یکشنبه, ۳ مهر(۷) ۱۴۰۱ / Sun, 25 Sep(9) 2022 /
           
فرصت امروز

در عرصه کسب و کار جایی برای سوالات نادرست و اشتباه نیست. شما به عنوان عضو یک شرکت باید در صورت نیاز فقط درباره نکات مهم سوال طرح کنید، در غیر این صورت خیلی زود اعتبارتان نزد مدیران و همکاران تان از بین خواهد رفت. بسیاری از افراد به این توصیه مهم توجه نشان نمی دهند. درست به همین خاطر خیلی زود در شرکت محل فعالیت شان به عنوان کارمندی معمولی شناخته می شوند. اگر شما قصد دارید برای آینده شغلی تان برنامه ریزی کنید، باید فقط در صورت نیاز و با دقت بالا سوالات تان را طرح کنید. به ویژه زمانی که با مدیران تان تعامل دارید، طرح سوال های دقیق اهمیت بالایی خواهد داشت. 

اگر شما به هنگام تعامل با رئیس تان در شرکت سوالات بی موردی را طرح کنید، به احتمال زیاد خیلی زود کارتان در شرکت موردنظر تمام خواهد شد. با این حساب در صورت نیاز شما باید برنامه ویژه ای برای طرح سوالات کاربردی از رئیس تان داشته باشید. 

سوالاتی که هرگز نباید از مدیران تان بپرسید

هدف اصلی در این مقاله بررسی نحوه تعامل با مدیران و رئیس های هر بخش شرکت به عنوان کارمند است. ما در این مقاله به جای اینکه برخی از توصیه های معمولی را به شما ارائه کنیم، سراغ سوالاتی رفته ایم که هرگز نباید آنها را طرح کنید. این امر به شما برای تعامل بهینه با مدیران شرکت ها کمک خواهد کرد. در ادامه برخی از مهم ترین سوالاتی که در صورت طرح کردن حسابی به دردسر خواهید افتاد و اعتبارتان خدشه دار خواهد شد، مرور خواهیم کرد. 

مطلب مرتبط: چالش های پیش روی مدیران عامل تازه کار و راه حل های آن

سوال درباره هر چیزی که به سادگی می توانید حل کنید

طرح سوال از مدیران کسب و کار باید در شرایط اضطراری صورت گیرد. اینکه شما درباره هر مسئله کوچکی به سراغ مدیر بخش تان بروید، هرگز ایده خوبی نیست. چنین کاری شما را به نوعی یک کارمند ناشی یا تازه کار معرفی خواهد کرد. انتظار از کارمندان حرفه ای توانایی برای ارائه کیفیت کاری بالا و در صورت نیاز طرح پرسش های کلیدی است، در غیر این صورت فرق شما با یک کارمند تازه کار چه خواهد بود؟

بسیاری از شرکت ها به هنگام استخدام نیروی کار تازه ابتدا برای چند ماه قرارداده ای کوتاه مدت را عقد می کنند. این امر برای ارزیابی کیفیت کاری فرد موردنظر و در نهایت تصمیم گیری درباره کیفیت کاری اش است. با این حساب شما باید به طور قابل ملاحظه ای در تلاش برای ارائه عملکردی عالی از خودتان در ماه های ابتدایی شروع به کارتان باشید. 

کار حرفه ای در شرکت شامل هماهنگی با انتظارات مدیران و همچنین کمک به همکاران در صورت نیاز است. اگر شما به طور مداوم سوالات ساده ای از دیگران بپرسید، به سرعت نسبت به توانایی و مهارت های تان شک و تردید ایجاد خواهد شد. این امر در نهایت شاید فرصت همکاری با برند موردنظر را از شما بگیرد. 

درآمد شما چقدر است؟

اگرچه آگاهی از میزان درآمد رئیس یا مدیر بالادستی شما یکی از انگیزه های فوق العاده برای کار بیشتر و تلاش برای ارتقای سازمانی است، اما طرح این سوال در عمل چندان جالب به نظر نمی رسد. هیچ کس در محل کار تمایلی برای صحبت کردن درباره میزان حقوقی که می گیرد، ندارد. این امر یکی از مسائل تقریبا شخصی برای بسیاری از افراد محسوب می شود. با این حساب اگر شما به دنبال تعامل با مدیران تان یا ایجاد رابطه ای نزدیک هستید، باید به طور قابل ملاحظه ای چنین سوالاتی را کنار بگذارید، در غیر این صورت به احتمال زیاد شانسی برای تعامل با افراد موردنظر نخواهید داشت. 

بسیاری از افراد به جای اینکه بر روی کارشان تمرکز کنند، به طور مداوم دنبال آگاهی از نکاتی هستند که چندان کاربردی نیست. میزان حقوق مدیران نیز برای شما چندان کاربردی و اثرگذار نخواهد بود. شما باید به بهترین شکل ممکن در تلاش برای بهبود کیفیت کاری و مهارت های خودتان باشید، در غیر این صورت دیگران به سرعت کیفیت کاری تان را زیر سوال خواهند برد. 

احترام گذاشتن به دیگران و حرفه ای گری در محیط کار فقط مربوط به تلاش بی وقفه برای عملکرد بهتر نیست. گاهی اوقات شما باید حریم شخصی دیگران را نیز به خوبی درک کنید. این امر شامل توجه به بحث حقوق دریافتی افراد و تلاش برای احترام گذاشتن به آنها با عدم طرح چنین سوالاتی است. 

بدون تردید وسوسه مربوط به آگاهی از میزان درآمد مدیران ارشد شرکت ها به سادگی قابل چشم پوشی نیست. اگر شما به طور قابل ملاحظه ای برای کشف این معما تمایل دارید، باید راهکارهایی به غیر از طرح سوال مستقیم را مدنظر قرار دهید. یکی از ابزارهای مناسب برای آگاهی از میزان متوسط حقوق مدیران در شرکت ها Pay Scale است. این ابزار به شما میزان متوسط حقوق مدیران شرکتی که در آن فعال هستید را بیان می کند. این امر با مقایسه وضعیت شرکت شما با دیگر موسسه های هم رده صورت می گیرد. بنابراین شاید میزان حقوق دقیق آنها را متوجه نشوید، اما دست کم چشم اندازی نسبی از درآمدشان خواهید داشت. بی شک این راهکار بسیار بهتر از طرح سوال به طور مستقیم خواهد بود. 

مطلب مرتبط: چالش مدیریت کسب و کار به عنوان کارآفرین

فالو کردن مدیران در شبکه های اجتماعی

آیا شما باید با رئیس تان در فیس بوک با دیگر شبکه های اجتماعی دوست باشید؟ این سوال بسیاری از اوقات پاسخ مشخصی به همراه ندارد. بسیاری از افراد در صورت مشاهده یک مدیر خوش اخلاق و خودمانی به سرعت اقدام به ارسال درخواست دوستی برای وی می کنند. این امر واکنشی طبیعی از سوی کارمندان محسوب می شود. نکته مهم اینکه از نقطه نظر فعالیت حرفه ای در محیط کسب و کار ورود به زندگی شخصی دیگران امر ممنوعی محسوب می شود. بنابراین شما باید مرز میان زندگی حرفه ای و شخصی را به خوبی مورد بررسی قرار دهید، در غیر این صورت شاید خیلی زود با مشکلات عمیقی مواجه شوید. 

بدون تردید برخی از مدیران از شبکه های اجتماعی برای تعامل کلی با افراد آشنا استفاده می کنند. این امر شامل اعضای خانواده، همکاران و حتی کارمندان می شود. در این صورت ارسال درخواست دوستی برای مدیرتان در شبکه های اجتماعی ایده چندان بدی نخواهد بود. نکته مهم در این میان توجه به نحوه استفاده مدیرتان از شبکه های اجتماعی است. اگر وی از پلتفرم موردنظر برای تعامل صرف با اعضای خانواده و دوستان نزدیکش استفاده می کند، دلیلی برای تعامل با وی وجود ندارد. 

اغلب اوقات تلاش برای تعامل با مدیران در خارج از محیط کار و به ویژه شبکه های اجتماعی به نوعی «منطقه خاکستری» محسوب می شود. بنابراین بهترین ایده در این میان صرف نظر از چنین کاری است. بنابراین زحمت طرح چنین پرسشی برای ارسال درخواست دوستی به مدیران تان در فیس بوک یا دیگر شبکه های اجتماعی را ندهید. 

آیا دوست دارید با هم وقت بگذرانیم؟

صمیمی شدن با مدیران و به طور کلی همکاران ایده مناسبی است، اما نباید خیلی در این میان زیاده روی کرد. بسیاری از افراد به طور عمومی بسیار اجتماعی هستند. این دسته از انسان ها خیلی سریع با همه آشنا شده و طرح دوستی می ریزند. نکته اساسی در اینجا تلاش برای شناسایی درست طرف مقابل است. اگر شما بدون هیچ دلیلی به دنبال دوستی با مدیران تان باشید، به احتمال زیاد آنها به شما مشکوک خواهند شد. 

همانطور که پیش از این بیان شد، شما باید به طور قابل ملاحظه ای تفاوت میان حوزه حرفه ای کسب و کار و دیگر بخش ها را درک کنید، در غیر این صورت بسیاری از تعاملات تان در بازار با چالش رو به رو می شود. یکی از نکات مهم در این میان تلاش برای تعامل با مدیران به طور حرفه ای و استاندارد است. بدون تردید مشاهده مدیری که با کارمندش به پیک نیک برود، امر بسیار نادری است. بنابراین شما با طرح چنین سوالی در عمل ریسک بزرگی را متحمل شده اید. با این حساب توصیه ما به شما صرف نظر از چنین سوالی در محیط کار است. 

افزایش حقوق بدون دلیل 

افزایش حقوق همیشه باید با دلیل مشخصی صورت گیرد. بسیاری از کارمندان پس از یک سال کار سخت و کسب تجربه اقدام به درخواست برای افزایش حقوق می کنند. این امر در صورت منطقی بودن از سوی مدیر موردنظر پیگیری شده و در نهایت افزایشی در حقوق کارمند ماجرا صورت می گیرد. نکته مهم در این میان تلاش برای ارزیابی شرایط و سپس ارائه درخواست برای افزایش حقوق است، در غیر این صورت شما شانسی برای افزایش به موقع حقوق تان نخواهید داشت. همچنین فرصت های بعدی برای طرح چنین درخواستی را نیز بر هم می زنید. 

مطلب مرتبط: چالش های مدیریت کسب و کارها

اگر شما هیچ دلیلی برای ارائه درخواست مبنی بر افزایش حقوق تان ندارید، نباید بی جهت سوالی درباره این نکته داشته باشید. این امر وضعیت حرفه ای شما را به طور قابل ملاحظه ای در نگاه مدیرتان خدشه دار خواهد کرد. بنابراین ایده مناسب در این بین تلاش برای پیدا کردن فرصت مناسب و همچنین دلایل کافی برای طرح درخواست افزایش حقوق است، در غیر این صورت به احتمال زیاد شما شانسی برای قبول درخواست تان نخواهید داشت. 

آیا مطمئن هستید؟

سوال کردن درباره اینکه آیا مدیرتان از انجام یک کار یا ایده مطمئن است، همیشه کار خوبی نیست. بسیاری از کارمندان نسبت به ایده های مدیران شان همیشه شک دارند. چنین امری شاید ناشی از تجربه های قبلی در زمینه کسب و کار با کلی دردسر باشد. در این صورت شما به تدریج بدل به فردی بدبین شده اید. نکته مهم در این میان ضرورت رفتار با احترام با دیگران و به ویژه مدیرتان در حوزه کسب و کار است. این امر باید به طور قابل ملاحظه ای از سوی شما مدنظر قرار گیرد، در غیر این صورت هیچ شانسی برای تاثیرگذاری بر روی وضعیت کاری تان نخواهید داشت. 

اطمینان از ایده رئیس بخش یا شرکت برای اجرای یک استراتژی باید با دقت بالایی صورت گیرد. بدون تردید در محیط های عمومی مثل جلسه هایی که اعضای زیادی از شرکت در آن حضور دارند، طرح چنین سوالی همیشه چالش برانگیز خواهد بود. بنابراین شما باید اندکی خوددار باشید. بهترین ایده در این میان طرح سوال موردنظر به هنگام دیدارهای یک نفره است. اینطوری مدیرتان احساس ناخوشایندی از سوال تان نخواهد داشت. 
درخواست برگه معارفه در صورت عملکرد ضعیف در شرکت

برگه معارفه به طور معمول برای استخدام در یک شرکت تازه مورد استفاده قرار می گیرد. این برگه را کارمندان برای اطمینان محل کار تازه شان از کیفیت کاری خود تهیه می کنند. نکته مهم اینکه شما باید نامه موردنظر را از محل کار سابق تان اخذ کنید. این امر شرایط را تا حد زیادی دشوار خواهد کرد. 

اگر شما سابقه کاری خوبی در شرکت قبلی تان داشته باشید، تهیه برگه معارفه حتی پس از خروج از شرکت نیز کار چندان سختی نخواهد بود. نکته مهم در این میان توجه به شرایطی است که شما در شرکت عملکرد خوبی نداشته اید. بدون تردید حتی بهترین کارمندان دنیا هم گاهی اوقات در یک شرکت خوب جا نمی افتند یا عملکردشان چنگی به دل نخواهد زد. در این صورت پیدا کردن یک کار تازه ایده خوبی خواهد بود. همچنین باید توجه داشت که در صورت تلاش برای خروج از شغل فعلی در شرایطی که کیفیت کاری تان خوب نیست، درخواست برای برگه معارفه چندان حرفه ای نخواهد بود. 

شاید مدیر شما برگه معارفه خوبی برای شما تهیه کند، اما از آنجایی که دنیای کسب و کار کوچک است و مدیران شرکت ها با هم تعامل دارند، به احتمال زیاد شما خیلی زود به عنوان فردی که قبلا در یک شرکت تجربه کار ناموفق داشته به شهرت خواهید رسید. بنابراین بهترین ایده در این میان تلاش برای نادیده گرفتن برگه معارفه و تلاش برای تمرکز بر روی همکاری های موفق قبلی با دیگر برندها در رزومه تان است. این امر امکان پیدا کردن یک شغل تازه که با مهارت های تان هماهنگ باشد را افزایش می دهد. 

مطلب مرتبط: ویژگی های مدیران موفق

امروزه بسیاری از افراد در محیط کار مشغول تعامل با یکدیگر هستند. در این میان تعامل با مدیران سخت تر از هر نکته دیگری محسوب می شود. اگر شما به دنبال تعامل با مدیران تان هستید، باید برخی از نکات اساسی را مدنظر قرار دهید. مهم ترین نکته در این میام مربوط به سوالاتی است که نباید از آنها بپرسید. اگر شما برای تعامل با مدیرتان حساسیت زیادی به خرج می دهید، به احتمال زیاد نکات مورد بحث در این مقاله کاربرد بالایی برای شما خواهد داشت. 

منبع : theladders
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/X7seEYs2
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه