سه شنبه, 25 تیر 1398 - 19:00

مقامات اندونزی سعی دارند تا این کشور را به عنوان مقصدی جذاب برای خودروسازان بین المللی معرفی کرده و به مرکز تولید خودروهای برقی در منطقه جنوب شرق آسیا تبدیل کنند.

به گزارش زومیت، شرکت خودروسازی تویوتا به عنوان بزرگ ترین خودروساز جهان که اخیرا از برنامه های خود برای افزایش میزان محبوبیت خودروهای برقی رونمایی کرده است، انتظار دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی نیمی از محصولات خود را برقی تولید کند. این موضوع در حالی از سوی تویوتا اعلام شده است که پیش تر، سال ۲۰۳۰ به عنوان هدف این خودروساز برای رسیدن به آمار مذکور اعلام شده بود.

سرمایه گذاری تویوتا توسعه خودروهای برقی

شاید تویوتا همواره خودروساز سنتی و مخالف تغییر به نظر برسد، اما این بار ظاهرا داستان طور دیگری رقم خورده و این شرکت در پشت صحنه تلاش های خستگی ناپذیری برای حضور در صف اول بازار رو به تغییر خودروی جهان صورت داده است. این تلاش ها در شرایطی صورت می پذیرد که مدیران تویوتا تلاش می کنند تا با اتخاذ سیاست های مناسب از جایگاه محصولات خود در آینده و در صورت تضعیف، جایگاه خودروهای برقی و تکنولوژی به کاررفته در آنها محافظت کنند.

ژاپنی ها برای حضور جدی در بازار و توسعه فناوری خودروهای الکتریکی، باید سرمایه چشمگیری را اختصاص دهند. براساس برنامه ریزی های صورت گرفته تویوتا ظرف چهار سال آینده، ۲ میلیارد دلار برای توسعه و تولید خودروهای الکتریکی، به ویژه نوع هیبریدی در اندونزی سرمایه گذاری خواهد کرد. البته تویوتا هم اکنون به صورت رسمی در این خصوص اظهار نکرده است. در حقیقت، نخستین بار خبرگزاری رویترز به نقل از لوهوت پاندجیتان، وزیر امور دریایی اندونزی خبر سرمایه گذاری تویوتا را منتشر کرد، اما با انعقاد توافق نامه ای میان آکیو تویودا، مدیرعامل تویوتا و پاندجیتان، وزیر امور دریایی اندونزی، خبر یادشده به صورت ضمنی تأیید شد.

در همین رابطه و پس از درز خبر حضور تویوتا در اندونزی، این شرکت با انتشار بیانیه ای رسمی اعلام کرد:

براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در حد فاصل سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ میلادی شرکت تویوتا حجم سرمایه گذاری خود در اندونزی را به میزان ۲ میلیارد دلار افزایش خواهد داد.

در ادامه این بیانیه آمده است که تعهد دولت اندونزی به توسعه و گسترش استفاده از خودروهای برقی و انرژی های جایگزین، این کشور را به کاندیدای اصلی تویوتا برای اجرایی کردن طرح توسعه و افزایش تولید خودروهای برقی خود تبدیل کرده است.

کارشناسان و فعالان صنعت خودرو بر این عقیده اند که روابط تجاری گسترده تویوتا با اندونزی و همچنین سرعت زیاد گسترش بازار خودروی این کشور از جمله دلایل اصلی تصمیم مدیران ارشد تویوتا به افزایش میزان سرمایه گذاری خود در این کشور مهم جنوب شرق آسیا است. این در شرایطی است که اندونزی طی سال های اخیر و به توجه به توانایی های صنعتی و دسترسی کشور به مواد خام موردنیاز ظرفیت تولیدات صنعتی خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده است و شرکت ها و تولید کنندگان بزرگ را به حضور و سرمایه گذاری در این کشور تشویق می کند.

در این راستا و به گزارش خبرگزاری رویترز، اندونزی به عنوان بزرگ ترین اقتصاد جنوب شرق آسیا با در اختیار داشتن ذخایر قابل توجهی از سنگ نیکل که یکی از اساسی ترین مواد تشکیل دهنده باتری های لیتیوم یون مورد استفاده در خودروهای برقی به شمار می رود، به دنبال جذب خودروسازان بین المللی برای انتقال خطوط تولید خودروهای برقی خود به این کشور است.

مقامات اندونزی که در حال حاضر دومین تولیدکننده خودرو در منطقه جنوب شرق آسیا به شمار می رود، پیش بینی می کنند که این کشور می تواند در سال های پیش رو و با توجه به افزایش روزافزون تقاضا برای خودروهای برقی و هیبریدی، به بزرگ ترین مرکز تولید این خودروها در جنوب شرقی آسیا بدل شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید