جمعه, 03 اسفند 1397 - 06:35

جهانگیری در ششمین همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی کشور:

فرصت امروز: «ششمین همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی کشور» با موضوع «رسالت انجمن های علمی در تبیین مسائل راهبردی کشور» در آخرین روز بهمن ماه و با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر علوم و مدیران و اعضای انجمن های علمی در دانشگاه خاتم برگزار شد. در مراسم اختتامیه این همایش، معاون اول رئیس جمهور به نقش انجمن های علمی در افزایش سرمایه اجتماعی اشاره کرد و توسعه علمی را پیش نیاز توسعه ملی دانست؛ فیروزه خلعتبری از لزوم گفتمان و برقراری دیالوگ میان انجمن های علمی سخن گفت؛ وزیر علوم از برنامه ریزی برای فعالیت ۷۰ کارگروه تخصصی با حضور نمایندگان انجمن های علمی خبر داد؛ دکتر مجید قاسمی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده جهت برگزاری همایش توسط انجمن های علمی انتقاد کرد و در پایان از انجمن های علمی برتر با اهدای لوح تقدیر شد.

اسحاق جهانگیری در این همایش، مهم ترین وجه توسعه ملی را توسعه علمی دانست و گفت: توسعه علمی، پیش نیاز توسعه ملی است. بار اصلی توسعه علمی کشور بر دوش مراکز علمی است، اما نهادهای واسطی مانند انجمن های علمی هم هستند که نقش کانونی در توسعه دارند و می توانند بار عمده ای از توسعه علم و فناوری کشور را به دوش بگیرد.

همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی کشور

به گفته جهانگیری، مهم این است که همه بپذیریم انجمن های علمی، ظرفیت های کشور هستند و ظرفیت تنها نفت و گاز و منابع طبیعی نیست، بنابراین باید در تصمیم سازی و تصمیم گیری با این کانون های توسعه در ارتباط باشیم.

او گفت وگوی ملی را نیاز امروز ایران دانست و با اشاره به نقش انجمن های علمی در افزایش سرمایه اجتماعی گفت: سرمایه اجتماعی مهمترین سرمایه ای است که می تواند برای حل مشکلات پیش روی جامعه اثرگذار باشد.

معاون اول رئیس جمهور سپس به مشکلات و چالش های اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: امروز هر کس بخواهد درباره اقتصاد ایران صحبت کند، یکی از عیوب آن را دولتی بودن اقتصاد می داند، اما نشده است که یک خصوصی سازی در ایران انجام شود و کسی نگوید فساد شده است.

جهانگیری در پایان، به نقش انجمن های علمی در شرایط کنونی اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: بر کسی پوشیده نیست که در شرایط دشوار و خطیری قرار گرفته ایم و ما به عنوان دولت دست مان را به سوی همه کسانی که می توانند به دولت کمک کنند از جمله انجمن های علمی دراز کرده ایم. من از دبیر هیات دولت می خواهم که هر موضوعی در دستور کار دولت قرار می گیرد، از انجمن های علمی نظرخواهی شود.

فعالیت ۷۰ کارگروه تخصصی با حضور نمایندگان انجمن های علمی

وزیر علوم نیز در مراسم اختتامیه این همایش از برنامه ریزی برای فعالیت ۷۰ کارگروه تخصصی با حضور نمایندگان انجمن های علمی خبر داد و گفت: استفاده از ظرفیت انجمن های علمی در برنامه ریزی ها، ارزیابی ها و نظارت ها بر مسائل مهم کشور در مرحله اجرایی قرار گرفته است.

منصور غلامی با اشاره به اینکه انجمن های علمی جزو افتخارات آموزش عالی کشور هستند، گفت: رویکردی که قبل از حضور من در وزارت علوم وجود داشته رویکرد مثبت ریاست جمهوری و معاون اول رئیس جمهور نسبت به نظرات دانشگاهیان بوده و به عبارتی همواره مشوق بخش اجرایی در حوزه وزارت علوم بوده اند.

به گفته وزیر علوم، در سال های اخیر توسعه بهره مندی از نظرات دانشگاهیان نسبت به گذشته بهتر بوده و امیدواریم با توجه به بیانیه ای که از سوی شورای انجمن های علمی ایران و در حضور آقای جهانگیری قرائت شد، این ارتباط به طور موثری پیش رود.

او همچنین از فعالیت قریب به ۷۰ کارگروه تخصصی برنامه ریزی شده با حضور نمایندگان انجمن های علمی خبر داد و گفت: در راستای اجرای مصوبات بیانیه سال گذشته این شورا، فعالیت قریب به ۷۰ کارگروه تخصصی مصوب شده تا از حضور نمایندگان انجمن های علمی در برنامه ریزی ها، ارزیابی ها و نظارت ها بهره مند شویم و این موضوع در مرحله اجرایی قرار گرفته است.

انتقاد از پرداخت مالیات برای همایش های انجمن های علمی

دکتر مجید قاسمی، رئیس شورای انجمن های علمی و رئیس دانشگاه خاتم نیز در این همایش، از پرداخت مالیات برای برگزاری همایش های انجمن های علمی انتقاد کرد و گفت: در «ششمین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور» به رسالت انجمن های علمی در تدوین راهبردهای کشور پرداخته شد و بحث اصلی آن بود که ذخیره مهم و گرانبهایی که حاصل زحمات چندین ساله علما و اندیشمندان رشته های مختلف است، چگونه می تواند در سیاست گذاری ها موثر باشد.

به گفته قاسمی، بحث این است که آیا آنچه در سطح اجرایی عمل می شود، منطبق با علم هست یا خیر و اگر بخواهیم این موضوع را محک بزنیم، چه کسانی بهتر از اعضای فرهیخته انجمن های علمی هستند که بتوانند خطرات و انحرافات مسیر را به مسئولین کشور انتقال دهند؟

رئیس شورای انجمن های علمی تأکید کرد: پیام همایش امروز آن است که انجمن های علمی اعتقاد دارند و مدعی اند که می توانند به اصلاح فرآیندها و تصمیمات مهم در سطح سیاست های کلان کمک کرده و نقش مؤثر خود را ایفا کنند. بر این اساس، هدف ما از برگزاری این همایش، باز کردن سرفصل ها و ارائه پیام محکمی به سیاست گذاران است، مبنی بر آنکه علم ناب و خالص انجمن های علمی در به کارگیری در سیاست گذاری های کشور مغفول مانده و انجمن ها وظیفه خود می دانند علم خالص، ناب و اصیل خود را عرضه کنند.

او با اشاره به اینکه کمیسیون انجمن های علمی مسئول ارتباط وزارت علوم با انجمن های علمی است و زیر نظر معاونت پژوهشی این وزارتخانه اداره می شود، یادآور شد: تاکنون بیش از ۷۷۰ همایش ملی از سوی این انجمن ها برگزار شده که جنبه علمی داشته است. این در حالی است که انجمن ها مجبور بودند بابت برگزاری این همایش ها مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند، در حالی که هیچ یک از اعضا بابت کاری که انجام دادند یک ریال هم دریافت نکرده بودند.

رئیس شورای انجمن های علمی در پایان، از برگزاری ۲۵۰ همایش بین المللی از سوی انجمن های علمی خبر داد و افزود: این انجمن ها ۸۸ نشریه در سطح بین المللی و ۳۲۰ نشریه در سطح علمی منتشر کردند و ۱۵۰۰ کارگاه آموزشی نیز برگزار کردند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی