شنبه, 21 ارديبهشت 1398 - 19:01

خسروشاهی به وعده اش عمل کرد

یک سال و نیم پیش که دارا خسروشاهی سکان هدایت اوبر را در دست گرفت نزدیک ترین هدف خود را عرضه عمومی سهام اوبر تا سال ۲۰۱۹ اعلام کرد. حالا او به وعده اش عمل کرده است.

به گزارش دیجیاتو، در یکی از قابل پیش بینی ترین اتفاقات مربوط به بازار بورس آمریکا، این شرکت اشتراک گذاری ماشین روز گذشته هر سهم خود را با قیمت ۴۲ دلار به صورت عمومی عرضه کرد که البته این رقم پایین تر از مبلغ ۴۵ دلار در نظر گرفته شده برای آن پیش از عرضه بود.

سهام اوبر بازار بورس آمریکا

در طول نخستین روز از عرضه عمومی سهام اوبر اتفاقات چندان مثبتی برای کمپانی تحت مدیریت خسروشاهی نیفتاد و ارزش سهام آن از ۴۴.۷۴ دلار در ابتدای روز به رقم ۴۱.۵۷ دلار در انتهای روز رسید که افتی ۷.۶درصدی داشت.

در زمان بسته شدن بورس آمریکا، ارزش اوبر با افزایش ۸.۱ میلیارد دلاری به رقم ۷۶.۵میلیارد دلار رسید. این ارقام گرچه در نگاه نخست شگفت انگیز به نظر می رسند، اما به مراتب پایین تر از انتظارات اولیه یعنی رقم ۱۲۰ میلیارد دلار هستند و تفاوت چندانی با ارزش ۷۶ میلیارد دلاری اوبر در زمان خصوصی بودنش ندارند، اما آنطور که در اسناد ارائه شده به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ذکر شده بود قیمت پیش بینی شده اوبر برای هر سهم برابر با ۴۴ تا ۵۰ دلار بود.

گفته می شود مسائل متعددی اوبر را بر آن داشته که پیش بینی قیمتی تا این اندازه محافظه کارانه ارائه کند. لیفت که شرکت رقیب اوبر محسوب می شود از اوایل امسال که سهامش را به شکل عمومی در آورد با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند. در روز سه شنبه هفته گذشته لیفت گزارش مالی سه ماهه نخست سال مالی تازه خود را منتشر کرد که نتایجی بدتر از حد انتظار را نشان می داد و براساس آن اوضاع این شرکت بعد از عرضه عمومی سهامش ابدا تغییری نداشته و چه بسا وخیم تر شده است.

اما عرضه دیرهنگام سهام اوبر به بازار بورس به اعتراضات در صنعت اشتراک گذاری ماشین دامن زد و توجه ناخواسته عموم را به اقدامات داخلی این شرکت در عرصه کسب و کار معطوف کرد. رانندگان اوبر اعتراضاتی سراسری را برای درخواست حقوق بالاتر و شرایط کاری بهتر به راه انداختند که تصاویر مربوط به این اعتراضات در نشریات مختلف دنیا بازتاب یافت.

این شرکت اخیرا توافقی را با جمعیت ۶۰۰ هزار نفری از رانندگانش در آمریکا داشت که خواهان فعالیت برای اوبر به عنوان کارمند بودند نه پیمانکار مستقل. شرح توافق اوبر با این راننده ها هم در اسناد مربوط به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا قابل مشاهده بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید