پنجشنبه, ۷ بهمن(۱۱) ۱۴۰۰ / Thu, 27 Jan(1) 2022 /
           
فرصت امروز

صادرات کالا به بازارهای بین المللی با انواع عوامل محيطي، مشتريان و رقبايي سروكار دارد كه متفاوت با بازار داخلي در هر کشور هستند که نيازمند مديريت و استفاده از روش هاي متناسب با بازارهاي هدف و مخاطبان آن است. در گذشته، شتاب و سراسيمگي صادراتي و صادرات اجباري و اضطراري، باعث شده بود تا هر فردی و به هر دليلی، هر نوع كالايي را به هر بازار و با هر شيوه اي صادر كند.

اما امروزه بازاريابي فرامرزي، نيازمند تحقيقات فرامرزي و واقع بينانه و توجه به عوامل گوناگونی همچون آشنایی با تجارت و مديريت بين المللي، شناخت بازارهای خارجي، شرايط محيطي بازار هدف، انتظارات و خواسته مشتريان خارجي، قوت ها و ضعف هاي رقبا، آگاهی از عوامل محيطي اثرگذار بر تبليغات در كشورهاي مختلف، بررسي و ارزيابي قيمت گذاري، شيوه ها و مجراي توزيع و ارتباط با مشتریان به عنوان عوامل اصلي آمیخته بازاریابی در توسعه صادرات است.

همچنین استفاده از كارشناسان و مشاوران صادراتی، بازاریابی و تبليغاتي که ضمن برنامه ريزي دقيق، تنظيم و تدوين و هماهنگی راهبردهای بازاریابی و تبلیغات در صادرات محصولات می توانند زيربناي افزایش حوزه فعاليت صادراتی در شرکتی را در بازارهای خارجی محقق کنند.

در همین راستا شناخت كالاها و خدمات صادراتي و به ویژه رفتار، علاقه، توانايي و آمادگي صادركنندگان كشور همراه با درك ضرورت و اهميت تبلیغات در صادرات مناسب، زمينه فعالیت خوبی را برای صادرات محصولات به بازارهای خارجی فراهم مي آورد.

از روش های نوین برای بازاریابی در بازارهای بین المللی می توان به فضای مجازی اشاره کرد. فضای مجازی به خصوص شبکه های مجازی، سایت های تجارت الکترونیک و برنامه های گوشی های هوشمند به عنوان پل ارتباطی مابین تجار صادرکننده و واردکننده، فرصت های نوینی را برای معرفی محصولات در بازارهای بین المللی و شروع مذاکرات تجاری ایجاد کرده که البته نیازمند عملکردی هوشمندانه تر است؛ چراکه برای ورود به این عرصه از بازاریابی صادرکنندگان می بایست در ابتدا محتوای مناسبی را با توجه به محصول یا محصولاتی که قصد بازاریابی آنها را دارند، تولید نمایند. این محتوا هر چقدر که کاربردی تر باشد، بهتر وظیفه بازاریابی خود را انجام خواهد داد.

اهميت دادن به شرکت های تبليغاتي كشور و تقويت و حمايت آنها، زمينه مناسبي را از طريق مشاركت با شرکت های فعال تبلیغاتی خارج از كشور در جهت بهبود قابليت و توانمندي ها در ارائه خدمات فراهم مي آورد تا اين گونه سازمان ها نه تنها تبلیغات در صادرات، بلكه در تبليغات صادرات خدمات نيز موفق باشند. به همين دليل، هرگونه برنامه ريزي تبليغاتي، نيازمند همفكري و مشاوره بين مديران بازاريابي بين المللي و شرکت تبليغاتي داخلی با شركت صادركننده در جهت بررسی و ارزیابی محدوديت ها، امكانات و تسهيلات تبليغات براي شناسايي بازارها و شناساندن كالاها و خدمات صادراتي ايران در كشورهاي خارجي است.

همچنین ارائه خدمات در پذيرش هزينه هاي تبليغاتي و بازار افزايي محصولات صادراتی و ايجاد معافيت هاي مالياتي براي سازمان هاي تحقيقاتي - تبليغاتي فعال در عرصه صادرات از سوی وزارت اقتصاد و آموزش جامع و كاربردي در خصوص تحقيقات بازاريابي، تبليغات و ساير عوامل بازارافزايي، در رده هاي مختلف دانشگاهي با هدف پرورش نيروهاي انساني كارآمد و خلاق براي آينده توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می تواند بسترهای مناسبی را در زمینه بازاریابی و تبلیغات فرامرزی در مسیر ورود به بازارهای صادراتی خلق نماید.

کارشناس ارشد کسب و کار*

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/A0zlnTU6
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه