دوشنبه, 15 مهر 1398 - 18:34

ضریب نفوذ اینترنت و استفاده از تلفن همراه در ایران چقدر است؟

زیاد دور نبود سال هایی که هر یک از ما در خانه با هزار سختی و مکافات از طریق «دایل آپ» به اینترنت وصل می شدیم و صدای «قیژ قیژ» آن هنوز در گوش های مان هست. شاید آن زمان تصورش برای ما دشوار بود که بدانیم تا چند صباحی دیگر اینترنت به یک امکان کاملا معمولی در سبک زندگی ایرانی تبدیل می شود و با هر گوشی تلفن همراه می توان به راحتی آب خوردن به اینترنت وصل شد، بنابراین سوال این است که ضریب نفوذ اینترنت و استفاده از تلفن همراه در خانواده های ایرانی در گذار این سال ها چقدر تغییر کرده است؟ چند درصد از ایرانیان هم اکنون در محل سکونت خود امکان دسترسی و اتصال به اینترنت را دارند؟ چه استان هایی در حال حاضر، بیشترین استفاده را از اینترنت می کنند و کدام استان ها دسترسی کمتری به اینترنت دارند؟ اینها سوالاتی است که مرکز آمار ایران در طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوارهای ایرانی به دنبال یافتن پاسخی برای آن بوده و اتفاقا نتایج قابل تأملی نیز به دست آورده است؛ به طوری که براساس گزارش مرکز آمار ایران می توان گفت زندگی ایرانیان رنگ و بوی آنلاین به خود گرفته است و هم اکنون بیش از 72درصد خانواده های ایرانی در منازل خود امکان دسترسی راحت به اینترنت را دارند.

زندگی آنلاین به سبک ایرانی

جزییات استفاده ایرانی ها از اینترنت و تلفن همراه

اگرچه ارائه آمارهای دقیق در حوزه ضریب نفوذ اینترنت در ایران همیشه با اما و اگرهای بی شماری همراه بوده است، اما گزارش مرکز آمار ایران به عنوان رسمی ترین مرجع آمارگیری کشور نشان می دهد هم اکنون 72.8درصد خانواده های ایرانی (77.9درصد خانوارهای شهری و 57درصد خانوارهای روستایی) در محل سکونت خود امکان دسترسی و اتصال به اینترنت را دارند و به عبارت راحت تر، از 24 میلیون و 684 هزار و 28 خانواده در کشور، 17 میلیون و 960 هزار و 302 خانواده امکان اتصال به اینترنت را در محل سکونت شان دارند. همچنین این آمار نشان می دهد بیشترین دسترسی به اینترنت در سراسر کشور نسبت به میانگین جمعیت، از آن بوشهری ها با 83.3درصد است و بعد از آن تهرانی ها با 81.9درصد و خوزستانی ها با 80.6درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

اما نکته جالب گزارش مرکز آمار ایران که به صورت اینفوگرافی منتشرشده، درباره درصد کاربران اینترنت کشور نسبت به شرایط سنی شان است. در این گزارش از بین جمعیت بالای شش سال کشور 64درصد هم اکنون از اینترنت استفاده می کنند که 67.7درصدشان مرد و 60.4درصدشان زن هستند و از بین آنها نیز 70درصد جمعیت شهری و 46.2درصد جمعیت روستایی هستند. در یک جمله، این آمار نشان می دهد که در سرتاسر کشور 46 میلیون و 315 هزار و 545 نفر که بالای شش سال سن دارند از اینترنت استفاده می کنند. همچنین گزارش مرکز آمار ایران از نظر «استفاده اینترنت بر حسب گروه سنی» نشان می دهد 59درصد جمعیت کمتر از 15 سال، 85درصد جمعیت 15 تا 24 سال، 73.2درصد جمعیت 25 تا 49 سال و 34.5درصد جمعیت بالای 50 سال کشور از اینترنت استفاده می کنند.

اما شاید این سوال برای شما مطرح شود که ایرانی ها چه استفاده ای از اینترنت می کنند؟ پاسخ این سوال در گزارش مرکز آمار ایران نهفته است. این گزارش نشان می دهد بیشترین استفاده کاربران ایرانی از اینترنت برای دسترسی به شبکه های اجتماعی با 70.5درصد است و بعد از آن دانلود فیلم، بازی و موسیقی با 55.1درصد و جست وجو برای اطلاعات با 35.7درصد در رتبه های بعدی ایستاده اند. گزارش مرکز آمار ایران همچنین نشان می‎دهد بیشترین سهم دسترسی به اینترنت از طریق گوشی های هوشمند با 94.5درصد است و بعد از آن، دسترسی به اینترنت خانه با 80.6درصد قرار گرفته است.

مرکز آمار ایران علاوه بر دسترسی به اینترنت، در دو اینفوگرافی دیگر به بررسی میزان دسترسی و استفاده ایرانی ها از تلفن همراه و کامپیوتر هم پرداخته است که آن هم نتایج جالبی به همراه دارد. طبق این گزارش ها هم اکنون 69.7درصد جمعیت ایران از کامپیوتر استفاده می کنند که این میزان در جامعه شهری 78.8درصد و در جامعه روستایی 44.6درصد است. از بین این جمعیت نیز 29.9درصد حداقل یک یارانه معمولی در خانه خود دارند، 40.3درصد لپ تاپ دارند و 34.2درصد هم از تبلت استفاده می کنند. همچنین جالب است بدانید که 95.9درصد خانواده های ایرانی تلفن همراه دارند که سهم جامعه شهری 96.7 و جامعه روستایی 93.3درصد است. در حال حاضر، جمعیت کاربران ایرانی بالای شش سال که از تلفن همراه استفاده می کنند 58 میلیون و 394 هزار و 397 نفر است و از این میان، 61.8درصد دانش آموزان ابتدایی و 90.1درصد دانش آموزان متوسطه کشور، موبایل یا همان تلفن همراه دارند.

تنها ۳۰درصد مردم ایران روزنامه می خوانند

مرکز آمار ایران همچنین در گزارشی دیگر به بررسی وضعیت مطالعه در زندگی ایرانیان پرداخته و گفته است که تنها ۳۰درصد مردم ایران روزنامه می خوانند. به بیان دیگر، وضعیت مطالعه افراد باسواد در ایران نشان می دهد که حدود ۳۰درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر اهل مطالعه روزنامه هستند. گزارش مرکز آمار از وضعیت مطالعه افراد باسواد ۱۵ساله و بیشتر تا پایان سال ۱۳۹۶ نشان می دهد که ۳۰درصد مردم اهل خواندن روزنامه های چاپی یا الکترونیکی هستند و ۷۰درصد دیگر روزنامه مطالعه نمی کنند.

در بین افرادی که روزنامه مطالعه می کنند نیز موضوعات سیاسی و اجتماعی هر کدام با ۳۷درصد و حوادث با ۳۶درصد در اولویت قرار دارد. همچنین موضوعات ورزشی با ۳۰درصد، اقتصادی با 23درصد و بهداشت و سلامت با ۱۷درصد در اولویت های بعدی روزنامه خوانان قرار دارد، اما در بین جمعیت باسواد ۱۵ساله و بیشتر، ۵۸درصد اهل مطالعه کتاب های غیردرسی که مجموع چاپی یا الکترونیکی را دربر می گیرد، هستند و ۴۲درصد کتاب غیردرسی نمی خوانند. قرآن و کتب ادعیه با 82درصد در صدر مطالعه کتاب های غیردرسی قرار دارد و پس از آن، رمان و داستان کوتاه با ۳۳درصد، دینی با ۲۵درصد و همچنین موضوع شعر و اجتماعی هر کدام با ۱۲درصد در رده های بعدی مطالعه قرار دارند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید