شنبه, ۱۸ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۰ / Sat, 8 May(5) 2021 /
           
فرصت امروز

فناوری در طول سال ‎های اخیر بسیاری از کارها و نیازهای انسان را کاهش داده است. عرصه کسب و کار در این میان بیشترین تاثیر از توسعه فناوری را پذیرفته است. امروزه دیگر نیازی به پیگیری بسیاری از فرآیندهای کاری به صورت شخصی و همراه با نظارت عامل انسانی نیست. فناوری ‎های نوین در زندگی شخصی نیز نفود قابل توجهی پیدا کرده‎ اند. یکی از نمودهای اصلی این امر نحوه یافتن پاسخ ‎های مربوط به پرسش ‎های کاربردی مردم است. اکنون یک جست ‎وجوی ساده در گوگل پاسخ تمام پرسش‎ های کاربران را فراهم می ‎سازد. بسیاری از کسب و کارها در شرایط کنونی وضعیت بسیار ساده‎ تری پیدا کرده ‎اند. نکته مهم در این میان تداوم کار سخت و پشت سر هم از سوی برخی از کارآفرینان و حتی کارمندان است.

بسیاری از برندها کار سخت و مداوم را نوعی ارزش و مزیت رقابتی ارزیابی می ‎کنند. بسیاری از کسب و کارهای موفق در طول دهه‎ های متمادی با همین شیوه موفق به جلب نظر مخاطب هدف و حضور در بازارهای مختلف شده ‎اند. توسعه فناوری در این میان فقط حجم کاری چنین شرکت ‎هایی را افزایش می ‎دهد. هدف اصلی چنین کسب و کارهایی انجام بیشترین کار در کمترین زمان ممکن است.

کار بیش اندازه سلامت سابقه حرفه ای کارمندان مضر

بدون تردید فعالیت طولانی در طول روز دشواری ‎های بسیار زیادی دارد. اغلب کارمندان پس از یک روز خسته کننده کار پرفشار دیگر حوصله و انرژی لازم برای رسیدگی به زندگی شخصی را ندارند. درست به همین دلیل تعداد اندکی از افراد توانایی فعالیت بلندمدت در شرکت ‎هایی با فشار کاری بالا را دارند. تاثیر منفی کار فراوان بر روی سلامت، روحیه و توان ذهنی افراد انکارناپذیر است. بنابراین شاید با کار طولانی و خسته‎ کننده در عمل کیفیت کاری افراد کاهش پیدا کند.

مطلب مرتبط: کار بیش از اندازه به سلامت و بهره وری شما آسیب می رساند

بدون تردید اغلب کارآفرینان نسبت به ضررهای کار طولانی و پشت سر هم آگاهی دارند. نکته مهم در این میان غفلت ارادی برندها نسبت به این نکته است. هنوز هم بسیاری از برندها در تلاش برای حضور موفق در بازارهای مختلف اقدام به تعیین قواعد سفت و سخت می ‎کنند. شاید این امر در وهله نخست طبیعی به نظر برسد، اما همانطور که در بخش فوق تاکید کردیم، در بلندمدت تاثیر منفی بر روی وضعیت کارمندان و حتی شرکت دارد.

امروزه مطالعات بسیار زیادی بر روی نحوه فعالیت کاری مناسب صورت گرفته است. بدون شک هیچ راهکار یگانه ‎ای برای بهبود کیفیت کاری شرکت ‎ها وجود ندارد. نکته مهم در این میان ضرورت توجه به تعادل میان زندگی حرفه ‎ای و شخصی کارمندان است. در غیر این صورت شرکت ‎ها پس از دوره‎ ای کوتاه از موفقیت با سختکوشی کارمندان به طور ناگهانی با شکست مواجه خواهند شد. متاسفانه بسیاری از برندها نسبت به این نکته توجه ندارند. همین امر موضوع اصلی مقاله کنونی را شکل داده است. در ادامه به بررسی برخی از مهمترین ضررهای کار بیش از اندازه برای کارمندان و شرکت ها خواهیم پرداخت.

برخی از کسب و کارها ضررهای کار فشرده را فقط متوجه کارمندان می ‎دانند. بر این اساس پس از گذشت مدت زمانی مشخص اقدام به استخدام کارمندان تازه می ‎کنند. شاید این امر در نگاه نخست ایرادی نداشته باشد، اما به تدریج شهرت برندها را از بین می ‎برد. وقتی یک برند شهرت منفی در زمینه کار بیش از اندازه پیدا کند، کمتر کارمندی تمایل به همکاری با برند موردنظر نشان خواهد داد. این مشکل گاهی اوقات برخی از برندها را به طور کامل ورشکسته می ‎سازد. با این حساب باید به برخی از ایرادات اصلی کار بیش از اندازه پرداخت.

تاثیر کار بیش از اندازه بر روی سلامت کارمندان

کاهش زمان خواب

مطالعه ‎ای در موسسه هاروارد بیزینس ریویو بیانگر اهمیت خواب مناسب در بهره وری مناسب نیروی کار است. اگر شرکت‎ ها ساعت ‏‎‎های طولانی فعالیت بر کارمندان‎ شان تحمیل نمایند، آنها برای رسیدگی به زندگی شخصی‎ شان مجبور به کاهش ساعت ‎های خواب ‎شان هستند. این امر در نهایت تمرکز کارمندان در محیط کاری را کاهش می ‎دهد. هیچ کارمندی توانایی فعالیت کاری روزانه 10 یا 12 ساعت را ندارد. این امر شاید در بازه‎ های زمانی محدود و اضطراری برای شرکت‎ ها قابل پذیرش باشد، اما در بلندمدت باعث کاهش شدید کیفیت سلامت کارمندان می ‎شود.

کمبود خواب در طول روز موجب کاهش سطح تمرکز افراد و ناتوانی ‎شان برای تمرکز بر روی موضوعات اساسی کسب و کار می ‎شود. اگر کارمندان شرکت شما در طول ماه‎ های اخیر خلاقیت و نوآوری اندکی از خودشان نشان می‎ دهند، باید بازنگری اساسی در ساعت ‎های کاری آنها صورت داد. کمبود خواب تاثیر مستقیمی بر روی سلامت روحی و جسمی افراد دارد. بسیاری از برندها در تلاش برای تاثیرگذاری بر روی کیفیت عملکرد کارمندان به دنبال کاهش ساعت ‎های کاری و رعایت قوانین استاندارد در این زمینه هستند.

بسیاری از مردم در طول روز به دلیل کمبود خواب تمرکز کافی بر روی فعالیت ‎شان را ندارند. نتیجه این امر کاهش کیفیت مدیریت پروژه‎ ها و کار بر روی فرآیندهای مختلف شرکت است. شاید برخی از کسب و کارها در کوتاه مدت با فشار بیشتر بر روی کارمندان موفقیت ‎های مقطعی کسب کنند، اما در بلندمدت شرایط برای آنها دشوار و پیچیده خواهد شد. امروزه برندهای بزرگ نظیر مایکروسافت یا گوگل ساعت‎ های کاری انعطاف ‎پذیر برای کارمندان تعیین می ‎کنند. این امر بهترین شیوه مدیریت کسب و کار و کسب موفقیت در عرصه بازاریابی است. توجه به سلامت کارمندان پایه اساسی برای توسعه پایدار برند است. کسب و کارهای موفق همیشه بر روی دوش کارمندان‎شان بنا می ‎شوند. بنابراین توجه به وضعیت خواب و سلامتی آنها باید در اولویت نخست برندها قرار گیرد.

بهترین راهکار برای ارزیابی وضعیت برند مقایسه کیفیت کاری کارمندان در بازه‎ های زمانی مختلف است. اگر کیفیت کاری کارمندان شرکت رو به افول است، باید به سرعت بررسی ‎های بیشتر برای یافتن دلیل اصلی در دستور کار قرار گیرد. برخی از برندها به دلیل عدم توجه به این حوزه با شکست ‎های گسترده ‎ای مواجه می ‎شوند.

مطلب مرتبط: اهمیت برنامه‌های سلامت و ایمنی کارکنان / سازمان سالم با کارمندان سالم

ممانعت از یادگیری عادت ‎های مناسب

عادت ‎های کاری مناسب نقش مهمی در بهبود کیفیت کاری دارد. تمرین ‎های ورزشی، خواب کافی و استراحت در مواقع خستگی اهمیت بالایی برای خلاقیت در محیط سازمانی دارد. شرکت‎ های موفق و خلاق در زمینه تعامل با کارمندان همیشه نتایج مناسبی کسب می‎ کنند. شاید این امر در نگاه نخست ساده به نظر برسد، اما بسیاری از برندها همین نکات ساده را نیز رعایت نمی کنند.

برخی از عادت ‎های نامناسب در زمینه فعالیت کارمندان تاثیر کوتاه ‎مدت بر روی بهبود کیفیت کاری ‎شان دارد. به عنوان مثال، استفاده از کافئین بالا به منظور رفع خستگی عادت خطرناکی است. بسیاری از برندها برای سر حال نگه داشتن کارمندان ‎شان به طور مداوم انواع قهوه و نوشیدنی ‎های دارای کافئین در دسترس ‎شان قرار می ‎دهند. شاید این امر در کوتاه‎ مدت پاسخگوی نیازهای کارمندان باشد، اما خستگی بیش از اندازه ناشی از کار فراوان در نهایت موجب بروز مشکلاتی خواهد شد.

کلینیک پزشکی کلیولند در مورد کار بیش از اندازه بر روی تاثیر منفی آن بر سلول‎ های خاکستری مغز تاکید دارد. بر این اساس کار بیش از اندازه و خستگی ناشی از آن توانایی ذهنی افراد را به شدت تحت تاثیر قرار می‎ دهد. با این حساب توجه به وضعیت کاری کارمندان و مقایسه عملکردشان در بازه ‎های زمانی مختلف باید در دستور کار برندها قرار گیرد.

نکته مهم درخصوص تاثیر کار زیاد بر روی سلامت جسمانی و روحی افراد مربوط به کاهش سطح خلاقیت و توانایی پردازش امور به صورت روشن در ذهن است. همین امر موجب تصمیم‎ گیری ‎های نادرست از سوی کارمندان می ‎شود. تیم مدیریت ارشد شرکت ‎ها نیز از مشکلات ناشی از کار زیاد در امان نیستند. مدیران ارشد شرکت ‎ها اغلب باید تصمیم‎ های مهمی را اتخاذ نمایند بنابراین عدم تمرکز و توجه آنها به کاهش ساعت‎ های کاری در عمل تصمیم‎ های نادرستی را به همراه دارد.

اغلب افراد با ساعت‎ های کاری زیاد شاهد اضافه وزن قابل توجه هستند. دلیل این امر تاثیر بی ‎خوابی ناشی از کار فراوان بر روی بخش آمیگدالا مغز است. بخش فوق تصمیم‎ های کلی فرد را پردازش می‎ کند. وقتی افراد خواب کافی نداشته باشند، تصمیمات موردنظر به صورت نادرست گرفته می‎ شود. نتیجه نهایی این امر انتخاب ‎های ناسالمی در زمینه وعده‎ های غذایی و همچنین پرخوری مفرط است. در نهایت بسیاری از افراد به دلیل کار بیش از اندازه دچار اضافه وزن نیز می ‎شوند.

تاثیر منفی بر روی وضعیت قلبی

مطالعه گسترده ‏ای از سوی تیم پزشکی دانشگاه کمبریج بر روی 10 هزار کارمند مختلف در شهر لندن بیانگر خطر ابتلا به بیماری‎ های قلبی در کارمندان سازمانی است. براساس مطالعه موردنظر کارمندان سازمانی 60 درصد بیشتر در معرض انواع بیماری ‎های قلبی هستند. دلیل این امر فشار کاری مداوم بر روی کارمندان و انتظارات فزاینده سازمان‎ ها از آنهاست. بسیاری از اوقات سازمان ‎ها حتی زمان کافی برای گوش دادن به شکایت‎ های کارمندان را ندارند. همین امر موجب افزایش مداوم فشار کاری و نیاز به اضافه کاری از سوی کارمندان می‎ شود. اگر تیم‎ های مدیریت ارشد شرکت ‎ها به دنبال همکاری بلندمدت با کارمندان و حفظ سلامتی ‎شان هستند، باید فشار کاری را به طور معناداری کاهش دهند.

بیماری‎ های قلبی بسیاری از کارآفرینان بزرگ را دچار مشکل کرده است. این امر توانایی فعالیت افراد را به شدت کاهش می ‎دهد. همچنین شانس ابتلا به انواع بیماری ‎های روحی و روانی را نیز افزایش می ‎دهد. انواع بیماری ‎های وسواس ‎گونه در این دسته از کارمندان بیشتر یافت می ‎شود. موسسه WebMD در مطالعه‎ ای تازه تاثیر کم ‎خوابی و کار پرفشار بر روی سلامت قلبی کارمندان سازمان ‎های دولتی ایالات متحده را مورد ارزیابی قرار داده است. نکته جالب در این میان افزایش فشار کاری به موازات ارتقای سازمانی کارمندان است بنابراین هرچه دامنه مسئولیت و وظایف یک کارمند بیشتر باشد، استرس بالاتری را تجربه خواهد کرد.

بدون تردید توانایی مدیریت استرس از سوی افراد متفاوت است. سکته‎ های قلبی اغلب اوقات به دلیل ناتوانی افراد برای مدیریت استرس ‎ها در محیط کاری روی می ‎دهد. بدون شک سکته قلبی دلایل متعددی دارد، با این حال در طول یک دهه اخیر میزان سکته قلبی کارمندان سازمانی 50 درصد بیشتر از سایر افراد و حتی گروه‎ های سنی بوده است.

مطلب مرتبط: تاثیر نور طبیعی محیط کار بر سلامت کارمندان

توجه به شخصیت مناسب برای استخدام کارمندان فقط بخش اندکی از مشکلات برندها را حل و فصل می ‎کند. چالش اساسی در این میان توجه به سلامت کارمندان است. متاسفانه برخی از برندها به دلیل فقدان قوانین مشخص در کشورهای خاص اقدام به تحمیل اضافه کاری بر کارمندان ‎شان می ‎کنند. این امر نیازمند رسیدگی سازمان‎ های دولتی برای کاهش فشار بر روی کارمندان است. در غیر این صورت هزینه‎ های درمانی در مناطق و کشورهای موردنظر به شدت افزایش خواهد یافت.

بدون استفاده از کارمندان سالم و دارای وضعیت روحی و جسمی مناسب توسعه کسب و کار امکان ‎ناپذیر به نظر می ‎رسد. همین امر در بلندمدت مشکلات زیادی برای برندهای دارای ساعت کاری طولانی ایجاد می ‎کند. درست به همین خاطر اغلب چنین برندهایی در بازه‎ های زمانی کوتاه اقدام به تغییر کارمندان ‎شان می ‎کنند.

افزایش عادت‎ های نامناسب

عادت‎ های مضر و نامناسب کارمندان در صورت ساعت ‎های کاری طولانی افزایش خواهد یافت. یکی از نمونه ‎های رایج در این میان میزان مصرف کافئین و همچنین تلاش برای یافتن داروهای کاهش میزان خواب و افزایش تمرکز است. بسیاری از کارمندان در پی فعالیت طولانی با شرایط فشار کاری فراوان دچار اعتیاد به داروهای مختلف می ‎شوند. شاید این امر در ابتدا عجیب به نظر برسد، اما در بسیاری از کشورها دامنه وسیعی از کارمندان با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم می‎ کنند.

کار بیش از اندازه در طول روز تمایل افراد برای استفاده از نوشیدنی ‎های الکلی را افزایش می ‎دهد. تاثیر مقطعی چنین نوشیدنی ‎هایی افزایش نسبی تمرکز و بهبود واکنش افراد به کار طولانی مدت است. چنین نوشیدنی‎ هایی به طور کلی توانایی افراد برای کار دشوار را افزایش می ‎دهد. مشکل اصلی در این میان اعتیاد سریع افراد به چنین نوشیدنی ‎هایی است بنابراین در بازه‎ های زمانی طولانی افراد درگیر اعتیاد شدید به الکل می ‎شوند.

کاهش ساعت ‎های کاری در وهله نخست برای برندها گزینه بسیار دشواری خواهد بود. اغلب برندها در واکنش به این امر مقاومت بسیار زیادی نشان می ‎دهند. نکته مهم در این میان ضرورت اتخاذ چنین تصمیم‎ هایی از سوی برندهاست. در غیر این صورت هزینه‎ های بلندمدت ناشی از کار طولانی کارمندان به شدت افزایش خواهد یافت.

کاهش درآمد کارمندان

کار پرفشار همیشه به معنای کسب سود و حقوق بیشتر از سوی کارمندان نیست. بسیاری از اوقات کیفیت کاری کارمندان در پی فعالیت طولانی کاهش پیدا می ‎کند. این امر تمایل برندها برای همکاری با آنها را از بین می ‎برد. کارمندانی با ساعت ‎های کاری طولانی 70 درصد بیشتر از سایر کارمندان در خطر اخراج قرار دارند. وقتی یک کارمند از سازمانی، حتی معتبر، اخراج شود، مسیر دشواری برای یافتن کار مناسب خواهد داشت. اخراج از سازمان همیشه در رزومه حرفه‎ ای کارمندان باقی می ‎ماند بنابراین بهترین راهکار تلاش برای کاهش ساعت ‎های کاری و حتی در صورت نیاز ترک شرکت پیش از بروز مشکلات وسیع‎ تر است.

ارتباط میان سلامت روحی و جسمی افراد جای تردید ندارد. کار پرفشار فقط جسم کارمندان را ضعیف نخواهد کرد. بسیاری از کارمندان و مدیران با ساعت‎ های کاری طولانی در عمل توانایی خلاقیت سازمانی ‎شان را نیز از بین می ‎برند. این امر به معنای ضرر دوجانبه کسب و کارهاست.

بسیاری از کسب و کارها در فرآیند تحمیل ساعت ‎های کاری طولانی به کارمندان و مدیران ارشد فقط به فکر سود نهایی شرکت ‎شان هستند. این امر به دلیل تاثیر متقابل میان کیفیت عملکرد کارمندان و مدیران بر روی وضعیت شرکت هیچ ‎گاه محقق نمی ‎شود. شرکت ‎هایی با کارمندان ضعیف و همیشه خسته در بازارهای مختلف شکست خواهند خورد بنابراین در تحلیلی گسترده باید پای برندها را نیز به ماجرای کار طولانی باز کرد.

تاثیر کار بیش از اندازه بر روی کسب و کارها

راه اندازی کسب و کار و مدیریت آن کار ساده ‎ای نیست. اغلب کارآفرینان دلسوزی بسیار زیادی نسبت به کسب و کارشان دارند. این امر نوعی واکنش طبیعی از سوی آنها محسوب می ‎شود. نکته مهم در این میان توجه به استانداردهای کسب و کار است. یکی از مشکلات همیشگی کارآفرینان و صاحبان کسب و کار تلاش برای موفقیت بسیار سریع است. این امر آنها را به سوی بازاریابی و تبلیغات فشرده همراه با تحمیل ساعت ‎های کاری طولانی سوق می ‎دهد. شاید این امر در ماه‎ های نخست برای توسعه کسب و کار و رقابت با برندهای بزرگ قابل توجیه باشد، اما به صورت مداوم موجب نارضایتی گسترده کارمندان می ‎شود.

بسیاری از مدیران ارشد در صورت مواجهه با ساعت‎ های کاری طولانی اقدام به ترک شرکت می‎ کنند. این امر در صورت تداوم استراتژی موردنظر از سوی کارمندان نیز دنبال خواهد شد. سالانه شمار بالایی از کسب و کارها با کمبود نیروی انسانی در پی استفاده از استراتژی ‎های کاری نامناسب مواجه می‎ شوند. تنها راهکار مناسب در این میان کاهش ساعت‎ های کاری طولانی است. این نوع تصمیم ‎گیری برای برندها همیشه دشوار است بنابراین گاهی اوقات باید از دیگر کارآفرینان یا حتی برندها الگوبرداری کرد. در ادامه به بررسی برخی از ضررهای سازمانی و گسترده اضافه کاری طولانی در شرکت ‎ها خواهیم پرداخت.

کار بیشتر به معنای خروجی بهتر نیست

کار بیشتر همیشه به معنای خروجی و سود مناسب نیست. برخی از برندها به طور مداوم در تلاش برای افزایش ساعت ‎های کاری و همچنین کار مداوم تیم مدیریتی هستند. نکته مهم در این میان توجه به نتیجه نهایی چنین جهت ‎گیری ‎هایی است. اگر یک کسب و کار در بازه زمانی طولانی چنین استراتژی را دنبال کند، در نهایت با مشکلات گسترده ‎ای مواجه خواهد شد.

براساس گزارش موسسه بیزینس اینسایدر، کار بیشتر همیشه خروجی مناسب در پی ندارد. دلیل این امر تاثیر سایر عوامل بر روی کاهش کیفیت کلی کارهاست بنابراین باید به طور گسترده به حفظ سلامت اعضای شرکت توجه کرد. بسیاری از سازمان ‎های بزرگ برای استخدام نیروی کار تازه اقدام به بیان دقیق ساعت ‎های کاری و همچنین دامنه مسئولیت ‎های ‎شان می‎ کنند. این امر بسیاری از کارمندان را از همان ابتدا با شرایط کاری آشنا می ‎سازد. نکته مهم در این میان توجه به وضعیت سلامت کارمندان است. اگر برخی از کارمندان در طول ماه وضعیت جسمی یا روحی مناسبی ندارند، ارائه مرخصی‎ های یک یا دو روزه ایده مناسبی خواهد بود. همانطور که برندها گاهی اوقات نیاز به اضافه کاری کارمندان دارند، کارمندان نیز نیاز به مساعدت برندها خواهند داشت بنابراین درک متقابل گامی اساسی برای موفقیت کسب و کارها محسوب می‎ شود.

افزایش اشتباهات سازمانی

افزایش ساعت ‎های کاری به معنای کاهش تمرکز کارمندان است. بسیاری از برندها به همین دلیل ساعت‎ های کاری متعادلی را تعیین می ‎کنند. وقتی کارمندان در طول روز 18 ساعت کار می ‎کنند، نباید انتظار تصمیم‎ های مناسب از سوی آنها را داشت.

مطلب مرتبط: کارآفرینی در حوزه سلامت؛ فرصتی که باید جدی گرفته شود

بسیاری از شرکت‎ های بزرگ فقط در موقعیت‎ های اضطراری اقدام به ایجاد ساعت ‎های کاری طولانی می‎ کنند. دلیل این امر امکان بروز اشتباهات گسترده در فعالیت کارمندان و عدم کارایی کار طولانی است. هدف اصلی از کار طولانی کارمندان بهبود ساعت‎ های کاری است. اگر این هدف با اشتباهات مکرر کارمندان به حاشیه رانده شود، دیگر دلیلی برای ادامه روند از سوی برندها وجود نخواهد داشت بنابراین در موقعیت ‎های دشوار باید به دنبال کاهش ساعت‎ های کاری و ایجاد روندهای استاندارد در فعالیت شرکت بود. در غیر این صورت وضعیت کسب و کار به شدت دشوار و پیچیده خواهد شد.

ناتوانی برای تاثیرگذاری بر روی کارمندان

برندهایی با ساعت ‎های کاری طولانی در عمل اعتماد کارمندان را از دست می‎ دهند. بسیاری از برندها تمایل به تاثیرگذاری مناسب بر روی کارمندان دارند. نکته مهم در این میان ناتوانی کسب و کارها در زمینه تاثیرگذاری بر روی کارمندان همیشه خسته است. این امر اهمیت توجه به وضعیت روحی و جسمی کارمندان را پیش می ‎کشد. هرچه ساعت‎ های کاری استانداردتر باشد، کارمندان تاثیرپذیری بهتری از سازمان متبوع ‎شان خواهند داشت بنابراین چنین نکته ‎ای باید به طور مداوم مدنظر برندها قرار داشته باشد.

منبع : blog.hubspot
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/hFIL84Ca
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه