پنجشنبه, ۲۰ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Thu, 11 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

مهارت «نه» گفتن از جمله عواملی است که در مدیریت زندگی و موفقیت افراد تأثیر بسزایی دارد. به علاوه باید بدانیم که به چه مواردی جواب منفی دهیم.

در زندگی بعضی افراد که قلب رئوفی دارند یا خجالتی  هستند، لحظاتی پیش می آید که با درخواست هایی از طرف دوستان و آشنایان  روبه رو می شوند. اما با وجود مشغله یا بی میلی که نسبت به انجام آن درخواست دارند، نمی توانند پاسخ «نه» بدهند. با توجه به اینکه زمان بسیار محدود و گران بها است، این عدم توانایی موجب می شود که فرد دچار مشکلاتی در زندگی شخصی و شغلی اش شود.

به گزارش زومیت، کیمانزی کانستبل کارآفرین، نویسنده، مشاور، مدافع آزادی است که شرایط زندگی اش را این گونه تعریف می کند: «از زمانی که خودم را شناختم به مدت ۱۲ سال یک رؤیا را در سرم می پروراندم، اما هیچ برنامه ای برای تحقق آن نداشتم. هر روز صبح از خواب بیدار می شدم و امیدوار بودم که کمی بیشتر از روز قبل تلاش کنم. اما بالاخره در سال ۲۰۱۱ رؤیایم را برای برپایی یک کسب وکار جدی تر دنبال کردم و برنامه ای مشخص برای زندگی ام تدارک دیدم.»

او ادامه می دهد: «تلاشم را بیشتر کردم و زمان کار  کردنم به ۶۰ الی ۸۰ ساعت در هفته رسید، اما گاهی اتفاقات پیش بینی نشده ای می افتاد که مرا از مسیر اصلی ام دور می کرد. من یاد گرفتم که برای کم کردن وقایع مزاحم لازم است به یک سری موارد در زندگی ام نه بگویم تا فضا و زمان و انرژی بیشتری برای برنامه های شخصی ام پیدا کنم.»
در ادامه شش موردی را که «نه» گفتن به آنها الزامی است معرفی می کنیم:

وابسته نباشید

زندگی گاهی بسیار سخت می شود و ما احتیاج داریم تا یک همراه، مانند والدین، دوست، شریک کاری، همکار یا همسر در کنار خود داشته باشیم. لازم است دقت داشته باشید که مشورت کردن بسیار ارزشمند است، اما وابستگی در تصمیم گیری می تواند بسیار مخرب باشد. اگر فرد درست و قابل اعتمادی در کنار شما است، عالی است! اما همه وظایف را به او واگذار نکنید تا موجب تنبلی و نزول تلاش شما نشود.

ارتباطات نامناسب را قطع کنید

در زندگی گاهی به افراد نادرستی برمی خورید؛ همان افرادی که حرف و عمل شان یکی نیست، کنترل اعصاب شان را ندارند، در زندگی شخصی و شغلی  جدی و هدفمند نیستند و موجب ناراحتی و حتی شکست شما می شوند. یادتان باشد که مجبور به معاشرت و هم نشینی با این افراد نیستید و وقتی تصمیم بگیرید آنها را از زندگی تان کنار بگذارید، درمی یابید که چه بار سنگینی از شانه های تان برداشته شده و صعودتان سرعت گرفته است.

مشاغل اجباری را ترک کنید

اگر به شغلی مشغول هستید که به آن علاقه ای ندارید از آن دست بکشید.

عادات ناسالم را کنار بگذارید

عادت های مان سبک زندگی ما را کنترل می کنند. پس برای رسیدن به نتایج خوب لازم است عادات خوب را جایگزین عادات بد کنیم. برای مثال انتخاب غذاهای سالم تأثیر بسیاری بر انرژی بدن و سطح تمرکز و عملکرد ذهنی مان دارد. همچنین اضافه وزن داشتن موجب می شود در محیط کار و اجتماع منزوی تر شویم و اعتمادبه نفس مان کاهش یابد. عادات دیگر نیز مانند ساعت خواب، ورزش، مطالعه منظم، برنامه ریزی و. . . بر زندگی شخصی و شغلی مان تأثیرگذارند.

افراد منفی را حذف کنید

در انتخاب دوستان و نزدیکان تان بسیار آگاه باشید تا افرادی را که منفی نگر هستند برنگزینید. چنین افرادی انرژی شما را هدر می دهند و اجازه ریسک کردن و خلاقیت را از ذهن شما می گیرند. پس آنها را از اطراف خود حذف کنید و به مشارکت های تجاری با افراد نادرست پایان دهید.

در گذشته جا نمانید

اگر در کودکی  دوران سخت و خاطرات تلخی داشته اید، اگر وضع مالی تان خوب نبوده است، یا اگر در راه خلافی رفته اید، هم اکنون مسیر درست را بپیمایید. همه چیز به تصمیم شما بستگی دارد، پس برخیزید و تغییرات مثبت ایجاد کنید. قرار نیست گذشته تکرار شود. هر فصلی از زندگی می تواند شروعی نو باشد، کافی است راه مختص خودتان را پیدا کنید.

اجازه ندهید دیگران برای شما تصمیم گیری کنند. این زندگی و این کسب وکار متعلق به خود شما است. به تمام مواردی که به ضررتان است «نه» بگویید و با اعتمادبه نفس بالا تصمیمات تان را عملی کنید.

برچسب ها : فرصت آزاد
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ZULN21Pk
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه