دوشنبه, ۲۷ فروردین(۱) ۱۴۰۳ / Mon, 15 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز

لوکیوس سنکا و پندهایی در باب مدیریت زمان

4 سال پیش ( 1398/9/28 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : مایو اوشین   پدیدآورنده : مدیریت   پدیدآورنده : مدیریت زمان  

لوکیوس سنکا یک فیلسوف، سیاست مدار، مشاور، نمایش نامه نویس و معلم مطرح در رم باستان بوده است که به علت اتهام به همدستی در قتل امپراتور وقت، مجبور به خودکشی شد. وی به اخلاقیات بسیار تاکید داشته و بر این باور است که رفتارهای هر فرد باید کاملا در تناسب با ویژگی های محیطی منطقه او باشد. در غیر این صورت زمینه بروز انواع مشکلات به وجود خواهد آمد. اگرچه وی در طول زندگی 65 ساله خود، با فراز و نشیب های بسیاری مواجه شده است، با این حال هیچ گاه در برابر استبداد سر خم نکرده و مخالفت های جدی او با امپراتور نرون(پنجمین فرمانروای رم) که زمانی معلم و مشاور او بوده است، باعث شد تا به عنوان یکی از عوامل این دسیسه شناخته شده و مرگی اجباری را تجربه کند. وی در طول زندگی خود آثار متعددی را به چاپ رسانده است. با این حال در این مقاله قصد بیان جملات و توصیه های او در رابطه با مقوله مدیریت زمان را داریم که در ادامه 9 مورد منتخب آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1-زمان تنها زمانی کوتاه خواهد بود که در حال تلف کردن آن باشید

لوکیوس سنکا

اگر به افرادی که از کمبود زمان گله دارند نگاهی بیندازید، متوجه این امر خواهید شد که آنها به سادگی زمان خود را تلف کرده و عملا هیچ هدف جدی ای را ندارند، با این حال این دسته از شکایت ها را هیچ گاه از سوی یک فرد موفق نخواهید دید، با این حال هر فردی در طول شبانه روز تنها از 24 ساعت برخوردار است. به همین خاطر نمی-توان هیچ گونه بهانه ای را داشت. با تغییر نگرش خود، متوجه این امر خواهید شد که شما زمان زیادی را برای رسیدن به هر آن چیزی که می خواهید در اختیار خواهید داشت. با این حال مشکل از جایی شروع می شود که افراد هدف گذاری درستی را برای خود ندارند. برای مثال در مسیری قدم می گذارند که ابدا مورد علاقه آنها نبوده و این امر باعث می شود تا همواره در تلاش برای به تعویق انداختن کارها داشته باشند، با این حال اگر از همان ابتدا و یا از همین امروز تنها به دنبال پیگیری مواردی باشید که بیشترین تمایل را به آن دارید، بدون شک همه چیز دگرگون خواهد شد.

مطلب مرتبط: 20 راهکار ساده برای مدیریت زمان

برای مثال در موارد متعددی مشاهده می شود که افراد تمایلی به مطالعه کتاب ندارند، با این حال هنگامی که با یک سبک و یا موضوع خاصی برخورد می کنند، حتی ساعت ها مطالعه نیز برای آنها هیچ گونه خستگی را به همراه ندارد. به همین خاطر نیز بسیار مهم است که هر فرد، در مسیر تحقق رویاهای خود باشد. پس از پیمودن این گام، لازم است تا تمامی اقدامات روزمره خود را در دو گروه قرار دهید. نخست آنهایی که شما را برای رسیدن به هدف تان یاری کرده و یا در سلامت روح و جسم شما تاثیرگذار هستند. با این اقدام مشاهده خواهید کرد که تا چه اندازه اقداماتی را انجام می دهید که نه تنها فایده ای را برای شما ندارند، بلکه بزرگترین ضربه را نیز به شما وارد می سازد.

برای مثال ممکن است هر روز در جمعی قرار گیرید و به گفت و گو بپردازید که از ذهنیت برنده برخوردار نبوده و این امر باعث می شود تا روحیه شما نیز تحت تاثیر قرار گیرد، با این حال با نگاهی به پادشاهان و افراد بزرگ، متوجه این امر خواهید شد که آنها از همان دوران کودکی، در نزد بهترین افراد شهر، مورد تعلیم قرار می گیرند. همین امر نیز باعث می شود تا شایستگی لازم برای پیشرفت در آنها شکل گیرد. به همین خاطر نیز بسیار مهم است که بدانید چه افرادی را در درون دایره روابط خود وارد کرده و با آنها به معاشرت می پردازید. درواقع کوتاه به نظر رسیدن زمان تنها برای افرادی اتفاق خواهد افتاد که نسبت به نحوه استفاده از آن غافل هستند.

2-جوایزی برای خود تعیین کنید

بدون شک رسیدن به یک هدف بزرگ، زمان بر خواهد بود. همین امر به سادگی می-تواند روحیه فرد را تحت تاثیر قرار داده و او را نسبت به اقدامات آتی، سرد کند. برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی، ضروری است تا به دنبال راهکارهایی برای تقویت روحیه خود باشید. در این رابطه جایزه بهترین گزینه ممکن محسوب می شود، با این حال نوع جوایز، کاملا در ارتباط با روحیه و سلیقه فرد بوده و نمی توان در این رابطه یک مورد همگانی را تعیین کرد، با این حال برای انتخاب جوایز، لازم است تا به سلایق خود توجه داشته باشید. برای مثال ممکن است فردی یک سفر کوتاه را ترجیح دهد. همچنین فراموش نکنید که باید همواره دلایل اقدامات خود را یادآوری کنید. برای مثال اگر می خواهید که به یک سیاستمدار بزرگ تبدیل شوید، لازم است تا همواره مزیت های رسیدن به چنین جایگاهی را مرور کرده و از تضعیف روحیه خود جلوگیری کنید. به همین خاطر نیز همواره گفته می شود که نیروی محرک جسم، ذهن فرد است.

3-فراموش نکنید که در نهایت همه افراد از دنیا خواهند رفت

تنها زمانی موفقیت واقعی را تجربه خواهید کرد که در مسیر رسیدن به خواسته خود، اخلاقیات را کنار نگذاشته باشید. برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی، یادآوری مرگ می تواند به خوبی شما را از پرداختن به بسیاری از کارها دور کند. در زمینه مدیریت زمان نیز این امر بسیار هم است. درواقع نمی توان تعیین کرد که افراد تا چه سنی قادر به ادامه حیات خواهند بود، با این نگرش هر روز را باید به نحوی به پایان برسانید که انگار فردایی وجود نخواهد داشت. این امر باعث می شود تا از تمامی دقایق زندگی خود، نهایت استفاده را داشته باشید. بدون شک این سیاست، شما را به هر خواسته ای خواهد رساند.

مطلب مرتبط:روش های ساده برای مدیریت زمان

4-ذهن خود را خالی نگه دارید

زیاد بودن حجم کاری ابدا دلیلی برای موفقیت محسوب نشده و می توان مثال های متعددی را از افرادی ذکر کرد که تلاش های بسیاری را انجام داده اند با این حال نتیجه آنها ابدا با میزان تلاش ها برابر نبوده است. علت این امر به این خاطر است که افراد هنوز ظرفیت لازم را در خود ایجاد نکرده اند. همین امر نیز باعث می شود تا ذهن آنها بیش از حد آشفته شده و اقدامات صورت گرفته، در مسیر درست قرار نگیرد. برای این موضوع ضروری است به صورت مرحله ای پیش بروید. برای مثال اگر خواهان این امر هستید که به یک فیلسوف و در عین حال سیاستمدار تبدیل شوید، بدون شک پرداختن به هر دو آنها به صورت همزمان، ابدا نتیجه ای را به همراه نداشته و تنها منجر به خسته شدن شما خواهد شد. به همین خاطر ضروری است تا در هر مرحله، تمام تمرکز خود را تنها بر روی یک موضوع بزرگ قرار دهید. همچنین به خاطر داشته باشید که هیچ گاه موفقیت، به صورت یک شبه برای هیچ فردی اتفاق نیفتاده است. به همین خاطر نباید با عجله بیش از حد، روند طبیعی پیشرفت خود را نابود سازید.

5-همواره برنامه خود را مورد بررسی مجدد قرار دهید

این امر بسیار طبیعی است که برنامه شما در طول زمان، نیاز به تغییراتی داشته باشد. تحت این شرایط عدم توجه شما باعث خواهد شد تا رشد منفی را تجربه کنید. به همین خاطر نیز ضروری است تا به صورت مداوم برنامه و اقدامات خود را مورد بررسی قرار داده و از قدم گذاشتن در مسیر درست، اطمینان حاصل کنید. همچنین هیچ گاه بیش از حد به آینده فکر نکنید. درواقع آینده را اقدامات امروز شما خواهد ساخت. به همین خاطر به جای فکر کردن و غرق شدن در رویاهای خود، تنها بر روی زمان فعلی خود سرمایه گذاری کنید. این امر در رابطه با گذشته نیز صادق بوده و نباید خود را بیش از حد درگیر آن کنید. درواقع گذشته تنها کتابی برای یادگیری محسوب شده و لازم است تا تنها به دنبال مکتوب کردن درس های آن باشید.

6-از جلب توجه دوری کنید

بسیاری از افراد قادر به کسب موفقیت نبوده و همین امر باعث می شود تا مشاهده فردی که از آنها موفق تر است، به نوعی عذاب برای شان تبدیل شود. تحت این شرایط حتی ممکن است دسیسه هایی را برای کنار گذاشتن شما انجام دهند. این امر بدون شک مشکلاتی را در مسیر رسیدن شما به اهداف تان، ایجاد خواهد کرد. به همین خاطر نیز همواره گفته می شود که در رابطه با اهداف خود با همه افراد صحبت نکرده و خود را از مرکز توجهات دور نگه دارید. این امر خصوصا تا زمانی که پایگاه مطمئنی را پیدا نکرده اید، الزامی خواهد بود. فراموش نکنید که حتی یک دشمن، سرعت رشد شما را با کاهشی چشمگیر مواجه خواهد ساخت. به همین خاطر نیز ضروری است تا در تلاش باشید تا از گزند دشمنان دور مانده و تاحد امکان دشمنان خود را به دوست و یا افرادی بی خطر تبدیل کنید. همچنین لازم است تا از غرور دوری کنید، درواقع فخر فروختن، یکی از عواملی است که حتی دوستان شما را نیز آزرده خواهد ساخت. این امر در نهایت باعث خواهد شد تا شما موفقیت های فعلی را کافی دانسته و مسیر موفقیت خود را متوقف کنید.

7-از گذشته فرار نکنید

گذشته فرصتی برای یادگیری است. در غیر این صورت اشتباهات به صورت مداوم تکرار خواهد شد. به همین خاطر حتی از سخت ترین اتفاقات نیز نباید فرار کرد. این سیاست باعث خواهد شد تا قادر باشید تا بیش ترین خروجی را دریافت کنید. در این رابطه فراموش نکنید که بسیاری از افراد، از طریق تحلیل گذشته سایرین، تجربیاتی به دست می آورند که باعث خواهد شد تا امکان افرایش سرعت رشد آنها مهیا شود.

8-برای بدترین ها آماده باشید

یک جمله بسیار معروف وجود دارد که می گوید برای بهترین ها دعا کن ولی برای بدترین ها آماده باشد. علت ضروریت این امر به این خاطر است که هیچ گاه نمی توان به صورت 100درصد نسبت به آینده اطمینان داشت و بسیاری از اتفاقات غیرقابل پیش بینی می تواند همه چیز را دستخوش تغییر کند. به همین خاطر اگر افراد برای بدترین حالت ممکن آمادگی نداشته باشند. بدون شک به پایان راه خواهند رسید. این امر در نهایت کمک خواهد کرد که حتی از دل بدترین اتفاقات نیز بتوانید به مسیر خود ادامه دهید.

مطلب مرتبط: 6 راهکار ساده برای استفاده بهینه از زمان

9-با خودتان صادق باشید

صداقت در زندگی یک اصل بسیار مهم بوده و زمینه اعتماد سایرین را به وجود خواهد آورد، با این حال مهم ترین اقدام در این زمینه این است که در ابتدا با خود صداقت کافی را داشته باشید. در غیر این صورت هیچ تصمیمی، بهترین نخواهد بود. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که باید به تفاوت های خود با سایرین احترام بگذارید. درواقع هیچ دلیل وجود ندارد که شما شبیه به فردی دیگر زندگی کنید. این امر کمک خواهد کرد تا کشف استعدادها، با سهولت بیشتری همراه بوده و افراد بتوانند از فرصت خود برای زندگی، لذت ببرند.

منبع : business2community
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/qAR7idcF
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه