دوشنبه, 01 ارديبهشت 1399 - 10:13

دورکاری را باید یکی از شیوه های جدید و مهم کاری محسوب کرد که تا به امروز کمتر از آنچه که باید مورد توجه قرار گرفته شده است، با این حال این شیوه علی رغم تمامی تعریف هایی که می شود، ممکن است ابدا مناسب شما نباشد. درواقع لازم است تا دیدی درست را نسبت به این مسئله داشته باشید. به همین خاطر آشنایی با مزایا و معایب این اقدام، می تواند شما را به تصمیم‎گیری بهتری برساند.

مزیت ها:

1-استقلال بیشتر

هنگامی که مجبور نباشید که در ساعتی مشخص به شرکت وارد شده و در ساعتی از آن خارج شوید، به معنای آن خواهد بود که شما استقلال بسیار بالایی را خواهید داشت. همچنین عدم حضور در شرکت باعث می شود تا هیچ گونه نظارتی بر روی نحوه انجام کارها وجود نداشته باشد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که عدم نیاز به خروج از خانه، به معنای صرفه‎جویی در هزینه های شما خواهد بود. درواقع شما حتی به لباس مناسب هم نیازی نخواهید داشت. در نهایت صرفه‎جویی در زمان اتفاق خواهد افتاد. درواقع مواجهه با ترافیک، طی کردن مسیر خانه تا محل کار باعث می شود تا در حدود چند ساعت از روز شما بیهوده سپری شود. همچنین این مسئله به افزایش سلامت شما به علت امکان استراحت بیشتر و مصرف غذاهای سالم تر کمک خواهد کرد.

مزایا و معایب دورکاری

2-عدم به وجود آمدن رقابت ناسالم

این امر طبیعی است که افراد در محیط کاری، با انواع سوءتفاهم ها و مشکلات مواجه شوند. علت این امر به این خاطر است که چند فرد متفاوت در یک مکان قرار گرفته-اند. تحت این شرایط دورکاری باعث می شود تا ارتباط مستقیم افراد از بین رفته و امکان درگیری عملا به صفر برسد. این نکته را فراموش نکنید که از طریق دورکاری شما زمان بیشتری را برای سپری کردن در کنار خانواده خود خواهید داشت. به همین خاطر این اقدام می تواند معضل همیشگی ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی را از بین ببرد.

مطلب مرتبط: معنای واقعی دورکاری

3-افزایش خلاقیت

شاید این جمله مخالفانی داشته باشد، با این حال واقعیت این است که افراد هنگامی گه راحتی بیشتری داشته باشند، امکان بروز خلاقیت در آنها افزایش پیدا خواهد کرد. به همین خاطر است که در شرکت هایی نظیر گوگل، تلاش شده است تا انواع امکانات رفاهی وجود داشته باشد، با این حال هیچ مکانی به اندازه خانه، نمی تواند آرامش را به همراه داشته باشد. آمارها نیز در این رابطه بیانگر آن است که افرادی که دورکاری به عنوان شیوه اصلی فعالیت آنها محسوب می-شود، معمولا خلاقیت های بیشتر و بهتری را از خود نشان می دهند. این نکته را فراموش نکنید که در هنگام کار در خانه، هر زمان که بخواهید می توانید استراحتی را داشته باشید که این امر به معنای آن خواهد بود که شما به سرعت قادر هستید تا وضعیت روحی و جسمی خود را تغییر دهید. روانشناس ها بر این باور هستند که در هنگام ناراحتی، انجام هر اقدامی، با بهترین نتیجه ممکن همراه نخواهد بود. این امر در حالی است که در محیط های کاری چنین آزادی عملی وجود نداشته و به علت محدودبودن ساعت کاری، عدم فعالیت شما با اعتراض مدیریت همراه خواهد بود.

4-کاهش هزینه ها

این بخش به مدیران اختصاص دارد. درواقع هنگامی که کل و یا بخشی از نیاز شرکت از طریق دورکاری تامین شود، به این معنا خواهد بود که شما به فضای کاری و امکانات کمتری نیاز خواهید داشت. این امر کمک می‎کند تا در هزینه‎های شرکت صرفه‎جویی شود. این نکته را نیز فراموش نکنید که دورکارها معمولا درآمد پایین تری را به نسبت به یک کارمند معمولی می گیرند. به همین خاطر ضروری است تا برای اقداماتی که امکان این اقدام برای آنها وجود دارد، به دورکاری تبدیل کنید. این نکته را نیز فراموش نکنید که حضور یک کارمند به معنای نیاز به دفتر کاری، تجهیزات، ناهار و... خواهد داشت که خود به هزینه های شما می-افزاید. یکی از دلایل مهمی که امروزه بسیاری از استارت آپ ها می توانند با هزینه بسیار پایین فعالیت خود را شروع کنند، ناشی از همین شیوه کاری است.

5-مرزها را از میان خواهد برد

در زمینه دورکاری دیگر فاصله معنایی نداشته و شما حتی می توانید با افرادی در دورترین نقاط جهان نیز همکاری داشته باشید. این امر به افزایش محدوده توانایی های شرکت کمک خواهد کرد. این امر در حالی است که در وضعیت معمول، نزدیک بودن محل زندگی به دفتر شرکت، امری حیاتی محسوب می‎شود. در غیر این صورت عملا امکان سر موقع رسیدن وجود نخواهد داشت. در نهایت فراموش نکنید که دورکاری، به زندگی شما انعطاف بالایی را خواهد بخشید. برای مثال ممکن است شما به خاطر شرایط زندگی خود، تنها شب ها بتوانید برای کار وقت بگذارید. این مسئله کمک می کند تا با فشار کمتری مواجه شوید. این نکته را فراموش نکنید که در حال حاضر بسیاری از زوج ها محکوم به گرفتن پرستار برای فرزندان خود هستند. این امر در حالی است که از طریق دورکاری، دیگر نیاز به این مسئله از بین رفته و خانواده ها از یک هزینه سنگین نجات پیدا خواهند کرد. همچنین از بین رفتن مرزها کمک می کند تا امکان جذب استعدادهای بیشتر وجود داشته باشد. در نهایت این مسئله عملا نیاز کارمندان به مرخصی را از بین خواهد برد.

معایب:

1-عدم وجود دفتر کاری

در هنگام دورکاری شما باید بسیار مراقب وسایل کار خود باشید. درواقع باز ماندن در اتاق ممکن است باعث شود که فرزند شما تمامی وسایل را نابود سازد. درواقع عدم وجود یک دفتر کاری، می تواند بسیار سخت باشد. در یکی از مصاحبه هایی که از دورکارها انجام شده است، آنها اعلام کرده-اند که باید وسایل خود را سریعا جمع کنند. در غیر این صورت همواره احتمال بروز یک حادثه وجود خواهد داشت. این مسئله می تواند بیش از حد آزاردهنده باشد. همچنین شما با همکاران خود کمترین ارتباط را خواهید داشت که این مسئله می تواند بر روی کار تیمی، تاثیر منفی را به همراه داشته باشد. در نهایت ایجاد تمرکز بسیار سخت خواهد بود. درواقع هر لحظه ممکن است یکی از اعضای خانواده شما را صدا کند. بدون شک از بین رفتن مداوم تمرکز، سرعت انجام کار را کاهش خواهد داد. این مسئله می تواند بر روی سرعت و کیفیت کار شما تاثیر منفی را به همراه داشته باشد. این نکته را فراموش نکنید که اگر بخواهید فضایی از خانه را به دفتر کار خود تبدیل کنید، این امر به معنای کوچک شدن فضای زندگی شما خواهد بود. همچنین شما دیگر از بسیاری از امکانات شرکت، نظیر نظافت رایگان دفتر، اینترنت رایگان و... برخوردار نخواهید بود.

2-کاهش تعهد

عدم حضور در شرکت می تواند تعهد کارمند را نسبت به برند بسیار کمرنگ کند. همچنین فراموش نکنید که در صورت نیاز به انجام یک اقدام، ممکن است ایجاد هماهنگی بیش از حد زمان بر باشد. همچنین در موارد متعدد مشاهده می شود که دورکارها به اندازه سایر کارمندان، مورد توجه شرکت قرار نمی گیرند.

مطلب مرتبط:آینده از آن دورکاری است

3-کاهش سرعت رشد

افراد از یکدیگر بسیاری از چیزها را یاد می گیرند. همچنین همواره شانس استفاده از تجربیات مدیر شرکت وجود خواهد داشت این امر در حالی است که ارتباط کارمند در دورکاری با سایر افراد شرکت، به کمترین میزان خود خواهد رسید. عدم آگاهی از اتفاقات درون شرکت نیز باعث می شود تا افراد عملا از فرصت های موجود برای پیشرفت آگاهی پیدا نکنند. این مسئله بدون شک در سرعت پیشرفت آنها تاثیرگذار خواهد بود. درواقع مشاهده پیشرفت یک کارمندی که مدیر شرکت هر روز شاهد عملکرد او است، به مراتب راحت تر از یک دورکار خواهد بود، با این حال توجه داشته باشید که شرایط مختلف بوده و ممکن است اوضاع برای افراد تفاوت هایی را داشته باشد. درواقع این موارد تنها صورت های کلی محسوب می شود.

در نهایت توجه داشته باشید که هر اقدامی، یکسری مزیت ها و معایب دارد. به همین خاطر معرفی معایب به معنای آن نیست که دورکاری را باید در لیست سیاه خود قرار دهید. درواقع می توان به اقدامات بهترین شرکت ها در این زمینه توجه داشت و از تکنولوژی‎های روز برای کاهش اثرات منفی کمک کرد. به همین خاطر مطالعه بیشتر در این زمینه می-تواند کاملا سودمند باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید