کارآفرینی که برای فروش محصول خود به کل کشور آمریکا سفر کرد - فرصت امروز

یکشنبه, 21 مرداد 1397 - 16:26

جان ماک از روش سنتی برای بازاریابی محصول خود استفاده کرد و اکنون به صاحبان کسب وکار در مورد چگونگی فروش محصولات مشاوره می دهد.

جان ماک، کارآفرین ۴۸ ساله ای است که وضع مالی مناسبی نداشت و برای پرداخت قبض های خود با مشکل مواجه شد. درنتیجه منزل خود را اجاره داد، یک ماشین کاروان خرید و کل آمریکا را به قصد فروش دستکش های تولید خود به فروشگاه های والمارت رانندگی کرد. مدتی بعد هنگامی که در جلسات سخنرانی کارآفرینان حضور داشت یکی از سرمایه گذاران و مدیرعامل های شناخته شده به او گفت که همیشه از دستکش های او استفاده می کند.

جان ماک دوران جوانی خوبی نداشت و آن طور که خودش می گوید همیشه و حتی در دوران دانشگاه در حال خوش گذرانی بود. او با پس اندازی که داشت خانه ای خرید و بعد از گذشت مدتی قیمت خانه در منطقه رشد پیدا کرد. در نتیجه خانه را فروخت تا کسب و کار و خط تولید خودش را راه اندازی کند، اما پول زیاد باز هم او را وسوسه کرد و در کنار خط تولید لباسی که داشت همچنان بخش عمده سرمایه خود را برای خوش گذرانی هدر می داد. خط تولید او موفق بود و بازار کوچک هدف، از آن استقبال کردند، اما این کسب وکار به دلیل روش های ناصحیح مدیریتی نتیجه نداد و درنتیجه بدون اینکه درآمدی داشته باشد تعطیل شد. ماک از این تجربه درس های زیادی گرفته است و هرگز به چشم شکست به آن نگاه نمی کند.

مطلب مرتبط:14 واقعیت شگفت‌ انگیز در مورد وال‌ مارت

بعد از این تجربه و بعد از ورود به 40سالگی ماک متوجه شد باید خوش گذرانی را کنار بگذارد و از استعداد خود در مسیر درست استفاده کند. او کم کم اعتماد به نفس کاذب را کنار گذاشت و سعی کرد یک کسب وکار واقعی راه اندازی کند درنتیجه سراغ فروشگاه های زنجیره ای والمارت رفت. او شناخت خوبی از نحوه کار آن ها داشت اما هیچ کس فکرش را نمی کرد که او بتواند به یکی از تأمین کنندگان این فروشگاه تبدیل شود.

او می دانست اگر مدیران این فروشگاه احساس خوبی نسبت به محصول پیدا کنند وارد همکاری می شوند و درنتیجه برای فروش محصول خود تصمیم گرفت به تک تک فروشگاه های زنجیره ای این کشور مراجعه کند. او می داند مدل کسب وکارش برعکس مدل های استاندارد است اما برایش اهمیتی ندارد زیرا جواب داده است.

ماک دلیل موفقیت خود را در استراتژی که برای رشد محصول انتخاب کرده بود یعنی فروشگاه والمارت می داند. او دنبال راهی مقرون به صرفه برای رشد کسب وکار خود بود و توانست به کمک فروشگاه های زنجیره ای والمارت راه حل مشکل را پیدا کند.

سفر کردن در کل کشور آمریکا و مراجعه به هزاران شعبه فروشگاه والمارت و صحبت با مدیران در مورد محصول اختراع شده کار ساده ای نبود، اما ماک معتقد است ارزشش را داشته است. او می گوید روش مراجعه به تک تک مغازه ها برای تبلیغ و گسترش کسب وکار دیگر مانند گذشته کاربرد ندارد. او همچنین معتقد است با ملاقات تمام مدیران فروشگاه و مدیران بازاریابی کار را برای خریداران راحت کرده و فرصت های رشد و توسعه را خودش می سازد و به هیچ کس متکی نیست.

ماک اکنون کسب وکاری در زمینه مشاوره به سایر کسب وکارها راه اندازی کرده و به سایر کارآفرینان کمک می کند مسیر موفقیت را پیدا کنند. اگرچه داستان او به اندازه کافی برای سایر کسب وکارها الهام بخش و مفید است، اما ماک معتقد است یک کسب وکار مهم ترین درس ها را از تجارب شخصی خود می گیرد. کسب وکار او به افرادی که محصول جدیدی اختراع کرده اند کمک می کند اختراع خود را ثبت کنند و آن را در فروشگاه های زنجیره ای والمارت و سایر فروشگاه های بزرگ به فروش برسانند. او می گوید:

یک کارآفرین باید خودساخته باشد و برای هر مشکل راه حل ارائه دهد. در هیچ دانشگاهی در مورد مهم ترین جنبه های کارآفرینی یعنی روبه رویی با مشکلات و مدیریت استرس صحبت نمی شود و یادگیری آن به عهده خود فرد است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]tnet.ir

شبکه های اجتماعی