ایده های بزرگ برای کسب و کارآفرینی (96) / بررسی فرهنگ - فرصت امروز

شنبه, 22 آبان 1395 - 11:00

همیشه به ما گفته شده که در یک جامعه چندفرهنگی زندگی می کنیم. این حرف کاملا درست است و با نگاهی به اطراف خود می توانید شاهد تفاوت های موجود در میان افراد باشید که ناشی از مکان زندگی و فرهنگ خاص  آنها است. در حال حاضر همه ما کمی درباره فرهنگ هایی که با آنها سر و کار داریم می دانیم، اگرچه این شناخت سطحی است اما برای ارتباط برقرار کردن با سایرین و رفع نیاز، کافی به نظر می رسد.

با این حال این امر درمواقعی به مشکلی جدی تبدیل می شود. خصوصا در مواقعی که مشغول صحبت کردن با تلفن  همراه خود هستید. در این هنگام دیگر نمی دانید که طرف مقابل تان چه کسی است و با چه فرهنگ و سبک زندگی ای بزرگ شده است.

به همین خاطر در امر بازاریابی و فروش در سطح جهانی با معضلی جدی مواجه خواهید شد که برای رفع آن نیاز به تیم ارتباطات خود و آگاهی یافتن از ویژگی های فرهنگ مشتریان خود دارید. به همین خاطر لازم است بهترین روش برای ارتباط برقرار کردن با آنها را بیابید.

این امر تنها مختص مشتریان نیست و در رابطه با تعامل با کارمندان نیز صدق می کند. با توجه به این امر که برخی شغل ها تنش زا هستند و فرد را تحت فشار و استرس بالایی قرار می دهند، در صورتی که درک درستی از فرهنگ آنان به عمل نیاید (این مشکل خصوصا برای شرکت هایی که در کشور دیگری مشغول فعالیت هستند پیش می آید.) اعمال تان ممکن است منجر به افزایش این فشار ها و در نهایت کاهش راندمان کاری کارمندان شود. بدون شک این امر ضربه ای جدی به بدنه شرکت وارد می کند و روند پیشرفت را با کندی بسیاری مواجه خواهد ساخت.

ایده

شرکت سرمایه گذاری Aviva  یک مجموعه مشاوره کسب و کار و سرمایه  گذاری بین المللی است. این شرکت در زمینه راهکارهای سرمایه  گذاری در ساخت و ساز، فعالیت گسترده ای دارد. دفتر رسمی این شرکت انگلیسی واقع در کشور هند است. علت انتخاب این کشور به علت پایین بودن هزینه ها و نیروی انسانی است. عامل دیگری که این کشور را به مکانی مناسب برای انجام کار های شرکت تبدیل کرده است زبان مردم آن است.

همان طور که می دانید هند طی سالیان دراز جزو مستعمره های انگلستان بوده است. همین امر هم باعث شده تا مردم آن با زبان انگلیسی آشنا باشند، که این بدون شک برای شرکت از اهمیت بالایی برخوردار بود.

با این حال مشکلی که وجود دارد بحث تفاوت فرهنگ هند و انگلستان است. اگرچه کشور هند روزی مستعمره انگلستان بوده است، اما تسلط بر زبان آنها باعث نشده است تا فرهنگ کشور انگلستان نیز در این کشور جا بیفتد.

این موضوع، کار را برای شرکت Aviva سخت می کرد به همین خاطر آنان تصمیم گرفتند تا دوره های آموزشی برای کارکنان خود جهت آشنایی کامل با فرهنگ انگلستان ایجاد کنند. با این کار دیگر هرکدام از کارمند ها می توانست به بهترین روش با مخاطبین خود ارتباط برقرار سازد.

در این دوره ها حتی روی نحوه صحبت و لحن کارکنان نیز به طور جدی کار شد تا تفاوت هایشان با یک کارمند انگلیسی به حداقل برسد که در نوع خود یک نوآوری و اقدامی خارق العاده محسوب می شد.

آموزش ها به قدری کامل بودند که تقریبا همه چیز های مرتبط با انگلستان از فرهنگ مردم آن گرفته تا سیاست ، هنر و به طور خلاصه هرچیزی را که ارزش گفتن داشت، شامل می شد. درنهایت همین طرح هم باعث شد تا نیروی کاری شرکت به افرادی حرفه ای، کارآمد و مفید تبدیل شوند. شرکت نیز به پشتوانه همین کارمندان آموزش دیده توانست به موفقیت چشمگیری دست یابد به نحوی که در حال حاضر در سرتاسر جهان به شرکتی بی رقیب در حوزه کاری خود تبدیل شده است.

آنچه در عمل باید انجام دهید

- گروه های فرهنگی را که ممکن است با آنها برخورد کرده باشید مشخص کنید.

- این نصیحت را همواره به یاد داشته باشید که هیچ گاه نباید به قضاوت خود یا کتاب های راهنمای فرهنگی اعتماد کنید. درواقع تحقیقات شما به عنوان فردی که می خواهد کسب و کار خود را در کشوری جدید ادامه دهد، باید به مراتب عمیق تر باشد.

- برای آموخته های خود حد مشخصی تعیین نکنید، زیرا فرهنگ ها همواره تغییر می کنند. همچنین فراموش نکنید که همواره چیز جدیدی برای آموختن وجود دارد. به همین خاطر نباید خود را محدود به یکسری اطلاعات کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی