دوشنبه, ۴ مرداد(۵) ۱۴۰۰ / Mon, 26 Jul(7) 2021 /
           
فرصت امروز
عجیب اما واقعی:

کاهش سهم گوگل از بازار دستیارهای هوشمند

1 سال پیش ( 1398/10/7 )
پدیدآورنده : علی آل‌علی   پدیدآورنده : مت سوترن  

گوگل در طول ماه های گذشته وضعیت عجیبی را تجربه کرده است. این برند همیشه در فهرست خدمات و فناوری های تازه در صدر قرار داشته است، اما اکنون در حوزه دستیارهای هوشمند وضعیت خوبی ندارد. دستیار هوشمند گوگل پس از دستیار مایکروسافت و اپل در رتبه سوم قرار گرفته است.

مطالعه ای تازه از سوی موسسه Future Source به طور دقیق سهم هر دستیار هوشمند از بازار را مشخص کرده است بر این اساس دستیار اپل به نام سیری با 35درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. سپس کورتونا از برند مایکروسافت با 22درصد قرار داد. نکته جالب این تقسیم‎بندی تعیین سهم 9درصدی برای دستیار گوگل است. به این ترتیب اختلاف میان گوگل و سایر دستیارهای هوشمند بسیار زیاد ارزیابی شده است.

کاهش سهم گوگل از بازار دستیارهای هوشمند

مزیت نصب پیشفرض

یکی از نکات مهم در زمینه سهم بالای سیری از بازار دستیارهای هوشمند مربوط به نسب پیشفرض اپ آن بر روی دستگاه های اپل است. به این ترتیب کاربران اپل با این دستیار هوشمند از همان ابتدا در تعامل خواهند بود. وقتی یک دستگاه هوشمند دارای دستیار پیشفرض است، کار برای سایر رقبا دشوار خواهد شد. به همین خاطر آمار نصب دستیار گوگل یا مایکروسافت بر روی محصولات اپل بسیار اندک ارزیابی شده است.

مایکروسافت با تقلید از برنامه اپل در نصب پیشفرض دستیار بر روی محصولات اقدام به عرضه ویندوز 10 با دستیار پیشفرض کورتونا کرده است، با این حساب گوگل در زمینه جلب نظر دو بازار هدف اصلی اش با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهد بود. کاربران رایانه های شخصی و محصولات اپل بخش بزرگی از بازار را تشکیل می دهند. گوگل تا زمانی که راهکاری برای غلبه بر این مشکل اساسی ایجاد نکند، همچنان با سهم اندکی از بازار مواجه خواهد بود.

امروزه اپ هایی نظیر کروم و گوگل‎هوم میزان نصب بسیار زیادی دارند. این امر ناشی از نصب پیشفرض این اپ ها بر روی بسیاری از دستگاه های اندرویدی است. به این ترتیب کاربران از همان ابتدا به استفاده از این اپ ها ترغیب می شوند. بسیاری از کارشناس ها امکان جلب نظر کاربران اپل از سوی گوگل را در گرو رونمایی از ویژگی های منحصر به فرد ارزیابی کرده اند.

مطلب مرتبط: مدیریت آسان کسب و کار با دستیارهای هوشمند

بسیاری از کاربران اندروید به هنگام انتخاب اپ برای دستیار شخصی به سراغ گوگل می روند. این امر به دلیل هماهنگی بالای دستیار گوگل با سایر اپ های این برند است. نکته مشابهی در مورد کاربران اپل و ویندوز در جریان است. به این ترتیب آنها نیز براساس پیشفرض هماهنگی بیشتر دستیار هوشمند موجود در ویندوز یا محصولات اپل به دنبال استفاده از گزینه دیگری نمی روند. همچنین باید کیفیت بالای عملکرد دستیارهای صوتی را نیز مدنظر داشته باشیم. اکنون تفاوت چندان معناداری میان سیری، کورتونا و دستیار گوگل وجود ندارد. این امر موجب کاهش علاقه کاربران برای جست‎وجوی ابزاری تازه و دانلود آن می شود.

یکی از مزیت های اصلی گوگل در رقابت با سایر دستیارهای هوشمند ارائه خدمات یکپارچه در حوزه های مختلف است. اپل یا مایکروسافت دارای اپ های گسترده ای مانند گوگل نیستند. به همین خاطر توان رقابت شان به شدت کاهش پیدا می کند. اقدام گوگل برای رونمایی از گوشی های هوشمند اختصاصی اش در همین راستا ارزیابی می شود. اگر گوگل به دنبال کسب سهم بیشتر از حوزه های مختلف فناوری های هوشمند است، باید وارد عرصه تولید محصول شود. در غیر این صورت عرصه رقابت برای آنها به سرعت سخت تر خواهد شد.

افزایش رشد بازار دستیارهای هوشمند

استفاده از دستیارهای هوشمند در طول سال های اخیر توسعه بسیار زیادی پیدا کرده است. براساس گزارش موسسه فوربس در سال 2019 این حوزه با رشد 25درصدی به ارزش 1.1 میلیارد دلار دست یافت. بر این اساس تا سال 2023 ارزش کلی این حوزه به 2.5 میلیارد دلار خواهد رسید. امروزه استفاده از دستیارهای هوشمند به دلیل رونمایی از نسل جدید هوش مصنوعی افزایش قابل توجهی یافته است. نسل قبلی هوش مصنوعی توانایی بسیار زیادی در زمینه مدیریت امور مختلف نداشت، با این حال اکنون شرایط به طور کلی فرق کرده است. استفاده گسترده از هوش مصنوعی در محصولات مختلف تمایل کاربران به بهره‎مندی از دستیار هوشمند برای ساماندهی خودکار دامنه وسیعی از کارها را تقویت کرده است. در این میان رقابت سنگین تر برندهای مختلف برای سهم‎خواهی بیشتر از بازار موجود امری طبیعی خواهد بود.

منبع : searchenginejournal
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/VT9ovUZ1
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه