تحلیل گروه انبوه‌سازی املاک و مستغلات - فرصت امروز

سه شنبه, 11 آذر 1393 - 11:34

برخی از صنایع در بورس رفتار فصلی دارند، به این معنا که در برهه زمانی خاصی بازدهی‌های بالایی را نصیب سهامداران می‌کنند. برای این پدیده دلایل مختلفی را می‌توان در هر صنعت به‌صورت موردی برشمرد، اما یک قانون کلی برای بیشتر صنایع وجود دارد که آن هم افزایش بازدهی در فصل مجامع است. بیشتر شرکت‌های مسکنی سال مالی 31 شهریور دارند و در فصل پاییز و زمستان وارد مجمع می‌شوند. همین موضوع به تنهایی موجب شده که در این فصل بازدهی‌های بالایی را نصیب سهامداران خود کنند. به گزارش سنا، همان‌گونه که در جدول روبه‌رو مشخص می‌کنید شاخص گروه مسکن در پنج سال گذشته- به جز یک مورد - در فصل پاییز بازدهی مناسبی داشته است. البته الگوی رفتاری پاییزی گروه مسکن تقریبا از سال 1390 شکل جدی به خود گرفته است.

در تحلیل بنیادی گروه مسکن نمی‌توان به سود خاصی رسید. در انبوه‌سازی‌ها همه چیز به فروش، نوع فروش و کیفیت آن بستگی دارد که آن نیز بسیار تصادفی و غیر‌قابل تکرار است. نکته دیگری که در تحلیل گروه مسکن باید لحاظ شود این است که رشد و افت این گروه به بازار مسکن زیاد مرتبط نیست. چون بیشتر شرکت‌های این گروه ساختمان‌های تجاری می‌سازند، طبیعی است که آن بازار به بازار خانه‌های مسکونی و میزان تقاضای کشور زیاد مرتبط نیست. در واقع تحلیل اماکن تجاری از خانه‌های مسکونی جداست، در تحلیل‌های انجام شده قبلی صنعت انبوه‌سازی از پر ریسک‌ترین صنایع بورسی به شمار آمده است. (در بین 20‌صنعت بزرگ این صنعت رتبه 2 را از نظر ریسک زیاد دارد) و همچنین بازدهی این صنعت رتبه بسیار پایینی دارد (در بین 20 صنعت بزرگ طی پنج سال، رتبه 19 را از نظر بازدهی دارد). ولی در این صنعت یک نکته بسیار مهم وجود دارد که آن را از بقیه متمایز می‌کند. آن هم این است که این صنعت همیشه فصل بازدهی مشخصی دارد و این مورد می‌تواند یک امتیاز بزرگ برای سرمایه‌گذاران باشد.
در جدول زیر بازدهی سال‌های مختلف گروه مسکن اعم از شرکت‌های بورسی و فرابورسی گرد آمده است (در جدول اول بازدهی شاخص گروه مسکن- فقط شرکت‌های بورسی- محاسبه شده بود در جدول دوم بازدهی کل صنعت مبنای محاسبه قرار گرفته است)، همان‌گونه که مشخص است، این گروه به طور متوسط میانگینی بالاتر از شاخص در بازده‌های رشد خود داشته است. در بقیه سال بازدهی این شرکت با فراز‌و‌نشیب‌های زیادی همراه بوده است ولی معمولا در فصل پاییز رشد این صنعت از شاخص بیشتر است. مدت زمان تقریبی رشد مسکن را نمی‌توان به درستی حدس زد، ولی میزان رشد این صنعت بستگی مستقیمی به بازدهی شاخص دارد. در سال گذشته این رشد زمانی متوقف شد که شاخص بورس شروع به ریزش کرده است، فعلا تا زمانی که روند شاخص مثبت یا ثابت بماند مسکنی‌ها مناسب برای رشد هستند. شاید بتوان روند حرکتی مسکنی‌ها را منوط به موافقت هسته‌ای دانست.
البته ناگفته نماند زمان تقسیم سود شرکت‌های مسکنی معمولا طولانی‌مدت است، ولی درصد پرداختی این شرکت‌ها از EPS بالاست. همچنین نحوه پرداخت سود مسکنی‌ها نیز در مقایسه با شرکت‌های دیگر با مشکلاتی همراه بوده که سهامداران بهتر است به آن دقت داشته باشند.

جدول1

جدول2


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی