جمعه, ۳۰ مهر(۷) ۱۴۰۰ / Fri, 22 Oct(10) 2021 /
           
فرصت امروز

روان شناسی رنگ نقش بسیار مهمی در تبلیغات و بازاریابی دارد. به همین دلیل در این مقاله به نقل از سایتchetor  ، درباره تأثیر رنگ در تبلیغات و استفاده هوشمندانه رنگ ها براساس اهداف بازاریابی نکاتی را خواهیم گفت.

هر استارت آپ یا کسب وکار کوچک یا به طور کلی هر شرکتی که نیاز به بازاریابی و تبلیغات داشته باشد، باید بر مفاهیم تأثیر رنگ در تبلیغات مسلط شود. اگر خودتان کار طراحی تبلیغات را انجام می دهید، خواندن این مقاله کمک می کند که پایه اطلاعاتی قوی تری داشته باشید. اگر گرافیستی را استخدام کرده اید تا طراحی های تان را انجام دهد، به کمک این مقاله می توانید درک بهتری از چیزی که می خواهید، داشته باشید. در این مقاله به طور مفصل درباره روان شناسی انواع رنگ ها توضیح داده می شود.

ادراک مغز از رنگ ها

رنگ ها و شیوه ای که مغز انسان این رنگ ها را درک و تحلیل می کند، می تواند سرنوشت تبلیغات شما را رقم بزند. تحقیقات زیادی به اثبات تأثیر رنگ در تبلیغات پرداخته اند. روان شناسی رنگ به این معناست که چطور رنگ ها روی احساسات و رفتار انسان ها اثر می گذارند. اینکه ما نسبت به رنگ ها چه واکنشی نشان دهیم، بسیار زیاد با پیشینه فرهنگی ، تربیت خانوادگی  و سلیقه شخصی مان ارتباط دارد.

رنگ ها هم به طور محسوس و هم به طور زیرکانه و نامحسوس روی ادراک ما اثر می گذارند. رنگ محصول می تواند به ما این حس را القا کند که آیا این محصول تازه است یا خیر؟ یا حتی می تواند اثربخشی یک دارو را بیشتر کند! برای مثال رنگ آبی برای داروهایی که نقش آرام بخش یا خواب آور دارند، استفاده می شوند تا علاوه بر اثرگذاری دارویی، از طریق رنگ هم به شما تلقین کنند که آرامش بیشتری پیدا کرده اید. در نقطه مقابل، رنگ قرمز برای داروهای انرژی زا جواب می دهد.

تمام برندهای مطرح دنیا در طراحی، بسته بندی و وب سایت های شان به طور هوشمندانه از تأثیر رنگ در تبلیغات استفاده می کنند. شرکت هایی که به طور تخصصی روی تبلیغات شان کار می کنند، وظیفه دارند طوری از رنگ ها استفاده کنند که با اهداف و چشم انداز شرکت همخوانی داشته باشد. روان شناسی رنگ باید در جهتی به کار گرفته شود که مشتری را ترغیب کند تا عملی را انجام دهد که ما می خواهیم. اگر می خواهید مطمئن شوید تبلیغات تان در جهت مناسبی حرکت می کند، حتما مطلب زیر را بخوانید.

چطور رنگ ها ما را مجبور به خرید می کنند؟

رنگ ها ارتباط مستقیمی با تصمیم به خرید مشتریان دارند. رنگ نخستین دلیل 85درصد از مشتریان برای انتخاب چیزی  است که می خواهند بخرند. 90درصد تصمیمات ناگهانی خرید هم براساس رنگ آن کالا انجام می شود. تحقیقات نشان می دهد که 42درصد از نظری که یک کاربر درباره یک وب سایت پیدا می کند، براساس طراحی آن وب سایت است که رنگ هم جزئی از آن است. به علاوه، 52درصد از مواقع، طراحی ضعیف و استفاده نادرست از رنگ باعث می شود کاربر تصمیم بگیرد دیگر به آن سایت سر نزند.

تحقیقات روی رفتار مصرف کننده، روابط مشخصی بین تصمیم به خرید مشتری و رنگ هایی خاص پیدا کرده اند. شما هم می توانید هنگام برندسازی از این ارتباطات ثابت شده استفاده کنید. بگذارید یک تقلب به شما برسانیم؛ رنگ های نارنجی، قرمز، آبی مایل به ارغوانی و مشکی سبب خرید ناگهانی می شوند. رنگ آبی تیره نیز خیال افرادی را که عاشق تخفیف گرفتن و چانه زدن هستند راحت می کند. اگر کالای ما پوشیدنی باشد، رنگ های ملایم تر مثل صورتی، آبی آسمانی یا نشانه ا ی از رز در آن می تواند اثرگذارتر باشد.

مشتریان به رنگ هایی که در تبلیغات می بینند، واکنش احساسی نشان می دهند. این واکنش های احساسی از برخی از انتظارات نشأت می گیرد. بخشی از این انتظارات به این دلیل است که مشتری برآورد می کند بین تصویر آن رنگ و برند مذکور چقدر تناسب وجود دارد. برای مثال  «مک دونالد» از رنگ قرمز و زرد در لوگوی خود استفاده می کند و مشتریان به مرور زمان این دو رنگ را رنگ فست فودی مقرون به صرفه درک کرده اند. حال اگر یک رستوران لوکس هم در لوگوی خود از همین دو رنگ استفاده کند، مشتریان احساس دوگانگی و عدم تناسب خواهند کرد.

مثالی دیگر در این خصوص می توان گفت؛ بسته بندی قهوه ای روشن ما را به یاد محصولات ارگانیک می اندازد. حال اگر در بسته بندی چیپس که محصولی غیرسالم است، از همین رنگ استفاده شود، در ذهن مشتری تناسبی ایجاد نمی کند یا فکر کنید یک برند محصولات بهداشتی بانوان، درست زمانی که باید با رنگ های روشن حس پاکیزگی را به مشتری انتقال دهد، بسته بندی خود را مشکی یا قهوه ای کند! قهوه ای به مخاطب احساس محصولی فاسد شده را می دهد و روی این نوع کالا اصلا جواب نخواهد داد.

مغز انسان با استراتژی بقا شرطی شده و برنامه ریزی می کند. مغز به تدریج این گونه تربیت می شود که رنگ های خاصی را در موقعیت های خاص ترجیح دهد. برای مثال تحقیقات نشان می دهد که مردان واقعا رنگ موی بلوند را به سایر رنگ ها ترجیح می دهند. شاید به این دلیل که موی بلوند حس جوانی را انتقال می دهد و مردان به طور غریزی برای بقا نیاز به خانمی دارند که جوان و باطراوت بوده و قدرت باروری داشته باشد. با همین استدلال، باید بدانید که مردم واقعا به رنگ قرمز، به خصوص در زمینه غذا کشش دارند. شاید دلیل آن باشد که در عصر انسان های اولیه، پیداکردن میوه قرمز راحت تر بوده، چون به راحتی نظر را جلب می کرده است.

بسیار خوب، درحال حاضر متقاعد شدید که می توانید از تأثیر رنگ در تبلیغات به نفع رشد برندتان استفاده کنید؟

ریشه فرهنگی در رنگ ها

یک برنامه بازاریابی موفق، تفاوت های فرهنگی را نیز در برآورد تأثیر رنگ در تبلیغات درنظر می گیرد. یک رنگ واحد در فرهنگ های مختلف می تواند معانی کاملا متفاوتی داشته باشد. رنگ زرد را در نظر بگیرید. در اکثر کشورهای اروپایی و کشورهای شمال آمریکا رنگ زرد معنی روشنایی، شادی و نشاط و طبیعی  بودن می دهد و به همین دلیل در کالاهایی که مربوط به خانواده یا کودکان باشد از آن استفاده می شود. اما آلمان در این میان استثنا است و رنگ زرد را به حسادت تعبیر می کنند.

رنگ زرد در پرچم اکثر کشورهای دنیا هست. در بیشتر کشورهای آسیایی، رنگ زرد رنگی مقدس و سلطنتی محسوب می شود که در لباس افراد والا مقام به کار می رود (در فرهنگ اروپایی، رنگ بنفش است که معنی امپراتوری می دهد). در ژاپن رنگ زرد به معنی شجاعت است. بسیاری از فرهنگ ها رنگ زرد را به طلا ربط می دهند. به همین دلیل رنگ زرد را به موفقیت، کیفیت و پول نسبت می دهند. در هند رنگ زرد به معنی تجارت است و در بسیاری از کشورهای آفریقایی رنگ زرد تنها برای کسانی استفاده می شود که مقام اجتماعی بالایی دارند. برعکس، در خیلی از کشورهای آمریکای لاتین رنگ زرد به معنی عزاداری و مرگ است. مصر هم این باور را دارد، اما به طور کلی در آسیای مرکزی رنگ زرد به معنی خوشبختی و کامیابی است.

به عنوان یک بازاریاب، این بخشی از وظیفه شماست که طراحی های خود را با فرهنگ مخاطبان تان منطبق کنید.

رنگ هایی که افراد را به انجام عمل خاصی تحریک می کنند

در زمینه وب سایت ها، اینکه کدام رنگ بهترین اثر را بر کلیک کردن روی دکمه های فراخوانی برای اقدام  (call-to-action)  می گذارند، سوالی است که در تحقیقات زیادی به آن پرداخته شده است، ولی نتایج این تحقیقات همسو نیستند. چیزی که در تمام تحقیقات به اثبات رسیده، این است که رنگ روی تصمیم به خرید اثر می گذارد. در گاهی موارد نیز رنگ دکمه های سایت، بستگی به طراحی کلی سایت، برند و نوع کالا دارد.

با این حال هنوز هم برخی قوانین می توانند بین همه کالاها با هر برندی که دارند، مشترک باشند. رنگ دکمه های سایت باید قابل دیدن باشد، اما توی چشم نزند. باید مکمل طراحی کلی سایت باشد، اما باید در جاهایی که لازم است تضاد ایجاد کنید تا کاربران به راحتی بتوانند آن را پیدا کنند و سردرگم نشوند. دوم اینکه دکمه های سایت باید بزرگ، شفاف و ساده باشند و روی پس زمینه ای قرار بگیرند که حواس مخاطب به پس زمینه پرت نشود.

تحقیقات نشان می دهد سه رنگ اصلی زیر برای دکمه هایی با این کاربرد، جزو بهترین رنگ هایی هستند که بیشترین اثرگذاری را روی مخاطب دارند:

- رنگ قرمز: به راحتی دیده می شود، بین سایر طراحی های سایت به سادگی به چشم می آید و سبب ایجاد حس هیجان در کاربر می شود و به معنی اضطرار است.

- رنگ سبز: رنگ آرامش بخش تری نسبت به قرمز است، گاهی کمک می کند برخی از کاربران آرامش پیدا کنند تا بتوانند تصمیمی که می خواهیم بگیریم. این رنگ به خصوص در کسب وکارهایی که مرتبط با آرامش، روان شناسی یا محیط زیست هستند، جواب می دهد.

- رنگ زرد / نارنجی: با گرمی، شادی و انجام عملی مشخص مرتبط است. اگر به سایت آمازون سر بزنید می بینید که چقدر هوشمندانه از این دو رنگ استفاده شده است.

۱، ۲، ۳، امتحان می کنم؛ رنگی که استفاده کردم درست کار می کنه؟

تست کردن تنها راهی است که می تواند مشخص کند رنگ درستی را برای تبلیغات خود انتخاب کرده اید یا نه؟ تکرار روش های ارزیابی A/B یا Split می تواند تعیین کند که کدام رنگ ها بهترین اثرگذاری را برای حرفه شما دارند. صبر داشته باشید و در هربار تبلیغات فقط یک رنگ را آزمایش کنید تا بتوانید واقعا روی نتیجه به دست آمده تکیه کنید.

کاری که باید بکنید این است که اول از همه رنگ هایی که در فرهنگ مخاطبان شما معنی بدی دارند، حذف کنید. سپس مجموعه انتخاب های خود را با حذف رنگ هایی که به برند شما مرتبط نیستند، محدود کنید. بعد باید یک رنگ را در مقابل رنگی دیگر تست کنید و مثل جام حذفی تا جایی پیش بروید که بتوانید بهترین رنگ را برنده اعلام کنید. بعد از اینکه با آزمون و خطا به نتیجه رسیدید، می توانید با اعتمادبه نفس نتایج را روی قسمت های مختلف سایت تان پیاده کنید.

چطور از رنگ ها به نفع اهداف تبلیغات و بازاریابی خود استفاده کنیم؟

در این قسمت نگاه عمیق تری به هرکدام از رنگ ها و معانی شان در کشور آمریکا می اندازیم تا بهتر تصمیم بگیرید که چه کار باید بکنید. خیلی از تفاسیری که در مورد هر رنگ شده است، در کشور ایران هم صدق می کند.

رنگ های گرم

قرمز، نارنجی، زرد و انواع ترکیبات این رنگ ها، رنگ گرم محسوب می شوند. این رنگ ها انرژی بخش، شادی آور، اشتیاق آور و مثبت هستند.

- رنگ قرمز (رنگ اصلی)

عموما با دیدن رنگ قرمز یاد احساس اعتمادبه نفس، راحتی، شوق، عشق، هیجان جنسی و گرما می افتیم. احساسات منفی که از رنگ قرمز می گیریم، می تواند احساس خشم، احساس خطر، آتش سوزی، خشونت و جنگ باشد. گاهی هم همین احساسات منفی می تواند باعث فروش محصولاتی مثل حشره کش یا محافظ دهان و دندان شود. مثلا در تبلیغی که مربوط به باشگاه تناسب اندام آقایان است، طراحی جنگجویی زره پوش در رنگ قرمز، ترکیبی از احساس اعتمادبه نفس، قدرت و مردانگی را به مخاطبان منتقل می کند.

رنگ قرمز می تواند اثرات فیزیکی روی بدن بگذارد. مثلا فشار خون را بالا ببرد و تنفس و متابولیسم بدن را افزایش  دهد. ترکیب رنگ قرمز همراه با سفید و مشکی، یا ترکیب با آبی سیر و طوسی از ترکیبات موفق این رنگ به حساب می آید. به عنوان نمونه می توان از پرچم آمریکا نام برد.

- رنگ نارنجی

معانی مثبتی که مرتبط با رنگ نارنجی است شامل مقرون به صرفه بودن، زیبایی، ارگانیک بودن، انرژی، شادی، اشتیاق، رفاقت، سلامتی، سرزندگی، شوخ طبعی، بازیگوشی، تغییر فصل و گرمی است.

رنگ نارنجی در آمریکا رنگ پرطرفداری به حساب می آید. به همین دلیل احساسات منفی خاصی از دیدن آن به مردم آمریکا دست نمی دهد. شاید برخی افراد یاد زندان بیفتند، اما این تداعی آنقدر قوی نیست که بتواند روی برند آمریکایی ها اثری بگذارد. اثر فیزیکی که برای رنگ نارنجی به اثبات رسیده است، تحریک اشتها است. به همین دلیل در مواد غذایی به وفور از این رنگ استفاده می شود. همچنین رنگ نارنجی در سایت های تخفیفاتی  (مثل آمازون) نیز خیلی کاربرد دارد، تا به کاربران حس مقرون به صرفه بودن را منتقل کند.

-رنگ زرد (رنگ اصلی)

رنگ زرد معانی جلب توجه، شادی، انرژی بخشی، امید، بازیگوشی و گرمی را به مخاطبان منتقل می کند.

احساسات منفی که با دیدن رنگ زرد ممکن است به ما دست  دهد شامل خشم، احساس خطر، بزدلی، احتیاط، حیله گری و ناامیدی است. دقیقا مثل رنگ قرمز، گاهی منفی بودن احساساتی که با دیدن رنگ زرد ایجاد می شود، می تواند به نفع یک تبلیغ کار کند.

تحقیقات نشان می دهد که رنگ زرد در کوتاه مدت می تواند حال وهوای شما را عوض کند. از رنگ زرد روشن در کسب و کارهایی که مربوط به کودکان است، استفاده می شود. همچنین استفاده از این رنگ برای محصولات غذایی یا خدمات تفریحی امتحان خود را پس داده است. از رنگ زرد تیره یا طلایی هم اصولا در کالاهایی استفاده می شود که می خواهند حس با اصل ونسب بودن یا کالایی دائمی با عمر طولانی مدت را القا کنند. 

رنگ های سرد

سبز، آبی، بنفش و انواع ترکیبات آنها جزو رنگ های سرد به حساب می آیند. این رنگ ها آرامش بخش تر، حرفه ای تر و عمیق تر از رنگ های گرم هستند.

رنگ سبز (رنگ کمکی)

مخاطبان با دیدن رنگ سبز اصولا یاد فراوانی، تعادل، آرامش، باروری، موفقیت، رشد، هماهنگی، سلامتی، پول، طبیعت، شروع دوباره، سری جدید یک کالا و مسکّن می افتند. در لوگوی استارباکس، رنگ سبز توانسته حس طبیعی بودن و سلامتی را ایجاد و به تدریج حس برندی موفق و لوکس را به مخاطبانش منتقل کند.

رنگ سبز همچنین می تواند عواطف منفی در مخاطبان برانگیزد. برای مثال حسادت، طمع، خصومت و کم تجربگی جزو احساسات منفی است که از رنگ سبز دریافت می شود. اثرات فیزیکی ناشی از رنگ سبز این است که ضربان قلب و فشار خون را پایین می آورد. طراحی هایی که به طور مشترک از رنگ سبز استفاده می کنند، اصولا شامل محصولات طبیعی، کالاهای مربوط به مسائل مالی و اعلام سری جدید کالاهای یک برند است. از رنگ سبز روشن به طور مکرر در طراحی های انرژی بخش و پرطراوت استفاده می شود. طراحان، نمادهای طبیعی مانند آووکادو یا برگ زیتون را برای القای حس طبیعی بودن به کار می گیرند. رنگ سبز تیره نیز بهترین انتخاب برای انتقال حس ثبات و رفاه مالی است.
 
رنگ آبی (رنگ اصلی)

رنگ آبی احساسات مثبت فراوانی را منتقل می کند. برای مثال آرامش، اختیار، مردانگی، محافظه کاری، آزادی خواهی، صلح، بی آزاری، قابل اعتمادبودن، طراوت، مسئولیت پذیری، قدرت و ثبات.

 رنگ آبی هم مانند تمام رنگ های دیگر ممکن است عواطف منفی را در مخاطبان بیدار کند. افسردگی، دوری، غم و بدگمانی جزو این عواطف منفی هستند. طراحی هایی که اصولا از رنگ آبی استفاده می کنند شامل خدمات و محصولات کودک و آبی پاستِلی برای کالاهای مربوط به ریلکس شدن است. طراحان، آبی روشن را برای القای حس طراوت و انرژی بخشی استفاده می کنند. درحالی که رنگ آبی فیروزه ای برای کسب وکارهای خلاقانه، تخیلی یا پیش رونده مناسب است. به کارگیری از رنگ آبی سیر هم برای خدمات مالی، خدمات دارویی و سایر خدماتی که باید حس قدرتمند بودن و قابل اعتماد بودن را منتقل کنند، مهم است. با توجه به توضیحات مذکور، انتخاب رنگ آبی برای لوگوی توییتر را چگونه تفسیر می کنید؟

رنگ بنفش (رنگ مکمل)

احساس خلاقیت، تجسم، استقلال، لوکس بودن، سحر و جادو، احترام نظامی، رمزآلود بودن، وفاداری، عاشقانه بودن، معنویت و ثروتمندی چیزهایی هستند که به رنگ بنفش نسبت می دهند.

همانند رنگ نارنجی، رنگ بنفش رنگی عامه پسند است که احساسات منفی خاصی را برنمی انگیزاند. در هند، برزیل، انگلیس و تایلند بنفش به رنگی اشرافی معروف است. از بنفش کمرنگ عموما برای برندهای آرایشی-بهداشتی استفاده می شود.

رنگ های خنثی

ممکن است رنگ های خنثی کمتر جلب توجه کنند، اما در برندسازی اهمیت بالایی دارند، چون باعث می شوند بین رنگ های اصلی تعادل ایجاد شود تا ترکیب آنها همان حسی را به مخاطب منتقل کند که می خواهیم. رنگ های خنثی هم معانی خاص خود را دارند که باید از آنها آگاه باشید.

رنگ سفید

با دیدن رنگ سفید یاد عروسی، پاکیزگی، خوبی، سلامتی، معصومیت، صلح، خالص بودن، سادگی، پاکدامنی و جوانی می افتیم.

حتی رنگ سفید هم ممکن است ما را یاد احساسات منفی بیندازد. از جمله این احساسات می توان به قرص، سردی، کسالت، بی هویتی و بی روحی اشاره کرد. اثرات فیزیکی که رنگ سفید روی بدن می گذارد احساس خنک شدن است. رنگ سفید اصولا به عنوان رنگ پس زمینه استفاده می شود نه رنگ اصلی. به این شیوه می تواند سبب شود رنگ اصلی با تضاد بیشتری به چشم بیاید. در عکاسی هم اگر در ابعاد بزرگ از رنگ سفید استفاده شود، عکسی مینیمال خلق می شود. 

رنگ سیاه

احساسات مثبت و منفی که از دیدن رنگ سیاه برمی آید با یکدیگر هم پوشانی دارند. اما به طور کلی رنگ مشکی با وقار، مُد، رسمی بودن، سحر و جادو، رمزوراز، قدرت، جنسیت و ثروت در ارتباط است.

ولی قطعا رنگ مشکی می تواند ما را یاد چیزهای بدی هم بیندازد. برای مثال مرگ، بدیمنی، عزاداری، ترس و مرموزبودن. رنگ مشکی گاهی به افسردگی ربط داده می شود. اما اصولا در طراحی هایی استفاده می شود که می خواهند احساس وقار، رمزوراز، خشونت یا کیفیت بالا را به مخاطبان القا کنند. رنگ سیاه و سفید در کنار هم سبب جلب توجه می شود. 

رنگ خاکستری

احساسات مثبتی مانند رسمی بودن، حرفه ای بودن و کمال با دیدن رنگ خاکستری به مخاطبان دست می دهد. همانطور که احتمالا حدس می زنید، رنگ خاکستری می تواند حس دمدمی  مزاج  بودن، خستگی، افسردگی و از مدافتادگی را نیز در افراد ایجاد کند.

شرکت های رسمی اصولا از رنگ خاکستری برای طراحی های خود استفاده می کنند. اما فکر نکنید که رنگ خاکستری لزوما رنگ خشک و از مُدافتاده ای است. می توان از این رنگ خلاقانه استفاده کرد تا حس شوخ طبعی را برساند.

 رنگ قهوه ای و بژ

طفلک رنگ قهوه ای! این رنگ همیشه کم ارزش تلقی شده و مورد کج فهمی واقع می شود. معدود احساسات مثبتی که با دیدن رنگ قهوه ای به ما دست می دهد شامل راحتی، اعتماد به نفس، زمینی بودن، ارگانیک بودن، خانواده، کاربردی بودن، مردانگی، قابل اطمینان، استقامت و گرما است، ولی رنگ قهوه ای بیشتر احساسات بد به ما می دهد. مثل کهنگی، کثیفی، کُندبودن و…

کالاهایی که می خواهند حس زمینی بودن، طبیعی یا ارگانیک بودن را به مشتریان بدهند از این رنگ استفاده می کنند. همچنین اگر بخواهیم مجموعه ای از ویژگی های مردانه و خشن را به مخاطب متذکر شویم نیز رنگ قهوه ای گزینه مناسبی است.

جمع بندی

امیدواریم این مقاله  توانسته باشد به شما درک درستی درباره تأثیر رنگ در تبلیغات داده باشد. شما بعد از خواندن این مقاله می توانید لااقل متوجه شوید که در تبلیغات خود از چه رنگ هایی نباید استفاده کنید. همچنین می توانید متوجه شوید که شرکت های موفقی که در حوزه شما کار می کنند در تبلیغات خود از چه رنگ هایی استفاده کرده اند. اینکه چه تبلیغی بهترین اثرگذاری را دارد فقط به اینکه طراحی شما جذاب به نظر برسد، بستگی ندارد؛ شما باید قادر باشید تأثیر رنگ در تبلیغات را هم برآورد کنید.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/70eBg1Gz
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه