شهردار تهران در برزخ بهشت / ناکامی سه گانه استیضاح - فرصت امروز

چهارشنبه, 23 اسفند 1396 - 16:28

پس از آنکه روز سه شنبه علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نوبت صبح و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در نوبت عصر از آزمون استیضاح مجلس سربلند بیرون آمدند، این اتفاق روز چهارشنبه در دومین روز بررسی استیضاح های سه گانه مجلس برای محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی نیز اتفاق افتاد و او هم به مانند دو وزیر پیشین با رأی اعتماد مجدد مجلس بر مسند وزارت باقی ماند، اما این تنها حاشیه این روزهای پایتخت نبود و روز گذشته خبر استعفای شهردار تهران به حاشیه های سیاسی آخرین روزهای سال بیشتر دامن زد.

اما اگر ربیعی به تعبیر رسانه ‎ها به طور ناپلئونی وزیر ماند و نمایندگان با ۱۲۶ رأی موافق، ۱۲۴ رأی مخالف، دو رأی ممتنع و یک رأی باطله از مجموع ۲۵۳ رأی با طرح استیضاح او مخالفت کردند، اما قاطعیت بیشتری در رأی اعتماد نمایندگان به آخوندی وجود داشت و نمایندگان با ۹۲ رأی موافق، ۱۵۲ رأی مخالف استیضاح و دو رأی ممتنع از مجموع ۲۴۶ رأی با طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی مخالفت کردند، اما حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز روز گذشته در پایان جلسه استیضاح، با رأی دوباره مجلس در وزارت جهاد کشاورزی باقی ماند و نمایندگان با ۱۰۵ رأی موافق، ۱۱۷ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۹ رأی، با استیضاح او مخالفت کردند.

منتقدان، ناکامی این سه گانه استیضاح را به ضعیف شدن جایگاه مجلس دهم در پهنه سیاست ایران تعبیر می کنند و معتقدند عجیب است مجلسی که در چهار سال دولت یازدهم به این سه وزیر رأی اعتماد داده بود و مهم تر از آن، شش ماه پیش نیز در آستانه تشکیل دولت دوازدهم دوباره به آنان اعتماد کرده بود، در فاصله اندک شش ماهه از آن زمان تاکنون، آنان را به آزمون استیضاح کشانده و همین امر، دستمایه ای برای انتقاد به مجلس از سوی منتقدان شده و آنها این استیضاح را سیاسی می دانند؛ نکته ای که محمدباقر نوبخت نیز روز سه شنبه در آخرین نشست هفتگی خود با رسانه ها به آن اشاره کرد و گفت: «می خواهیم بدانیم که در این شش ماه چه ارزیابی از عملکرد آنان شده است.»

اگرچه این عدم همراهی مجلس دهم با دولت دوازدهم در این روزها چندان شگفت آور نیست و چندی پیش نیز کلیات لایحه بودجه دولت از سوی نمایندگان در صحن علنی مجلس برای نخستین بار پس از انقلاب رد شد، با این همه محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور در پایان جلسه مجلس درخصوص استیضاح وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد که رأی اعتماد مجدد نمایندگان مجلس به سه وزیر کابینه، آغاز دور جدیدی از تعامل بیشتر مجلس و دولت برای خدمت هرچه بیشتر به مردم باشد.

گزارش یک جشن

اما سرانجام پس از گمانه زنی های زیاد، خبر استعفای شهردار تهران روز گذشته در آخرین جلسه شورای شهر تهران تأیید شد، اما درباره دلایل این استعفا هنوز صحبتی نشده است. براساس شنیده ها، بیماری سرطان شهردار تهران یکی از دلایل استعفای محمدعلی نجفی است. گفتنی است پیش از این محمدعلی نجفی به واسطه آنچه بیماری قلبی خود عنوان کرده بود، از سمت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استعفا داده بود.

اما در مقابل، عده ای نیز این استعفا را به حاشیه های برگزاری یک جشن توسط شهرداری تهران ارتباط می دهند. هرچه هست، بزرگ ترین حاشیه این روزهای شهرداری تهران، برگزاری جشن روز زن در برج میلاد بود که شهردار تهران نیز در آن حضور داشت و متعاقب آن، محمدعلی نجفی به دادستانی احضار شد، به طوری که خبر آن به طور وسیع در رسانه ها منتشر شد.

اما روز چهارشنبه آخرین جلسه شورای شهر تهران در سالن عباس شیبانی شورا برگزار شد و در حاشیه این جلسه، احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، استعفای شهردار تهران را تأیید کرد. او با حضور در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه شورای شهر با تأیید استعفای نجفی گفت: این استعفا روال مشخصی دارد و باید بررسی شود. 


همچنین زهرا نژادبهرام در جمع خبرنگاران درخصوص شایعه استعفای نجفی، گفت: تاکنون یک برگ نامه استعفا از وی ندیده ایم و جلسه امروز جلسه پایانی سال و برای جمع بندی عملکرد پایان سال است.

وی در پاسخ به این سوال که اگر استعفای نجفی درست باشد موضوع حساب های مالی پایان سال چه می شود؟ گفت: اگر فرض به محال استعفایی وجود داشته باشد یکی از دغدغه های ما در این خصوص این خواهد بود.

او در مورد دلخوری نجفی از اعضای شورای شهر گفت: نجفی دلخوری از اعضای شورا ندارد، هرچند که ممکن است عقاید ما متفاوت باشد اما شورا جایگاه نظارتی دارد و طبیعی است که بخواهیم شهرداری را نقد کنیم، اما همیشه گفته ایم که ما یک جمع مشترک 22 نفره هستیم. 


با این همه، رحمت الله حافظی عضو شورای شهر قبلی تهران در توییتر خود نوشت: «مدیر منصوب شهردار سابق مراسم رقص در برج میلاد را تدارک می بیند، شهردار فعلی به دادستانی احضار می شود، سپس با وثیقه آزاد می شود، نهایتا استعفا می دهد. با این رفتارها و چنین عملکردی نیازی به ستون پنجم دشمن نداریم، خودمان تیشه به ریشه ها خواهیم زد.»

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی