راهکارهای ایجاد تیم کاری قدرتمند - فرصت امروز

دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 - 14:28

بدون تردید هر شرکتی نیاز به افراد با استعداد و تیمی قدرتمند برای دستیابی به اهداف خود و همچینن رقابت با سایر برندها دارد. در این مسیر شما دو گزینه پیش رو خواهید داشت.1- استخدام افرادی که در اصطلاح ستاره معرفی می شوند، 2-ایجاد شرایط پیشرفت و ساخت ستارگانی موفق در حوزه کاری خود. 

اگرچه گزینه نخست از سهولت بیشتری برخوردار است با این حال مدیران موفق همواره تمرکز خود را بر گزینه دوم گذاشته و در تلاش برای شکوفایی استعدادهای جوان و با انگیزه هستند. اهمیت این موضوع به این دلیل است که جذب کارمندانی که از موقعیت و جایگاه بسیار خوبی برخوردار نیستند، پرهزینه خواهد بود و همواره این احتمال وجود دارد که آنها به علت پرطرفدار بودن، اقدام به ترک شرکت کنند. با این حال انتظار وفاداری از فردی که در شرکت شما نخستین گام های پیشرفت را پیموده است، امری منطقی تر خواهد بود و آمارها نیز بیانگر آن است که این دسته از افراد معمولا بسیار سخت شرکتی را که در آن رشد کرده اند، ترک خواهند کرد.

با این حال این امر اگرچه هزینه کمتری را برای شما به همراه خواهد داشت، با این حال نیازمند فعالیت و وقت گذاشتن کافی است که در ادامه به برخی از راهکارها در این رابطه که می تواند راهنمای عمل بسیار خوبی برای شما باشد، خواهیم پرداخت.

1- در استخدام متفاوت عمل کنید

برای اینکه بالاترین حد استعداد ممکن را در شرکت خود پرورش دهید، لازم است تا در ابتدا نسبت به اینکه افرادی را در اختیار خواهید داشت که از این حجم از توانایی برخوردار باشند، اطمینان حاصل کنید. به همین خاطر اولویت خود را در جذب افراد، توانایی پیشرفت و ترقی قرار دهید. در این رابطه سن نیز از جمله عواملی است که بسیار مهم محسوب می شود. درواقع افراد جوان از شانس پیشرفت به مراتب بیشتری به نسبت فردی که در میانسالی قرار دارد، برخوردارند. همچنین توجه داشته باشید که لازم است تا در استخدام افراد خود تناسب آنها با سیاست های شرکت را نیز مورد توجه جدی قرار دهید.

مطلب مرتبط :راهکارهای افزایش کار تیمی در شرکت

2- پوشه ای برای هریک از کارمندن ایجاد کنید

درواقع شما نیاز دارید تا اطلاعات جامعی در رابطه با کارمندان خود در اختیار داشته باشید تا بتوانید برای هریک به بهترین شیوه ممکن برنامه ریزی کنید. همچنین وجود چنین پوشه ای به شما این امکان را خواهد داد تا روند پیشرفت افراد را مورد ارزیابی قرار داده و از نتیجه بخش بودن اقدامات خود اطمینان حاصل کنید. همچینن این امر به شما کمک خواهد کرد تا در صورت از دست دادن برخی از کارمندان خود، دقیقا بدانید که به چه فردی با چه میزان از توانایی برای پر کردن جای خالی به وجود آمده، نیاز دارید.

3- فرهنگ منحصر به فرد خود را ایجاد کنید

اینکه کارمندان در فضایی متفاوت رشد کنند، شانس ماندگاری آنها را به مراتب افزایش خواهد داد. درواقع اینکه افراد بدانند چنین فضایی را در هیچ جای دیگری تجربه نخواهند کرد، در آنها این تردید را تقویت خواهد کرد که محیط جدید ممکن است برای آنها نتیجه مطلوب را به همراه نداشته باشد. در این رابطه توجه داشته باشید که فرهنگ شما باید امکان اعمال تغییرات را داشته باشد تا بتواند کاربرد خود را در هر زمانی حفظ کند.

4- به تیم خود اعتماد کافی داشته باشید

شرط اصلی شکوفایی استعداد افراد این است که به آنها موقعیت و فضای لازم داده شود. در بسیاری از شرکت ها فشار روی کارمندان بسیار زیاد است و تأکید بر این وجود دارد که کارها درست مطابق آن چیزی که گفته شده است، انجام گیرد. بدون شک تحت این چنین فضای خشک و پرفشاری افراد تمایلی به پرداختن به ایده های خود نخواهند داشت و این به معنای استعداد سوزی خواهد بود. به همین خاطر همواره به تیم خود اعتماد کافی داشته باشید و به مانند مربی ای دلسوز که تنها به فکر پیشرفت تیم خود است، تجربیات تان را در اختیار آنها قرار دهید.

5- اهداف شخصی افراد را نیز مدنظر قرار دهید

اینکه زمان بیشتری را با تیم خود سپری کنید، در درک بهتر هریک از آنها تأثیر بسزایی خواهد داشت. درواقع این یک واقعیت غیرقابل انکار است که نمی توانید از کارمندان خود انتظار داشته باشید که تنها اهداف شما را مدنظر خود قرار دهند. این موضوع خصوصا برای کارمندانی که خواهان پیشرفت هستند غیرممکن به نظر می رسد. به همین دلیل در برنامه ریزی های خود برای دستیابی به اهداف شرکت، خواسته های تیم را نیز مدنظر قرار داده و از بی توجهی به آنها خودداری کنید. بدون شک تحت این شرایط راندمان کاری تیم شرکت نیز با رشدی چشمگیر مواجه خواهد شد.

6- خود نیز به همراه تیم در مسیر پیشرفت قرار گیرید

توجه به این موضوع ضروی است که تمامی نیازهای پیشرفت افراد از طریق کسب تجربه فراهم نخواهد شد. به همین دلیل توصیه می شود شرایط را برای افزایش مطالعه افراد فراهم آورید. در این رابطه تنها کتاب را مدنظر قرار نداده و حتی یک مستند و سخنرانی نیز می تواند حاوی نکات بسیار ارزشمندی باشد.

مطلب مرتبط : 8 نکته در راستای تقویت کار تیمی

در آخر توجه داشته باشید که همراه شدن شما با تیم در مسیر پیشرفت بدون شک باعث خواهد شد تا این روند هموراه در مسیر درست خود قرار گرفته و تجربه ای شگفت انگیز را شکل دهد. به همین خاطر در این رابطه خود را از افراد با استعداد شرکت جدا نکرده و خود نیز به فردی که خواهان پیشرفت است تبدیل شوید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی