چهارشنبه, 08 مرداد 1399 - 16:00

یکی از مهمترین دلایلی که باعث می‎ شود تا افراد به خواسته ‎های خود در زندگی نرسند ، ترس ‎هایی است که آنها را احاطه کرده و باعث می ‎شود تا در مسیر رویاهای خود گام برندارند. با این حال سوال اصلی این است که چگونه می‎ توان با این معضل مواجه شد؟ در این رابطه شما باید به نقطه مقابل ترس توجه داشته باشید. درواقع افزایش شجاعت بهترین راهکار در این رابطه محسوب می‎ شود. با شجاعت بیشتر، دیگر انجام پرریسک‎ ترین کارها نیز برای شما غیرممکن نخواهد بود. فراموش نکنید که اقدامات بزرگ، به جسارت نیاز داشته و شاید یکی از دلایل اصلی کم بودن تعداد کارآفرین ‎ها، به همین خاطر است. این نکته را نیز فراموش نکنید که شجاعت امری ذاتی نبوده و همه چیز به تمرین و سرمایه گذاری شما در این بخش، بستگی خواهد داشت. در ادامه برخی ار راهکارهای ساده با بالاترین میزان تاثیر در کسب شجاعت را بررسی خواهیم کرد.

1-داوطلب بودن

چگونه شجاعت بیشتری داشته باشیم

در رابطه با هر موقعیتی در زندگی خود، تلاش کنید تا داوطلب اول باشید. این امر باعث خواهد شد تا روحیه جسارت شما افزایش پیدا کند. درواقع این امر طبیعی است که در اولین سخنرانی خود، با مشکلات و خطاهایی مواجه شوید. با این حال با تمرین روحیه شما ارتقا پیدا خواهد کرد. این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که حتی بهترین سخنران‎ های حال حاضر جهان، در ابتدا با مشکلاتی نظیر لکنت زبان، خشک شدن گلو، تعرق شدید و ترس مواجه شده‎ اند. با این حال تفاوت آنها با شما این است که تمرین کافی را داشته و اکنون به سطح خوبی رسیده ‎اند. در این رابطه بهتر است که از اقدامات ساده شروع کنید تا در صورت بروز خطا، با تمسخر و یا مشکلی مواجه نشوید. درواقع در مواجهه با ترس‎ ها، بسیار مهم است که سلسله مراتب را رعایت نمایید.

مطلب مرتبط: 7 سنگ بنای رهبری برای ترویج شجاعت در محل کار

2-ترس ‎های خود را بشناسید

تا زمانی که نسبت به ترس‎ های خود آگاهی ندارید، نمی ‎توانید برای آن برنامه ‎ریزی کنید. در این رابطه توصیه می‎ شود که فهرستی از ترس ‎های خود را ایجاد کرده و پس از آن برای هر یک از آنها برنامه ‎ای تعیین کنید . برای عملکرد بهتر در این زمینه، استفاده از توصیه ‎های یک روانشناس، کاملا مناسب خواهد بود.

3-با ترس‎های خود رو به رو شوید

تاکنون هیچ فردی به خاطر ترس از کارآفرینی و یا انجام یک اقدام جدید، جان خود را از دست نداده است. درواقع بسیاری از ترس‎ های ما بی ‎معنا بوده و لازم است تا سریعا کنار گذاشته شود. در این رابطه تنها کافی است تا یک تجربه اولیه را داشته باشید تا متوجه این امر شوید که تا چه حد تصورات اولیه شما نادرست بوده است. درواقع این شیوه، یکی از موارد اصلی در درمان انواع ترس محسوب می‎ شود. برای مثال فردی که از پرندگان وحشت دارد، وی را در شرایطی قرار می ‎دهند تا وی متوجه این امر شود که ابدا خطری او را تهدید نمی ‎کند. در نهایت تا زمانی که از حصار امن و محدودیت ‎های ذهنی خود خارج نشوید، هیچ اتقاق مثبتی رخ نخواهد داد.

4-مثبت‎گرا باشید

تنها کافی است تا قدم اول خود را بردارید و ذهنیت مثبت خود را حفظ کنید. تحت این شرایط مسیر برای شما هموار خواهد شد. در کنار این اقدام، مطالعه مداوم زندگی افراد موفق، باعث خواهد شد تا به این واقعیت برسید که شکست، بخش طبیعی در مسیر رسیدن به خواسته‎ ها بوده و ابدا نباید آن را به معنای پایان کار خود تلقی کنید. در این رابطه بهترین مثال توماس ادیسون است. وی پس از هزار بار شکست، موفق شد تا رشته مناسب برای اهر لامپ‎ را پیدا کند.

5-استرس خود را کنترل نمایید

نکته ‏ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که استرس یک احساس کاملا طبیعی بوده و نمی ‎توان آن را نابود کرد. درواقع دلیلی نیز برای این امر وجود ندارد. با این حال شما می ‎توانید آن را مدیریت نمایید. درواقع افزایش آن باعث می ‎شود تا ترس ‎ها بزرگ ‎تر از آنچه که هستند، به نظر برسند. در این رابطه تکنیک‎ های مختلفی وجود دارد . برای مثال می ‎توانید ذهن خود را منحرف کرده و به اقدامی دیگر بپردازید. این امر باعث خواهد شد تا دیگر به مورد ترس، توجهی را نداشته باشید. با این حال راهکارها در این زمینه بسیار متنوع بوده و لازم است تا مطالعه کافی را داشته باشید. درواقع برخی از دلایل استرس زیاد افراد، ممکن است ریشه در اتفاقات گذشته داشته باشد. به همین خاطر بهتر است که از توصیه ‎های یک روانشناس نیز استفاده کنید.

6-ورزش را فراموش نکنید

آمادگی بدنی بالاتر، به افزایش اعتماد به نفس افراد کمک خواهد کرد. بدون شک فردی که اعتماد به نفس خوبی دارد، کمتر درگیر ترس خواهد شد. در این رابطه اقدامات متنوع دیگری نیز وجود دارد. برای مثال می ‎توانید هر روز یک اقدام جدید را انجام دهید و تنهایی یک سفر را داشته باشید. همچنین همنشینی با افرادی که شجاع هستند، در روحیه شما تاثیرگذار خواهد بود.

مطلب مرتبط: چگونه بر ترس های خود در محیط کار غلبه کنیم؟

7-آموزش مداوم داشته باشید

یکی از دلایل اصلی ترس افراد این است که از سطح خوبی برخوردار نیستند. برای مثال به روزهای نخست آموزش رانندگی خود نگاهی بیندازید که یک اقدام بسیار ساده، تا چه حد برای شما سخت بوده و احتمالا ترس از رانندگی در محیط های شلوغ را نیز داشته ‎اید. با این حال اکنون به سادگی این اقدام را انجام داده و هیچ‎ گونه فشاری را حس نمی ‎کنید. درواقع واقعیت این است که افراد به هر میزان که مهارت و دانش کمتری در یک زمینه داشته باشند، ترس بیشتری را نیز حس خواهند کرد. به همین خاطر یک راهکار مناسب این است که یادگیری مداومی را داشته باشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید