دوشنبه, ۶ بهمن(۱۱) ۱۳۹۹ / Mon, 25 Jan(1) 2021 /
           
فرصت امروز

چه مناطقی پیشگام های شهر آینده خواهند بود

11 ماه پیش ( 1398/11/10 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : لوک دارمل  

بدون شک تاکنون شهرهای آینده را تنها در فیلم ها مشاهده کرده اید. اگرچه ممکن است تحقق آن را به 100 سال آینده بدانید، با این حال برای عملی شدن این رویا، مدت زمان زیادی باقی نمانده است. تاکنون نظریات مختلفی ارائه شده و افرادی نظیر ران هرون، معمار انگلیسی مفاهیمی نظیر شهر متحرک را مطرح کرده اند، با این حال یکپارچه شدن همه چیز در یک مکان، بدون شک چالش اصلی خواهد بود. اگرچه نگاه-ها نسبت به شهر هوشمند متفاوت است، با این حال وجود چند ویژگی نظیر بالاترین سطح تکنولوژی، همگام بودن کامل با محیط زیست، استفاده از انرژی های پاک و تجدید پذیر از جمله مواردی محسوب می شود که شاکله اصلی چنین شهرهایی را شکل خواهد داد. بدون شک آگاهی با مواردی که به زودی به عنوان شهر آینده معرفی می شود، جذابیت بالایی را به همراه خواهد داشت. در همین راستا به بررسی پنج طرح موجود خواهیم پرداخت.

1-Woven City ژاپن

شهرهای آینده

ژاپن یک کشور پیشرفته محسوب می شود که برندهای آن در تمامی جهان شناخته شده است. معروف ترین آن نیز تویوتا است که به عنوان برترین برند خودروسازی جهان معرفی می شود. برترین بودن خود دلیلی برای انجام طرح های نوآورانه خواهد بود. به همین خاطر نیز مدیران این شرکت در مراسم CES 2020 از طرح خود صحبت کردند که مورد توجه بسیاری قرار گرفت. معنای آن شهر بافته شده بوده و قرار است تا سال دیگر از آن رونمایی شود، با این حال هنوز مشخص نیست که 2000 نفری که قرار است در این شهر زندگی کنند، از چه قشر و یا اقشاری خواهند بود. در نهایت در این شهر علی رغم تمام تکنولوژی ها قرار است تا بیش از هر چیزی بر روی خودران بودن تمام خودرو ها تمرکز شود. درواقع احداث این شهر نوعی اقدام تبلیغاتی نیز محسوب می شود. طراحی آن نیز برعهده بارک اینگلز، معمار دانمارکی گذاشته شده که طرح-های جهانی نظیر خانه لگو را انجام داده است و یک چهره کاملا شناخته شده است.

مطلب مرتبط: شهر هوشمند: فرصتی بی نظیر برای کارآفرینی

2-Belmont آمریکا

بیل گیتس برای طرح های بزرگ و آینده نگرانه خود مشهور است. وی پس از اعلام بازنشستگی از مدیریت مایکروسافت چنین اقداماتی را با جدیت پیگیری می کند. شهر هوشمند آبالت آریزونا نیز یکی از این موارد محسوب می شود که با سرمایه شخصی 80میلیون دلاری، مراحل اولیه آن در حال انجام است. وی هدف از این طرح را کمک به برطرف شدن برخی از مشکلات جهانی عنوان کرده است. جمعیت تخمینی آن نیز بالغ بر 190 هزار نفر پیش بینی شده است. در این شهر قرار است تا تمامی نیاز ها مورد توجه قرار گیرد که این امر به معنای احداث مدارس و دانشگاه ها نیز خواهد بود. با توجه به نظرات جالب آقای گیتس در زمینه آموزش، بدون شک باید شاهد انقلابی در این عرصه باشیم، با این حال برای این شهر در راستای حمایت از شرکت مایکروسافت، قوانینی طرح شده است که سیستم ها تنها با ویندوز قابل استفاده خواهند بود.

3-Neom عربستان سعودی

نکته جالب طرح شهر آینده عربستان این است که بر روی کنترل نژادی نیز فعالیت-هایی انجام خواهد شد تا تمامی افراد این شهر از سلامت کافی برخوردار باشند. در این شهر تمام مصداق های هوشمندبودن رعایت خواهد شد و برنامه ریزی برای اختصاص بودجه 500 میلیارد دلاری خود به خوبی بزرگی ابعاد این پروژه را به اثبات می رساند. به همین خاطر عربستان را باید میزبان نخستین شهر آینده با جمعیتی میلیونی دانست. جالب است بدانید که وال استریت ژورنال از این طرح به عنوان رویایی بیش از حد بلندپروازانه یاد کرده است. به همین خاطر هنوز اطمینان لازم از به نتیجه رسیدن آن وجود ندارد.

4-Forest City مالزی

نخستین موردی که قرار است در شهر آینده مالزی مشاهده کنید، ادغام شدن طبیعت در همه چیز خواهد بود. درواقع حتی در ساختمان برج ها نیز شاهد پوشش گیاهی فوق العاده زیاد هستید. به نحوی که از فاصله دور تشخیص آن با یک درخت سخت خواهد شد. درواقع طبیعت دوست ترین شهر آینده را باید متعلق به کشور مالزی دانست. همچنین قرار است که در این شهر هیچ خودرو پارک شده در کنار خیابان به چشم نخورد و میزان اتلاف هر چیزی به عدد باورنکردنی صفر برسد. برای مثال در این شهر حتی یک درصد اتلاف غذایی وجود نخواهد داشت. در این راستا طرح های بسیاری وجود دارد که افراد در بالاترین سطح سلامت باشند. در نهایت سرعت در انجام کارها، بسیار بالا بوده و در چند دقیقه اقداماتی که به ساعت ها زمان نیاز دارد، انجام داده خواهد شد، با این حال برای اتمام این پروژه سال 2035 اعلام شده است که زمان نسبتا زیادی محسوب می شود.

مطلب مرتبط: شهر آینده ، شهروند هوشمند می‌ خواهد

5-Sidewalk Labs کانادا

یکی از زیرمجموعه های شرکت آلفابت به نام سایدواک لبز، طرحی برای ساخت شهر آینده در کانادا ارائه کرده که قرار است در شهر تورنتو به اجرا گذاشته شود. در این شهر خیابان ها متحرک بوده و این امر باعث افزایش سرعت تردد و کاهش خستگی خواهد شد. درواقع تاکید اصلی در این شهر بر روی حمل ونقل است، با این حال از همین الان با توجه به این امر که گوگل در پشت صحنه اجرای این طرح قرار دارد، نگران امنیت حریم شخصی خود هستند. به همین خاطر به نظر می رسد که باید شاهد برنامه مدیران این شرکت برای اعتمادسازی باشیم. با توجه به این امر که در رابطه با طرح فوق هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد، اطلاعات بیشتری از آن منتشر نشده است.

منبع : digitaltrends
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/j5l4kR0f
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه