چهارشنبه, ۶ مهر(۷) ۱۴۰۱ / Wed, 28 Sep(9) 2022 /
           
فرصت امروز

پمپ بنزین اینترنتی هم آمد!

4 سال پیش ( 1396/12/7 )
 

«اینترنتی سفارش بدهید تا برای تان پمپ بنزین بیاوریم!» این مدل تازه سوخت رسانی در ایران است که حدود یک هفته ای می شود در منطقه ٢ تهران اجرا شده و گویا استقبال هم بالا بوده است.

به گزارش ایسنا، «شهروند» نوشت: کافی است راننده ها با یک اپلیکیشن درخواست پمپ بنزین سیار بدهند و کامیون های سوخت رسان که ظرفیت انتقال هزار لیتر بنزین را دارند، به مکان توقف راننده مراجعه کرده و سوخت را به او برسانند؛ مدلی تازه از یک کسب و کار اینترنتی که البته به گفته احسان جعفرتباری، مدیر اجرایی این طرح برای نخستین بار است که در خاورمیانه و برای چهارمین بار در جهان اجرایی می شود.

آنگونه که احسان جعفرتباری می گوید، با توسعه این اپلیکیشن دیگر هیچ راننده ای به خاطر تمام شدن سوخت در راه نمی ماند.

او توضیح می دهد: در حال حاضر توزیع سوخت آنلاین در کشورهای آمریکا، آلمان و چین اجرا می شود و ایران چهارمین کشوری است که اقدام به اجرای چنین طرحی کرده است. اپلیکیشن پیدو که از حدود یک هفته پیش در منطقه ٢ تهران اجرایی شده و اتفاقا با استقبال خوبی هم مواجه شده، قرار است از بهار ٩٧ در سراسر تهران آماده سرویس دهی باشد.

آن گونه که مدیرعامل استارت آپ توزیع سوخت به صورت اینترنتی اعلام کرده، در حال حاضر تعداد کامیون های سوخت رسان که ظرفیت انتقال هزار لیتر بنزین را دارند، در فاز اول ٥٠ دستگاه بوده اما تا اواسط بهار تعداد آنها به ٣٠٠ دستگاه افزایش می یابد.

میزان صرفه جویی کاهش تردد، معادل هزینه احداث یک هکتار جنگل

تعداد پمپ بنزین های تهران کافی نیست. درحالی که طبق استانداردهای جهانی متوسط سطح دسترسی به پمپ بنزین باید یک کیلومتر باشد اما طبق گفته های مدیر اجرایی طرح توزیع سوخت با سفارش اینترنتی در حال حاضر برای رسیدن به یک پمپ بنزین در تهران باید ٦ الی ٧ کیلومتر مسافت را طی کرد. این جدای از زمانی است که صرف سوخت گیری در پمپ بنزین ها می شود.

به گفته او طبق بررسی ای که با همکاری سازمان محیط زیست صورت گرفته، اکسیژنی که در رفت وآمد خودروها می سوزد، حجم بسیار بالایی است. به طوری که اگر یک پمپ بنزین برای کاهش ترددها زده شود، اکسیژنی که حفظ می شود، معادل احداث یک هکتار جنگل است. این البته جدای از منواکسیدکربنی است که دیگر تولید نمی شود.

پیدو چرا در منطقه ٢ تهران آزمایش شد؟

منطقه ٢ تهران که تراکم جمعیتش به ٦٩٠ هزار نفر رسیده و روزانه ١٣٠ هزار مسافر دارد، تنها ٥ الی ٦ پمپ بنزین دارد. درحالی که در حالت عادی در چنین منطقه ای با چنین تراکم جمعیت و وسعتی حداقل به ١٢ الی ١٥ پمپ بنزین نیاز است. البته اگر قرار باشد طبق استانداردهای جهانی رفتار کنیم، بسیار بیشتر از اینها به جایگاه سوخت نیاز داریم، اما مشکلات متعددی که مهم ترین آن گران بودن زمین است، شرایطی را پیش آورده که تعداد متقاضیان احداث پمپ بنزین به طور چشمگیری کاهش یابد.

همین چند وقت پیش بود که بیژن حاج محمدرضا، رئیس اتحادیه جایگاه داران سوخت اعلام کرد که تنها ٥ درصد جایگاه های سوخت تهران سودده هستند. در چنین شرایطی راه اندازی چنین اپلیکیشن هایی می تواند مشکلات بسیاری از مردم را حل کند.

طبق گفته های مدیرعامل این استارت آپ، حدود ١٨٠ جایگاه سوخت در تهران وجود دارد و با توجه به وسعت و خودروهایی که در خیابان های تهران رفت وآمد می کنند، حداقل به ٢٠٠ الی ٢٥٠ پمپ بنزین دیگر نیاز داریم.

تجارت سنتی علیه استارت آپ ها

گسترش کسب وکارهای اینترنتی و اپلیکیشن های آن در گوشی های هوشمند با اعتراض صنوف سنتی مواجه شده است. درحالی که تقاضای خریداران به دلیل سهولت و دسترسی سریع تر به خدمات این نوع کسب وکارها در حال افزایش است، برخی صنوف معتقدند ظهور این مدل از کسب وکار موجب کاهش منافع آنان شده است. این اعتراض ها در شرایطی بیان می شود که تجربه کشورهای توسعه یافته نشان می دهد استارت آپ ها در اقتصاد آن کشورها در حال رشد هستند و بسیاری از مصرف کنندگان با مراجعه به آنها خدمات مورد نیاز خود را دریافت می کنند. حالا بعد از اعتراضاتی که علیه اسنپ، تپسی، دیوار و دیگر اپلیکیشن ها صورت گرفته، نوبت به پیدو رسیده است. درحالی که اجرای فاز اول توزیع آنلاین سوخت ١٥ میلیارد تومان برای سرمایه گذاری آن که اتفاقا خصوصی هم هست، آب خورده است، اما جعفرتباری از سنگ اندازی های برخی از فعالان این صنف علیه مدرنیته سخن می گوید.

او با بیان اینکه ما هیچ انباری برای ذخیره سوخت ها نداریم و به صورت روزانه بنزین را از جایگاه ها دریافت می کنیم، ادامه داد: قرار نیست وزارت نفت و شرکت پخش فرآورده های نفتی، بنزینی را در اختیار ما قرار دهند. طبق توافقات صورت گرفته، ما بنزین را از پمپ بنزین ها خریداری می کنیم. بنابراین برخلاف تصور عموم، ما به هیچ وجه تهدیدی برای جایگاه داران سنتی نیستیم و فعالیت ما منجر به رکود در کسب وکار آنها نمی شود.

برای خرید آنلاین بنزین چقدر باید پول بدهید؟

برخلاف تصور نیازی نیست که بهای بیشتری برای بنزین آنلاین پرداخت کنید. آنگونه که مجری اجرای این طرح می گوید: قیمت بنزین معمولی و سوپر به ترتیب لیتری ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ تومان است و تنها هزینه حمل ونقل به آن افزوده می شود. او البته این نکته را هم اضافه کرد که هیچ قیمت مشخصی برای هزینه حمل وجود ندارد و همچون اپلیکیشن های دیگر حمل ونقل بهای پرداختی متقاضیان براساس زمان، میزان ترافیک و شرایط آب و هوایی تعیین می شود.

پیدو چیست؟

اپلیکیشن پیدو دارای دو نرم افزار برای کاربر و سوخت رسان است. در صورتی که کاربر درخواست خود را از طریق اینترنت اعلام کند، نزدیک ترین ماشین سوخت رسان می تواند به آن پاسخ دهد و پس از اینکه قیمت و مسافت آن مشخص شد، کاربر نیز می تواند دکمه تأیید یا انصراف را انتخاب کند. متقاضیان می توانند این اپلیکیشن را از بازار یا اپ استور دانلود کنند. طرح توزیع سوخت به صورت اینترنتی تأییدیه اداره بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) وزارت نفت را گرفته است و کامیون های آن براساس استانداردهای NSPA ساخته شده و آنگونه که مدیران این استارت آپ می گویند، اجرای این طرح مشکلی از نظر ایمنی ایجاد نمی کند.

فضا هنوز برای کار وجود دارد

فضا برای کار در سوخت رسانی اینترنتی همچنان وجود دارد. در همین رابطه محمدرضا مظلومی مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به رادیو جوان گفته بود که کلیه شرکت های توانمند که توانایی خدمات رسانی مشابه را دارند، می توانند برای اطلاع از شرایط و استانداردهای اولیه لازم با اداره روابط عمومی شرکت ملی نفت یا شماره ۰۹۶۲۷ تماس بگیرند.

به گفته او، در راستای ایجاد رفاه بیشتر و دسترسی آسان تر آن دسته از دارندگان خودروهای بنزین سوز که تمایل به دریافت بنزین در محل زندگی یا کسب و کار خود را دارند، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی مجوز شروع به فعالیت آن را در کلانشهر تهران در دستور کار خودش قرار داد.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ZBzlNiDg
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه