یکشنبه, ۱۳ آذر(۹) ۱۴۰۱ / Sun, 4 Dec(12) 2022 /
           
فرصت امروز
بازاریابی در اینستاگرام با تاکید بر فرمت ویدئو

صفر تا صد بازاریابی ویدئویی در اینستاگرام

2 سال پیش ( 1399/6/24 )
پدیدآورنده : برنت بارنهارت   پدیدآورنده : علی آل علی  

بازاریابی در شبکه‎ های اجتماعی در طول سال‎ های اخیر پیوند بسیار نزدیکی با محتوای ویدئویی پیدا کرده است. اینستاگرام به عنوان یکی از برترین شبکه ‎های اجتماعی تاثیر بسیار زیادی از روند افزایش محبوبیت محتوای ویدئویی پذیرفته است. امروزه اغلب محتوای بازاریابی در اینستاگرام در قالب ویدئو منتشر می ‎شود. براساس گزارش موسسه استاتیستا، کاربران اینستاگرام نیمی از زمان حضورشان در این پلتفرم را به مشاهده ویدئو اختصاص می ‎دهند، با این حساب تولید محتوای ویدئویی برای بازاریابی موفق در اینستاگرام امری ضروری است.

شاید در نگاه نخست ضرورت استفاده از محتوای ویدئویی در شبکه‎ های اجتماعی خبر تازه ‎ای به نظر نرسد، نکته مهم در این میان توجه به شهرت اصلی اینستاگرام به عنوان یک پلتفرم عکس ‎محور است. اینستاگرام در ابتدای دهه گذشته با هدف سهولت به اشتراک ‎گذاری تصاویر از سوی کاربران وارد دنیای شبکه ‎های اجتماعی شد. در این میان به دلیل افزایش محبوبیت محتوای ویدئویی به تدریج امکانات اینستاگرام برای بارگذاری ویدئو نیز افزایش پیدا کرد. امروزه پلتفرم ‎هایی نظیر تیک تاک یا یوتیوب به طور کامل با هدف انتشار ساده تر و سریع‎ تر محتوای ویدئویی در دنیای شبکه‎ های اجتماعی حضور دارند. وضعیت تیک تاک در این میان به خوبی چشم‎ انداز شبکه‎ های اجتماعی را نشان می‎ دهد. بسیاری از برندها برای جلب نظر مخاطب هدف در تلاش برای همکاری با اینفلوئنسرهای فعال در تیک تاک هستند. مهمترین ویژگی تیک تاک در این میان به اشتراک‎ گذاری سریع کلیپ ‎های کوتاه همراه با موسیقی متن است. همین ایده ساده بدل به رقیبی جدی برای پلتفرم‎ هایی نظیر اینستاگرام و فیس ‎بوک در سراسر دنیا شده است.

صفر تا صد بازاریابی ویدئویی اینستاگرام

امروزه بسیاری از برندها در زمینه بازاریابی در اینستاگرام فعالیت دارند. نکته مهم در این میان استفاده از شیوه‎ های مناسب برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف است. بسیاری از برندها هنوز نسبت به اهمیت محتوای ویدئویی آگاهی کامل ندارند. هدف اصلی مقاله کنونی بررسی اهمیت بازاریابی ویدئویی و مرور برخی از توصیه‎ های کلیدی در این زمینه خواهد بود.

مطلب مرتبط: شیوه های بازاریابی ویدئویی موفق در اینستاگرام

چرا تولید محتوای ویدئویی در اینستاگرام مهم است؟

براساس گزارش رسمی اینستاگرام محتوای ویدئویی در این پلتفرم 49 درصد واکنش بهتر از سوی کاربران دریافت می ‎کند. با این حساب هر برندی برای تعامل بهتر با مخاطب هدف باید به بازاریابی در این عرصه توجه داشته باشد. امروزه کاربران در شبکه ‎های اجتماعی تمایل بالایی برای مشاهده محتوای بازاریابی برندها دارند. بدون تردید این امر عجیب به نظر می‎ رسد. سالانه تعداد بسیار زیادی از برندها به دلیل ناتوانی برای جلب نظر مخاطب هدف با شکست در حوزه بازاریابی مواجه می ‎شوند. پس کاربران به کدام برندها توجه دارند؟ مسئله مهم در این میان توجه کاربران به محتوای مناسب و خوش ساخت در شبکه ‎های اجتماعی است. اگر محتوای برند شما دارای چنین ویژگی نیست، نباید انتظار واکنش مناسب از سوی کاربران را داشته باشید.

نیاز به تولید محتوای ویدئویی در زمینه بازاریابی در تمام بازارها احساس می ‎شود. یکی از دلایل اصلی این امر سهولت مشاهده ویدئو در مقایسه با مطالعه متن یا حتی توجه به جزییات تصاویر است. همین امر بسیاری از برندها را به سوی تولید ویدئوهای بازاریابی سوق داده است. نگاه به وضعیت اینستاگرام در زمینه بازاریابی ویدئویی همیشه همراه با پرسش ‎های بی ‎پایان است. یکی از مهمترین پرسش‎ ها در این میان دلیل توجه ویژه کاربران و برندها به اینستاگرام در مقایسه با سایر شبکه ‎های اجتماعی است. پاسخگویی به این پرسش همراه با دشواری‎ های خاصی است. برخی از کارشناس‎ ها در این میان فضای تعاملی و نوآورانه اینستاگرام را دلیل اصلی می ‎دانند. اینستاگرام نخستین نسل از شبکه‎ های اجتماعی مخصوص گوشی ‎های هوشمند بود. پیش از آن تنها واتس اپ در این زمینه فعالیت داشت. بنابراین مشاهده استقبال کاربران و برندها از اینستاگرام جای تعجب ندارد.

دامنه وسیع کاربران اینستاگرام به تیم فنی این پلتفرم اجازه همکاری گسترده با برندها را داده است. مهمترین نکته در این میان اعتماد بالای کاربران به اینستاگرام است. همین امر موجب شرکت گسترده کاربران در نظرخواهی ‎های این برند برای بهبود کیفیت پلتفرمش می ‎شود. کمتر شبکه اجتماعی در طول سال ‎های اخیر مانند اینستاگرام در زمینه به‎ روز رسانی خدماتش فعالیت داشته است. مشاهده بخش ‎هایی نظیر استوری، IGTV و دایرکت در طول سال ‎های اخیر ناشی از همین امر است. صرف نظر از نکات مورد بحث در اینجا، برخی از مهمترین دلایل توجه به اینستاگرام برای بازاریابی ویدئویی به شرح ذیل است:

امکان بازاریابی منصفانه برای تمام برندها

امروزه هر برندی امکان ثبت نام در اینستاگرام و شروع فعالیت بازاریابی را دارد. این امر موجب استقبال وسیع برندها از حضور در اینستاگرام شده است. دستیابی به مخاطب هدف و اجرای کمپین‎ های بازاریابی در این پلتفرم نیازی به صرف هزینه گزاف ندارد. مقایسه سطح قیمت‎ های دریافتی تیم فنی اینستاگرام برای نمایش تبلیغات با دیگر رسانه‎ ها نظیر تلویزیون به خوبی برتری اینستاگرام را نشان می‎دهد.

امکان بارگذاری ویدئو در شبکه اجتماعی با میزان استقبال کاربران از آن متفاوت است. برخی از برندها به طور مداوم در تلاش برای جلب نظر مخاطب هدف در شبکه ‎های اجتماعی هستند، اما کاربران بدان توجهی نشان نمی ‎دهند. براساس گزارش موسسه ویدیارد، 73 درصد از کاربران اینستاگرام نسبت به مشاهده محتوای ویدئویی متعلق به برندها در این پلتفرم واکنش مثبتی نشان می‎ دهند. این امر به معنای علاقه کاربران برای مشاهده محتوای ویدئویی است. اگر شما نیز در این زمینه علاقه‎ مند به بازاریابی و تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف هستید، امکان حضور بی ‎دردسر در اینستاگرام را دارید.

یکی از مزیت ‎های اصلی برای بازاریابی ویدئویی مربوط به بخش IGTV است. این بخش به طور اختصاصی از سوی اینستاگرام برای رقابت هرچه بهتر با یوتیوب طراحی شده است. برندها برای پوشش رویدادهای مختلف یا برگزاری جلسات پرسش و پاسخ امکان استفاده از این بخش را دارند. بسیاری از کاربران و برندها برای مدت زمانی طولانی نسبت به محدودیت یک دقیقه ‎ای بارگذاری ویدئو در این پلتفرم اعتراض داشتند. این امر در نهایت موجب رونمایی از بخش IGTV شد. مهمترین نکته در مورد آپدیت ‎های اینستاگرام مربوط به ماهیت به‎ روز رسانی تدریجی به منظور اطمینان از کیفیت عملکرد نهایی برند است.

تقویت عملکرد خلاقانه

موفقیت در عرصه بازاریابی بستگی به سطح خلاقیت برندها دارد. اگر برند شما توانایی ارائه عملکرد خلاقانه را نداشته باشد، شانس چندانی برای موفقیت در عرصه بازاریابی نخواهید داشت. امروزه بسیاری از برندها برای بازاریابی در شبکه‎ های اجتماعی مجبور به پرداخت هزینه‎ های گزاف هستند. این نکته موجب دلسردی بسیاری از برندهای تازه تاسیس یا فاقد بودجه ‎های کلان می ‎شود. مزیت اصلی اینستاگرام در این میان امکان بازاریابی براساس خلاقیت برند است. شما نیازی به پرداخت هزینه بازاریابی برای حضور در اینستاگرام ندارید. بسیاری از برندها به دلیل بازخورد مناسب کاربران اقدام به فعالیت بازاریابی ارگانیک در این پلتفرم می ‎کنند. شما در صورت نیاز در گام ‎های بعدی امکان همکاری تبلیغاتی با اینستاگرام را دارید، با این حال شروع فرآیند بازاریابی از سوی شما نیازمند هیچ ‎گونه هزینه ‎ای نیست.

بسیاری از برندها دارای ایده‎ های خلاقانه‎ ای برای بازاریابی در اینستاگرام هستند. اگر شما نیز در این دسته جای دارید، باید به دو مزیت اصلی این پلتفرم توجه نمایید. مزیت نخست شامل امکان شروع فرآیند بازاریابی بدون نیاز به صرف هزینه و دیگری مربوط به علاقه کاربران این پلتفرم برای مشاهده محتوای بازاریابی مربوط به برندهاست.

مطلب مرتبط: هرآنچه باید در مورد بازاریابی ویدئویی بدانیم

تعامل نزدیک با کاربران

تعامل نزدیک با کاربران بدون دسترسی به اطلاعات دقیق پیرامون آنها امکان ‎پذیر نیست. بازاریابی در شبکه ‎های اجتماعی فقط معطوف به تولید محتوای جذاب و سپس تلاش برای جلب نظر مخاطب هدف نیست. شما باید برنامه ‎ای مشخص برای تاثیرگذاری بر روی کاربران براساس سلیقه‎ شان داشته باشید. بسیاری از آژانس ‎های بازاریابی در ازای دریافت مبالغ کلان اقدام به ارائه اطلاعات کاربردی به برندها می ‎کنند. مهمترین مزیت اینستاگرام در این بخش امکان بازاریابی با استفاده از داده‎ های رسمی این پلتفرم بدون نیاز به پرداخت هزینه است. اگر اکانت شما در اینستاگرام وضعیت تجاری داشته باشد، بدون نیاز به صرف هزینه دامنه وسیعی از اطلاعات پیرامون مخاطب هدف‎ تان را مشاهده خواهید کرد.

بدون تردید اینستاگرام یکی از پلتفرم‎ های کاربردی برای بازاریابی دیجیتال است. مزیت‎ های حضور در این فضا فقط محدود به گزینه‎ های مورد بررسی در این بخش نیست. اگر شما به موارد مورد بحث توجه کرده باشید، دلایل کافی برای حضور در این فضا را دارید بنابراین پس از بررسی دلایل اهمیت بازاریابی ویدئویی در اینستاگرام باید به سراغ تکنیک ‎هایی برای حضور در این عرصه رفت. در ادامه برخی از ایده‎ های ساده و کاربردی برای بازاریابی ویدئویی در اینستاگرام را با هم مرور خواهیم کرد.

ایده‎ های کاربردی برای بازاریابی ویدئویی در اینستاگرام

بازاریابی در اینستاگرام به دلیل ویژگی ‎های منحصر به فردی که در بخش قبل بررسی شد، وضعیت متفاوتی با سایر شبکه ‏های اجتماعی دارد. شما برای موفقیت در این عرصه باید برخی از ایده‎ های انحصاری را به کار ببندید. مهمترین مشکل برای برندهای فعال در عرصه بازاریابی در دیگر پلتفرم‎ ها ناتوانی برای سازگاری با وضعیت منحصر به فرد اینستاگرام است. به همین دلیل در ادامه برخی از ایده‎ های ساده و کاربردی برای بازاریابی ویدئویی در اینستاگرام مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

1. رونمایی از ویژگی ‎های محصولات

هر برند دارای محصولاتی با ویژگی‎ های منصحر به فرد است. شاید ویژگی محصول شما در مقایسه با دیگر برندها چندان واضح نباشد. نکته مهم در این میان تاکید بر روی ویژگی‎ های محصول برند در کمپین ‎های بازاریابی ویدئویی است. برخی از برندها در زمینه نمایش محصولات ‎شان در اینستاگرام مهارت بالایی ندارند. اگر ویدئوهای بازاریابی شما به طور مداوم کیفیت لازم را ارائه نمی ‎دهند، بهترین راهکار الگوبرداری از رقبای اصلی است. رقبای اصلی شما در زمینه کسب و کار به طور معمول برندهای بزرگ و باسابقه ‎ای هستند. مشاهده وضعیت بازاریابی برندهای دیگر همیشه امکان استفاده از ایده ‎های جذابی دارد.

گشت و گذار در اینستاگرام همیشه مزیت‎ های خاص خود را دارد. این امر شما را با سلیقه عمومی کاربران آشنا خواهد کرد. بسیاری از برندها هیچ توجهی به سلیقه مشتریان ‎شان ندارند. درست به همین خاطر محتوای بازاریابی آنها به طور مداوم مورد بی ‎توجهی مخاطب هدف قرار می ‎گیرد.

2. تولید ویدئوهای آموزشی برای مخاطب هدف

آموزش نکات مختلف به مخاطب هدف همیشه در میان ویدئوهای جذاب برای مخاطب هدف قرار داشته است. بسیاری از برندها برای بازاریابی و جلب نظر مخاطب هدف اقدام به استفاده از چنین ایده‎ هایی می ‎کنند بنابراین اگر شما ایده مناسبی برای آموزش به مشتریان دارید، استفاده از الگوی مورد بحث ایده مناسبی خواهد بود.

امروزه هر برندی در ساده ‎ترین شکل دارای محصولات متفاوتی است. آموزش استفاده از آنها اهمیت بالایی برای مشتریان دارد. به عنوان مثال، اگر شما در زمینه آرایشگری و طراحی مدل‎ های مو فعالیت دارید، رونمایی از نحوه اصلاح مو جذابیت بالایی برای کاربران خواهد داشت.

مطلب مرتبط: بهترین و مفیدترین راه های استفاده از بازاریابی ویدئویی

برخی از برندها برای ایجاد فضایی تعاملی با مخاطب هدف اقدام به استفاده از بخش لایو (Live) می کنند. این امر تاثیر بسیار مثبتی بر روی انگیزه کاربران برای اظهارنظر برای شما خواهد داشت.

امروزه برندها برای جلب تعامل مخاطب هدف هزینه‎ های بسیار زیادی انجام می‎ دهند. در این میان اگر شما امکان تعامل بهینه با مخاطب هدف براساس ارائه محتوای بازاریابی جذاب را داشته باشید، چندین گام از رقبای ‎تان جلو خواهید افتاد. ضبط ویدئوهای آموزشی نیازمند مهارت و دانش گسترده در زمینه موضوع موردنظر است. کمتر کاربری به برند فاقد تخصص در مورد ویدئوی ‎اش اعتماد خواهد کرد بنابراین پیش از ضبط ویدئو نسبت به مرور تمام جنبه‎ های کار اقدام نمایید.

3. نمایش پشت صحنه کسب و کار

نمایش پشت صحنه کسب و کار همیشه امر جذابی محسوب می‎ شود. بسیاری از برندها در زمینه بازاریابی به مرحله ‎ای مشخص شامل فقدان هرگونه ایده می ‎رسند بنابراین به طور ناگهانی دیگر فعالیتی در زمینه بازاریابی نخواهند داشت. بهترین ایده برای چنین شرایطی نمایش پشت صحنه کسب و کار است امروزه مشتریان تمایل بالایی برای مشاهده پشت صحنه کسب و کار برندهای محبوب ‎شان دارند بنابراین شما نباید احساس نامناسبی برای فعالیت در این زمینه داشته باشید.

برخی از برندها در بخش استوری اقدام به نمایش پشت صحنه کسب و کارشان می ‎کنند. این امر در مورد گروه‎ های موسیقی رواج بسیار زیادی دارد. نکته جالب در این میان بازدید هرچه بیشتر کاربران از چنین ویدئوهایی است. شاید در نگاه نخست نمایش پشت صحنه کسب و کار نیاز به تخصص بالایی داشته باشد. واقعیت این امر دقیقا برعکس این ماجرا را نشان می‎ دهد. شما فقط باید یک دوربین در دست گرفته و پشت صحنه کسب و کار را نشان دهید. این امر تاثیرگذاری بسیار بالایی بر روی مخاطب هدف خواهد داشت.

برخی از برندها در پی نمایش پشت صحنه کسب و کارشان برای مدت زمانی مشخص بدل به ترند برتر اینستاگرام می ‎شوند. این امر در مورد برند نایک در سال 2015 صحت دارد. این برند در آن سال با نمایش پشت صحنه تولید کفش‎ های ورزشی در اینستاگرام شهرت بسیار بالایی برای مدت زمانی طولانی کسب کرد.

4. پرسش و پاسخ با مشتریان

یکی دیگر از استراتژی ‎های جذاب برای بازاریابی در شبکه ‎های اجتماعی مربوط به پرسش و پاسخ با مشتریان است. امروزه مشتریان دارای پرسش ‎های بسیار زیادی از برندها در مورد نحوه فعالیت، تولید محصولات و حضور در بازارهای مختلف هستند. اگر شما فرصتی برای طرح پرسش به آنها بدهید، واکنش برندها به شما بسیار جذاب خواهد بود.

مهمترین نکته در زمینه پاسخگویی به پرسش ‎های مشتریان مربوط به مراجعه به افراد متخصص است. اگر کسب و کار شما دارای بخش ‎های متنوعی است، پاسخگویی به پرسش ‎های مشتریان با مراجعه به بخش موردنظر ضروری خواهد بود. اگر برند شما پاسخ ‎های نادرست یا نامناسبی به مشتریان بدهد، تاثیرگذاری شما برای آنها به شدت کاهش خواهد یافت. امروزه بسیاری از برندها در عمل به دلیل ارائه پاسخ‎ های نامناسب به مشتریان با شرایط دشواری مواجه می‎ شوند.

مطلب مرتبط: ایده هایی جالب برای بازاریابی ویدئویی تأثیرگذار

5. استفاده از محتوای تولیدی کاربران

برندهای محبوب در میان مشتریان همیشه شمار بالایی محتوا از سوی آنها دریافت می ‎کنند. این امر نوعی گرایش عمومی از سوی کاربران شبکه‎ های اجتماعی محسوب می ‎شود. مهمترین نکته در اینجا استفاده مناسب شما از محتوای موردنظر برای بازاریابی و تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف است.

یکی از بهترین برندها در زمینه همکاری با مشتریان برای استفاده از محتوای‎ شان Go Pro است. این برند به طور اختصاصی در زمینه تولید دوربین ‎های مربوط به ورزش‎ های دشوار فعالیت دارد. اگر شما نیز ویدئوهای مربوط به پرش از ارتفاع یا دوچرخه ‎سواری در شرایط سخت را مشاهده کرده باشید، به خوبی با چنین دوربین‎ هایی آشنایی دارید. برند Go Pro به طور مداوم با استفاده از محتوای تولیدی کاربرانش در بخش استوری در تلاش برای جلب نظر آنهاست. این امر تاثیرگذاری بسیار مثبتی از سوی این برند بر روی مشتریان به ارمغان آورده است.

بسیاری از برندها به طور مداوم در تلاش برای نمایش محصولات یا فعالیت ‎شان در زمینه بازاریابی برای مخاطب هدف هستند. گاهی اوقات شما باید به جای تولید محتوا فقط محتوای تولیدی کاربران را منتشر نمایید. این امر تاثیرگذاری به مراتب بهتری بر روی مخاطب هدف در پی دارد.

ارزیابی کمپین بازاریابی ویدئویی

اجرای فرآیند بازاریابی ویدئویی در اینستاگرام گام پایانی برای موفقیت در این زمینه نیست. برندها برای بازاریابی موفق در بلند مدت باید نسبت به ارزیابی وضعیت کمپین ‎های جاری ‎شان نیز اقدام نمایند. متاسفانه شمار بالایی از برندها به این نکته مهم توجهی ندارند بنابراین مواجهه با شکست از سوی اغلب برندها در حوزه بازاریابی ویدئویی امر عجیبی نخواهد بود. برخی از مهمترین معیارها برای ارزیابی وضعیت کمپین بازاریابی ویدئویی در اینستاگرام به شرح ذیل است.

طراحی تقویم تولید محتوا

کاربران در روز ها و ساعت ‎های خاصی حضور بیشتری در شبکه ‎های اجتماعی دارند. اگر شما قصد کشف بهترین زمان برای انتشار محتوا در اینستاگرام را دارید، باید به نکات متعددی توجه نمایید. این امر شامل طراحی تقویم تولید محتوا و ثبت زمان بارگذاری هر ویدئو است. این امر در بلندمدت به شما برای کشف بهترین زمان بازاریابی کمک خواهد کرد.

بسیاری از برندها نسبت به ثبت جزییات مربوط به بازاریابی ‎شان توجه ندارند. همین امر در بلندمدت موجب بروز مشکلاتی برای بازاریابی تاثیرگذاری و جلب نظر مخاطب هدف خواهد شد بنابراین نخستین اقدام شما برای ارزیابی مناسب وضعیت کمپین بازاریابی باید طراحی تقویم کاربردی باشد.

توجه به تجربه کاربری مختلف

اینستاگرام یکی از مهمترین شبکه‎ های اجتماعی موبایلی است. این امر به معنای سازگاری گسترده ویدئوهای شما با تجربه کاربران گوشی‎ های هوشمند است. نکته مهم در این میان توجه به تجربه کاربری سایر کاربران است. امروزه بسیاری از کاربران برای مشاهده محتوای بازاریابی یا حتی گشت و گذار در اینستاگرام از رایانه ‎های شخصی استفاده می‎ کنند. اگر شما به این امر توجه نداشته باشید، امکان تاثیرگذاری بر روی دامنه وسیعی از کاربران را از دست خواهید داد.

ارزیابی وضعیت بازاریابی برند نیاز به توجه به کاربران غیرموبایلی نیز دارد. این امر از طریق استفاده از نرم‎افزارهای کمکی مانند ابزار بازاریابی Sprout امکان‎ پذیر است بنابراین شاید در عمل شما برای بازاریابی بهتر نیاز به استفاده از ابزارهای کمکی داشته باشید.

مطلب مرتبط:4 ایده برای بازاریابی ویدئویی

توجه به آمارهای اینستاگرام

اگر شما کمپین رسمی در اینستاگرام برگزار نمایید، در پایان زمان اجرا پلتفرم اینستاگرام اطلاعات قابل توجهی در اختیار شما قرار خواهد داد. این امر با هدف بهبود فعالیت برندها در زمینه بازاریابی صورت می ‎گیرد. اگر شما به وضعیت بازاریابی برندتان توجه ندارید، باید دست کم اطلاعات رایگان اینستاگرام را به خوبی مورد توجه قرار دهید. در غیر این صورت شانسی برای بازاریابی بهینه نخواهید داشت.

آمارهای اینستاگرام به طور معمول دارای بیشترین اعتبار برای بازاریابی هستند. بنابراین شما باید توجه ویژه ‎ای به بازاریابی براساس آن داشته باشید. اغلب آژانس‎ های بازاریابی نیز در عمل از همان اطلاعات برای کمک به برندها استفاده می ‎کنند. با این حساب شما تقریبا نیازی به کمک آژانس ‎های بازاریابی دیگر نخواهید داشت.

منبع : sproutsocial
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/7PvbX2WC
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه