وزیر اقتصاد به مردم نوید داد / بازگشت اقتصاد به ریل ثبات - فرصت امروز

شنبه, 18 فروردين 1397 - 16:50

مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد دولت دوازدهم نشان داده که تنها یک اقتصاددان نیست و یک سلبریتی نیز هست و به فرهنگ و هنر نگاه ویژه ای دارد، او در گفت وگویی که در روزهای پایانی اسفندماه سال گذشته با روزنامه اعتماد داشت و درباره سبك زندگی وزیر اقتصاد بود، اعلام کرد که روحانی فرماندهی می كند، دوستان نظر می دهند و پاسخگویی با من است. کرباسیان در این گفت وگو گفت که بعد از جلسات هیأت دولت در روزهای یكشنبه كه معمولا ساعت هشت شب به اتمام می رسد از پاستور به انقلاب رفته و به دوستان قدیمی اش در نشر اختران و سایر انتشاراتی ها سر می زند.

کرباسیان که عموما رابطه اش با رسانه ها خوب است، حالا در تازه ترین گفت وگویش با مهر، درباره مختصات اقتصاد ایران صحبت کرده و از بازگشت اقتصاد به ریل ثبات خبر داده است. او گفته «این موضوع را رد نمی کنم که برهم خوردن ثبات بازارها و حتی نگرانی مردم نسبت به آینده قیمت ها، فضای ذهنی کارآفرینان و شهروندان را مخدوش کرده است، اما این اطمینان را به صاحبان کسب وکار می دهم که دولت به هیچ عنوان بی تفاوت نیست و به زودی مسیر به ریل باثبات و قابل پیش بینی بازخواهد گشت.»

وزیر اقتصاد البته پیش شرط دستیابی به این مهم را اجماع، وحدت و پیروی از اصول منطقی رفتار اقتصادی در تمام ارکان موثر اقتصاد ایران خواند و سپس به موضوع هیأت مقررات زدایی اشاره کرد و این قول را به کارآفرینان داد که در فواصل زمانی مشخص گزارش های دقیقی از وضعیت این هیأت به آنها ارائه دهد. او گفت که دولت قصد ندارد در فرآیند بازسازی اقتصاد ایران به طور یک طرفه عمل کند و بنابراین میدان جذب سرمایه را به بخش خصوصی سپرده و پشتیبان می شویم.

اقتصاد ایران دچار مشکل تأمین سرمایه است

کرباسیان از مشکل تأمین سرمایه در اقتصاد ایران سخن گفت و ادامه داد: اقتصاد ایران دچار مشکل تأمین سرمایه است؛ به خصوص بخش تولید به جهت برخی موانع دسترسی به تسهیلات بانکی و همچنین اثرات تحریم های گذشته، برای توسعه فعالیت های خود به سرمایه جدید نیاز دارد. در این میان، یک راه حل مشخص برای تولیدکننده داخلی، جلب نظر مساعد شریک خارجی است، اما سرمایه گذار خارجی به دلیل مشخصات بومی ایران، عموما ترجیح می دهد که در شراکت با کارآفرین ایرانی مجموعه ای را تأسیس کند یا در آن سرمایه گذاری داشته باشد؛ چراکه سرمایه گذار خارجی اطلاعات کافی از بافت سیاسی کشور، وضعیت اقلیمی و منطقه ای، قوانین و مقررات و اصول کار در ایران ندارد و حتی همین موضوعات گاهی باعث می شود که او قید کار در ایران را بزند. این یک سیاست ملی است که بهره مندی از مزیت های خارجی با همکاری بخش خصوصی ایرانی صورت گیرد.

او افزود: در این روش هر دو طرف به رضایت از کار می رسند و سهم کشور هم ایجاد اشتغال برای جوانان، بهبود وضعیت معیشتی مردم، افزایش پیوند اقتصادی با کشورهای منطقه و تقویت موقعیت سیاسی ایران است. در این میان کارآفرینان ایرانی در سال جاری که شعار حمایت از تولید ایرانی برای آن انتخاب شده، باید از این امکان بهترین استفاده را ببرند.

کرباسیان خاطرنشان کرد: این قول را به کارآفرینان کشور می دهم که در فواصل زمانی مشخص گزارش های دقیقی از وضعیت هیأت مقررات زدایی به آنها ارائه دهیم. عزم جدی تمام کشور این است که کارآفرین ایرانی، کالای باکیفیت و مطلوب تولید کند و قطعا خریدار ایرانی هم به دلیل حفظ اشتغال و ارزش آفرینی برای کشور به سمت این کالا می رود.

او ادامه داد: دولت قصد ندارد در فرآیند بازسازی اقتصاد ایران به طور یک طرفه عمل کند. اصل ۴۴ قانون اساسی، سیاست های اقتصاد مقاومتی و همچنین برنامه خصوصی سازی حرف روشن و آشکاری دارند که مبنای آن واگذاری امور به بخش خصوصی است. همه این فرآیندها ممکن است در مراحل اجرا با مقاومت هایی روبه رو شده باشند، اما در سال ۹۷ این اجماع در مجموعه دولت وجود دارد که تمام اصلاحات ساختاری را با جدیت پیگیری کند و به نتیجه برساند.

کرباسیان سپس حفظ ثبات اقتصادی کشور را نه مطالبه صرف بخش خصوصی، بلکه مطالبه ملی و عمومی خواند و گفت: مردم از مجموعه دولت انتظار دارند که فضایی امن، آرام و پیش بینی پذیر برای اقتصاد کشور را بسازد. آرامش روانی جامعه ایران امروز در گرو همین ثبات اقتصادی است.

نگرانی مردم نسبت به آینده بازارها را انکار نمی کنم

وزیر اقتصاد نگرانی مردم نسبت به آینده بازارها را پذیرفت و گفت: شاخص رفتارهای دولت پرهیز از اقدامات ناگهانی و برهم زننده جو روانی اقتصاد ملی است. این رسالت ماست که در جهت حفظ ثبات اقتصادی از هرگونه ابلاغ بخشنامه، آیین نامه، تغییر رویه ها و هر اقدامی که به صورت آنی نظم اقتصاد را برهم می زند، دوری کنیم. وزارت اقتصاد به این مهم توجه خواهد داشت و می توانیم این قول را به کارآفرینان و مردم بدهیم که به طور حتم فرآیند تصمیم گیری ها به هیچ عنوان بدون اطلاع، دفعتی، بدون پشتوانه و مشورت کارشناسی نخواهد بود. البته که توجه به این موضوع براساس قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار تکلیف قانونی دولت نیز است.

وی به مسئولیت دولت اشاره کرد و افزود: دولت نهاد ناظر است و این مسئولیت نباید با دخالت در اقتصاد مخدوش شود؛ در این میان کارآفرینان کشور یقین بدانند که دولت در سال جاری هم خصوصی سازی واقعی را با جدیت دنبال می کند، هم بهبود فضای کسب و کار را به فاز عملیاتی سریع و دقیق هدایت خواهد کرد و هم اینکه مبارزه با فساد را با تمام قوا به پیش می راند.

کرباسیان ادامه داد: این اطمینان خاطر باید در مردم و کارآفرینان وجود داشته باشد که دولت به دقت وضعیت بازارها را رصد می کند و نسبت به هیچ تحولی بی تفاوت نیست. کاهش نرخ تورم و حفظ آن در نرخ های تک رقمی، بهبود وضعیت اشتغال در قیاس با سال های گذشته و افزایش نسبی درآمد سرانه شهروندان همگی محصول تدابیر دولت یازدهم و دوازدهم بوده است. با این وجود رد نمی کنیم که برهم خوردن ثبات بازارها و حتی نگرانی مردم نسبت به آینده قیمت ها، فضای ذهنی کارآفرینان و شهروندان را مخدوش کرده است، اما این اطمینان را به صاحبان کسب و کار می دهیم که دولت به هیچ عنوان بی تفاوت نیست و به زودی مسیر به ریل باثبات و قابل پیش بینی بازخواهد گشت که البته پیش شرط دستیابی به این مهم، اجماع، وحدت و پیروی از اصول منطقی رفتار اقتصادی در تمام ارکان موثر اقتصاد ایران است که قطعا چنین هم خواهد شد.

وی افزود: بارها پای درد دل کارآفرینان کشور نشسته ایم. آنها به دو نوع مشکل در اقتصاد ایران اشاره می کنند؛ یک گروه مربوط به موانع ساختاری است، به خصوص اینکه همین موانع ساختاری منجر به بدترشدن رتبه ایران در فضای کسب وکار می شود و در نهایت میل سرمایه گذار خارجی هم برای حضور در کشور را کاهش می دهد. به طور مشخص در مجموعه وزارت اقتصاد اقدام به پایش دقیق فرآیند کسب و کار در کشور کرده ایم. تعریف ۳۳پروژه راهبردی نیز در جهت حل همین مشکلات است.

وزیر اقتصاد در پایان ابراز امیدواری کرد تا سال جدید با رویکرد صادرات محور و تولید کالای با استانداردهای جهانی به پایان برسد و مردم هم در نظام اقتصادی باثبات و مسئول طعم آرامش را در زندگی شان احساس کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی