دوشنبه, ۷ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Mon, 26 Feb(2) 2024 /
           
فرصت امروز

گروه صنعتی ایران خودرو كه بزرگ ترین خودروساز خاورمیانه و طلایه دار صنعت خودروی كشور به شمار می رود، توانسته در شاخص های مختلف تولید، كیفیت، خدمات پس از فروش و طراحی و توسعه محصول گام های مهمی را در مسیر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی بردارد.

آمار و اطلاعات موجود از عملكرد این گروه صنعتی در 9 ماه سپری شده از سال 96، حكایت از تحقق بخش زیادی از اهداف ترسیم شده سالانه دارد.

در سال جاری گروه صنعتی ایران خودرو توانست با ایجاد پایگاه تولید محصول در شهر سمنان و كرمانشاه گام مهمی را در ایجاد اشتغال در این مناطق و جلوگیری از مهاجرت نیروی كار جوان به سمت شهرهای بزرگ بردارد.

با بهره برداری از خط تولید در شهر سمنان 150 نفر به صورت مستقیم مشغول به كار شدند كه اشتغال غیرمستقیم در بخش های خدماتی را نیز باید به این رقم افزود. سایت تولید در سمنان در فاز نخست تولید سمند را در دستور کار داشت که در پاییز سال جاری تولید پژو پارس نیز به آن اضافه شد.

همچنین با بهره برداری از كارخانه ایران خودروی کرمانشاه با ظرفیت اسمی سالانه تولید ۳۰ هزار دستگاه و در دو شیفت كاری تعداد زیادی از جوانان جویای كار این شهر مشغول به كار شده اند. ایجاد كارخانه ایران خودروی کرمانشاه از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه بوده است كه در سال جاری به بهره برداری رسید. در فاز نخست این کارخانه و در یک شیفت کاری، با ایجاد 300شغل به صورت مستقیم، سالانه ۱۵هزار دستگاه پژو پارس تولید می شود که این میزان در دوشیفت کاری به سالانه ۳۰ هزار دستگاه افزایش خواهد یافت.

تیراژ تولید و عرضه محصولات جدید

توسعه محصول و عرضه محصولات جدید از رویكردهای اصلی ایران خودرو است. در سال جاری محصولات جدید تندرپلاس، دناپلاس، دناپلاس با موتور توربورشارژ، پارس اتوماتیك، 207iاتوماتیك و هایما اس 5 به بازار عرضه شده است. طراحی مجدد و تولید این محصولات به صورت كامل با توان و تخصص كارشناسان گروه صنعتی ایران خودرو محقق شده است.

پژو 2008، محصول مشترك ایران خودرو و پژو نیز در سال 96 روانه بازار شد

از دیگر گام هایی كه گروه صنعتی ایران خودرو در سال 96 در مسیر خودروسازشدن برداشته امضای قرارداد و تفاهم نامه 10جانبه بین المللی برای طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید است.

براساس این قرارداد كه میان ایران خودرو، معاونت علمی-فناوری ریاست جمهوری، قطعه سازان، دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر، شركت پینین فارینای ایتالیا، پانچ بلژیک، هیوندای پاورتک کره جنوبی و بنتلر و ماهله آلمان امضا شد، تمامی مراحل طراحی و تولید پلتفرم و محصول اختصاصی ایران خودرو توسط برترین های صنعت خودروی جهان آغاز شد. پیش بینی می شود نخستین محصول این قرارداد دو و نیم سال آینده وارد بازار ایران شود و در 10 سال آینده، 23 محصول جدید روی دو پلتفرم طراحی شده تولید خواهد شد كه تكیه در تولید محصولات جدید بر قطعه سازان داخلی خواهد بود.

در سال 96، به منظور پیگیری اجرای مفاد قرارداد بین المللی ایران خودرو با طراحان برتر جهانی، نخستین نشست طراحان پلتفرم جدید ایران خودرو نیز برگزار شد.

خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش یكی از شاخص های اصلی در تعیین میزان رضایت مشتریان از محصول است. ایساکو امسال در بین 40 شرکت خودروساز داخلی و خارجی برای هشتمین دوره متوالی در ارزیابی های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران که به نمایندگی از وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می شود، موفق به کسب جایگاه نخست شده است.

از سویی دیگر، طبق گزارش ارزیابی شركت بازرسی كیفیت و استاندارد ایران، ایساکو براساس برنامه ریزی یک ساله در زمینه افزایش سرعت ارائه خدمات و كاهش زمان تعمیرات خودرو در شبكه نمایندگی ها موفق شد، زمان تعمیرات در شبکه خدمات پس از فروش ایران خودرو را به 1.8 روز کاهش دهد و به رشد قابل توجهی در این حوزه دست یابد.

براساس نتایج ارزیابی های شركت بازرسی كیفیت و استاندارد ایران، رضایت مشتریان از خدمات پس از فروش ایران خودرو، در بهار 96 نسبت به مدت مشابه سال قبل، 25 امتیاز افزایش یافته است. طبق گزارش شهریور شركت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، شاخص رضایت مشتریان ایساکو که در بهار سال گذشته عدد 711 را نشان می داد در سه ماهه ابتدای سال 96 به 736 رسید و شرکت ایساکو با بهبود عملکرد خود باز هم موفق به افزایش چشمگیر رضایت مشتریان شد.

صادرات محصولات

توسعه صادرات و كسب سهم بالاتر از بازار جهانی از جمله اهداف و رویكردهای اصلی ایران خودرو است. ایران خودرو درصدد است تا با توسعه و تنوع بخشی به محصولات و ارتقای كیفیت بتواند سهم مناسبی را در بازار جهانی كسب كند.

بر همین اساس، در سال 96 تعدادی از محصولات ایران خودرو به بازار كردستان عراق معرفی شد، با اخذ استانداردها و مجوز لازم برای ورود، بازار کردستان به روی محصولات ایران خودرو گشوده خواهد شد.

افزودن سمند به سبد تولیدات در اسكندریه نیز از دیگر اقدامات ایران خودرو در بخش صادرات است. در سال جاری 1000 دستگاه سمند در این خط تولید و روانه بازار عراق می شود. علاوه بر سمند، در حال حاضر محصول پژو پارس در اسكندریه عراق تولید می شود. این محصولات سهم قابل توجهی از ناوگان حمل و نقل عمومی كشور عراق را به خود اختصاص داده اند.

از سویی دیگر با توجه به استقبال مشتریان در بازار كشورهای هدف، آپشن بندی به عنوان بخشی از فرآیند فروش خودرو در كشورهای صادراتی ایران خودرو درآمده كه با همكاری شركت تولید خودروهای سفارشی ایران خودرو (آپكو) تامین نیاز و خواست مشتریان به عنوان یكی از اهداف و اولویت های اصلی ایران خودرو در این كشورها دنبال می شود.

قرارداد ایران خودرو و مرسدس بنز در قالب شركت مشترك

یكی دیگر از اقدامات ایران خودرو در عرصه مشاركت های بین المللی در سال 96 عقد قرارداد همكاری با مرسدس بنز در قالب شركت مشترك بود. قرارداد ایجاد شرکت مشترک در حوزه فروش و خدمات پس از فروش خودروهای تجاری میان این دو شركت به امضا رسید. قرارداد خودروهای تجاری که امضا شده شامل ایجاد شرکت مشترک در حوزه فروش و خدمات پس از فروش خودروهای تجاری است. این شرکت، به صورت انحصاری مسئولیت فروش محصولات تجاری مرسدس بنز را برعهده خواهد داشت. همچنین شرکت دوم که قرارداد آن در ماه آینده نهایی می شود، مسئولیت تولید را برعهده دارد و نسل فعلی و آینده کامیون آکتروس از جمله تولیدات این شرکت خواهد بود.

ستاره های كیفی محصولات

افزایش كیفیت محصولات تولیدی از طریق بهبود مستمر در فرآیندها و زنجیره تامین و تولید، ركن اصلی فعالیت در ایران خودرو به شمار می رود. به ویژه در سال های اخیر با عبور از موضوع تیراژ تولید و دستیابی به سطح تولید یكنواخت و اقتصادی، ارتقای كیفیت و توسعه محصولات از محورهای اصلی فعالیت های ایران خودرو بوده است.

بعد از كسب ستاره برای محصولات در سال گذشته، در سال 96 نیز به طور میانگین در هر ماه ستاره ای به ستاره های كیفیت محصولات ایران خودرو افزوده شده است. در فروردین ماه امسال سورن از 1ستاره عبور كرده و 2ستاره كیفیت را كسب كرده است. گزارش اردیبهشت ماه منتشرشده از سوی شركت بازرسی و استاندارد ایران مبین افزایش ستاره های تندر اتوماتیك ایران خودرو بود.

در این گزارش تندر اتوماتیك ایران خودرو از سطح كیفی 3ستاره به 4ستاره ارتقا یافته است.

در این میان شركت ایران خودرو با ارائه طرح فیس لیفت تندر، موسوم به تندرپلاس، رویكردی مستمر و همه جانبه ای را در استمرار مسیر ارتقای كیفیت محصولات رنو تولیدی خود در پیش گرفته است. تندر پلاس در اولین ارزیابی خود توانست 4ستاره كیفیت را از آن خود كند.

محصول دناپلاس نیز در اولین حضور در ارزیابی های شركت بازرسی كیفیت و استاندارد ایران توانست 3ستاره كیفیت را كسب كند. پیش بینی می شود، در ماه های آینده و با اجرای پروژه های بهبود مستمر كیفیت روی این محصول جدید، جایگاه این خودرو در رده بندی خودروهای تولید داخل، از رتبه فعلی نیز بالاتر برود.

در سال 96 محصولH30 كراس نیز موفق به كسب 2ستاره كیفیت شد.

ورود محصولات ایران خودرو به بازار سرمایه

گروه صنعتی ایران خودرو به منظور تنوع بخشی در ابزار های تامین مالی خود، برای نخستین بار در سال جاری، تعداد 6 هزار و 500 دستگاه خودروی دنا را در بورس كالای ایران عرضه می كند. این تعداد 25درصد از تولیدات دنا است. از اهداف عرضه دنا در بورس كالا استفاده از معافیت مالیاتی 10درصدی مالیات بر درآمد حاصل از فروش، شفافیت در قیمت و معاملات، انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در مسیر تامین مالی جدید و آزاد سازی قیمت خودرو است.

افزایش صادرات ارزآور، افزایش سهم تولید داخل در محصولات كه منجر به خروج ارز از كشور می شود و آغاز تولید و عرضه محصولات جدید كه باعث اشتغال زایی در ایران خودرو می شود، از جمله اقداماتی است كه در سال های اخیر در گروه صنعتی ایران خودرو كلید خورده و در سال96 با جدیت بیشتری دنبال شده است. گروه صنعتی ایران خودرو در سال ١٣٩٦ اهتمام خود را به كار بسته تا در جهت تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نقش موثر و شایسته ای را ایفا كند.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/QFCRTmGZ
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکحمل بار هواییخرید فالوورخرید بلیط هواپیماماشین ظرفشویی بوشخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور امارات
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه