چهارشنبه, 28 شهریور 1397 - 16:00

بهترین کارآفرینان اجتماعی افرادی هستند که جایگاه خدمت به دیگران را برای خود برگزیده اند، هدفی متحول کننده برای خود در نظر گرفته اند و به مهارت های حل مسئله مجهزند.

در آستانه پنجمین دهه عمرم از خودم و حتی دوستان و همکارانم می پرسم که سه دهه پایانی عمرم از نظر مشارکت و خدمت اجتماعی چگونه خواهد بود. سوالات مختلفی در ذهن کارآفرین من چرخ می زند، برای مثال از خودم می پرسم:

• چه تفاوتی را می خواهم در 40 ـ 35 سال آتی در جهان ایجاد کنم؟

• در چه کاری باید مشارکت کنم تا حس کنم که به هدفم رسیده ام؟

• در نیمه دوم عمرم بیش از همه بر روی چه مسائل و مشکلاتی می خواهم، اثر بگذارم؟

مطلب مرتبط:5 ویژگی کارآفرینان اجتماعی موفق

یکپارچه کردن کارآفرینی اجتماعی با کسب و کار از ارزش بالایی برخوردار است. کارآفرینان اجتماعی نمایندگان رهبری امروزی هستند که چشم اندازی الهام بخش را ایجاد می کنند و گروهی کارآمد را تشکیل می دهند که ایده های جدیدی را مطرح می کنند و مبرم ترین و ضروری ترین چالش های جهانی را حل می کنند.

البته کارآفرینی اجتماعی نیازی به ژست بزرگوارانه ندارد و در واقع توانایی و خصلتی لازم برای موفقیت در تعریف هدف، مهارت های خلاقانه و عالی حل مسئله و ثبات و پشتکار برای به ثمر نشاندن ایده ها است؛ تمامی این ویژگی ها باید به منظور گذاشتن تاثیری مثبت بر زندگی افرادی به کار گرفته شود که کارآفرین اجتماعی خود را متعهد به خدمت به آنها می داند.

هرچه بیشتر در نقش کارآفرین اجتماعی به عنوان مسیری برای رسیدن به رضایت و موفقیت فردی و شغلی فرو می روم، بیشتر به این نتیجه می رسم که خود را وقف خدمت به دیگران کردن، دنبال کردن هدفی متحول کننده و مجهز بودن به مهارت های حل مسئله از ضروریات کارآفرینی اجتماعی به شمار می آید.

کارآفرین اجتماعی زندگی خود را وقف خدمت به دیگران می کند

کارآفرینان اجتماعی غالباً عمیقاً به بینشی متعهد هستند که ابعاد بسیار وسیعی دارد. بسیاری از مدیران عامل، صاحبان کسب و کارهای کوچک و کارآفرینان موفق و برجسته تمام هم و غم خود را معطوف ایجاد آینده ای بهتر برای مشتریان، کارکنان، جوامع و به طور کلی جهان کرده اند.

ابزار آنان برای نیل به چنین هدف والایی از بنگاه های سوددهی که برنج کشت می کنند تا تاسیس خانه های سالمندان متغیر است، در هر حال وجه اشتراک تمام آنها متعهد بودن به ایجاد تغییری مثبت در جهان است که فراتر از کسب درآمد است.

سوال من از کارآفرینان اجتماعی این است که شما و کسب و کارتان چه خدمتی را می خواهید به جامعه و کشورتان ارائه دهید؟

نیروی محرکه کارآفرینان اجتماعی یک هدف کلان متحول کننده است.

این هدف همان نیرویی است که کارآفرینان را برای خدمت رسانی خود به جهان راهنمایی می کند. کارآفرینان اجتماعی برای ایجاد بهترین ها دست به ابتکار و نوآوری می زنند، در حوزه فعالیت انتخابی خود مهارتی مثال زدنی دارند و از بینشی بی نظیر برخوردار هستند. کارآفرینان اجتماعی به شرح وظایف خود اکتفا نمی کنند و حتی از تعهد خود برای ارائه خدمت به جامعه فراتر می روند تا به این وسیله بتوانند تغییری چشمگیر را در آنچه مهم می دانند، ایجاد کنند.

در اینجا باید از کارآفرینان اجتماعی سوال کرد که شما چه هدف متحول کننده ای را برای کسب و کارتان در نظر گرفته اید؟

کارآفرین اجتماعی رویکردی مبتنی بر نقاط قوت را برای حل مسائل ایجاد می کند

کارآفرینان اجتماعی از قابلیت انطباق پذیری و سازگار شدن بالایی، حتی با دشوارترین شرایط برخوردار هستند. آنان نقاط قوت فردی و جمعی گروه را تحت کنترل درمی آورند و برای حل مشکلات فراتر از روش های سنتی عمل می کنند، برای مثال تحصیلات را برای دختران آسان تر می کنند یا اقداماتی فوری را برای مقابله با تغییرات جوی انجام می دهند.

مطلب مرتبط: 7 گام برای تبدیل شدن به کارآفرین اجتماعی موفق

کارآفرینان اجتماعی نیمه پر لیوان را می بینند و هر روز راه حل هایی خلاقانه را به کار می گیرند تا بتوانند تصور خود را برای مشارکت و ایجاد تحول در اجتماع، فراتر از موفقیت های شخصی خود به واقعیت مبدل کنند.

سوالی که کارآفرینان اجتماعی باید از خودشان بپرسند، این است که رویکرد آنها برای حل مسئله چگونه به محقق شدن هدف متحول کننده شان کمک می کند؟ چطور می توانید این مهارت خود را گسترش دهید تا دیگران را نیز در راه رسیدن به این هدف والا قدرتمندتر کنید؟

پس از فکر کردن درباره این سوالات، برنامه ریزی را برای انجام دادن سهم کارآفرینی اجتماعی خود در سال های آتی شروع کردم. آن چیزی که درباره آن مطمئن هستم این است که در این راه به کمک نیاز دارم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید