شنبه, 11 مرداد 1399 - 18:00

اپل با عبور از شرکت ملی نفت عربستان موسوم به سعودی آرامکو، عنوان باارزش ترین شرکت سهامی عام دنیا را از آن خود کرد. تحلیلگران می گویند دستیابی به ارزش بازار ۲ تریلیون دلاری چندان دور از دسترس نیست.

به گزارش زومیت، اپل اکنون رسما به عنوان باارزش ترین شرکت سهامی عام دنیا شناخته می شود. اپل برای دستیابی به این دستاورد مهم توانسته از سد شرکت ملی نفت عربستان یعنی سعودی آرامکو عبور کند. براساس گزارش منتشرشده ازسوی رسانه CNBC، در پایان جمعه گذشته اپل توانست به ارزش بازار ۱٫۸۴ تریلیون دلار دست پیدا کند، درحالی که در همین زمان، ارزش سعودی آرامکو برابربا ۱٫۷۶ تریلیون دلار بود.

اپل آرامکو با ارزش ترین شرکت جهان

از اواخر ماه مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸ و فروردین ۱۳۹۹) تاکنون ارزش سهام اپل همواره رشد صعودی طی کرده و باعث خشنودی سرمایه گذاران شده است. ارزش سهام اپل به دنبال انتشار گزارش مالی سه ماهه سوم، در ساعات پایانی جمعه به میزان بیش از ۱۰درصد رشد کرد. آمار رسمی نشان می دهد اپل در سه ماهه گذشته توانسته برخی رکوردهای مهم را جابه جا کند. حتی دنیاگیری ویروس کرونا نیز نتوانسته جلوی پیشرفت اپل را بگیرد. در پایان جمعه ارزش هر سهم از سهام اپل به ۴۲۵٫۰۴ دلار رسیده است.

اپل توانست در سه ماهه سوم سال مالی ۲۰۲۰ مجموعا ۵۹٫۷ میلیارد دلار درآمد کسب کند که رشدی ۱۱درصدی نسبت به سال گذشته به حساب می آید. فروش بسیار خوب رایانه های سری مک و تبلت های سری آیپد یکی از دلایل مهم دستیابی به این درآمد بوده. اپل می گوید به دلیل همه گیری کووید- ۱۹ و قرنطینه خانگی مردم، میزان تقاضا برای دستگاه های این شرکت به شکلی محسوس بالا رفته است.

اپل در بخشی از بیانیه روز گذشته خود اعلام کرد که در پی تعدیل سهام چهاربه یک است. این یعنی سرمایه گذارانی که یک سهم از سهام اپل را در اختیار دارند سه سهم دیگر دریافت خواهند کرد. در نظر داشته باشید که بر اثر تعدیل سهام، تغییری در دارایی سهامداران ایجاد نمی شود، اما پس از آن، سهام با قیمت کمتری قابل خرید خواهد شد. اپل تعدیل سهام چهاربه یک را ۲۴ اوت ۲۰۲۰ (۳ شهریور ۱۳۹۹) انجام می دهد. هدف از این کار «دردسترس قرار گرفتن سهام اپل برای دامنه وسیع تری از سرمایه گذاران» اعلام شده است.

آمازون، گوگل و فیس‎ بوک نیز روز گذشته گزارش مالی جدید خود را منتشر کردند. بسیاری از این شرکت های حوزه فناوری سه ماهه موفقی پشت سر گذاشتند و توانستند درآمد خوبی به جیب بزنند.

براساس آمار، سود آمازون طی دوران کروناویروس دو برابر شده است. شمار کاربران روزانه فیس ‎بوک نیز رشدی ۱۲درصدی پیدا کرده و به ۱٫۷۹ میلیارد نفر رسیده است. چهار شرکت موردبحث حوزه فناوری مجموعا ۲۸٫۶ میلیارد دلار سود به جیب زده اند. آنطور که به نظر می رسد، در بحبوبه دنیاگیری ویروس کرونا، شرکت های حوزه فناوری با قدرت مسیر پیشرفت را طی می کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید