سه شنبه, 08 مرداد 1398 - 15:00

بررسی موردی یک تجربه شکست

شکست حتی در حوزه های غیرکاری نیز بخش جدایی‎ناپذیر زندگی محسوب می شود. با این حال آیا باید به طور مداوم به شکست های مان فکر کنیم؟ قصد من در اینجا صحبت در مورد راهکارهای جلوگیری از بروز مشکل نیست بحث من به طور کلی معطوف به پس از بروز شکست کاری است.

بسیاری از ما تجربه مشاهده شکست های دیگران را داریم. در بسیاری از مواقع نیز خودمان با شکست دست و پنجه نرم می کنیم. بنابراین به خوبی با ماهیت طبیعی شکست در زمینه کسب و کار آشنایی داریم.

تجربه شکست

بدون تردید قبول مسئولیت شکست از سوی ما امر بسیار مهمی است. این امر به ما در زمینه جبران اشتباه کمک خواهد کرد. همچنین در آینده نیز احتمال تکرار اشتباهات مشابه کاهش می یابد، با این حال فراموشی شکست ها اقدام کاملا منطقی نیست. ما به منظور ارائه عملکردی بهتر باید همیشه شکست های مان را در خاطر داشته باشیم.

شما بزرگتر از اشتباهات تان هستید

پنج کلمه فوق قدرت تاثیرگذاری بالایی دارد. اجازه دهید اندکی به بررسی میزان تاثیرگذاری آنها بپردازیم.

مطلب مرتبط: شکست کاری

من برای نگارش کتابم تحت عنوان «اوضاع را بهتر کن» پنچ سال وقت گذاشتم. به هنگام نگارش آن من هنوز در جایگاه مدیریتی بسیار شلوغی در برند Procter & Gamble حضور داشتم بنابراین زمان مناسبی برای نگارش کتاب در اختیارم نبود. به همین دلیل آخر شب ها و روزهای تعطیل اقدام به کار بر روی کتاب می کردم.

به طور معمول پیش از نگارش یک کتاب، نویسنده باید با انتشارات موردنظر و آژانس های نشر هماهنگی های لازم را صورت دهد. سپس با توجه به نیاز انتشاراتی اقدام به نگارش کتاب می کنند. نکته مهم در این میان ضرورت عدم اشتغال نویسنده به شغل های بسیار شلوغ و نیازمند ساعت کاری بالاست. با این شرایط من امکان نگارش کتاب به شیوه معمولی را نداشتم. به همین دلیل پیش از گفت‎وگو با انتشارات مورد نظرم اقدام به شروع کار نگارش کتاب کردم.

پس از پایان کار کتاب من فرآیند دشواری برای جلب نظر انتشاراتی داشتم. در این بین حتی مجبور به نگارش مجدد بخش هایی از کتاب شدم، با این حال در نهایت توافق مورد نظرم با انتشاراتی صورت گرفت.

پس از اعمال تغییرات در کتابم دوباره به سراغ انتشاراتی مورد نظر رفتم. آنها در پاسخ پس از بیان جملاتی در ستایش اثرم پاسخ منفی ارائه دادند. بدون تردید این پاسخ اذیت‏کننده بود. با این حال هنوز 11 انتشاراتی دیگر در دسترس بود.

اگرچه ابتدا امید زیادی به تایید کتابم از سوی سایر انتشارات ها داشتم، با این حال پس از یک سال هیچ نتیجه درستی از آنها نگرفتم. در این میان یکی از دوستانم پیشنهاد انتشار کتاب به شیوه شخصی را مطرح کرد. اگرچه این امر هزینه های زیادی به همراه داشت، اما به دلیل علاقه ام به فعالیت به عنوان نویسنده و سخنران در حوزه کسب و کار به آن تن دادم.

پس از این من به سراغ انتشار کتابم به صورت شخصی رفتم، با این حال پس از پنج سال باز هم به نتیجه ای نرسیدم. همه چیز از شکست کاری کامل من حکایت داشت. به این ترتیب من با سرمایه‎گذاری عظیم برروی کتابم متحمل ضررهای زیادی شدم. پس از این شکست کاری تمام زندگی من پیرامون ناکامی در نشر کتاب می گذشت.

اندک زمانی پس از شکست در زمینه چاپ کتاب وقتی در حال ورق زدن نسخه اولیه بودم به یادداشتی از خودم در میان نسخه اولیه کتاب برخوردم: تو بزرگتر از اشتباهاتت هستی.

مطلب مرتبط: از شکست خود درس بگیرید

زمانی که من این جمله را نوشتم، هدف اصلی ام یادآوری ارزشمندی فعالیتم علی رغم تمام مشکلات احتمالی بود. به این ترتیب من از شکستم نیز بزرگتر هستم.

مشاهده دوباره این جمله در طول دوران فعالیتم تاثیر زیادی در موفقیت های بعدی داشت. اکنون من به خوبی می دانم بسیار بزرگتر از برخی پاسخ های منفی به کارم هستم. چند روز پس از یافتن یادداشت موردنظر در کتابم نخستین نسخه آن را فروختم. جالب اینکه همین کتاب یکی از جوایز کتاب سال در زمینه کسب و کار را برای من به ارمغان آورد. همان کتابی که هیچ انتشاراتی تمایلی به چاپش نداشت. بی‏شک من بدون استفاده از تاثیر جمله «تو بزرگتر از اشتباهاتت هستی» توانایی غلبه بر آن شرایط دشوار را نداشتم. بنابراین توصیه من به شما توجه به تاثیرگذاری بالای این جمله پنج کلمه ای برای کسب موفقیت در عرصه کسب و کار است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی