دوشنبه, ۱۷ بهمن(۱۱) ۱۴۰۱ / Mon, 6 Feb(2) 2023 /
           
فرصت امروز
بازاریابی موفق در شبکه های اجتماعی

چرا هر بازاریابی باید از استوری در شبکه های اجتماعی استفاده کند؟

3 سال پیش ( 1398/2/25 )
پدیدآورنده : علی آل علی   پدیدآورنده : مایکل دل گیگانته  

امروزه بازاریاب های فعال در زمینه شبکه های اجتماعی ابزارهای بسیار متنوعی در اختیار دارند. از نرم افزارهای ویرایش متن و تصویر گرفته تا برگزاری کنفرانس آنلاین و خلق نمودارهای گرافیکی، همگی کار را برای بازاریاب ها ساده کرده اند. چالش اصلی پیش روی بازاریاب ها در زمینه ابزارهای کمکی توسعه سریع آنهاست. به این ترتیب گاهی اوقات سرعت بالای معرفی و توسعه ابزارها موجب عقب ماندگی بسیاری از بازاریاب ها می شود. یکی از ابزارهای تازه در دسترس بازاریاب ها سرویس استوری در بسیاری از پلتفرم های اجتماعی است.

نخستین بار شبکه اجتماعی اسنپ چت از سرویس استوری رونمایی کرد. با این حال به زودی از سوی فیس بوک و اینستاگرام نیز معرفی شد. این ابزار به کاربران امکان ساخت و بارگذاری کلیپ های کوتاه یا تصاویر همراه با جلوه های ویژه منحصر به فرد را می دهد. نکته مهم درخصوص ناپدیدشدن استوری ها پس از گذشت 24 ساعت است. به این ترتیب ماهیت استوری ناپایدار است. استوری درست مانند پست های معمولی است. با این حال فرمت منحصر به فرد آن در کنار ماهیت کوتاه مدت اش جلوه ای تازه بدان می دهد.

بازاریابی موفق شبکه های اجتماعی

استفاده درست از استوری ها در شبکه های اجتماعی چالش های زیادی برای برخی بازاریاب ها ایجاد کرده است. مهم ترین مسئله پیش روی برندها و بازاریاب ها شیوه درست استفاده از استوری برای جذب مخاطب به حساب می آید. در حقیقت، برخی از برندها به صورت دسته جمعی به فرمت استوری بی توجه هستند. بدون تردید چنین اقدامی بسیار غیرمنطقی محسوب می شود. این اشتباه وضعیت بازاریابی برندها را با مشکلات زیادی مواجه خواهد کرد. دلیل آن نیز میزان بالای انتقال هیجان از طریق استوری است.

به راستی چرا استوری برای بازاریابی بسیار مهم است؟ در این مقاله به بررسی 10 دلیل عمده در این زمینه خواهیم پرداخت.

1. مردم عاشق استوری هستند

اگرچه بسیاری از مردم مهارت های زیادی در زمینه استفاده از شبکه های اجتماعی ندارند، با این حال علاقه زیادی به بخش استوری پیدا کرده اند. براساس بررسی ای موسسه تبلیغاتی TechCrunch سرویس استوری یکی از بیشترین نرخ های رشد در میان کاربران را تجربه کرده است. به این ترتیب روزانه 450 میلیون کاربر در واتس اپ، 300میلیون در اینستاگرام و 150 میلیون در فیس بوک به انتشار استوری می پردازند. بی شک این حجم از توجه به استوری در میان کاربران به معنای لزوم فعالیت بازاریاب ها با اتکا به آن است.

مطلب مرتبط: 7 گام برای بازاریابی تاثیرگذار در شبکه های اجتماعی

2. استوری بهترین موقعیت را دارد

افزایش محبوبیت استوری ها در میان کاربران موجب نمایش آن در بهترین موقعیت رابط کاربری اغلب پلتفرم ها شده است. به عنوان مثال، در اینستاگرام نوار مخصوص نمایش استوری در بالای صفحه اصلی قرار دارد. به این ترتیب کاربران به عنوان نخستین المان با نوار استوری ها مواجه خواهند شد. بدون تردید این موقعیت نمایشی مطلوب تاثیر انکارناپذیری در توسعه هرچه بیشتر بخش استوری دارد. همچنین ویژگی نمایش خودکار و پشت سر هم استوری ها برای کاربران زحمت انتخاب جداگانه را کم می کند. به این ترتیب معمولا کاربران بیش از یک استوری را در زمانی اندک مشاهده می کنند. همه ما تجربه مشاهده چندین استوری پشت سر هم را داریم. این در حالی است که مطلب فوق در مورد مشاهده پست ها متفاوت است.

3. استوری فرصت درخشش برندمان را فراهم می کند

یکی از مزیت های کلیدی استفاده از استوری ایجاد فرصتی طلایی برای درخشش برندمان است. این امر از یک نظر اهمیت بالایی دارد. در واقع، بازاریاب ها هنوز به طور کامل به سوی استوری جهت گیری نکرده اند، بنابراین برای برندهای نوآور هنوز میدان رقابت شلوغ نشده است. اندکی ایده پردازی در تولید محتوای استوری به سادگی برند ما را مشهور خواهد کرد. وقتی اغلب بازاریاب ها مشغول تمرکز بر روی محتوای متنی و پست ها هستند، توجه به بخش استوری مزیت بالایی برای برند ما به ارمغان خواهد آورد. بدون تردید در آینده رقابت بازاریابی و تبلیغات در بخش استوری شدیدتر خواهد شد. با این حال اکنون فرصت مناسبی برای برندهای مختلف جهت کسب شهرت سریع و گسترده وجود دارد.

4. استوری توجه افراد تاثیرگذار را جلب می کند

امروزه بسیاری از افراد تاثیرگذار در شبکه های اجتماعی به استوری توجه ویژه ای دارند. با توجه به گزارشی از سوی موسسه Klear، اکنون نزدیک به 33درصد از محتوای تبلیغاتی و دارای اسپانسر در فضای پلتفرم های اجتماعی از سوی افراد تاثیرگذار تولید می شود. نکته جالب اینکه اغلب چنین محتواهایی تحت فرمت استوری منتشر می شود. براساس پیش بینی ها، در سال 2019 روند توجه افراد تاثیرگذار به استوری ها بیشتر می شود، بنابراین به عنوان یک بازاریاب حرفه ای باید توجه بیشتری به این سرویس نشان دهیم. چنین جهت گیری همکاری با افراد تاثیرگذار را بسیار ساده تر خواهد کرد.

5. استوری مناسب سلیقه نسل جوان است

در حالی که بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی علاقه مند به سرویس استوری هستند، نسل جوان آن را بسیار کاربردی تر یافته است. 73درصد از جوانان آمریکایی به طور مداوم در اسنپ چت استوری بارگذاری می کنند. از این میان 70درصد نیز تجربه بارگذاری استوری در اینستاگرام را دارند. البته در این میان نسل میانسال نیز فعالیت جالبی داشته است. 53درصد از افراد میانسال در آمریکا در اسنپ چت و 60درصد در اینستاگرام استوری می گذارند.

مطلب مرتبط: روانشناسی بازاریابی در شبکه های اجتماعی

استوری در شبکه اجتماعی

6. استوری بر روی اکنون تمرکز دارد

چه چیزی استوری را از دیگر قالب های محتوایی در شبکه های اجتماعی متفاوت می سازد؟ براساس یک سنت قدیمی در میان بازاریاب ها، هر چیز ناپدیدشونده ای به درد تبلیغات نمی خورد. با این حال سرویس استوری چنین انگاره قدیمی را به چالش کشیده است. اگرچه شاید هنوز هم استوری گزینه عالی برای بازاریابی نباشد، با این حال برای اعلام خبرهای فوری و رونمایی از رویدادهای نه چندان بزرگ مناسب به نظر می رسد. به علاوه، ماهیت ناپایدار استوری ها انتظارات مخاطب از کیفیت محتوا را نیز کاهش می دهد.

7. استوری به راحتی از طریق گوشی همراه خلق می شود

نخستین شبکه های اجتماعی ویژه رایانه های شخصی بودند. اکنون نیز با نگاهی به بسیاری از پلتفرم های اجتماعی (فیس بوک، توییتر و یوتیوب) ریشه آنها را در رایانه های شخصی خواهیم یافت. سرویس استوری تقریبا نخستین سرویس کاملا سازگار برای گوشی های هوشمند به حساب می آید. اسنپ چت با معرفی این سرویس جلوه و جایگاه ویژه ای به کاربران گوشی های هوشمند داد. جابه جایی در میان استوری ها نیز بسیار راحت است. با کشیدن انگشت بر روی صفحه امکان نمایش استوری های بعدی یا قبلی وجود دارد. سهولت رابط کاربردی استوری در پلتفرم های مختلف نقش انکارناپذیری در محبوبیتش ایفا می کند.

8. استوری هم طبیعی و هم تبلیغاتی است

بسیاری از بازاریاب ها سرویس استوری را بخشی ویژه برای توسعه طبیعی برندها می دانند. با این حال در اغلب شبکه های اجتماعی امکان پرداخت هزینه تبلیغاتی به منظور نمایش بیشتر استوری وجود دارد. خوشبختانه با سرمایه گذاری پلتفرم های اجتماعی بر روی هوش مصنوعی الگوریتم شان به ساده ترین شیوه استوری های هماهنگ با سلیقه کاربران به دست شان می رسد. به این ترتیب دیگر خبری از نارضایتی کاربران نسبت به مشاهده مطالب نامرتبط نخواهد بود.

9. استوری در حال پیچیده شدن است

بدون توجه به پلتفرم مورد نظر، سرویس استوری فرصت های بسیار زیادی به روی کاربران و برندها گشوده است. استفاده از فیلترهای مختلف، برگزاری نظرسنجی و طرح پرسش های کلیدی از جمله مهم ترین امکانات بخش استوری به حساب می آید. همچنین این بخش از المان های گوناگونی نظیر اموجی، گیف و موسیقی نیز پشتیبانی می کند. بدون تردید بارگذاری استوری همراه با موسیقی جذاب به هیجان آن اضافه می کند. امری که شاید تا همین چند سال پیش به هیچ وجه امکان پذیر نمی رسید. نکته مهم در استفاده از بخش استوری تلاش برای القای تجربه ای منحصر به فرد برای مخاطب هدف است. به این ترتیب میزان علاقه کاربران به محتوای ما و برندمان افزایش خواهد یافت.

مطلب مرتبط: بازاریابی در شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

10. استوری میزان خلاقیت را افزایش می دهد

بدون تردید در بخش های قبلی به نکات بسیار مهمی پرداختیم. با این حال مزیت اصلی استوری هیجان و اصالتش است. این دو مزیت دقیقا همان کیفیت های مورد نظر کاربران در عصر کنونی محسوب می شود. امکان استفاده ساده، به کارگیری محتوای چندگانه و همچنین عدم احساس فشار برای ارائه محتوایی با کیفیت بسیار بالا از جمله ویژگی های جذاب بخش استوری برای بازاریاب هاست. همچنین به دلیل ساختار منحصر به فرد استوری میزان خلاقیت کاربران نیز تقویت می شود. طراحی یک استراتژی موثر بازاریابی در شبکه های اجتماعی بدون توجه به تاثیرگذاری و قدرت سرویس استوری امکان ناپذیر است. استفاده درست از بخش استوری میزان جذب مخاطب را به طور بی سابقه ای افزایش می دهد.

منبع : noobpreneur
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/au3KVwO8
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه