پنجشنبه, ۳ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Thu, 23 May(5) 2024 /
           
فرصت امروز

نشانه های یك مدیر بد

3 سال پیش ( 1400/2/12 )

مدیریت مهمترین بخش یك شركت محسوب می شود. تحت این شرایط اگر رفتار بدی از سوی آنها رخ دهد، بیشترین تاثیر را در بدنه شركت خواهد داشت. این مسئله حضور در شركت را برای کارمندان نیز به یك كابوس تبدیل خواهد كرد و طبیعی است كه میزان وفاداری آنها حتی صفر باشد، با این حال نكته بسیار جالب این است كه بسیاری از مدیران، حتی از بد بودن رفتارهای خود آگاهی نداشته و این امر باعث می شود تا خود را كاملا طبیعی بدانند. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم تا رفتارهایی را بررسی كنیم كه باعث می شود تا یك مدیر در گروه بدترین ها قرار گیرد. 

1-ریزمدیریتی

این دسته از مدیران به معنای واقعی كارمندان خود را زیر ذره بین قرار می دهند. درواقع آنها هیچ مرزی را برای كنترل كارمندان خود نداشته و این مسئله فشار زیادی را بر روی كارمند ایجاد می كند. در این رابطه حتی اگر صرفا نظاره ‏گر باشید هم اقدام شما كاملا نادرست خواهد بود. درواقع هر كارمند به فضایی آزاد نیاز دارد تا اقدامات را به شیوه خاص خود انجام دهد. در این راستا توصیه های مداوم شما باعث می شود تا آنها به ربات تبدیل شوند كه تحت این شرایط طبیعی است كه شاهد خلاقیتی از سوی آنها نباشید. در نهایت این حجم از نظارت باعث خواهد شد تا افراد ابدا ریسك نكرده و طبیعتا پیشرفتی را نیز نداشته باشند. این امر در درازمدت شركت را نیز در شرایطی بد قرار خواهد داد. 

مطلب مرتبط: نشانه های یک مدیر بد

2-نادیده‏ گرفتن تلاش كارمندان 

یكی دیگر از اقدامات بسیار منفی و در عین حال كاملا رایج این است كه مدیران خود را به عنوان قهرمان نشان می دهند. برای مثال در یك طرح، تنها نام خود را مطرح می كنند. این امر در حالی است كه شركت از مجموعه از افراد تشكیل یافته كه در برخی از طرح ها ممكن است حتی از مدیریت نیز نقش پررنگ تری داشته باشند كه لازم است تا آنها نیز دیده شوند و قدردانی صورت گیرد. در این راستا اگر مدیری هستید كه عادت به تعریف و تمجید از كارمندان خود ندارد، لازم است تا سریعا این رفتار خود را تغییر دهید، با این حال توقع كارمندان در این زمینه تنها تعریف و تمجید نبوده و لازم است تا در سودهای به دست آمده نیز كارمندان خود را سهیم كنید. 

3-گوش نكردن 

مدیرانی كه تصور می كنند در بالاترین سطح شركت قرار داشته و دلیلی وجود ندارد كه به صحبت های دیگران گوش دهند نیز در گروه بدترین ها قرار می گیرند. نكته ای كه باید به آن توجه داشته باشید این است كه تیم شركت تنها زمانی معنا پیدا خواهد كرد كه همدلی لازم وجود داشته باشد و مدیر هم باید خود را عضوی از تیم بداند. در این رابطه فراموش نكنید كه به علت درگیری مستقیم كارمندان با بخش های مختلف شركت، حتی ممكن است آنها نظرات بهتری را داشته باشند. به همین خاطر مغرور بودن ابدا دلیلی نداشته و لازم است تا شنونده خوبی باشید. نكته طلایی در این بخش، جلب اعتماد است تا افراد بدون ترس بتوانند حرف واقعی خود را بیان نمایند. 

4-عدم رعایت عدالت

اگرچه ممكن است در روابطی نظیر ارتباط با دوستان، برخی را بیشتر از سایرین دوست داشته باشید و آنها را به سایرین ترجیح دهید، با این حال فضای كاری ابدا جای چنین عقایدی نخواهد بود. در این زمینه لازم است تا همواره بر روی مدار عدالت گام بردارید. این امر خصوصا شامل زمانی می شود كه یكی از بستگان شما در شركت حضور دارد. همچنین این نكته را به خاطر داشته باشید كه تنها معیار ترفیع افراد، شایستگی آنها خواهد بود. حتی یك اقدام اشتباه در این زمینه می تواند جو دوستانه شركت را به طور كامل نابود نماید. 

5-عدم ایجاد تعادل

یك مدیر بد نه تنها نمی تواند میان كار و زندگی شخصی خود تعادل ایجاد نماید، بلكه این موضوع را برای كارمندان خود نابود می كند. نكته ای كه باید به آن توجه داشته باشید این است كه هیچ گاه بدون رضایت، از كارمندان خود نخواهید فراتر از توافقات اقدام نمایند. در این زمینه اگرچه ممكن است كارمند جوان شركت تمایل داشته باشد تا برای كسب تجربه، اقدامات جدید انجام دهد، با این حال این امر به معنای آن نخواهد بود كه چنین امری، مورد رضایت همگان است. در نهایت بهترین مدیران در این زمینه، آنهایی هستند كه در تلاش برای ایجاد تعادل میان كار و زندگی شخصی تمامی كارمندان خود هستند. این امر تنها زمانی امكان پذیر خواهد بود كه برای هر كارمند، برنامه ریزی جداگانه‏ ای شود. 

6-فرار كردن از شرایط سخت 

اگرچه این امر بسیار خوب است كه یك مدیر تمام تلاش خود را انجام دهد كه شركت دچار شرایط سخت نشود، با این حال مورد منفی زمانی رخ می دهد كه مدیری از شرایط سخت به وجود آمده، فرار كند و مقصر را دیگران بداند. تحت این شرایط طبیعی است كه چنین مدیری مسئولیت را برعهده دیگران خواهد گذاشت. این امر در حالی است كه یك مدیر واقعی، حتی در بدترین شرایط نیز در خط مقدم قرار می گیرد و تمام تلاش خود را دارد كه كمترین آسیب ممكن به كارمندان برسد. درواقع مدیریت تنها برای روزه ای خوب نبوده و یك مدیر لایق، بالاترین تعهد را نسبت به شركت دارد. 

7-عدم ثبات شخصیت 

كارمندان باید بدانند كه الگوهای رفتاری مدیر شركت در شرایط مختلف به چه صورت است. درواقع این مسئله در زمینه اعتمادسازی نیز بسیار مهم خواهد بود. این امر كه افراد هر بار با یك نوع رفتار از سوی مدیر خود مواجه شوند، بدون شك ناامیدكننده خواهد بود. برای مثال یك چنین مدیری ممكن است امروز به تیم خود انرژی دهد و آنها را به ریسك كردن ترغیب نماید و فردا كاملا خلاف گفته های روز قبل خود رفتار نماید. طبیعی است كه در چنین شركتی مدیریت دیگر جایگاه خود را نزد كارمندان نخواهد داشت. 

مطلب مرتبط: 5 عادت همیشگی مدیران بد

8-عدم تمایل به تغییر

آخرین نكته ای كه می توان در رابطه با مهمترین نشانه های یك مدیر بد ذكر كرد، عدم تمایل او به تغییر است. در این زمینه نكته ای كه باید به آن توجه داشته باشید این است كه آغوش باز داشتن نسبت به تغییرات به معنای آن است كه این موضوع در زمینه هایی كه لازم است، انجام شود. به همین خاطر ضروری است بدانید كه در چه حوزه هایی لازم است تا این مورد انجام شود. یكی از منابع برای پیدا كردن موارد موردنیاز برای تغییر، توجه به بازخوردهای منفی است. 

در نهایت با رفع این هشت مورد، می توانید تا حدود زیادی اطمینان داشته باشید كه در دسته مدیران بد قرار نخواهید داشت، با این حال بهتر است كه همواره از كارمندان خود بخواهید كه انتقادات را مطرح نمایند. این امر باعث خواهد شد تا سریعا متوجه رفتارهایی شوید كه ممكن است باعث شود تا از یك مدیر خوب به مدیری بد تنزل پیدا كنید. 

منبع : marketing91
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/LjrBlyVo
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چینچک صیادیدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبول
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه