزرگ هستند، دست پیدا کنید. نکته مهم و کلیدی این است که آنها را یادداشت کنید و حتما، هر روز آنها را مرور کنید.

حداقل یک کار در راستای اهداف بلندمدت تان انجام دهید

نیروی اراده خاصیتی شبیه به عضلات دارد: هنگامی که مورد استفاده شدید قرار بگیرد، نیاز به خون رسانی پیدا می کند.

به طور مشابه، توانایی ما برای تصمیم گیری با کیفیت بالا، در طول روز به مرور کاهش می یابد. هر چه تعداد تصمیماتی که می گیرید بیشتر شود، کیفیت آنها پایین تر می آید و پیرو آن، اعتماد و اراده شما هم ضعیف تر می شود.

بنابراین شما باید کارهای سخت تر را زودتر انجام دهید. کارهای مهم و دشوار را در اولویت زمان بندی خود قرار دهید، در غیر این صورت آنها هرگز به پایان نمی رسند. در پایان روز شما خسته هستید و میلیون ها دلیل برای خودتان می آورید که از فردا شروع می کنید: فردا و در واقع هرگز.

پس بگذارید الگوی ذهنی تان این جمله باشد:  «سخت ترها را زودتر انجام می دهم.»

کارهایی را که نیاز دارید انجام شوند، انجام دهید و فردا ادامه کارتان را از سر بگیرید.

اگر هر روز یک قدم به اهداف بزرگ خود نزدیک شوید، متوجه می شوید که این اهداف واقعا دور از دسترس نیستند.

جمع بندی

وقتی این فهرست را تکمیل کردید و به انجام رساندید، دیگر مهم نیست که باقیمانده روزتان را چطور برنامه ریزی می کنید. شما مهم ترین اولویت ها را انجام داده اید. شما خودتان را در مسیر موفقیت قرار داده اید و حالا قدم به قدم، به رؤیاهای تان نزدیک تر می شوید.

با عمل به این فهرست، زندگی بهتری خواهید داشت. در شغل تان پیشرفت می کنید و در روابط تان هم بهتر خواهید بود. شما شادتر، مطمئن تر، شجاع تر و جسورتر خواهید بود و وضوح دید بیشتری خواهید داشت.

زندگی تان خیلی زود تغییر می کند

به زودی متوجه می شوید که کارهای تان را با حرارت و اشتیاق بیشتری انجام می دهید و شاهد خواهید بود که روابط شما پرشور، معنی دار، عمیق و سرگرم کننده خواهد بود! احساس آزادی و وفور و رهایی می کنید و کائنات و هستی، به زیبایی به شما پاسخ خواهند داد.

چه کارهایی
برچسب ها : فرصت آزاد
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/7gaLnvZS
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه