شنبه, 21 تیر 1399 - 15:17

حتی اگر شرایط ویروس کرونا را رو به بهبود تصور نکنیم، مشکلات اقتصادی پیش آمده باعث شده است تا بسیاری از برندها به دنبال بازگشایی مجدد دفاتر کاری خود باشند، با این حال این اقدام تنها زمانی کم خطر محسوب خواهد شد که با رعایت برخی از اصول همراه باشد. فراموش نکنید که عدم توجه شما به این بخش، بدون شک با اعتراض گسترده کارمندان همراه خواهد بود و حتی ممکن است آنها را به استعفا سوق دهد که این امر به معنای بدتر شدن اوضاع برای شرکت شما خواهد بود. همچنین ضروری است که قبل از بازگشت کارمندان به شرکت، در رابطه با نکات بهداشتی و اقداماتی که باید انجام شود، با آنها صحبت کنید. در ادامه 5 مورد حیاتی را مورد بررسی قرار می دهیم.

1-حجم و زمان کاری را تغییر دهید

بازگشایی کم خطر دفاتر کاری رعایت اصل حیاتی

حتی پس از بازگشایی کامل، شما نباید فراموش کنید که ویروس کرونا همچنان در جامعه حضور داشته و هنوز واکسنی برای آن عرضه نشده است. به همین خاطر هنوز هم باید اولویت اول شما دورکاری باشد. در این راستا ضروری است تا اقداماتی که می تواند در خانه انجام شود را به همان مکان واگذار کرده و در شرکت تنها اقداماتی که به حضور کارمندان نیاز دارد، بپردازید. با این اقدام حجم و مدت زمان کار افراد نیز کاهش پیدا کرده و آنها فرصت بیشتری را برای استراحت و دور ماندن از محیط های پرخطر خواهند داشت. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که کارمندان شما همچنان با تردیدهایی مواجه بوده و بسیار سخت است که پس از یک دوره تعطیلات طولانی، به یک باره به راندمان کاری سابق خود بازگردند. به همین خاطر توصیه می شود که در این رابطه انتظارات واقع بینانه داشته باشید. در نهایت توجه داشته باشید که شما باید به خوبی کارمندان خود را نسبت به ضرورت حضور در شرکت، قانع کنید. در غیر این صورت تا پایین ترین تعهد کاری مواجه خواهید شد.

مطلب مرتبط: نکاتی که قبل از بازگشایی مجدد دفتر کار شرکت باید مورد توجه قرار دهیم

2-نوع چیدمان دفتر کار را دگرگون سازید

با توجه به این امر که در محیط کاری باید فاصله اجتماعی رعایت شود، ضروری است تا تغییراتی را در دکوراسیون اعمال کنید. برای مثال نیاز است که فاصله بین افراد افزایش پیدا کند. همچنین ارائه ماسک در کنار ژل های بهداشتی، از دیگر مواردی است که باید به دفتر شرکت اضافه شود. همچنین توصیه می شود که ابزارهای غیرضروری را بسته بندی کرده و با این اقدام، سرعت ضدعفونی کردن محیط را افزایش دهید. همچنین در شرایط حال حاضر، ضروری است تا مواردی نظیر تایم ناهار و استفاده از قهوه، کنار گذاشته شود. در کنار این موضوع، توقف کامل نشست ها نیز ضروری خواهد بود. برای ارتباط کارمندان نیز بهتر است تا از تماس تصویری استفاده شود. در این رابطه خط کشی بر روی زمین، یکی از اقداماتی است که باعث خواهد شد تا کارمندان بهتر بتوانند فواصل را رعایت کنند.

3-تمامی پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید

اگرچه در گذشته ممکن بود که برای حفظ پاکیزگی به دستمال کشیدن میزها بسنده کرده باشید، با این حال در شرایط حال حاضر ضروری است تا وسواس بالایی را داشته باشید. درواقع شما به دو نوبت ضدعفونی کامل نیاز خواهید داشت که بهتر است که قبل از حضور کارمندان و پس از رفتن آنها انجام شود. در کنار این موضوع لازم است تا تمامی مواردی بهداشتی نظیر ماسک، دستکش، موارد شوینده و ضدعفونی کننده در کنار تب سنجش وجود داشته باشد. همچنین در صورت امکان، حضور یک کادر درمانی می تواند به بهبود اوضاع و افزایش اطمینان کارکنان، منجر شود. برای نظافت نیز انواع شرکت ها وجود دارد که این اقدام را با بالاترین کیفیت و ابزارهای مخصوص، انجام می دهند، با این حال از آموزش تیم خود غافل نشده و سطح اطلاعات آنها را افزایش دهید. این امر باعث خواهد شد تا با مشکلات به مراتب کمتری مواجه شوید.

4-به هر ماسکی اعتماد نکنید

یکی از اشتباهات رایج افراد این است که تصور می کنند نوع ماسک ابدا ملاک نبوده و می توانند از هر نوعی استفاده کنند. با این حال واقعیت این است که برای بیماری ای نظیر کرونا که سرعت انتشار بسیار بالایی دارد، شما باید از موارد مناسب استفاده کنید که فهرست آنها توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر شده است. برای مثال ماسک های N95 یک نمونه کاملا مناسب محسوب می شود. در این رابطه بهتر است که آنها را به تعداد موردنیاز تهیه کرده و در اختیار کارمندان خود قرار دهید. در غیر این صورت ممکن است افراد از ماسک هایی استفاده کنند که ابدا کاربرد لازم را ندارد. همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که عدم رعایت اصول حتی توسط یک نفر به معنای در خطر قرار گرفتن سلامتی سایر افراد خواهد بود. به همین خاطر هیچ گونه خطا و سهل انگاری نباید در این زمینه انجام شود.

مطلب مرتبط: گام بلند گوگل برای حفظ امنیت کاربران در روزهای اوج کرونا

5-اطلاعات خود را به روز نگه دارید

به روز نگه داشتن اطلاعات امری بسیار ضروری بوده و لازم است تا در این زمینه کاملا هوشیار باشید. درواقع ممکن است اخبار و روش های جدیدی معرفی شود که عدم اطلاع شما از آن، بدون شک آسیب زا خواهد بود. در کنار این موضوع به اهمیت اصل تکرار تاکید داشته و اجازه دهید تا موارد به صورت کامل در ذهن کارمندان حک شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید