چهارشنبه, 18 تیر 1399 - 09:00

طبق تخمین تحلیلگران بازار، حذف و تعویض تجهیزات و زیرساخت های مخابراتی مربوط به تکنولوژی 5G هوآوی در بریتانیا، لطمه بزرگی به وضعیت آنتن دهی کشور وارد خواهد کرد و حدود ۲ میلیارد پوند ضرر روی دست صنعت می گذارد.

به گزارش دیجیاتو، اپراتورهای مخابراتی بریتانیا در حال حاضر مشغول مذاکره با شرکت های رقیب هوآوی مانند اریکسون و نوکیا هستند و این موضوع هزینه های زیادی دربر خواهد داشت. «جیمز بارفورد» مدیر بخش ارتباطات گروه تحلیلی اندرز در این رابطه می گوید: «اتفاق پیش آمده برای اپراتورها به شدت آزاردهنده است.»

حذف هوآوی G5 ضرر پوند بریتانیا

مهمترین نکته این ماجرا جایی است که تمام شبکه های بریتانیا سیستم های 5G خود را روی همان زیرساخت های 4G سابق سوار کرده اند. به همین ترتیب حذف تجهیزات 5G هوآوی یعنی اجبار به حذف ابزار نسل های قبل، که این اتفاق هزینه های گزاف و اضافی را موجب خواهد شد. «متیو هاوت» کارشناس مخابراتی در این رابطه می گوید: «چنین اتفاقی ممکن است به اختلال طولانی‎مدت در شبکه 4G کشور منجر شود و بنابراین مردم هم متضرر خواهند شد.»

از طرفی جایگزینی تجهیزات، سرعت توسعه شبکه های 5G در منطقه را هم کاهش خواهد داد و بریتانیا فرصت رهبری این تکنولوژی در اروپا را از دست می دهد. بارفورد در این زمینه اضافه می کند: «شروع به تعویض تجهیزات مشکل بزرگی برای تمام اپراتورها به شمار می آید. این موضوع کاهش پوشش مناسب 5G و تاخیر در راه‎ اندازی سرویس ها را سبب خواهد شد.»

به گفته گاردین دولت جانسون پس از دریافت گزارشی از GCHQ مبنی بر افزایش ریسک استفاده از تجهیزات هوآوی پس از تحریم آمریکا به دنبال حذف این شرکت از زیرساخت 5G طی شش ماه آینده است.

این در حالی است که برای 20سال گذشته بریتانیا از تجهیزات مخابراتی هوآوی برای نسل های 3G و 4G استفاده کرده و یک سوم از زیرساخت 5G فعلی آنها هم مبتنی بر فناوری های کمپانی چینی است. در این بین شرکت های «ودافون» و «BT» از دولت خواسته اند برای حذف تجهیزات هوآوی تا سال ۲۰۳۰ فرصت داشته باشند، اما هنوز پاسخ یا مجوزی در این رابطه از سوی مقامات دریافت نکرده اند.

در مجموع تمام مصائب تعویض فوری تجهیزات، به خصوص با در نظر داشتن زیرساخت های پیشین، مجموعه ای عظیم از دردسرها و البته هزینه ها را روی دست اپراتورهای مخابراتی خواهد گذاشت. تا جایی که طبق تخمین کارشناسان، صنعت ارتباطات بریتانیا حدود ۲ میلیارد پوند، معادل با ۲.۵ میلیارد دلار آمریکا ضرر خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید