بررسی روند رشد بازار جهانی جوراب - فرصت امروز

یکشنبه, 11 بهمن 1394 - 05:50

بازار جهانی

صنعت جوراب طیف گسترده‌ای از محصولات را شامل می‌شود. جوراب، جوراب شلواری، جوراب‌های شیشه‌ای، جوراب ساق‌بلند زنانه، شلوار استرچ، انواع جوراب‌های ورزشی و... از جمله محصولات این صنعت هستند که با توجه به پیشرفت شیوه زندگی جدید و پدیدآمدن مدهای تازه، رشد قابل توجهی در سال‌های اخیر داشته‌اند. در این میان، جوراب زنانه با 8درصد رشد بیشتر، در میان محصولات این صنعت غالب شده است. امروزه قیمت‌گذاری رقابتی، نقش مهمی در ایجاد موقعیت این بازار به‌عنوان یک تجارت جهانی بازی می‌کند. بازاریابان و شرکت‌های مربوط به این صنعت، در یک چشم‌انداز رقابتی برای ارائه بهترین‌ها و تخفیف‌های تبلیغاتی به مشتریان هستند و به منظور پذیرش مؤثر نام تجاری و نفوذ در بازار، در حال حاضر سعی در ارائه محصولاتی با ارزش افزوده کمتر و قیمت‌های پایین‌تر دارند.

بازیگران تجارت جهانی جوراب

حجم تجارت جهانی جوراب تا پایان سال 2014 به بیش از 20میلیارد دلار رسیده است؛ بازاری که آمریکا، چین، ترکیه و کشورهای اتحادیه اروپا هم بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و هم بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان آن به شمار می‌روند. به‌نحوی که بیش از نیمی از جوراب تولیدی جهان در کشورهای آمریکای شمالی و اروپا مصرف می‌شود. ارزش مالی واردات جوراب به اتحادیه اروپا در سال گذشته بیش از یک و نیم میلیارد دلار بوده است و بیش از سه‌چهارم این حجم را چین و ترکیه به این کشورها صادر کرده‌اند.

ترکیه بیش از 45درصد از این بازار را در اختیار دارد و 35درصد هم به چین تعلق گرفته است و چین به لطف قیمت اقتصادی این میزان را افزایش هم خواهد داد تا جایی که تنها در عرضه جوراب‌های نخی 79درصد از بازار اروپا را چین تأمین می‌کند و به نوعی رهبر این بازار به شمار می‌رود. کره جنوبی، هندوراس، پاکستان و مکزیک نیز دیگر بازیگران عمده تجارت جهانی جوراب هستند. در این میان پاکستان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان جوراب‌های پنبه‌ای است و بزرگ‌ترین صادرکننده این نوع جوراب به آمریکا محسوب می‌شود.

ماشین‌آلات الکترونیکی؛ تسریع در روند تولید

یکی از عوامل مهم در تغییر و تحولات صنعت جوراب، خصوصاً در بخش محصولات مربوط به زنان، تکنولوژی است. در سال‌های اخیر تولیدکنندگان صنعت جوراب، ماشین‌آلات قدیمی خود را عوض کرده و ماشین‌های پیشرفته‌تر و جدیدتری را جایگزین آنها کرده‌اند. به این معنا که ماشین‌آلات مکانیکی بافندگی جای خود را به ماشین‌های بافندگی الکترونیکی داده‌اند که کارکردی سریع‌تر داشته و کوچک‌تر نیز هستند و در عین حال قدرت تولید آنها برابر و حتی بیشتر از ماشین‌های قبلی است.

بازاریابی در بین نوجوانان

مجموعه‌های جدید موجود در بازار با سبک‌های طبیعی و دلپذیر و همچنین سبک‌های پر زرق و برق و جذاب، آخرین روند مد را در این صنعت به تصویر می‌کشند. به‌طور کلی تغییر شیوه زندگی باعث تغییراتی در صنعت پاپوش‌ها شده است. تولیدکنندگان صنعت جوراب به‌شدت تلاش می‌کنند تا بتوانند سهم خود را در تقاضای بازار نوجوانان افزایش دهند.  

محصولات مهم صنعت جوراب‌بافی

جوراب، در صنعت جوراب‌بافی با داشتن سهمی بیش از 60درصد، بیشترین سهم را در این صنعت داراست و انتظار می‌رود که در آینده نیز همین رهبری را حفظ کند. جوراب‌های شلواری بافت نیز در صنعت جوراب‌بافی نقش مهمی را ایفا می‌کنند و در حال حاضر تولیدکنندگان جوراب به دنبال تولید محصولات جدیدی هستند که با طرح و رنگ‌های جدیدتر، فروش گسترده‌تری را رقم بزنند.

جوراب‌شلواری نیز بیشتر برای ورزش کردن یا به‌عنوان یک ابزار مد به کار می‌رود و رنگ نیز عاملی تعیین‌کننده در فروش این نوع جوراب‌ها به شمار می‌رود، به‌طور کلی این بخش در صنعت جوراب‌بافی، بازاری نسبتا کوچک دارد که انتظار می‌رود در سال‌های آینده به نرخ رشد نسبتا سریع‌تری برسد. در این میان بخش جوراب زنانه به خاطر رشد آهسته و پایین آمدن تقاضا به‌ویژه در ایالات متحده آمریکا، در سال‌های اخیر شاهد دوره‌ای دشوار بوده است.

با توجه به تغییر سلیقه مصرف‌کنندگان به نپوشیدن جوراب و همچنین انتخاب شلوار به جای دامن در محیط‌های کاری، استفاده از جوراب‌شلواری در سال‌های اخیر کاهش یافته است. در حال حاضر تولیدکنندگان با تمرکز بازاریابی خود بر قومیت‌ها، اندازه مصرف‌کنندگان و نسل آنها، سعی می‌کنند تا به فروش بیشتر و سود بالاتری برسند.

شرکت‌های کلیدی

بازار رقابتی صنعت جوراب جهانی در حال حاضر، توسط چند تولیدکننده اصلی که هر یک سهم قابل‌توجهی در این صنعت دارند، اداره می‌شود. شرکت‌کنندگان عمده این تجارت شامل بانوی طلایی SpA، کایز رات، ال‌ال‌سی، هانس‌برندس، شرکت بین‌المللی دونا کارن، گروه ساین‌کرو، شرکت پوشاک تریومپ و. . . می‌شوند که توسط بخش‌خصوصی اداره می‌شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی