شنبه, 04 مرداد 1399 - 19:20

رئیس مایکروسافت چند هفته پیش به مجلس نمایندگان آمریکا دعوت شده تا برخی توضیحات ارائه دهد. ظاهرا او در این جلسه مدعی شده اپل با اپ استور، قوانین ضدانحصار را نقض می کند.

به گزارش زومیت، برد اسمیت، رئیس مایکروسافت، به تازگی در گفت و گو با قانون گذاران ایالات متحده نگرانی هایی خود را در مورد قوانینی که اپل برای اپ استور اتخاذ کرده، بیان کرده است. برد اسمیت به قانون گذاران آمریکا گفته اپل در رابطه با اپ استور، رفتارهایی ضدرقابتی از خود نشان می دهد. این گزارش به تازگی توسط فردی که نخواسته نامش فاش شود، در اختیار رسانه بلومبرگ قرار گرفته است.

رئیس مایکروسافت اپل نقض قوانین ضد انحصار

اسمیت که امروزه به عنوان مدیر ارشد حقوقی مایکروسافت هم شناخته می شود، مدتی پیش به محل برگزاری جلسات مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا دعوت شد تا برخی توضیحات را ارائه دهد. کمیته فرعی مجلس نمایندگان آمریکا که به صورت ویژه روی قوانین ضدانحصار (آنتی تراست) متمرکز است از برد اسمیت خواست تجربیات شخصی خود را از اواخر دهه ۹۰ میلادی، یعنی همان روزهایی که مایکروسافت درگیر نبردی حقوقی بر سر قوانین ضدانحصار با دولت آمریکا بود، بیان کند.

درواقع مجلس نمایندگان پیش از به چالش کشیدن اپل و چند شرکت بزرگ دیگر در جلسه ای که به زودی برگزار می شود، قصد داشته دیدگاه مایکروسافت را در رابطه با این قضایا بداند؛ شرکتی که سال ها پیش به شدت درگیر نبرد حقوقی ضدانحصار بود. جلسه بین مجلس نمایندگان و اسمیت که ظاهرا هفته ها پیش برگزار شده، حاوی مباحث مهمی بوده که از جزییات تمامی آنها خبر نداریم. بااین حال آنطور که منبع وب سایت بلومبرگ ادعا می کند، در حین برگزاری این جلسه، اسمیت در مورد مشکلات مایکروسافت با اپل بحث کرده.

کمیته فرعی مجلس نمایندگان که در حوزه قوانین ضدانحصار فعالیت دارد، طبق اطلاعیه ای که چند وقت پیش منتشر کرد می خواهد روز ۲۷ ژوئیه ۲۰۲۰ (۶ مرداد ۱۳۹۹) جلسه دادرسی مشترک با مدیران عامل شرکت های اپل، آمازون، فیس‎بوک و آلفابت (شرکت مادر گوگل) برگزار کند. بلومبرگ دوشنبه گذشته با یکی از مدیران مایکروسافت برای ارائه توضیحات بیشتر ارتباط برقرار کرده اما فعلا این فرد پاسخی نداده است.

برد اسمیت ماه گذشته در مصاحبه ای جدید با رسانه Politico اعلام کرد نهادهای رگولاتوری باید قوانین فروشگاه های اپلیکیشن محور را به دقت مورد بازرسی قرار دهند. اسمیت در مصاحبه با Politico گفته بود: «آنها پیش نیازهایی به توسعه دهندگان تحمیل می کنند که به شکلی افزاینده می گوید به منظور استفاده از پلتفرم ما تنها یک دروازه پیش روی خود دارید و آن هم دروازه ای است که خودمان خلق کرده ایم. در برخی مواقع، صاحبان فروشگاه های اپلیکیشن محور هزینه زیادی را در قالب عوارض از توسعه دهندگان دریافت می کند. گاهی اوقات ۳۰درصد از درآمد باید در اختیار صاحب فروشگاه قرار گیرد. اکنون زمانش فرا رسیده تا جلساتی بسیار متمرکزتر در مورد ماهیت فروشگاه های آنلاین اپلیکیشن، قوانین وضع شده برای آنها، هزینه استفاده و عوارض اضافی برگزار کنیم. همچنین باید بررسی کنیم که این فروشگاه ها و سیاست های‎شان واقعا تابع قوانین ضدانحصار هستند یا خیر.»

اسمیت می گوید قوانینی که اپل برای اپ استور وضع کرده، در مقایسه با رویکردی که مایکروسافت ۲۰ سال پیش برای ویندوز در پیش گرفته بود، مانعی بسیار بزرگ تر برای رقابت عادلانه ایجاد می کنند. مایکروسافت ۲۰ سال پیش به خاطر سیاست هایی که برای ویندوز اتخاذ کرده بود، در دادگاه به دلیل نقض قوانین ضدانحصار جریمه سنگینی شد. اسمیت در مصاحبه عمومی با Politico به صورت مستقیم اسمی از اپل به زبان نیاورد؛ بااین حال یکی از مدیران اجرایی مایکروسافت مدتی پس از برگزاری مصاحبه موردبحث مدعی شد منظور برد اسمیت، تولیدکننده گوشی های سری آیفون بوده است.

ظاهرا برد اسمیت گفته نگرانی های مطرح شده در مورد سیاست های اپل صرفا محدود به خود او نیست و نگرانی های شرکت مایکروسافت به حساب می آید. اسمیت برای اثبات ادعای خود مباحث مختلفی مطرح کرده؛ ازجمله برخی سیاست های غلط اپل برای تأیید اضافه شدن اپلیکیشن ها به اپ استور که اسمیت آنها را «سیاست هایی خودسرانه» خطاب می کند. اپل ۳۰درصد از درآمدی که اپلیکیشن ها از روش هایی مثل پرداخت درون برنامه ای یا هزینه اشتراک کسب می کنند را از توسعه دهندگان می گیرد؛ این موضوع یکی دیگر از مباحثی بوده که اسمیت روی آن مانور داده است. اسمیت همچنین می گوید پیش نیازهایی که اپل برای سیستم پرداخت درون برنامه ای تعیین کرده، رنگ و بوی ضدرقابتی دارند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید